RESULTAT
Hammarbyspelen 2013-02-08/10
Stockholm, Sätra
Hammarby IF Friidrott
Uppdaterad: 13-02-09 16:38
 
M 60m
Försök heat 1 9 feb  
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF 7.28 q
Andrej Ekholm 89 Huddinge AIS 7.39
Daniel Lundholm 94 Huddinge AIS 7.57
David Andersson 85 Hammarby IF 7.60
Sebastian Svedhammer 88 Spårvägens FK 7.78
Emil Mann 88 Djurgårdens IF Friidrott ej start

Försök heat 2 9 feb  
André Drummond 90 Spårvägens FK 7.00 q
Fredrick Gustavsson 93 Spårvägens FK 7.20 q
Carl Dath 95 Täby IS 7.29 q
Michael Luxemburg 94 Täby IS 7.33 q
Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 7.57
Oskar Ray-Frayssinet 94 Huddinge AIS 7.75
Max Gålnander 94 Upsala IF ej start

Försök heat 3 9 feb  
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF 7.13 q
Erik Ehrlin 90 Ärla IF 7.29 q
Hector Falk 93 Eskilstuna FI 7.33 q
David Sundström 93 Hammarby IF 7.43
Sebastian Wesslen 95 Hammarby IF 7.44
Erik Grundberg 94 Hammarby IF 7.49
Carl Buhlmann 92 IFK Lidingö 7.62

Försök heat 4 9 feb  
Sunday Ojuri 93 Hammarby IF 7.22 q
Gustav Kjell 96 Turebergs FK 7.32 q
Sami Gassan 95 Hammarby IF 7.36
Henrik Malmberg 95 Huddinge AIS 7.36
Linus Gustafsson 91 Västerås FK 7.37
Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 7.66
Stefan Biberg 63 Turebergs FK 7.93

Försök heat 5 9 feb  
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS 7.12 q
Philip Green 93 Hammarby IF 7.18 q
Mattias Qvarfordt 94 Hammarby IF 7.28 q
Julian Gabert Spårvägens FK 7.41
Mikael Peyron 93 IFK Lidingö 7.63
Filip Almgren 84 Gefle IF 7.89

Försök heat 6 9 feb  
Erik Hagberg 95 Upsala IF 6.93 q
Tony Darkwah 86 Hammarby IF 7.02 q
Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 7.23 q
Amadou Sussoho 95 Huddinge AIS 7.34
Samy Ahmed 94 Hammarby IF 7.53
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 7.60
Marcus Holmqvist 95 Hammarby IF 7.73

Finalheat 1 9 feb  
Erik Hagberg 95 Upsala IF 6.83
André Drummond 90 Spårvägens FK 7.00
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS 7.05
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF 7.07
Sunday Ojuri 93 Hammarby IF 7.09
Philip Green 93 Hammarby IF 7.14
Fredrick Gustavsson 93 Spårvägens FK 7.20
Tony Darkwah 86 Hammarby IF ej start

Finalheat 2 9 feb  
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF 7.10
Erik Ehrlin 90 Ärla IF 7.25
Carl Dath 95 Täby IS 7.27
Michael Luxemburg 94 Täby IS 7.27
Mattias Qvarfordt 94 Hammarby IF 7.28
Jonathan Eklund 88 Hammarby IF 7.29
Gustav Kjell 96 Turebergs FK 7.30
Hector Falk 93 Eskilstuna FI ej start


M 400m
Finalheat 1 9 feb  
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK 48.83 1
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS 49.44 2
Patrik Sjöö 92 Hässelby SK 49.51 3
Andreas Movin 96 IFK Lidingö 51.61 7

Finalheat 2 9 feb  
Fredrik Åström 93 Täby IS 51.04 5
Alex Torgersson 94 Hammarby IF 51.47 6
Abdiaziz Warsame 95 Råby-Rekarne FIF 52.41 9
Erik Holmberg 93 Rånäs 4H 53.42 12

