Resultat Täby Vårspel med mångkamp

Arrangör: Täby IS Friidrott
Datum: 10-11 maj 2014
Plats: Tibblevallen
Ort: Täby

Listan skapad: 2014-05-13 21:31:54


MS Tiokamp Final 
       
1Anders Leinås1983Täby IS4691
2Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK4183
3Markus Stålbom1983Täby IS3564

MS Tiokamp Final
                   
Anders Leinås Täby IS 4691
100 m Längd Kula Höjd 400 m 110 mh Diskus Stav Spjut 1 500 m
12,52 5,80 +0,6 9,98 1,71 55,47 18,71 +0,7 23,26 2,60 31,20 4,52,00
552 544 484 552 580 458 334 264 316 607
552 1096 1580 2132 2712 3170 3504 3768 4084 4691
                   
Nils-Göran Nilsson Turebergs FK 4183
100 m Längd Kula Höjd 400 m 110 mh Diskus Stav Spjut 1 500 m
12,24 5,79 +0,5 9,13 1,59 56,90 25,38 +0,7 24,52 3,00 38,26 5,22,55
605 542 434 457 525 51 358 357 417 437
605 1147 1581 2038 2563 2614 2972 3329 3746 4183
                   
Markus Stålbom Täby IS 3564
100 m Längd Kula Höjd 400 m 110 mh Diskus Stav Spjut 1 500 m
13,47 5,12 +0,1 8,16 1,71 1,00,82 23,76 +0,7 24,41 2,70 28,38 5,25,32
391 405 376 552 386 113 356 286 276 423
391 796 1172 1724 2110 2223 2579 2865 3141 3564
                   

MS 100 m Final10/5  10:20
       
1Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK12,24605p
2Anders Leinås1983Täby IS12,52552p
3Markus Stålbom1983Täby IS13,47391p

MS 400 m Final10/5  16:50
       
1Anders Leinås1983Täby IS55,47580p
2Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK56,90525p
3Markus Stålbom1983Täby IS1,00,82386p

MS 1 500 m Final 
       
1Anders Leinås1983Täby IS4,52,00607p
2Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK5,22,55437p
3Markus Stålbom1983Täby IS5,25,32423p

MS 110 mh Final 
    Vind: +0,7  
1Anders Leinås1983Täby IS18,71458p
2Markus Stålbom1983Täby IS23,76113p
3Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK25,3851p

MS Höjd Final 
       
1Anders Leinås1983Täby IS1,71552p
2Markus Stålbom1983Täby IS1,71552p
3Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK1,59457p

MS Höjd Final  1,47 1,50 1,53 1,56 1,59 1,62 1,65 1,68 1,71 1,74
Anders Leinås - o --- o o --- o o o xxx
Nils-Göran Nilsson o --- o xo o xxx
Markus Stålbom - o --- o --- o xo xxo xo xxx

MS Stav Final 
       
1Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK3,00357p
2Markus Stålbom1983Täby IS2,70286p
3Anders Leinås1983Täby IS2,60264p

MS Stav Final  2,00 2,20 2,30 2,40 2,50 2,60 2,70 2,80 2,90 3,00 3,10
Anders Leinås o o xo o o o xxx
Nils-Göran Nilsson - - o --- o --- xxo xo xo xo xxx
Markus Stålbom o o --- o o o xo xx- x

MS Längd Final 
       
1Anders Leinås1983Täby IS5,80+0,6544p
2Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK5,79+0,5542p
3Markus Stålbom1983Täby IS5,12+0,1405p

MS Längd Final  1 2 3
Anders Leinås x 5,42 0,0 5,80 +0,6
Nils-Göran Nilsson 5,52 0,0 5,54 0,0 5,79 +0,5
Markus Stålbom 4,90 0,0 5,12 +0,1 5,08 0,0

MS Kula Final 
       
1Anders Leinås1983Täby IS9,98484p
2Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK9,13434p
3Markus Stålbom1983Täby IS8,16376p

MS Kula Final  1 2 3
Anders Leinås 7,69 9,98 x
Nils-Göran Nilsson 9,13 9,00 9,05
Markus Stålbom 7,95 8,16 8,04

MS Diskus Final 
       
1Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK24,52358p
2Markus Stålbom1983Täby IS24,41356p
3Anders Leinås1983Täby IS23,26334p

MS Diskus Final  1 2 3
Anders Leinås 23,26 x 22,96
Nils-Göran Nilsson 24,52 x 24,11
Markus Stålbom 22,59 24,41 21,35

