RESULTAT mellan 20 sep och 22 sep
Skol-SM 2013-09-20/22
Källbrinks IP, Huddinge
Huddinge AIS
Uppdaterad: 13-09-23 15:45
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
P18 100m
Försök heat 1 -0,9 20 sep  
Amadou Sussoho 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.41 Q
Jacob Ewertzh 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 11.43 Q
Joel Håkansson 95 Wargentinsskolans IF 12.05 q
Anton Jahnke 95 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 12.15
Martin Jonsson 95 Stjerneskolans Skol-IF 12.18
Fredrik Konradsson 94 Dragonskolans IF 12.21
Sebastian Engström 95 Sjödalsgymnasiets IF 12.81

Försök heat 2 -0,4 20 sep  
Oskar Lindberg 94 Wargentinsskolans IF 11.35 Q
Johan Stenvall 95 Dragonskolans IF 11.60 Q
Niklas Alsing 95 Wargentinsskolans IF 11.61 q
Dennis Elms Jansson 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.65 q
Douglas Hellbratt 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.87 q
Jonathan Johansson 94 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 12.11
Simon Averin Markström 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 12.28

Final -0,4 20 sep  
Jacob Ewertzh 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 11.26
Amadou Sussoho 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.31
Oskar Lindberg 94 Wargentinsskolans IF 11.39
Niklas Alsing 95 Wargentinsskolans IF 11.54
Johan Stenvall 95 Dragonskolans IF 11.61
Dennis Elms Jansson 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.62
Douglas Hellbratt 95 Sjödalsgymnasiets IF 11.86
Joel Håkansson 95 Wargentinsskolans IF 12.13


P18 400m
Final 21 sep  
Benjamin Åberg 95 Uddevalla Gymnasieskolas IF 51.21
Martin Hammar 95 Löpargymnasiets Skol-IF 52.34
Dennis Elms Jansson 95 Sjödalsgymnasiets IF 53.10
Joel Håkansson 95 Wargentinsskolans IF 55.61
Anton Jahnke 95 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 58.87


P18 800m
Final 22 sep  
Benjamin Åberg 95 Uddevalla Gymnasieskolas IF 1:59.1m
Kevin Hermansson 95 Magnus Åberggymnasiets Skol-IF 1:59.4m
Patrik Claesson 94 S:t Eriks Gymnasium IF 3:12.1m


P18 1500m
Final 20 sep  
Kevin Hermansson 95 Magnus Åberggymnasiets Skol-IF 4:19.85


P18 3000m
Final 22 sep  
Samuel Lundell Vakkuri 95 Löpargymnasiets Skol-IF 9:13.17
Hassan Mohammad Hussein 95 Polhemsskolans Skol IF 9:15.81
Hugo Lindell 95 Löpargymnasiets Skol-IF 9:22.92
Staffan Åkesson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 11:04.79


P18 Häck 300m 91 cm
Final 22 sep  
Andreas Almlöf 95 Sjödalsgymnasiets IF 38.76
Dennis Elms Jansson 95 Sjödalsgymnasiets IF 44.15


P18 Höjd
20 sep  
Staffan Åkesson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 182
Philip Andersson 95 Fågelviksgymnasiet IF 177
Jacob Ewertzh 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 177
Sebastian Engström 95 Sjödalsgymnasiets IF X

152 157 162 167 172 177 182 186 190 193 196
S.Åkesson - - - - o o o xxx
S.Engström - - - xxx
P.Andersson - - - o o o xxx
J.Ewertzh - - - o xo xxo xxx


P18 Stav
21 sep  
Dennis Elms Jansson 95 Sjödalsgymnasiets IF 320

283 310 320 330
D.Elms Jansson xo o xo xxx


P18 Längd
Final 21 sep  
Jonathan Johansson 94 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 6,61
Andreas Almlöf 95 Sjödalsgymnasiets IF 6,60
Niklas Alsing 95 Wargentinsskolans IF 6,58
Staffan Åkesson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 6,37
Jacob Ewertzh 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 6,14
Simon Averin Markström 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 6,06
Sebastian Engström 95 Sjödalsgymnasiets IF 5,53
Martin Jonsson 95 Stjerneskolans Skol-IF 3,01
Oskar Lindberg 94 Wargentinsskolans IF X
Amadou Sussoho 95 Sjödalsgymnasiets IF X

1   2   3   4   5   6  
A.Sussoho X 1,0 X 1,1 X 0,4
O.Lindberg X 0,3 X 1,1 X 1,9
A.Almlöf X 3,2 X 0,1 6,24 2,5 6,14 1,1 6,34 0,0 6,60 2,0
S.Åkesson 6,14 0,0 6,15 1,9 X 1,8 X 0,5 6,37 1,0 X 0,4
S.Averin Markströ 6,06 3,0 5,97 0,7 5,86 1,8 5,83 2,5 5,82 1,6 X 0,5
J.Johansson X 2,7 6,31 0,3 6,45 1,2 6,07 1,7 6,49 2,3 6,61 1,0
N.Alsing 6,53 2,1 4,16 0,0 6,23 0,1 6,58 1,1 X 1,5 X 0,1
S.Engström X 3,8 4,99 1,7 5,53 2,8 5,19 2,1 X 1,1 5,44 2,2
J.Ewertzh 6,14 2,2 5,80 2,8 5,83 1,9 - - -
M.Jonsson X 0,9 X 2,4 3,01 0,0 X 3,8 - -


P18 Kula 6.0 kg
20 sep  
Alexander Persson 95 Värmdö Gymnasiums SIF 15,01
Garbiel Heen 95 Sjödalsgymnasiets IF 14,82
Timothy Gottlieb 94 Stockholms Idrottsgymnasium IF 13,36
Tor Lindberg 95 Dragonskolans IF 13,33
Simon Persson 95 Widénska Idrottscollege Skol IF 11,56
Fredrik Konradsson 94 Dragonskolans IF 10,63
Carl Moskuvaara 95 Sjödalsgymnasiets IF 10,45
Daniel Erkas 95 Sjödalsgymnasiets IF 8,50

1   2   3   4   5   6  
G.Heen 13,90 14,28 14,44 14,24 14,82 X
D.Erkas 8,14 8,50 8,31 - - -
T.Lindberg 12,00 13,21 13,21 13,12 X 13,33
A.Persson X X 14,30 15,01 14,90 14,51
F.Konradsson 9,34 9,85 10,31 10,63 X X
T.Gottlieb 12,88 12,98 13,36 12,90 12,97 X
S.Persson X 10,46 11,32 10,68 X 11,56
C.Moskuvaara 10,45 10,31 X X - -


P18 Diskus 1.75 kg
Final 22 sep  
Timothy Gottlieb 94 Stockholms Idrottsgymnasium IF 46,09
Tor Lindberg 95 Dragonskolans IF 42,77
Alexander Persson 95 Värmdö Gymnasiums SIF 37,55
Martin Löfblom 95 Värmdö Gymnasiums SIF 35,45
Carl Moskuvaara 95 Sjödalsgymnasiets IF 33,74

1   2   3   4   5   6  
A.Persson 36,89 37,55 X 35,67 35,78 36,03
C.Moskuvaara 33,74 33,03 X 30,31 X X
T.Lindberg 34,88 40,07 X 42,77 38,10 39,25
T.Gottlieb 40,21 42,15 43,97 46,09 43,46 42,19
M.Löfblom 32,94 34,74 X 35,45 X 32,23


P18 Slägga 6.0 kg
Final 22 sep  
Tim Söderqvist 95 Uddevalla Gymnasieskolas IF 58,62
Alexander Persson 95 Värmdö Gymnasiums SIF 52,54
Simon Persson 95 Widénska Idrottscollege Skol IF 49,78
Andreas Almlöf 95 Sjödalsgymnasiets IF 28,44

1   2   3   4   5   6  
S.Persson X X 49,78 X X X
A.Persson X 51,60 51,40 X 50,26 52,54
A.Almlöf X X 28,44 X 28,20 X
T.Söderqvist 57,65 58,62 57,56 55,75 X X


P18 Spjut 800 g
22 sep  
Christoffer Bengtsson 95 Oscarsgymnasiets IF 56,08
Martin Löfblom 95 Värmdö Gymnasiums SIF 45,77
Timothy Gottlieb 94 Stockholms Idrottsgymnasium IF 32,66