Finalheat 3 9 feb  
Nigusu Solomon 95 Fredrikshofs FI 52.13 8
Jacob Öman 95 Danderyds SK 52.43 10
Petter Berner Wik 94 Upsala IF 53.26 11
Fredrik Orrsveden 95 Sundbybergs IK 54.50 13

Finalheat 4 9 feb  
Carl Buhlmann 92 IFK Lidingö 54.54 14
Mikael Peyron 93 IFK Lidingö 54.59 15
Daniel Eklund 84 Djurgårdens IF Friidrott ej start -

Finalheat 5 9 feb  
Philip Green 93 Hammarby IF 50.52 4
Emil Carlsson 95 Hanvikens SK 56.68 16
Oskar Adolfson 93 Danderyds SK DQ - linjetramp
Jakob Rolén 95 Bromma IF ej start -


M 1500m
Finalheat 1 9 feb  
Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI 3:54.90 1
Meberhatom Yamana 92 Spårvägens FK 3:58.83 2
Henrik Jakobsson 88 Spårvägens FK 4:03.84 4
Kristian Nedregård 97 Spjeklavik og Omegn FK 4:04.88 6
Nigusu Solomon 95 Fredrikshofs FI bröt -
Viktor Hedlöf 86 Rånäs 4H bröt -

Finalheat 2 9 feb  
Anders Grahl 87 Enhörna IF 4:03.77 3
Joel Durén 94 Hässelby SK 4:04.25 5
Andreas Jansson 96 Hässelby SK 4:08.19 7
Niklas Könberg 93 Spårvägens FK 4:09.80 8
Archie Casteel 96 Hellas FK 4:11.47 9
Jesper Bokefors 94 Upsala IF 4:13.40 10
Simon Sundström 98 IFK Lidingö 4:14.13 11
Hugo Lindell 95 Rånäs 4H 4:22.79 12

Finalheat 3 9 feb  
Abdi Yusuf 96 Hammarby IF 4:22.81 13
Dennis Olsson 97 Hellas FK 4:25.72 14
Lucas Grönborg 94 Hellas FK 4:31.10 15
Linus Gustafsson 94 Spårvägens FK 4:31.86 16
Rasmus Waldna 96 Hammarby IF 4:39.07 17
Jakob Rolén 95 Bromma IF 4:46.33 18
Joar Edlund 96 Väsby IK 4:53.56 19


M Tresteg
9 feb  
Jesper Hellström 95 Hässelby SK 13,93
Andreas Henriksson 90 IF Åland 13,58
Adam Lindhe 94 IFK Lidingö 13,40
Martin Ström 94 Strands IF 12,98
Gustav Nyberg 94 Strands IF 12,96
Filip Almgren 84 Gefle IF 11,57
Rikard Westin 94 IFK Märsta 10,74

1   2   3   4   5   6  
F.Almgren 11,45 11,57 11,25 X 9,76 10,95
A.Henriksson X 13,58 X X 13,25 X
M.Ström X 12,98 X X 12,81 X
A.Lindhe 13,15 13,32 13,40 13,31 12,93 X
G.Nyberg X X X 12,34 12,96 X
R.Westin 10,74 10,68 X 10,28 10,23 X
J.Hellström 13,93 X X 13,69 - 13,79


M Kula 7.26 kg
9 feb  
Bengt Pettersson 61 Huddinge AIS 14,67
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK 14,40
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 13,51

1   2   3   4   5   6  
L.Ohtamaa 13,71 14,40 X 13,77 13,93 -
B.Pettersson 13,96 13,84 X 14,29 14,62 14,67
F.Hallinder X 13,12 13,51 X 12,86 X


P19 Kula 6.0 kg
9 feb  
Alexander Persson 95 Huddinge AIS 15,06
Eric Hacksell 96 Hässelby SK 12,46