MS Spjut Final 
       
1Nils-Göran Nilsson1988Turebergs FK38,26417p
2Anders Leinås1983Täby IS31,20316p
3Markus Stålbom1983Täby IS28,38276p

MS Spjut Final  1 2 3
Anders Leinås 29,22 31,20 x
Nils-Göran Nilsson 38,26 38,19 36,43
Markus Stålbom 28,38 22,74 28,12

P 17 Tiokamp Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta6315
2Jonathan Karlsson1998Täby IS4073

P 17 Tiokamp Final
                   
Kevin Duvert IFK Märsta 6315
110 mh Diskus Stav Spjut 300 m 100 m Längd Kula Höjd 1000 m
16,89 +0,8 27,65 3,10 37,84 39,21 12,60 +1,7 6,00 +1,3 10,07 1,72 3,07,70
700 551 627 547 724 646 759 597 737 427
700 1251 1878 2425 3149 3795 4554 5151 5888 6315
                   
Jonathan Karlsson Täby IS 4073
110 mh Diskus Stav Spjut 300 m 100 m Längd Kula Höjd 1000 m
21,16 +0,8 19,19 2,00 32,77 41,29 12,89 +1,7 5,10 +0,8 8,96 1,54 ej start
234 338 262 456 592 585 539 516 551 0
234 572 834 1290 1882 2467 3006 3522 4073 4073
                   

P 17 100 m Final 
    Vind: +1,7  
1Kevin Duvert1998IFK Märsta12,60646p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS12,89585p

P 17 300 m Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta39,21724p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS41,29592p

P 17 1000 m Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta3,07,70427p
 Jonathan Karlsson1998Täby ISej start

P 17 110 mh Final 
    Vind: +0,8  
1Kevin Duvert1998IFK Märsta16,89700p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS21,16234p

P 17 Höjd Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta1,72737p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS1,54551p

P 17 Höjd Final  1,45 1,48 1,51 1,54 1,57 1,66 1,69 1,72 1,75 1,78 1,81 1,84 1,87 1,90 1,93
Kevin Duvert - - - - - o --- o --- o xo xo xo --- xxx
Jonathan Karlsson o o o xxo xxx

P 17 Stav Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta3,10627p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS2,00262p

P 17 Stav Final  1,80 2,00 2,10 2,50 2,70 2,80 2,90 3,00 3,10 3,20
Kevin Duvert - - - o o --- o o xo xxx
Jonathan Karlsson xo o xxx

P 17 Längd Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta6,00+1,3759p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS5,10+0,8539p

P 17 Längd Final  1 2 3
Kevin Duvert 5,81 -0,5 5,79 -1,4 6,00 +1,3
Jonathan Karlsson 4,83 -0,5 4,81 -0,5 5,10 +0,8

P 17 Kula Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta10,07597p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS8,96516p

P 17 Kula Final  1 2 3
Kevin Duvert 10,07 9,95 x
Jonathan Karlsson 8,29 8,96 8,56

P 17 Diskus Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta27,65551p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS19,19338p

P 17 Diskus Final  1 2 3
Kevin Duvert 23,82 x 27,65
Jonathan Karlsson 16,59 19,19 18,95

P 17 Spjut Final 
       
1Kevin Duvert1998IFK Märsta37,84547p
2Jonathan Karlsson1998Täby IS32,77456p

P 17 Spjut Final  1 2 3
Kevin Duvert 35,15 37,84 34,00
Jonathan Karlsson 32,77 x x

F 17 Sjukamp Final 
       
1Bianca Salming1998Täby IS5025
2Amanda Holmberg1998Lidköping IS4796
3Malin Svärdling1998Täby IS3477
4Helena Kolte1998Täby IS3415
5Lovisa Linde1998Täby IS1363
6Emilia Stenström1997Huddinge AIS1292

F 17 Sjukamp Final
                   
Bianca Salming Täby IS 5025
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
15,59 +0,6 1,63 15,38 27,08 +0,2 4,91 0,0 39,82 2,29,49
765 771 886 705 535 664 699
765 1536 2422 3127 3662 4326 5025
                   
Lovisa Linde Täby IS 1363
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
16,14 +0,6 1,54 ej start ej start +0,2 ej start ej start ej start
697 666 0 0 0 0 0
697 1363 1363 1363 1363 1363 1363
                   
Emilia Stenström Huddinge AIS 1292
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
16,74 +0,6 1,54 ej start ej start +0,2 ej start ej start ej start
626 666 0 0 0 0 0
626 1292 1292 1292 1292 1292 1292
                   