1   2   3   4   5   6  
M.Löfblom 43,23 45,77 - 42,53 X -
T.Gottlieb X 32,66 X X 31,59 31,49
C.Bengtsson 51,88 49,36 52,74 54,32 56,08 55,34


P17 100m
Försök heat 1 0,0 20 sep  
Gustav Kjell 96 Löpargymnasiets Skol-IF 11.36 Q
Daniel Rosberg 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 11.67 Q
Daniel Eriksson 96 Dragonskolans IF 11.99 q
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF 12.34 q
Anton Andersson 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 12.39 q
Linus Wiik 96 Lars Kaggskolans IF 12.39
Emil Johnsson 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 12.41

Försök heat 2 0,0 20 sep  
Jean de dieu Irakiza 96 Polhemsskolans Skol IF 11.72 Q
Tobias Jonsson 96 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 11.72 Q
Manne Persson 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 12.16 q
Henrik Thoms 96 Sjödalsgymnasiets IF 12.39
Adam Kjellnäs 96 Lars Kaggskolans IF 12.55
Anton Östebo 96 Virginska Skol-IF 12.76

Final -0,4 20 sep  
Gustav Kjell 96 Löpargymnasiets Skol-IF 11.40
Daniel Rosberg 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 11.64
Jean de dieu Irakiza 96 Polhemsskolans Skol IF 11.70
Tobias Jonsson 96 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 11.78
Daniel Eriksson 96 Dragonskolans IF 12.02
Anton Andersson 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 12.25
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF bröt
Manne Persson 96 Kärrtorps Gymnasiums IF ej start


P17 400m
Final 21 sep  
Karl Wallén 96 Löpargymnasiets Skol-IF 51.60
Gustav Bivstedt 96 Löpargymnasiets Skol-IF 52.09
Daniel Eriksson 96 Dragonskolans IF 53.05
Jean de dieu Irakiza 96 Polhemsskolans Skol IF 54.88
Linus Wiik 96 Lars Kaggskolans IF 57.19
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF bröt


P17 800m
Final 22 sep  
Gustav Bivstedt 96 Löpargymnasiets Skol-IF 1:59.8m
Björn Seifert 96 Rosendalsgymnasiets Skol IF 2:04.06
Adam Kjellnäs 96 Lars Kaggskolans IF 2:07.0m


P17 1500m
Final 20 sep  
Abdi Yusuf 96 Löpargymnasiets Skol-IF 4:26.56
Tomas Widman 96 Dragonskolans IF 4:35.56
Tobias Johansson 96 Gefle Gymnasie IF 5:20.46


P17 3000m
Final 22 sep  
Anton Wijk 96 Löpargymnasiets IF 10:42.49


P17 Hinder 2000m 91 cm
Final 21 sep  
Björn Seifert 96 Rosendalsgymnasiets Skol IF 6:52.88


P17 Häck 110m 91 cm
Final -1,7 21 sep  
Tobias Johansson 96 Gefle Gymnasie IF 22.86


P17 Höjd
20 sep  
Henrik Thoms 96 Sjödalsgymnasiets IF 200
Manne Persson 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 174

145 150 155 160 165 170 174 178 181 184 190 195 200 205
M.Persson - - - o o o xo xxx
H.Thoms - - - - - - - - - o o o o xxx


P17 Stav
21 sep  
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF 410

283 410 453
H.Gidlöf o xo xxx


P17 Längd
21 sep  
Tobias Jonsson 96 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 6,28
Henrik Thoms 96 Sjödalsgymnasiets IF 5,95
Anton Östebo 96 Virginska Skol-IF 5,90
Manne Persson 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 5,89
Tobias Johansson 96 Gefle Gymnasie IF 4,27

1   2   3   4   5   6  
T.Jonsson X 1,7 6,28 0,6 X 1,4 6,09 1,3 X 0,0 6,18 -0,3
T.Johansson X -0,2 X 1,5 X 1,5 4,27 -0,4 4,21 0,0 X 1,2
A.Östebo 5,81 3,2 5,75 1,5 5,63 1,9 5,53 1,5 5,84 0,9 5,90 1,8
H.Thoms 5,68 1,9 5,75 2,1 5,58 -0,3 5,72 -0,1 5,68 0,0 5,95 1,2
M.Persson X 0,0 5,55 -1,3 X -0,7 X 0,0 X 1,6 5,89 2,0


P17 Tresteg
Final 20 sep  
Manne Persson 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 13,05
Eric Hallquist 96 Dragonskolans IF 12,76
Henrik Thoms 96 Sjödalsgymnasiets IF 12,30
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF X

1   2   3   4   5   6  
E.Hallquist X +0,0 11,62 +0,0 X +0,0 12,56 +0,0 X +0,0 12,76 +0,0
H.Thoms X +0,0 X +0,0 X +0,0 X +0,0 11,74 +0,0 12,30 +0,0
M.Persson X +0,0 11,93 +0,0 12,14 +0,0 11,98 +0,0 12,46 +0,0 13,05 +0,0
H.Gidlöf - - X +0,0 X +0,0 X +0,0 -


P17 Kula 5.0 kg
20 sep  
William Ullberg 96 Dragonskolans IF 14,43
Mattias Nilsson 96 Dragonskolans IF 13,32
Gustav Kjell 96 Löpargymnasiets Skol-IF 12,77
Marcus Rostmark 96 Sjödalsgymnasiets IF 11,60
August Hedberg 96 Gefle Gymnasie IF 11,13
Anton Andersson 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 9,43

1   2   3   4   5   6  
A.Hedberg 9,93 10,19 10,44 11,13 10,44 9,74
G.Kjell 12,22 11,96 12,24 12,77 12,53 12,34
M.Rostmark 9,40 10,58 X 10,20 11,60 10,78
A.Andersson 9,31 9,36 9,34 9,40 9,43 9,06
M.Nilsson 12,85 X 13,32 X 12,71 11,44
W.Ullberg X 13,98 X 14,43 14,04 12,74


P17 Diskus 1.5 kg
Final 21 sep  
Anton Andersson 96 Dragonskolans IF 37,02
William Ullberg 96 Dragonskolans IF 36,73

1   2   3   4   5   6  
W.Ullberg 35,70 X X X X 36,73
A.Andersson 30,03 36,44 37,02 X X 36,19


P17 Slägga 5.0 kg
22 sep  
Chris Arnoldsson 96 Sjödalsgymnasiets IF 68,65
Anton Andersson 96 Dragonskolans IF 58,49
Andreas Holmgren 96 Stjerneskolans Skol-IF 42,03
Marcus Rostmark 96 Sjödalsgymnasiets IF 36,91
Hannes Gidlöf 96 Gefle Gymnasie IF 31,58
August Hedberg 96 Gefle Gymnasie IF 21,61
Tobias Johansson 96 Gefle Gymnasie IF 15,95

1   2   3   4   5   6  
A.Hedberg X X 21,61 18,81 - -
H.Gidlöf 25,77 26,70 31,58 X X 27,73
A.Andersson 51,96 57,86 58,49 57,29 56,09 57,73
T.Johansson 15,31 15,22 X X 15,95 X
A.Holmgren 34,93 40,95 39,56 X 42,03 X
C.Arnoldsson 68,65 X X X 66,18 60,80
M.Rostmark X 30,87 34,38 36,91 36,71 X


P17 Spjut 700 g
Final 22 sep  
Chris Arnoldsson 96 Sjödalsgymnasiets IF 52,02
Henrik Thoms 96 Sjödalsgymnasiets IF 48,15
Marcus Rostmark 96 Sjödalsgymnasiets IF 40,43
Gustav Kjell 96 Löpargymnasiets Skol-IF 39,58
William Ullberg 96 Dragonskolans IF 33,17
August Hedberg 96 Gefle Gymnasie IF 30,84

1   2   3   4   5   6  
M.Rostmark 34,32 X X 37,18 40,28 40,43
W.Ullberg - X X X 33,17 31,48
A.Hedberg - 23,36 30,84 18,55 24,58 -
G.Kjell X X 35,18 X 39,58 X
H.Thoms 42,39 44,52 X 44,48 44,67 48,15
C.Arnoldsson 49,14 52,02 X 46,92 48,26 48,68