1   2   3   4   5   6  
A.Persson X 14,45 14,59 15,06 14,17 14,57
E.Hacksell 12,43 X X X X 12,46


P17 60m
Försök heat 1 9 feb  
Martin Hansén 97 Huddinge AIS 7.38 q
Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK 7.40 q
Simon Waldaeus 96 Turebergs FK 7.71 q
Rasmus Bergman 96 Sundbybergs IK 7.75 q
Alex Bierhance Söderberg 97 Hammarby IF 7.87 q
Christian Björkman 97 Väsby IK 8.02

Försök heat 2 9 feb  
Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 7.38 q
Erik Liden 96 IFK Lidingö 7.56 q
Grigorios Kyriakoudis 97 Hellas FK 7.58 q
Viktor Rosenberg 96 Hammarby IF 7.95
Hans Alenäs 96 Hammarby IF 8.10
Fredrik Lundqvist 97 Huddinge AIS 8.31
Manne Persson 96 Hammarby IF ej start

Försök heat 3 9 feb  
Daniel Rosberg 96 Hammarby IF 7.32 q
Karl Sjölander 97 Upsala IF 7.38 q
Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 7.65 q
Karl Pettersson 96 Sundbybergs IK 7.86 q
Jacob Wiklund 69 För. Gotländsk Friidrott 7.90 q
Johannes Liljeblad 97 Värmdö IF 8.05

Försök heat 4 9 feb  
Alexander Lindholm 96 Upsala IF 7.48 q
Victor Björklund 96 Upsala IF 7.55 q
Gustav Kramnäs 97 Danderyds SK 7.72 q
Abanob Abdelahad 97 Västerås FK 7.98
Tim Möller 97 Hammarby IF 8.34
Gustav Kjell 96 Turebergs FK ej start

Finalheat 1 9 feb  
Daniel Rosberg 96 Hammarby IF 7.29
Martin Hansén 97 Huddinge AIS 7.34
Karl Sjölander 97 Upsala IF 7.39
Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK 7.40
Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 7.47
Alexander Lindholm 96 Upsala IF 7.50
Erik Liden 96 IFK Lidingö 7.51
Victor Björklund 96 Upsala IF 7.52

Finalheat 2 9 feb  
Grigorios Kyriakoudis 97 Hellas FK 7.53
Simon Waldaeus 96 Turebergs FK 7.64
Gustav Kramnäs 97 Danderyds SK 7.74
Alex Bierhance Söderberg 97 Hammarby IF 7.81
Jacob Wiklund 69 För. Gotländsk Friidrott 7.90
Rasmus Bergman 96 Sundbybergs IK ej start
Karl Pettersson 96 Sundbybergs IK ej start
Marcus Rostmark 96 IFK Märsta ej start


P17 1000m
Final 9 feb  
Erik Lagerlöf 97 IFK Lidingö 2:40.72
Mohammed Loukili 96 IFK Lidingö 2:47.30
Bill Krohn 58 Huddinge AIS 2:48.98
Gustaf Nordling 97 Spårvägens FK 2:50.82
Olof Nordling 97 Spårvägens FK 2:52.55
Valdemar Crispin 97 Spårvägens FK 2:59.05


P17 Stav
9 feb  
Alfred Delefors-Hedberg 96 GoIF Tjalve 360

346 360 366
A.Delefors-Hedber o xxo xxx


P17 Tresteg
9 feb  
Eric Axtelius 97 Enköpings AI 12,49
Manne Persson 96 Hammarby IF 12,37
Albin Boestad 97 IFK Lidingö 11,70
Christian Björkman 97 Väsby IK 11,68
Fredrik Lundqvist 97 Huddinge AIS 11,04
Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägens FK 10,87
Axel Abrahamsson 98 Bromma IF X
Gustav Wessberg 98 För. Gotländsk Friidrott 9,84