Helena Kolte Täby IS 3415
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
14,94 +0,6 1,57 11,69 27,00 +0,2 4,82 +0,4 x ej start
850 701 641 712 511 0 0
850 1551 2192 2904 3415 3415 3415
                   
Amanda Holmberg Lidköping IS 4796
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
14,88 +0,6 1,57 13,46 27,29 +0,2 5,17 0,0 39,67 2,44,31
858 701 758 688 606 661 524
858 1559 2317 3005 3611 4272 4796
                   
Malin Svärdling Täby IS 3477
100 mh Höjd Kula 200 m Längd Spjut 800 m
17,23 +0,6 1,30 7,93 28,85 +0,2 4,60 +1,1 25,27 2,29,78
571 409 395 565 454 387 696
571 980 1375 1940 2394 2781 3477
                   

F 17 200 m Final 
    Vind: +0,2  
1Helena Kolte1998Täby IS27,00712p
2Bianca Salming1998Täby IS27,08705p
3Amanda Holmberg1998Lidköping IS27,29688p
4Malin Svärdling1998Täby IS28,85565p
 Lovisa Linde1998Täby ISej start
 Emilia Stenström1997Huddinge AISej start

F 17 800 m Final 
       
1Bianca Salming1998Täby IS2,29,49699p
2Malin Svärdling1998Täby IS2,29,78696p
3Amanda Holmberg1998Lidköping IS2,44,31524p
 Lovisa Linde1998Täby ISej start
 Emilia Stenström1997Huddinge AISej start
 Helena Kolte1998Täby ISej start

F 17 100 mh Final 
    Vind: +0,6  
1Amanda Holmberg1998Lidköping IS14,88858p
2Helena Kolte1998Täby IS14,94850p
3Bianca Salming1998Täby IS15,59765p
4Lovisa Linde1998Täby IS16,14697p
5Emilia Stenström1997Huddinge AIS16,74626p
6Malin Svärdling1998Täby IS17,23571p

F 17 Höjd Final 
       
1Bianca Salming1998Täby IS1,63771p
2Helena Kolte1998Täby IS1,57701p
3Amanda Holmberg1998Lidköping IS1,57701p
4Emilia Stenström1997Huddinge AIS1,54666p
5Lovisa Linde1998Täby IS1,54666p
6Malin Svärdling1998Täby IS1,30409p

F 17 Höjd Final  1,30 1,33 1,39 1,42 1,45 1,48 1,51 1,54 1,57 1,60 1,63 1,66
Bianca Salming - - - - - - - o - o o xxx
Lovisa Linde - - - o o xxo xxo o xxx
Emilia Stenström - - - - o o o o x--
Helena Kolte - - - - o o o xxo o xxx
Amanda Holmberg - - o o o o o xo xo xxx
Malin Svärdling o xxx

F 17 Längd Final 
       
1Amanda Holmberg1998Lidköping IS5,170,0606p
2Bianca Salming1998Täby IS4,910,0535p
3Helena Kolte1998Täby IS4,82+0,4511p
4Malin Svärdling1998Täby IS4,60+1,1454p
 Lovisa Linde1998Täby ISej start
 Emilia Stenström1997Huddinge AISej start

F 17 Längd Final  1 2 3
Bianca Salming x -0,1 x +0,9 4,91 0,0
Helena Kolte 4,78 -0,1 4,68 +1,4 4,82 +0,4
Amanda Holmberg 5,17 0,0 5,13 +1,3 4,99 +0,3
Malin Svärdling 4,25 -0,7 4,60 +1,1 4,41 0,0

F 17 Kula Final 
       
1Bianca Salming1998Täby IS15,38886p
2Amanda Holmberg1998Lidköping IS13,46758p
3Helena Kolte1998Täby IS11,69641p
4Malin Svärdling1998Täby IS7,93395p
 Lovisa Linde1998Täby ISej start
 Emilia Stenström1997Huddinge AISej start

F 17 Kula Final  1 2 3
Bianca Salming 14,19 15,38 14,21
Helena Kolte x 10,50 11,69
Amanda Holmberg 13,17 13,46 13,35
Malin Svärdling 7,19 7,93 6,23

F 17 Spjut Final 
       
1Bianca Salming1998Täby IS39,82664p
2Amanda Holmberg1998Lidköping IS39,67661p
3Malin Svärdling1998Täby IS25,27387p
 Helena Kolte1998Täby ISx
 Lovisa Linde1998Täby ISej start
 Emilia Stenström1997Huddinge AISej start