P16 100m
Final -0,7 20 sep  
Jonatan Paulsson Bixo 97 Wargentinsskolans IF 11.99
Peter Heen 97 Sjödalsgymnasiets IF 12.10
Anton Roos 97 Värmdö Gymnasiums SIF 12.39
Jesper Rylander 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 12.71


P16 400m
Final 21 sep  
Jesper Rask 97 Torsbergsskolans IF 52.89
Anton Roos 97 Värmdö Gymnasiums SIF 53.79
Filip Ottosson 97 Dragonskolans IF 55.96
Christoffer Hagman 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 56.29
Jesper Rylander 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 57.38


P16 800m
Final 22 sep  
Erik Djurberg 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 2:03.13
Jacob Lidman 97 Uddevalla Gymnasieskolas IF 2:04.60
Rasmus Christiansen Troell 97 Värmdö Gymnasiums SIF 2:05.47


P16 1500m
Final 20 sep  
Christoffer Hagman 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 4:31.47
Pontus Hagman 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 4:34.04
Eddie Sundell 97 Polhemsskolans Skol IF ej start


P16 3000m
Final 22 sep  
Gustav Nordling 97 Löpargymnasiets Skol-IF 9:49.37


P16 Hinder 2000m 91 cm
Final 21 sep  
Erik Djurberg 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 6:25.02
Elias Tholén 97 Södra Latins Skol IF 6:27.52
Jacob Lidman 97 Uddevalla Gymnasieskolas IF 6:59.36
Anton Wretström 97 Växjö Katedralskolas IF ej start


P16 Häck 110m 91 cm
Final -1,7 21 sep  
Peter Heen 97 Sjödalsgymnasiets IF 17.61


P16 Häck 300m 84 cm
Final 22 sep  
Filip Ottosson 97 Dragonskolans IF 42.77
Peter Heen 97 Sjödalsgymnasiets IF 44.48
Martin Jacobson 97 Nacka Gymnasiums IF 44.97


P16 Höjd
21 sep  
Christofer Pool Wiklund 97 Ållebergsgymnasiets IF 180
Simon Andersson 97 Fågelviksgymnasiet IF 172
Albin Fagerblom 97 Ållebergsgymnasiets IF 162

142 147 152 157 162 167 172 176 180 185
A.Fagerblom - - o o o xxx
S.Andersson - - - o xo o xxo xxx
C.Pool Wiklund - - - - o o o o o xxx


P16 Stav
21 sep  
Anton Sjöström 97 Dragonskolans IF 370
Albin Fagerblom 97 Ållebergsgymnasiets IF 360
Oliver Thim 97 Solbergaskolans IF, Arvika 283
Oskar Sidenbladh 97 Nacka Gymnasiums IF 283

283 297 310 320 330 340 350 360 370 380
A.Fagerblom - xo xo o xxo o o xxo xxx
A.Sjöström - - - - - o o xo xxo xxx
O.Sidenbladh xxo xxx
O.Thim o xxx


P16 Längd
Final 22 sep  
Lucas Järpsjö 97 Vadsbogymnasiets IF 6,27
Christofer Pool Wiklund 97 Ållebergsgymnasiets IF 6,01
Oskar Sidenbladh 97 Nacka Gymnasiums IF 5,59

1   2   3   4   5   6  
O.Sidenbladh 5,58 0,0 X 1,9 5,59 0,5 X 1,4 5,33 0,0 X 1,7
L.Järpsjö 6,02 0,8 6,22 0,0 6,27 1,5 6,06 0,0 4,82 0,8 6,05 1,3
C.Pool Wiklund 6,01 0,0 X 0,4 X 0,3 X 0,0 5,91 0,3 X 2,1


P16 Tresteg
Final 21 sep  
Christofer Pool Wiklund 97 Ållebergsgymnasiets IF 13,12
Eric Axtelius 97 Westerlundska Gymnasiets IF 12,19
Rasmus Hallerström 97 Gimo Bruksgymnasiets IF 11,25

1   2   3   4   5   6  
R.Hallerström 11,25 1,7 10,71 0,6 10,38 1,8 10,97 0,9 10,64 0,2 10,83 1,3
E.Axtelius 11,49 1,4 X 1,4 X 0,9 11,69 1,9 X 0,0 12,19 1,8
C.Pool Wiklund 13,12 0,4 X 2,7 - X 3,2 X 1,9 X 0,7


P16 Kula 5.0 kg
Final 22 sep  
Jesper Arbinge 97 Sjödalsgymnasiets IF 15,35

1   2   3   4   5   6  
J.Arbinge 15,35 14,83 14,85 X X X


P16 Diskus 1.5 kg
20 sep  
Jesper Arbinge 97 Sjödalsgymnasiets IF 46,63
Eddie Sundell 97 Polhemsskolans Skol IF 35,37
Peter Heen 97 Sjödalsgymnasiets IF 26,29

1   2   3   4   5   6  
J.Arbinge X 43,07 46,63 X X X
P.Heen X 22,96 24,23 22,35 26,29 X
E.Sundell 33,39 X 33,93 35,37 X 32,13


P16 Spjut 700 g
21 sep  
Andrée Nilsson 97 Stjerneskolans Skol-IF 55,51
Marcus Jaurell 97 Jakobsbergskolans IF 46,82
Sebastian Ruthström 97 Stockholms Idrottsgymnasium IF 46,40
Nicklas Holm 97 Nacka Gymnasiums IF 42,84
Peter Heen 97 Sjödalsgymnasiets IF 35,77

1   2   3   4   5   6  
P.Heen 35,77 - X 28,49 - X
M.Jaurell 45,89 45,99 42,15 46,82 42,53 X
A.Nilsson X X 55,51 X 50,36 -
N.Holm X 42,84 X X 40,95 X
S.Ruthström X X X 46,40 X X


P15 100m
Final 0,0 20 sep  
Lukas Nordén 98 Viksängsskolans IF 12.03
Timothy Olsson 98 Årstaskolans IF 12.31
Axel Nykvist 98 Junkaremålsskolans IF 12.41
Christoffer Åkerström 98 Säbyskolans IF DQ Tjuvstart


P15 300m
Final 21 sep  
Lukas Nordén 98 Viksängsskolans IF 37.40
Timothy Olsson 98 Årstaskolans IF 37.85
Axel Nykvist 98 Junkaremålsskolans IF 38.39
Christoffer Ahl 98 Gröndalsskolans IF, Nynäshamn 38.66
Erik Rosqvist 98 Mälarhöjdens Skol-IF 39.58
Christoffer Åkerström 98 Säbyskolans IF 40.62
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 41.77


P15 800m
Final 20 sep  
Stefan Stojanovic 98 Vistaskolans IF 2:02.03 59,19
Christoffer Ahl 98 Gröndalsskolans IF, Nynäshamn 2:06.56 59,57
Benjamin Eklund 98 Karlbergsskolans IF 2:06.86 63,15
Erik Rosqvist 98 Mälarhöjdens Skol-IF 2:07.32 61,92
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 2:18.28 63,44
Christoffer Åkerström 98 Säbyskolans IF 2:18.87 66,49
Anton Persson 98 Junkaremålsskolans IF 2:24.57 68,46


P15 2000m
Final 22 sep  
Stefan Stojanovic 98 Vistaskolans IF 6:02.97
Benjamin Eklund 98 Karlbergsskolans IF 6:18.53
Anton Persson 98 Junkaremålsskolans IF 7:05.37


P15 Hinder 1500m 76 cm
Final 21 sep  
Stefan Stojanovic 98 Vistaskolans IF 4:36.51
Benjamin Eklund 98 Karlbergsskolans IF 4:51.94
Anton Persson 98 Junkaremålsskolans IF 5:32.82


P15 Häck 100m 84 cm
Final -0,7 21 sep  
Elias Engström 98 Skansenskolans Skol-IF 14.44
Sebastian Hargeström 98 Engelbrektsskolans IF, Sthlm 14.69
Jonathan Johansson 98 Junkaremålsskolans IF 15.25
Christoffer Åkerström 98 Säbyskolans IF 15.83


P15 Häck 300m 76 cm
Final 22 sep  
Elias Engström 98 Skansenskolans Skol-IF 42.84
David Svensson 98 Säbyskolans IF 43.40
Christoffer Åkerström 98 Säbyskolans IF 43.84
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 45.71
Timothy Olsson 98 Årstaskolans IF 50.00