1   2   3   4   5   6  
F.Lundqvist 11,04 X 10,65 10,89 10,66 10,74
M.Persson 12,09 12,37 11,89 - 11,49 -
A.Abrahamsson X X X 10,34 10,31 10,72
A.Boestad 11,26 10,97 11,70 11,39 X 11,40
E.Axtelius 12,49 12,30 12,27 12,39 12,37 12,44
V.Wahlén Diederic 10,87 10,44 10,38 9,96 - 10,65
C.Björkman 11,68 11,36 11,19 11,12 - 11,13
G.Wessberg 9,84 9,82 X 9,70 9,52 X


P15 60m
Försök heat 1 9 feb  
Linus Willers 98 IK Norrköping FI 7.77 q
Oskar Motta 98 Upsala IF 7.93 q
Emil Thedeen 98 Bromma IF 7.99 q
Rodi Kay 98 Hammarby IF 8.19 q
Denis Dvinskih 98 Täby IS 8.24
Gustav Wessberg 98 För. Gotländsk Friidrott 8.57

Försök heat 2 9 feb  
Wilmer Sternehäll 98 Huddinge AIS 7.76 q
Oliver Glänneskog 98 IK Norrköping FI 7.91 q
Tobias Månsson 98 IFK Lidingö 8.02 q
Carl Krüsell Berg 98 Hammarby IF 8.63
Elias Egelrud 98 Åkersberga SK 8.87

Försök heat 3 9 feb  
Daniel Persson 98 Bromma IF 7.53 q REK
Jesper Rilegård 98 Täby IS 8.22
Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägens FK 8.41
Alexander Celsing 98 Spårvägens FK 8.83
William Frobe 98 Täby IS DQ tjuvstart

Final 9 feb  
Daniel Persson 98 Bromma IF 7.45
Wilmer Sternehäll 98 Huddinge AIS 7.64
Linus Willers 98 IK Norrköping FI 7.71
Oliver Glänneskog 98 IK Norrköping FI 7.83
Oskar Motta 98 Upsala IF 7.97
Tobias Månsson 98 IFK Lidingö 8.06
Emil Thedeen 98 Bromma IF 8.12
Rodi Kay 98 Hammarby IF 8.15


P15 1000m
Final 9 feb  
Adel Araya 98 Mälarhöjdens IK 2:57.98
Rickard Karlsson 98 Hässelby SK 3:01.49
Eric Schagerlund 98 Eskilstuna FI 3:02.31
Jacob Åkersten 98 Täby IS 3:03.31
Rickard Söderberg 98 Spårvägens FK 3:06.64
Vilgot Olofsson Liljeholm 98 Mälarhöjdens IK 3:06.72
Elias Egelrud 98 Åkersberga SK 3:26.11
William Fagrell 98 Åkersberga SK 3:28.19


P15 Stav
9 feb  
William Frobe 98 Täby IS 286

206 216 226 236 246 256 266 276 286 296 300
W.Frobe - - - - - xo o o o - xxx


P15 Kula 4.0 kg
9 feb  
Jesper Rilegård 98 Täby IS 11,58
William Frobe 98 Täby IS 10,72
Carl Krüsell Berg 98 Hammarby IF 10,71
Denis Dvinskih 98 Täby IS 9,35
Johan Wiberg 98 Spårvägens FK 8,52
Felix Wiberg 98 Spårvägens FK 7,88

1   2   3   4   5   6  
F.Wiberg 7,69 7,88 7,40 7,57
J.Rilegård X 10,29 10,83 11,58
W.Frobe 10,72 10,05 10,42 9,99
D.Dvinskih 8,63 8,91 9,35 9,16
J.Wiberg 8,52 7,45 7,02 7,91
C.Krüsell Berg 10,01 9,43 9,34 10,71


P14 60m
Försök heat 1 9 feb  
Carl Glas 99 Bromma IF 7.85 q
John Karlsson 99 Hammarby IF 8.81 q
Albin Rohde 99 Hammarby IF 9.13 q
Jonathan Lund 99 Hammarby IF 9.31 q
Gustav Rohde 99 Hammarby IF 9.68 q