F 17 Spjut Final  1 2 3
Bianca Salming 39,42 39,82 38,93
Helena Kolte x x x
Amanda Holmberg 39,26 39,67 39,32
Malin Svärdling x 22,47 25,27

F 15 Sexkamp Final 
       
1Linn Kalderén1999Turebergs FK3453
2Sara Engman1999Boden friidrott3404
3Izabella Ripsweden2000IFK Tumba2383
4Mathilda Pousette2000Täby IS1975

F 15 Sexkamp Final
                   
Sara Engman Boden friidrott 3404
80 mh Höjd Kula Längd Spjut 600 m
13,21 +0,1 1,48 7,84 4,55 +0,9 15,33 1,51,92
687 781 517 664 236 519
687 1468 1985 2649 2885 3404
                   
Mathilda Pousette Täby IS 1975
80 mh Höjd Kula Längd Spjut 600 m
17,22 +0,1 1,33 6,27 3,45 -1,5 17,01 1,56,25
47 590 339 296 285 418
47 637 976 1272 1557 1975
                   
Izabella Ripsweden IFK Tumba 2383
80 mh Höjd Kula Längd Spjut 600 m
15,66 +0,1 1,36 6,32 4,38 +1,5 20,05 2,06,52
210 630 345 606 372 220
210 840 1185 1791 2163 2383
                   
Linn Kalderén Turebergs FK 3453
80 mh Höjd Kula Längd Spjut 600 m
13,40 +0,1 1,42 10,98 4,72 +0,1 x 1,50,69
641 707 834 722 0 549
641 1348 2182 2904 2904 3453
                   

F 15 600 m Final 
       
1Linn Kalderén1999Turebergs FK1,50,69549p
2Sara Engman1999Boden friidrott1,51,92519p
3Mathilda Pousette2000Täby IS1,56,25418p
4Izabella Ripsweden2000IFK Tumba2,06,52220p

F 15 80 mh Final 
    Vind: +0,1  
1Sara Engman1999Boden friidrott13,21687p
2Linn Kalderén1999Turebergs FK13,40641p
3Izabella Ripsweden2000IFK Tumba15,66210p
4Mathilda Pousette2000Täby IS17,2247p

F 15 Höjd Final 
       
1Sara Engman1999Boden friidrott1,48781p
2Linn Kalderén1999Turebergs FK1,42707p
3Izabella Ripsweden2000IFK Tumba1,36630p
4Mathilda Pousette2000Täby IS1,33590p

F 15 Höjd Final  1,21 1,24 1,27 1,30 1,33 1,36 1,39 1,42 1,45 1,48 1,51
Sara Engman - - - o o o o o o o xxx
Mathilda Pousette xo xo xo o xxo xxx
Izabella Ripsweden - o o o o xo xxx
Linn Kalderén - - - - xxo xo xxo o xxx

F 15 Längd Final 
       
1Linn Kalderén1999Turebergs FK4,72+0,1722p
2Sara Engman1999Boden friidrott4,55+0,9664p
3Izabella Ripsweden2000IFK Tumba4,38+1,5606p
4Mathilda Pousette2000Täby IS3,45-1,5296p

F 15 Längd Final  1 2 3
Sara Engman x 4,55 +1,0 4,55 +0,9
Mathilda Pousette 3,16 +2,1 3,04 -0,7 3,45 -1,5
Izabella Ripsweden 4,38 +1,5 x 4,04 +0,2
Linn Kalderén 4,40 +1,1 x 4,72 +0,1

F 15 Kula Final 
       
1Linn Kalderén1999Turebergs FK10,98834p
2Sara Engman1999Boden friidrott7,84517p
3Izabella Ripsweden2000IFK Tumba6,32345p
4Mathilda Pousette2000Täby IS6,27339p

F 15 Kula Final  1 2 3
Sara Engman 7,17 7,84 7,83
Mathilda Pousette 6,22 6,27 6,21
Izabella Ripsweden 5,85 6,32 6,10
Linn Kalderén 10,98 10,55 10,97

F 15 Spjut Final 
       
1Izabella Ripsweden2000IFK Tumba20,05372p
2Mathilda Pousette2000Täby IS17,01285p
3Sara Engman1999Boden friidrott15,33236p
 Linn Kalderén1999Turebergs FKx

F 15 Spjut Final  1 2 3
Sara Engman 15,33 15,14 13,50
Mathilda Pousette 15,50 13,75 17,01
Izabella Ripsweden x x 20,05
Linn Kalderén x x x


© Arena 2.0, RunPro Systems