P15 Höjd
20 sep  
Gabriel Lundvall 98 Bergtorpsskolans IF 160
Axel Abrahamsson 98 Rålambshovsskolans IF 155

145 150 155 160 165 170 174 178 181 184 186 188 190 192
G.Lundvall - - o xo x--
A.Abrahamsson o xo xo xxx


P15 Stav
Final 21 sep  
Sebastian Hargeström 98 Engelbrektsskolans IF, Sthlm 400
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 283

283 297 310 320 330 370 400 410
S.Hargeström - - - o - o o xxx
F.Nurmela xo xxx


P15 Längd
20 sep  
Sebastian Hargeström 98 Engelbrektsskolans IF, Sthlm 6,05
Timothy Olsson 98 Årstaskolans IF 5,88
David Svensson 98 Säbyskolans IF 5,79
Gabriel Lundvall 98 Bergtorpsskolans IF 5,51
Anton Cigèhn 98 Byängsskolans Skol IF 5,43
Axel Nykvist 98 Junkaremålsskolans IF 5,25
Axel Abrahamsson 98 Rålambshovsskolans IF 5,24

1   2   3   4   5   6  
A.Cigèhn 4,92 +0,4 5,34 +0,6 5,35 +0,5 5,19 +0,0 5,39 +0,0 5,43 +0,3
A.Nykvist 5,14 +0,3 5,14 +0,5 3,81 +0,0 5,25 +0,8 3,51 +0,0 -
A.Abrahamsson 5,09 +1,1 3,99 +0,2 5,09 +0,0 5,12 +0,6 - 5,24 +0,6
T.Olsson X +0,9 5,88 +0,4 X +0,1 X +0,1 X +1,3 4,42 +0,0
G.Lundvall 5,51 +0,5 5,41 +1,1 5,36 +0,2 5,50 +0,0 5,06 +0,5 -
D.Svensson X +0,0 5,79 +0,0 5,71 +0,6 5,76 +0,0 X +0,5 X +0,0
S.Hargeström 6,05 +0,2 5,64 +0,6 - - - -


P15 Tresteg
22 sep  
Timothy Olsson 98 Årstaskolans IF 13,01
David Svensson 98 Säbyskolans IF 12,52
Gabriel Lundvall 98 Bergtorpsskolans IF 12,25
Axel Abrahamsson 98 Rålambshovsskolans IF 11,32

1   2   3   4   5   6  
D.Svensson 12,14 0,0 X 0,2 12,04 0,1 12,06 -0,7 12,03 0,8 12,52 1,5
T.Olsson X -0,7 X -0,4 13,01 0,1 X 0,0 - -
G.Lundvall 12,25 1,1 11,61 -0,0 12,07 -0,2 11,49 0,7 - -
A.Abrahamsson 10,94 0,7 10,93 0,0 11,16 -1,1 X 1,2 X 1,3 11,32 2,3


P15 Kula 4.0 kg
Final 22 sep  
Gabriel Rosshagen 98 Bergtorpsskolans IF 13,59
Joel Mattsson 98 OL-Anders Skol-IF 12,19
Gabriel Lundvall 98 Bergtorpsskolans IF 11,85
Axel Nykvist 98 Junkaremålsskolans IF 11,65
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 11,34

1   2   3   4   5   6  
G.Rosshagen X 12,48 X X 13,59 13,30
F.Nurmela 10,70 11,02 X X X 11,34
A.Nykvist 10,89 11,39 X 11,65 X X
J.Mattsson 11,45 12,19 11,66 11,57 X X
G.Lundvall 11,61 X 11,85 X X X


P15 Diskus 1.0 kg
20 sep  
Gabriel Rosshagen 98 Bergtorpsskolans IF 43,97
Jonathan Johansson 98 Junkaremålsskolans IF 38,63
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 36,51

1   2   3   4   5   6  
G.Rosshagen 43,97 39,47 X X X X
J.Johansson 36,53 38,59 38,63 X X X
F.Nurmela 36,51 23,18 X X X X


P15 Slägga 4.0 kg
21 sep  
Gabriel Rosshagen 98 Bergtorpsskolans IF 48,07
Anton Tapper-Vuontisvaara 98 Österby Skol-IF 47,42
Johannes Nilsson 98 Kristiansborgsskolans IF 47,27
Joel Mattsson 98 OL-Anders Skol-IF 46,90
Filip Nurmela 98 Haparanda Läroverks Skol IF 39,96

1   2   3   4   5   6  
J.Mattsson 46,90 43,48 43,80 42,56 41,93 43,24
A.Tapper-Vuontisv X 47,42 44,92 47,10 45,57 X
G.Rosshagen 40,01 X X 42,72 45,28 48,07
F.Nurmela X X 38,06 39,96 X 34,79
J.Nilsson 47,27 X 42,72 46,13 X 45,65


P15 Spjut 600 g
22 sep  
Rasmus Eriksson 98 Sannerudsskolans IF 59,83
Gabriel Rosshagen 98 Bergtorpsskolans IF 47,48
Sebastian Hargeström 98 Engelbrektsskolans IF, Sthlm 43,63
Anton Cigèhn 98 Byängsskolans Skol IF 41,96
Jonathan Johansson 98 Junkaremålsskolans IF 40,82

1   2   3   4   5   6  
J.Johansson 40,82 40,43 X X 34,30 38,55
A.Cigèhn 40,61 38,58 41,96 40,98 40,63 40,58
G.Rosshagen 47,48 X 45,95 X X 44,63
R.Eriksson X X 59,83 X - 56,10
S.Hargeström 36,34 40,30 X 37,56 40,84 43,63


F18 100m
Final -1,4 20 sep  
Alina Lindqvist 95 Atletica Skol-IF 12.78
Hedvig Nykvist 95 Holavedskolans IF 12.95
Alexandra Bartée 95 Gefle Gymnasie IF 13.17
Louise Gabrielsson 95 Sjödalsgymnasiets IF 13.40
Josefine Jirhed 95 Wargentinsskolans IF 13.50
Sofia Johansson 95 Holavedskolans IF 13.92
Eva-Marie Wikström 95 Haparanda Läroverks Skol IF 13.93
Emma Ericsson 93 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 14.76


F18 400m
Final 21 sep  
Jessica Edlund 95 Dragonskolans IF 61.29


F18 800m
Final 22 sep  
Jessica Edlund 95 Dragonskolans IF 2:23.49


F18 3000m
Final 22 sep  
Lisa Bergdahl 95 Virginska Skol-IF 10:55.53


F18 Hinder 1500m 76 cm
Final 21 sep  
Hannah Rossland 95 Sjödalsgymnasiets IF 6:39.41
Ofelia Belkacem Edvardsson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 7:18.88


F18 Häck 300m 76 cm
Final 22 sep  
Rakel Rosshagen 95 Åvaskolans IF 45.60
Hannah Rossland 95 Sjödalsgymnasiets IF 50.56


F18 Höjd
Final 22 sep  
Isabelle Pauksens 95 Celsiusskolans IF, Uppsala 165
Alina Lindqvist 95 Atletica Skol-IF 159
Emma Ericsson 93 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 133

133 138 143 148 152 156 159 162 165 167
A.Lindqvist - - - o o o xo xxx
E.Ericsson o xxx
I.Pauksens - - - - o o o o xxo xxx


F18 Stav
21 sep  
Denise Eriksson 95 Polhemsskolans Skol IF 350
Alexandra Bartée 95 Gefle Gymnasie IF X

290 300 310 320 330 340 350 373
D.Eriksson - - - - xo - xo xxx
A.Bartée xxx


F18 Längd
21 sep  
Alina Lindqvist 95 Atletica Skol-IF 5,60
Alexandra Bartée 95 Gefle Gymnasie IF 5,30
Eva-Marie Wikström 95 Haparanda Läroverks Skol IF 5,06
Ida Westfält 95 Wargentinsskolans IF 4,78
Freja Avebäck 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 4,68
Emma Ericsson 93 Idrottsgymnasiet Bollnäs IF 4,43
Ofelia Belkacem Edvardsson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 3,82