Försök heat 2 9 feb  
Noa Jonsson 99 Hässelby SK 7.93 q
Filip Hedlund 99 Hellas FK 8.40 q
Oliver Unander-Scharin 99 Boo IF 8.73 q
Martin Forsberg 99 Hammarby IF ej start
Carl Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas FK ej start

Final 9 feb  
Noa Jonsson 99 Hässelby SK 7.81
Carl Glas 99 Bromma IF 7.86
Filip Hedlund 99 Hellas FK 8.32
Oliver Unander-Scharin 99 Boo IF 8.80
Albin Rohde 99 Hammarby IF 9.12
Jonathan Lund 99 Hammarby IF 9.39
Gustav Rohde 99 Hammarby IF 9.77
John Karlsson 99 Hammarby IF ej start


P14 1000m
Final 9 feb  
Niclas Wallin 99 Huddinge AIS 2:58.56
Henry Jacobson 99 Tyresö FK 2:59.60
Olof Silvander 99 Danderyds SK 3:00.76
Jonathan Bergdahl 99 Huddinge AIS 3:08.41
William Måhl 99 Vallentuna FK 3:11.19
Nils Öberg 99 IFK Lidingö 3:26.25
Jonathan Lund 99 Hammarby IF 3:32.03
Oliver Unander-Scharin 99 Boo IF 3:43.07
Martin Larsson 71 Huddinge AIS 3:43.36 M


P14 Höjd
9 feb  
Jonas Renz 99 IK Norrköping FI 164
anton ledell 99 Huddinge AIS 161
Elias Harryson 99 Danderyds SK 152
Samuel Bäckelin 99 Mälarhöjdens IK 139
Linus Odden 99 Hellas FK 134
Gustav Rohde 99 Hammarby IF 129
William Nehls 99 Hammarby IF X

129 134 139 144 148 152 155 158 161 164 166
L.Odden xo o xxx
W.Nehls xxx
S.Bäckelin o o xo xxx
a.ledell --- o o o o o xo o o xxx
G.Rohde o xxx
E.Harryson --- o o o o o xxx
J.Renz --- --- --- --- o o o o xo xo xxx


P14 Stav
9 feb  
Jonas Renz 99 IK Norrköping FI 276
Carl Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas FK 236
Filip Hedlund 99 Hellas FK 206
Petter Norss 99 Hammarby IF 206
Linus Odden 99 Hellas FK 206
Rasmus Odden 99 Hellas FK 186
Albin Rohde 99 Hammarby IF X
Martin Forsberg 99 Hammarby IF

186 206 216 226 236 246 256 266 276 286 296
J.Renz - - - - o o o o o xxx
M.Forsberg
A.Rohde - xxx
P.Norss o xo xxx
L.Odden o xxo xxx
F.Hedlund o xo xxx
R.Odden xxo xxx
C.Söderström Esko o o o o o xxx


P13 60m
Försök heat 1 9 feb  
Ville Stenqvist 00 IFK Stocksund 8.55 q
Philip Stömne 00 Valbo AIF 8.56 q
Timmy Karlsson 00 Ösmo FK 8.75 q
Mikael Lundquist 00 Huddinge AIS 9.16
Gustaf Lagerbielke 00 IFK Stocksund 9.34
Elias Nordahl 00 Visby IF Gute FIK 10.53

Försök heat 2 9 feb  
Ernesto Turro Herrera 00 IFK Lidingö 8.25 q
Elias Svensson 00 Hammarby IF 8.47 q
Johan Björck 00 IFK Stocksund 8.84 q
Victor Norberg 00 Täby IS 8.93 q
Leo Bergström 00 Täby IS 8.95 q
Marcus Ekström 00 Bromma IF 8.99
Mikael Techan 00 IFK Stocksund 9.04
Arvid Gussarsson 00 Hammarby IF 9.09