1   2   3   4   5   6  
I.Westfält 4,78 +1,8 4,73 +1,3 X +1,2 X +1,0 X +2,0 4,77 +0,9
F.Avebäck X +2,6 4,38 -1,0 X +2,1 4,41 +0,1 X +3,4 4,68 +1,3
A.Bartée X +1,5 X +1,2 5,28 +2,5 5,30 +2,0 5,11 +1,4 5,14 +0,7
A.Lindqvist 5,60 +1,2 5,57 +1,2 4,53 +1,6 5,32 +1,1 5,58 +1,8 X -0,2
E.Wikström X +1,5 X +2,2 4,73 -1,4 - 5,06 +0,0 X +1,8
O.Belkacem Edvard X +0,1 3,75 +2,1 3,66 +1,7 X +0,7 3,82 +1,6 3,46 +0,1
E.Ericsson X +0,0 X +2,3 X +1,9 X +2,6 4,43 +0,9 X -0,7


F18 Tresteg
Final 22 sep  
Eva-Marie Wikström 95 Haparanda Läroverks Skol IF 10,47

1   2   3   4   5   6  
E.Wikström 10,40 0,1 10,23 1,8 10,46 0,0 X 0,1 X 0,0 10,47 0,0


F18 Kula 4.0 kg
22 sep  
Linnea Jönsson 95 Celsiusskolans IF, Uppsala 11,60
Fanny Öhrn Selahn 95 Stockholms Idrottsgymnasium IF 11,28
Emelie Gustafsson 95 Dragonskolans IF 9,98
Jennifer Hemström 95 Dragonskolans IF 9,83
Freja Avebäck 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 8,83
Frida Norlund 95 NIU Skol-IF Skellefteå 8,74
Lisa Bergdahl 95 Virginska Skol-IF 7,99
Ofelia Belkacem Edvardsson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 5,45

1   2   3   4   5   6  
L.Jönsson 11,41 11,60 X X 11,35 11,46
F.Avebäck 7,79 8,83 8,55 8,60 X 8,16
O.Belkacem Edvard X X 5,37 5,45 4,67 X
J.Hemström 9,09 9,49 9,38 9,83 9,68 9,80
F.Norlund 8,34 8,61 8,28 8,33 8,74 8,43
F.Öhrn Selahn 11,28 X X 10,43 X X
E.Gustafsson 9,36 X 9,83 9,98 9,71 9,88
L.Bergdahl 6,96 7,52 7,26 7,99 7,28 7,18


F18 Diskus 1.0 kg
21 sep  
Fanny Öhrn Selahn 95 Stockholms Idrottsgymnasium IF 40,61
Sofi Flink 95 Widénska Idrottscollege Skol IF 27,03
Josefin Forsberg 95 Brinellskolans IF 23,30

1   2   3   4   5   6  
S.Flink X X X 21,17 27,03 22,31
J.Forsberg 19,02 20,78 19,52 X X 23,30
F.Öhrn Selahn 36,77 37,63 X 36,66 37,88 40,61


F18 Slägga 4.0 kg
21 sep  
Linnea Jönsson 95 Celsiusskolans IF, Uppsala 53,14
Frida Norlund 95 NIU Skol-IF Skellefteå 50,11
Anna-Clara Rydberg 94 Stjerneskolans Skol-IF 46,43
Hedvig Nykvist 95 Holavedskolans IF 26,24
Sofi Flink 95 Widénska Idrottscollege Skol IF 23,72
Hannah Rossland 95 Sjödalsgymnasiets IF 18,50
Sofia Johansson 95 Holavedskolans IF 16,41

1   2   3   4   5   6  
A.Rydberg 45,91 44,83 46,43 46,01 45,18 43,51
S.Johansson X 14,18 14,85 16,41 14,90 X
H.Rossland 17,69 18,50 - - - -
H.Nykvist 24,82 24,99 25,41 26,12 26,24 26,08
L.Jönsson X X X 53,14 52,91 X
F.Norlund X X 50,11 X 47,74 X
S.Flink 12,64 20,17 22,35 22,11 22,22 23,72


F18 Spjut 600 g
20 sep  
Satu Tossavainen 95 Sjödalsgymnasiets IF 36,19
Rakel Rosshagen 95 Åvaskolans IF 35,60
Sofia Johansson 95 Holavedskolans IF 34,28
Hannah Rossland 95 Sjödalsgymnasiets IF 29,72
Denise Eriksson 95 Polhemsskolans Skol IF 28,18
Hedvig Nykvist 95 Holavedskolans IF 27,93
Freja Avebäck 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 26,10
Ofelia Belkacem Edvardsson 95 Kärrtorps Gymnasiums IF 13,62

1   2   3   4   5   6  
S.Johansson 29,57 33,06 29,59 X 34,28 30,97
O.Belkacem Edvard X 12,87 X X X 13,62
S.Tossavainen 31,42 35,12 33,30 36,19 34,98 35,91
F.Avebäck 26,10 23,97 25,38 23,49 24,63 21,87
H.Nykvist 23,78 24,53 27,66 27,93 X -
H.Rossland 29,50 29,27 29,72 X 28,46 29,27
D.Eriksson 28,18 28,06 25,62 X X 27,85
R.Rosshagen 35,60 31,82 34,10 33,20 30,22 X


F17 100m
Final -0,5 20 sep  
Paula Israelsson 96 Dragonskolans IF 13.72
Johanna Elfving 96 Virginska Skol-IF 13.92


F17 800m
Final 22 sep  
Klara Alvelid 96 Lars Kaggskolans IF 3:06.06


F17 1500m
Final 20 sep  
Angelica Strandberg 96 Dragonskolans IF 5:07.84


F17 3000m
Final 22 sep  
Angelica Strandberg 96 Dragonskolans IF 11:01.87


F17 Häck 300m 76 cm
Final 22 sep  
Klara Alvelid 96 Lars Kaggskolans IF 57.12


F17 Höjd
Final 22 sep  
Vendela Wikström 96 Dragonskolans IF 152

133 138 143 148 152 156
V.Wikström - - o o o xxx


F17 Stav
21 sep  
Fanny Fransson Bergetoft 96 Karolinska skolan Örebro 270

182 197 210 250 260 270 280 290
F.Fransson Berget - - - xo o o xxx


F17 Längd
21 sep  
Joline Jansson 96 Gimo Bruksgymnasiets IF 5,17
Elin Forsberg 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 4,90
Maria Olsson 96 Polhemsskolans Skol IF 4,82

1   2   3   4   5   6  
E.Forsberg X 0,7 4,88 0,1 4,90 1,4 4,76 0,0 4,81 0,0 X 2,0
J.Jansson X 0,0 X 2,0 3,74 1,1 3,77 0,0 5,17 0,9 X 2,3
M.Olsson 4,64 1,2 X 1,5 4,75 1,3 4,77 0,0 4,82 1,9 4,75 0,1


F17 Tresteg
Final 22 sep  
Emma Stenlöf 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 11,89
Joline Jansson 96 Gimo Bruksgymnasiets IF 10,60

1   2   3   4   5   6  
J.Jansson 10,14 0,0 X 0,0 10,60 1,6 X 0,0 9,92 0,0 10,27 0,0
E.Stenlöf 11,44 0,0 11,72 0,2 11,79 1,6 11,63 0,5 11,85 0,0 11,89 1,6


F17 Kula 3.0 kg
22 sep  
Emma Stenlöf 96 Widénska Idrottscollege Skol IF 14,92
Lisa Einarsson 96 Stjerneskolans Skol-IF 12,79
Hanna Mårtensson 96 Blackebergs Gymnasiums IF 12,33
Elin Helgesson 96 Sjödalsgymnasiets IF 11,08
Lisa Johansson 96 Östersjögymnasiet Kalmar 9,84
Elin Forsberg 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 7,87

1   2   3   4   5   6  
E.Helgesson 11,08 X 11,01 X - -
E.Stenlöf 14,30 13,94 14,48 14,84 13,79 14,92
E.Forsberg X 7,38 X 7,12 X 7,87
L. 12,79 X X X X X
L.Johansson 9,41 9,51 9,82 X 9,60 9,84
H.Mårtensson 11,85 11,85 11,95 11,71 11,72 12,33