Final 9 feb  
Ernesto Turro Herrera 00 IFK Lidingö 8.14 REK
Elias Svensson 00 Hammarby IF 8.46
Philip Stömne 00 Valbo AIF 8.53
Ville Stenqvist 00 IFK Stocksund 8.54
Timmy Karlsson 00 Ösmo FK 8.76
Johan Björck 00 IFK Stocksund 8.89
Victor Norberg 00 Täby IS 8.91
Leo Bergström 00 Täby IS 9.04


P13 Höjd
9 feb  
Leo Bergström 00 Täby IS 161 REK
Philip Stömne 00 Valbo AIF 158
Edvin Johnsson 00 Visby IF Gute FIK 142
Johan Björck 00 IFK Stocksund 138
Gustaf Lagerbielke 00 IFK Stocksund 138
Timmy Karlsson 00 Ösmo FK 133
Erik Strömfelt 00 Hammarby IF 128
Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS 128
Oliver Andreasson 00 Hammarby IF 123
Erik Norberg 00 Hammarby IF 123
Arvid Gussarsson 00 Hammarby IF 123
12  Pontus Olofsson 00 Mälarhöjdens IK 123

123 128 133 138 142 146 149 152 155 158 161 163
E.Johnsson - o o o o xxx
L.Bergström - o o o o xo o o xo o xo xxx
A.Gussarsson o xx-
P.Stömne - o - o o o o xo xo xxo xxx
P.Olofsson xo xxx
S.Löschner o xxo xxx
J.Björck o o xo o xxx
G.Lagerbielke o o xo xo xxx
E.Strömfelt xxo o xxx
T.Karlsson - o o xxx
O.Andreasson o xxx
E.Norberg o xxx


P13 Stav
9 feb  
Philip Stömne 00 Valbo AIF 246
Ivar Moisander 00 Huddinge AIS 196
Erik Strömfelt 00 Hammarby IF 176
Erik Norberg 00 Hammarby IF 176
Mikael Lundquist 00 Huddinge AIS 166

146 156 166 176 186 196 206 216 226 236 246 256
I.Moisander - - - o o o xxx
M.Lundquist - - o xxx
E.Strömfelt - o o o xxx
P.Stömne - - - - o o o - o o o xxx
E.Norberg - o xo o xxx


P13 Kula 3.0 kg
9 feb  
Ernesto Turro Herrera 00 IFK Lidingö 9,88
Elias Svensson 00 Hammarby IF 8,90
Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS 8,43
Mikael Techan 00 IFK Stocksund 8,39
Leo Bergström 00 Täby IS 8,26
Victor Norberg 00 Täby IS 8,09
Ville Stenqvist 00 IFK Stocksund 8,05
Arvid Gussarsson 00 Hammarby IF 7,73
Philip Stömne 00 Valbo AIF 7,59
10  Oliver Andreasson 00 Hammarby IF 7,50
11  Edvin Johnsson 00 Visby IF Gute FIK 7,45
12  Johan Björck 00 IFK Stocksund 7,42
13  Erik Norberg 00 Hammarby IF 7,27
14  Gustaf Lagerbielke 00 IFK Stocksund 6,34
15  Elias Nordahl 00 Visby IF Gute FIK 6,15
16  Jacob Palmerstedt 00 Hammarby IF 5,93

1   2   3   4   5   6  
V.Stenqvist 6,85 7,23 6,81 8,05
J.Björck 6,98 7,42 7,10 7,07
E.Svensson 7,47 7,59 8,90 8,50
J.Palmerstedt 5,74 5,56 5,93 5,86
P.Stömne 7,54 7,59 7,32 7,23
M.Techan 7,27 8,39 7,69 7,79
G.Lagerbielke X 6,18 6,34 5,94
L.Bergström 7,51 7,86 8,26 7,84
E.Norberg 7,02 7,10 7,27 6,92
A.Gussarsson 7,73 7,11 7,42 7,22
E.Nordahl 6,07 6,15 5,98 6,08
E.Johnsson 7,26 7,22 6,87 7,45
E.Turro Herrera 9,51 9,88 9,49 9,32
S.Löschner 7,72 8,33 8,04 8,43
V.Norberg 8,09 7,96 7,34 X
O.Andreasson 7,41 7,47 7,50 X


P12 60m
Försök heat 1 9 feb  
Edvin Habermann 01 Österhaninge IF 9.18 q
Marcus Hagerud 01 Mälarhöjdens IK 9.45 q
Joel Axelsson Thonérfelth 01 Hammarby IF 9.51 q
Christian Wihlborg 01 Visby IF Gute FIK 9.60 q
Victor Emanuelsson 01 Turebergs FK 9.64
Viktor Kings 01 Hammarby IF 9.74
Arthur Abrahamsson 01 Bromma IF 9.84

Försök heat 2 9 feb  
Albin Wägmark 01 Mälarhöjdens IK 8.36 q REK
Henrik Renz 01 IK Norrköping FI 8.89 q
Markus Lantto 01 Bromma IF 9.47 q
Andreas Nilsson 01 IFK Tumba 9.54 q
Juliuz DeFlon 01 Visby IF Gute FIK 9.62 q 9.613
Enzo Fors 01 Hanvikens SK 9.98
Erik Stintzing 01 Hammarby IF 10.14

Försök heat 3 9 feb  
Imran Lernebo 01 Mälarhöjdens IK 8.49 q
Oscar Glas 01 Bromma IF 9.25 q
Linus Högblom 01 Vallentuna FK 9.47 q
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 9.59 q
Emil Lavett 01 Hammarby IF 9.88
Hampus Johansson 01 Bromma IF 10.14

Försök heat 4 9 feb  
Paul Förnestig 01 Hammarby IF 8.77 q
Simon Martinsson 01 Österhaninge IF 8.86 q
Max Bechtel 01 Hässelby SK 9.42 q
Harald Gemmel 01 Hammarby IF 9.62 9.619
Patrik Hellborg 01 Österhaninge IF 9.66
Joar Olsson 01 Gefle IF ej start

Finalheat 1 9 feb  
Albin Wägmark 01 Mälarhöjdens IK 8.38
Imran Lernebo 01 Mälarhöjdens IK 8.51
Henrik Renz 01 IK Norrköping FI 8.92
Simon Martinsson 01 Österhaninge IF 9.00
Edvin Habermann 01 Österhaninge IF 9.29
Max Bechtel 01 Hässelby SK 9.34
Paul Förnestig 01 Hammarby IF ej start
Oscar Glas 01 Bromma IF ej start

Finalheat 2 9 feb  
Markus Lantto 01 Bromma IF 9.14
Joel Axelsson Thonérfelth 01 Hammarby IF 9.40
Linus Högblom 01 Vallentuna FK 9.41
Marcus Hagerud 01 Mälarhöjdens IK 9.53
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 9.55
Juliuz DeFlon 01 Visby IF Gute FIK 9.61
Andreas Nilsson 01 IFK Tumba 9.71
Christian Wihlborg 01 Visby IF Gute FIK 9.74


P12 Tresteg zon
9 feb  
Henrik Renz 01 IK Norrköping FI 9,35
Simon Martinsson 01 Österhaninge IF 9,34
Max Bechtel 01 Hässelby SK 8,80
Joel Axelsson Thonérfelth 01 Hammarby IF 8,78
Edvin Habermann 01 Österhaninge IF 8,73
Victor Emanuelsson 01 Turebergs FK 8,57
Emil Lavett 01 Hammarby IF 8,36
Harald Gemmel 01 Hammarby IF 8,19
Arthur Abrahamsson 01 Bromma IF 7,85
10  Christian Wihlborg 01 Visby IF Gute FIK 7,76
11  Hampus Johansson 01 Bromma IF 7,75
12  Viktor Kings 01 Hammarby IF 7,47
13  Enzo Fors 01 Hanvikens SK 7,21