F17 Diskus 1.0 kg
21 sep  
Hanna Mårtensson 96 Blackebergs Gymnasiums IF 30,50
Maria Olsson 96 Polhemsskolans Skol IF 28,41
Lisa Johansson 96 Östersjögymnasiet Kalmar 24,05

1   2   3   4   5   6  
H.Mårtensson 29,17 29,85 30,50 27,28 28,21 X
L.Johansson X X 24,01 23,97 24,05 X
M.Olsson 25,94 27,50 X 28,36 28,41 26,33


F17 Slägga 4.0 kg
21 sep  
Amanda Karlsson 96 JB Stockholm Skol IF 47,18
Lisa Einarsson 96 Stjerneskolans Skol-IF 43,70
Annika Larsson 96 Celsiusskolans IF, Uppsala 43,28
Hanna Mårtensson 96 Blackebergs Gymnasiums IF 41,39

1   2   3   4   5   6  
H.Mårtensson 40,96 X X 41,21 41,39 X
A.Larsson 43,10 X X 42,96 40,56 43,28
L. 42,13 43,70 42,65 X X 43,47
A.Karlsson X X X 46,79 47,18 X


F17 Spjut 600 g
20 sep  
Oliva Hultman 96 Fågelviksgymnasiet IF 35,72
Maria Olsson 96 Polhemsskolans Skol IF 34,16
Klara Alvelid 96 Lars Kaggskolans IF 24,56
Vendela Wikström 96 Dragonskolans IF 22,81
Elin Forsberg 96 Kärrtorps Gymnasiums IF 19,56

1   2   3   4   5   6  
O.Hultman 33,00 29,53 X 32,69 34,21 35,72
E.Forsberg X X 19,56 X 18,32 X
V.Wikström 21,66 X X X 21,27 22,81
M.Olsson X 34,13 34,16 32,98 33,68 32,95
K.Alvelid 21,13 23,67 23,31 24,56 X 23,03


F16 100m
Försök heat 1 -1,0 20 sep  
Mikaela Waernulf 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.28 Q
Amanda Sundstedt 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.39 Q
Stina Rosenberg 97 Sjödalsgymnasiets IF 13.47 q
Emmy Backeström 97 Dragonskolans IF 14.20 q
Minna Södermark 97 Dragonskolans IF 14.25

Försök heat 2 -1,5 20 sep  
Vendela Silwén 97 Värmdö Gymnasiums SIF 13.13 Q
Ella Frödin 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.30 Q
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 13.84 q
Anna Hillblom 97 Dragonskolans IF 14.13 q
Felicia Auvinen 97 Ullviskolans IF 14.58

Final -0,4 20 sep  
Vendela Silwén 97 Värmdö Gymnasiums SIF 12.79
Mikaela Waernulf 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.02
Ella Frödin 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.04
Amanda Sundstedt 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 13.32
Stina Rosenberg 97 Sjödalsgymnasiets IF 13.46
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 13.76
Anna Hillblom 97 Dragonskolans IF 13.83
Emmy Backeström 97 Dragonskolans IF 14.05


F16 400m
Final 21 sep  
Mikaela Waernulf 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 61.26
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 65.29
Minna Södermark 97 Dragonskolans IF 66.59


F16 800m
Final 22 sep  
Malin Persson 97 Hälsingegymnasiets Skol-IF 2:30.95
Mikaela Waernulf 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 2:34.49


F16 1500m
Final 20 sep  
Malin Persson 97 Hälsingegymnasiets Skol-IF 5:18.60


F16 Häck 100m 76 cm
Final -0,9 21 sep  
Johanna Dyremark 97 Sjödalsgymnasiets IF 14.86
Lovisa Östervall 97 Sjödalsgymnasiets IF 19.60


F16 Häck 300m 76 cm
Final 22 sep  
Johanna Dyremark 97 Sjödalsgymnasiets IF 43.92
Sofie From 97 Torsbergsskolans IF 54.43


F16 Höjd
Final 21 sep  
Emilia Stenström 97 Sjödalsgymnasiets IF 162
Victoria Stöckel-Granqvist 97 Dragonskolans IF 159
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 148
Veronika Nordin 97 Polhemsskolans Skol IF 148

133 138 143 148 152 156 159 162 162
V.Nordin o o o xxo xxx
V.Stöckel-Granqvi - - - - o o o xxx x
E.Stenström - - - o o o o xxx o
F.Lindberg - o o xo xxx


F16 Stav
21 sep  
Stina Bäcklin 97 Polhemsskolans Skol IF 240

182 197 210 220 230 240 250
S.Bäcklin - - - - xxo xo xxx


F16 Längd
22 sep  
Johanna Dyremark 97 Sjödalsgymnasiets IF 5,55
Stina Rosenberg 97 Sjödalsgymnasiets IF 5,13
Amanda Sundstedt 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 4,94
Emilia Stenström 97 Sjödalsgymnasiets IF 4,85
Anna Hillblom 97 Dragonskolans IF 4,69
Veronika Nordin 97 Polhemsskolans Skol IF 4,65
Klara Pettersson 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 4,54
Felicia Auvinen 97 Ullviskolans IF 4,13

1   2   3   4   5   6  
A.Hillblom 4,44 0,0 4,44 0,0 4,65 0,0 4,45 0,6 4,58 -0,1 4,69 1,1
J.Dyremark 5,55 1,5 - 5,38 0,0 5,48 0,0 - -
F.Auvinen 4,05 0,0 4,13 +0,7 - - - -
V.Nordin X 0,1 4,65 0,6 4,53 0,0 X 0,6 4,42 0,0 4,41 1,5
K.Pettersson 4,23 0,0 X 0,0 4,54 1,9 X 0,0 4,23 1,1 X 0,2
E.Stenström X 0,0 4,60 2,0 4,65 0,2 4,68 -0,1 4,85 0,9 X 1,3
A.Sundstedt 4,84 0,0 X 1,3 X 0,0 X 2,6 4,88 0,1 4,94 0,0
S.Rosenberg 4,97 -0,1 X 0,0 X 0,0 5,13 0,0 X 1,3 X 0,0


F16 Tresteg
20 sep  
Johanna Dyremark 97 Sjödalsgymnasiets IF 11,61
Lovisa Östervall 97 Sjödalsgymnasiets IF 11,54
Veronika Nordin 97 Polhemsskolans Skol IF 9,84

1   2   3   4   5   6  
L.Östervall 11,01 +0,0 10,98 +0,0 11,06 +0,0 11,54 +0,0 X +0,0 11,27 +0,0
J.Dyremark 11,20 +0,0 10,99 +0,0 11,31 +0,0 11,61 +0,0 11,50 +0,0 11,56 +0,0
V.Nordin X +0,0 9,58 +0,0 9,84 +0,0 9,76 +0,0 9,68 +0,0 9,40 +0,0


F16 Kula 3.0 kg
Final 20 sep  
Lovisa Sjöstrand 97 Wargentinsskolans IF 13,54
Victoria Engström Kindmark 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 12,47
Linnea Larsson Huusko 97 Kungsholmens Gymnasiums IF 12,06
Emilia Stenström 97 Sjödalsgymnasiets IF 11,41
Emma Thor 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 11,18
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 11,02
Klara Pettersson 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 10,69
Stina Rosenberg 97 Sjödalsgymnasiets IF 10,21
Louise Ekman 97 Polhemsskolans Skol IF 9,36
10  Agnes Gille 97 Polhemsskolans Skol IF 9,17
11  Ella Frödin 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 7,83
12  Amanda Sundstedt 97 Widénska Idrottscollege Skol IF 7,65
13  Malin Andersson 97 Polhemsskolans Skol IF 7,56
14  Tove Borg 97 Polhemsskolans Skol IF 5,54

1   2   3   4   5   6  
L.Sjöstrand X 13,18 13,54 12,00 13,01 11,57
E.Thor X 11,18 10,30 X 10,72 11,05
E.Stenström 10,94 11,41 X 10,74 X 10,78
K.Pettersson 10,40 10,21 10,25 10,69 9,98 10,40
M.Andersson 7,43 7,56 7,44
L.Ekman 8,78 8,62 9,36
A.Sundstedt 7,65 7,53 X
A.Gille 8,78 9,17 8,65
F.Lindberg 10,20 10,31 11,02 10,80 X 10,82
E.Frödin 7,73 7,83 7,53
T.Borg X X 5,54
L.Larsson Huusko 11,27 10,21 10,48 11,15 12,06 11,25
V.Engström Kindma 11,94 12,03 12,11 12,28 12,47 11,83
S.Rosenberg 9,63 9,54 8,45 9,69 10,21 9,67


F16 Diskus 1.0 kg
Final 22 sep  
Lovisa Sjöstrand 97 Wargentinsskolans IF 40,98
Frida Bååth 97 Dragonskolans IF 37,78
Ellen Pettersson 97 Gimo Bruksgymnasiets IF 35,03
Linnea Larsson Huusko 97 Kungsholmens Gymnasiums IF 32,29
Victoria Engström Kindmark 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 31,34
Victoria Stöckel-Granqvist 97 Dragonskolans IF 30,72
Agnes Gille 97 Polhemsskolans Skol IF 19,81
Louise Ekman 97 Polhemsskolans Skol IF 18,48
Tove Borg 97 Polhemsskolans Skol IF 14,97
10  Malin Andersson 97 Polhemsskolans Skol IF 14,28

1   2   3   4   5   6  
E.Pettersson 31,94 32,73 35,03 X 29,51 31,43
T.Borg X X 14,97
V.Engström Kindma 29,57 29,97 X X 29,20 31,34
L.Larsson Huusko 29,35 32,29 X 30,04 29,78 30,68
M.Andersson X 14,28 13,95
L.Sjöstrand 39,31 X X 37,15 40,98 39,18
A.Gille X 16,39 16,19 16,95 19,81 X
F.Bååth 35,79 X 31,74 X X 37,78
V.Stöckel-Granqvi 19,83 19,92 25,02 30,72 X 26,90
L.Ekman X 15,90 17,51 16,84 18,48 16,75


F16 Slägga 4.0 kg
Final 21 sep  
Emma Thor 97 Celsiusskolans IF, Uppsala 48,87
Frida Bååth 97 Dragonskolans IF 44,59
Lovisa Sjöstrand 97 Wargentinsskolans IF 41,92
Elin Edgren 97 Stjerneskolans Skol-IF 39,95

1   2   3   4   5   6  
L.Sjöstrand 38,57 38,97 40,11 41,92 40,36 39,60
F.Bååth 44,26 X X 44,59 44,16 41,25
E.Thor 46,97 46,24 X 44,87 48,87 47,17
E.Edgren X 37,28 39,55 39,95 X 39,18


F16 Spjut 600 g
21 sep  
Felicia Lindberg 97 Fredrika Bremerskolans IF 36,35
Anna Karlsson Tufuga 97 Stjerneskolans Skol-IF 36,12
Lovisa Sjöstrand 97 Wargentinsskolans IF 34,49
Emilia Stenström 97 Sjödalsgymnasiets IF 31,80
Agnes Gille 97 Polhemsskolans Skol IF 24,95
Stina Bäcklin 97 Polhemsskolans Skol IF 24,69
Louise Ekman 97 Polhemsskolans Skol IF 19,95
Malin Andersson 97 Polhemsskolans Skol IF 19,74
Tove Borg 97 Polhemsskolans Skol IF 18,88

1   2   3   4   5   6  
M.Andersson X X 19,74 X X X
L.Ekman 19,95 X X 16,98 16,30 15,87
A.Gille 22,86 24,95 X 22,78 X 23,95
L.Sjöstrand 31,98 31,90 32,37 34,49 X 30,69
F.Lindberg X X 34,54 36,35 X X
E.Stenström 30,25 31,31 31,80 30,44 29,86 31,28
T.Borg 18,30 18,20 18,88 - - -
A.Karlsson Tufuga 35,12 34,87 35,18 32,68 X 36,12
S.Bäcklin 18,11 24,69 21,15 X 22,15 X


F15 100m
Final -0,4 20 sep  
Maja Almgren 98 Södervärnskolans Skol IF 12.72
Tove Olsson 98 Säbyskolans IF 12.88
Nikki Sjöberg 98 Granbergsskolans 13.30
Johanna Norberg 98 Byängsskolans Skol IF 13.56
Linnea Carpenter 98 Parkskolans IF 14.21
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF 14.49
Stina Westin 98 Parkskolans IF 14.66
Frida Deltin 98 Gröndalsskolans IF, Värnamo 14.74


F15 300m
Final 21 sep  
Maja Almgren 98 Södervärnskolans Skol IF 42.28
Sofie Borssén 98 Barketorpsskolans IF 43.34
Lydia Håkansson 98 Torvallaskolans IF 47.62
Matilda Blomstrand 98 Gröndalsskolans IF, Värnamo 49.68


F15 800m
Final 20 sep  
Anna Engelin 98 Parkskolans IF 2:33.93 76,14
Amanda Cleréus 98 Mälarhöjdens Skol-IF 2:35.62 76,21
Emma Öijar Jansson 98 Karlbergsskolans IF 2:44.92 78,27
Lydia Håkansson 98 Torvallaskolans IF 2:49.69 78,59


F15 2000m
Final 22 sep  
Malin Svärdling 98 Bergtorpsskolans IF 7:31.21
Emma Öijar Jansson 98 Karlbergsskolans IF 8:29.23


F15 Häck 80m 76 cm
Final -1,2 21 sep  
Tove Olsson 98 Säbyskolans IF 12.29
Anna Engelin 98 Parkskolans IF 12.90
Maria Södergren 98 Byängsskolans Skol IF 12.90
Vilma Styrman 98 Haparanda Läroverks Skol IF 13.26
Hanna Gutemar Rilegård 98 Byängsskolans Skol IF 13.39
Malin Svärdling 98 Bergtorpsskolans IF 13.65
Josefin Dahlbäck 98 Byängsskolans Skol IF bröt


F15 Häck 300m 76 cm
Final 22 sep  
Anna Engelin 98 Parkskolans IF 44.79
Tove Olsson 98 Säbyskolans IF 45.90
Maria Södergren 98 Byängsskolans Skol IF 47.60
Malin Svärdling 98 Bergtorpsskolans IF 49.29


F15 Höjd
Final 22 sep  
Alexia Lillhav 98 Kronobergs Skolas IF 156
Vilma Styrman 98 Haparanda Läroverks Skol IF 152
Tove Olsson 98 Säbyskolans IF 143
Stina Westin 98 Parkskolans IF 143
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF 143
Maria Södergren 98 Byängsskolans Skol IF 143
Josefin Dahlbäck 98 Byängsskolans Skol IF 133

133 138 143 148 152 156 159
J.Dahlbäck xo x
S.Westin xo o o xxx
V.Styrman - - o o xxo xxx
F.Jonsson o xo o xxx
T.Olsson o o o xxx
M.Södergren o o xo xxx
A.Lillhav - - o o o xxo xxx


F15 Stav
21 sep  
Alexia Lillhav 98 Kronobergs Skolas IF 310
Matilda Blomstrand 98 Gröndalsskolans IF, Värnamo 270
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF 260
Frida Deltin 98 Gröndalsskolans IF, Värnamo 197

182 197 210 220 230 240 250 260 270 280 290 300 310 320
F.Deltin - o -
F.Jonsson - - o o o xo xo o xxx
A.Lillhav - - - - - - o o o xo o o xo xxx
M.Blomstrand - - - - o xo o o xo xxx


F15 Längd
20 sep  
Emelie Nyman-Wänseth 98 Östbergsskolans IF 5,39
Maja Almgren 98 Södervärnskolans Skol IF 5,21
Anna Engelin 98 Parkskolans IF 5,00
Sofie Borssén 98 Barketorpsskolans IF 4,92
Vilma Styrman 98 Haparanda Läroverks Skol IF 4,73
Hanna Gutemar Rilegård 98 Byängsskolans Skol IF 4,71
Johanna Norberg 98 Byängsskolans Skol IF 4,58
Linnea Carpenter 98 Parkskolans IF 4,32
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF 4,28
10  Josefin Dahlbäck 98 Byängsskolans Skol IF 4,16
11  Lydia Håkansson 98 Torvallaskolans IF 3,04
Stina Westin 98 Parkskolans IF X

1   2   3   4   5   6  
H.Gutemar Rilegår X +0,4 4,47 +1,4 4,31 +0,0 4,63 +0,0 3,80 +0,7 4,71 +0,8
M.Almgren X +0,3 X +0,0 4,46 +0,8 5,21 +1,0 5,20 +0,8 X +1,0
J.Dahlbäck X +0,7 4,16 +1,4 X +1,2
J.Norberg 4,41 +0,2 4,34 +0,7 4,58 +0,4 X +2,0 4,43 +0,3 X +1,2
A.Engelin 4,41 +0,2 X +0,0 X +0,0 4,80 +0,0 4,89 +1,3 5,00 +1,4
S.Borssén 4,81 +0,8 X +1,2 4,92 +0,3 4,79 +1,1 X +0,8 4,90 +1,6
L.Carpenter 4,27 +1,2 4,32 +0,0 2,98 +0,0 X +2,5 4,27 +0,8 4,29 +0,0
V.Styrman 4,59 +2,2 4,56 +0,0 4,49 +0,0 X +1,2 X +0,0 4,73 +1,0
F.Jonsson 4,28 +1,0 X +0,3 3,99 +0,9
E.Nyman-Wänseth X +1,9 5,14 +1,5 5,39 +0,3 5,25 +0,0 X +0,3 5,32 +0,3
L.Håkansson 3,04 +0,1 X +0,0 X +0,0
S.Westin X +0,7 X +0,0 X +1,6


F15 Tresteg
21 sep  
Emelie Nyman-Wänseth 98 Östbergsskolans IF 11,84
Stina Westin 98 Parkskolans IF 10,13
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF 9,68

1   2   3   4   5   6  
S.Westin 9,93 1,7 10,02 3,2 9,77 2,0 10,00 0,8 10,13 0,0 10,02 0,1
E.Nyman-Wänseth 11,84 0,7 11,84 1,0 11,52 1,1 11,76 0,1 11,70 0,1 11,75 2,3
F.Jonsson X 0,0 X 1,6 X 0,1 9,68 1,5 X 2,0 9,39 1,0


F15 Kula 3.0 kg
22 sep  
Mathilda Eriksson 98 Säbyskolans IF 11,68
Jessica Mattsson 98 OL-Anders Skol-IF 11,54
Sofia Troell 98 Centralskolans IF Perstorp 11,38
Emelie Nyman-Wänseth 98 Östbergsskolans IF 11,24
Linnea Carpenter 98 Parkskolans IF 10,83
Maja Gustavsson 98 Kristiansborgsskolans IF 10,35
Elin Ånger 98 Vågbroskolans IK 9,63
Emma Jonasson 98 Apladalsskolan IF 9,38

1   2   3   4   5   6  
S.Troell 9,49 11,20 X X X 11,38
M.Gustavsson 10,27 10,16 10,14 10,03 X 10,35
J.Mattsson 11,37 11,26 11,54 11,54 11,45 11,46
E.Nyman-Wänseth X X 10,68 10,58 10,91 11,24
E.Ånger X 9,27 9,28 9,63 X 9,10
E.Jonasson 8,01 8,42 9,38 8,92 X 8,49
L.Carpenter X 10,18 X 10,83 10,77 X
M.Eriksson 10,60 11,24 11,68 10,84 X 11,54


F15 Diskus 0.6 kg
20 sep  
Mathilda Eriksson 98 Säbyskolans IF 42,82
Sofia Troell 98 Centralskolans IF Perstorp 41,24
Moa Nääs 98 Kilaforsskolans IF 33,44
Emma Jonasson 98 Apladalsskolan IF 32,18
Rebecca Edberg 98 Kolsva Skol IF 28,94
Agnes öijar Jansson 98 Karlbergsskolans IF 25,70

1   2   3   4   5   6  
A.öijar Jansson 25,70 X X X 24,99 23,60
M.Eriksson 36,82 36,21 39,48 40,61 X 42,82
E.Jonasson 32,18 X 29,20 29,29 29,19 X
M.Nääs X X 33,44 32,29 32,23 33,00
R.Edberg X 22,96 27,56 26,77 28,94 X
S.Troell 41,24 38,08 X X X X


F15 Slägga 3.0 kg
22 sep  
Jessica Mattsson 98 OL-Anders Skol-IF 43,03
Mathilda Eriksson 98 Säbyskolans IF 38,46
Linnea Carpenter 98 Parkskolans IF 29,09
Helena Thim 98 Eriksbergsskolans IF 28,10

1   2   3   4   5   6  
J.Mattsson 36,83 X X 41,23 43,03 41,69
L.Carpenter X X X X 29,09 X
M.Eriksson 37,49 X 38,46 X X -
H.Thim 27,98 25,98 X X X 28,10


F15 Spjut 400 g
21 sep  
Sofia Troell 98 Centralskolans IF Perstorp 42,02
Maja Gustavsson 98 Kristiansborgsskolans IF 41,56
Emelie Nyman-Wänseth 98 Östbergsskolans IF 41,19
Mathilda Eriksson 98 Säbyskolans IF 34,55
Elin Ånger 98 Vågbroskolans IK 31,25
Rebecca Edberg 98 Kolsva Skol IF 27,33
Malin Svärdling 98 Bergtorpsskolans IF 24,97
Vilma Styrman 98 Haparanda Läroverks Skol IF 23,27
Stina Westin 98 Parkskolans IF 22,98
10  Tove Olsson 98 Säbyskolans IF 22,29
Frida Jonsson 98 Nyhedens Skol IF X

1   2   3   4   5   6  
S.Troell 40,42 42,02 39,19 41,46 38,94 37,77
F.Jonsson - - X
M.Eriksson 32,38 33,53 X X 31,76 34,55
E.Nyman-Wänseth 35,56 X 41,19 40,30 34,33 36,41
V.Styrman 22,63 23,27 X X 17,20 X
E.Ånger 30,24 30,04 31,25 X 26,82 29,45
S.Westin 18,20 22,09 22,98
T.Olsson 22,29 X X
M.Gustavsson X 36,37 41,56 X 38,92 X
R.Edberg X 24,39 23,18 27,33 25,32 25,00
M.Svärdling X 24,97 18,09 23,79 X 23,27


P FIG 4 x 100m
Final 21 sep  
Sjödalsgymnasiet Lag 1 (4x100) Dennis Elms-Jansson -95
Amadou Sussoho -95
Andreas Almlöf -95
Douglas Hellbratt -95

:43.87
FIG Umeå Johan Stenvall -95
Eric Hallquist -96
Fredrik Konardsson -94
Daniel Eriksson -96

:45.30
Gefle Gymnasie iF Hannes Gidlöf -96
Jean de dieu Irakiza -96
Tobias Johansson -96
August Hedberg -96

:55.98


P GYMN 4 x 100m
Final 21 sep  
Kärrtorps Gymnasiums IF Daniel Rosberg -96
Manne Persson -96
Simon Averin Markström -95
Jakob Ewertzh -95

:44.38
Wargentinsskolans IF Lag 1 Saknas
Saknas
Saknas
Saknas

:44.53


P GRUND 4 x 100m
Final 21 sep  
RålambshovsskolanIF Lag1 Saknas
Saknas
Saknas
Saknas

:49.07


F FIG 4 x 100m
Final 21 sep  
Sjödalsgymnasiet Nicole Berner -97
Johanna Dyremark -97
Stina Rosenberg -97
Emilia Stenström -97

:51.09
Widénska Idrottscollege Mikaela Waernulf -97
Emma Forssén -97
Sofi Flink -95
Ella Frödin -97

:53.06
Gefle Gymnasie iF Denise Eriksson -95
Stina Becklin -97
Veronica Nordin -97
Alexandra Bartée -95

:53.25
Celsiusskolans IF Linnea Jönsson -95
Emma Thor -97
Victoria Engström -97
Annika Larsson -96

:55.63
FIG Umeå Emmy Backeström 97
Anna Hillblom -97
Minna Södermark -97
Paula Israelsson -96

DQ Över vx 2


P/F 4 x 400m
Final 22 sep  
Sjödalsgymnasiets IF Hannah Rossland -95
Dennis Elms Jansson -95
Johanna Dyremark -97
Andreas Almlöf -95

3:52.50
FIG Umeå Viktoria Stökel -97
Jessica Edlund -95
Filip Ottosson -97
Daniel Eriksson -96

3:53.43



© Track & Field, Christer Falk