1   2   3   4   5   6  
H.Renz 9,31 9,35 9,05 9,29
E.Lavett 8,32 8,34 6,70 8,36
E.Fors 7,17 7,21 7,17 7,18
J.Axelsson Thonér 8,56 8,61 8,78 8,25
S.Martinsson 9,03 8,97 9,30 9,34
C.Wihlborg 7,76 7,56 7,43 7,72
A.Abrahamsson X 7,85 7,67 X
H.Gemmel 8,07 8,19 7,78 7,81
V.Kings 7,31 7,47 7,40 7,20
E.Habermann 8,73 8,47 X 8,59
H.Johansson 7,75 7,57 X 7,74
V.Emanuelsson 8,40 8,57 8,16 -
M.Bechtel 8,54 8,58 8,62 8,80


P12 Kula 3.0 kg
9 feb  
Jakob Ekholm 01 Täby IS 8,04
Morgan Martinsson 01 Hammarby IF 7,83
Theodor Duvert 01 IFK Märsta 7,60
Elias Vlachos 01 Mälarhöjdens IK 6,88
Oscar Glas 01 Bromma IF 6,80
Juliuz DeFlon 01 Visby IF Gute FIK 6,62
Christian Wihlborg 01 Visby IF Gute FIK 6,43
Alex Johansson 01 Solna FK 6,39
Emil Lavett 01 Hammarby IF 6,31
10  Marcus Hagerud 01 Mälarhöjdens IK 6,22
11  Arthur Abrahamsson 01 Bromma IF 5,97
12  Ludwig Erikson 01 Bålsta IK 5,95
13  Andreas Nilsson 01 IFK Tumba 5,87
14  Jesper Öhrn-Selahn 01 Sundbybergs IK 5,49
15  Erik Stintzing 01 Hammarby IF 5,42
16  Viktor Kings 01 Hammarby IF 5,39
17  Paul Förnestig 01 Hammarby IF 5,28

1   2   3   4   5   6  
V.Kings 5,26 5,39 4,95 5,09
M.Hagerud 5,66 5,84 6,22 6,06
P.Förnestig 5,28 X - -
C.Wihlborg 6,17 6,42 6,43 6,17
A.Nilsson 5,87 X 5,05 5,55
A.Abrahamsson 5,67 5,78 5,96 5,97
L.Erikson 5,95 5,70 5,85 5,95
J.DeFlon 6,41 6,22 6,62 5,70
E.Vlachos 6,47 6,14 5,78 6,88
M.Martinsson 7,83 7,83 7,80 7,83
A.Johansson 6,39 6,07 5,97 X
T.Duvert 5,70 7,42 7,12 7,60
J.Ekholm 7,33 8,04 7,14 7,30
O.Glas 5,96 6,80 6,29 5,79
E.Stintzing 5,10 4,76 5,42 -
J.Öhrn-Selahn 5,49 5,13 5,33 5,20
E.Lavett 5,31 6,08 6,31 -


P11 60m
Försök heat 1 9 feb  
Emanuel Lindqvist 02 Hanvikens SK 9.51 q
Hjalmar Ewertzh 02 Hammarby IF 9.82 q
Lukas Werner 02 IFK Lidingö 9.89 q
Marcus Winzenburg 02 IFK Lidingö 10.11
Melker Jeffner 02 Hammarby IF 10.23
David Parmryd 02 Hammarby IF 10.23
Daniel Almlöf 02 Hammarby IF 11.45

Försök heat 2 9 feb  
Ludvig All 02 Täby IS 9.01 q
Jonathan Westerberg 02 IFK Lidingö 9.19 q
Hampus Oxing 02 Hellas FK 9.38 q
Oscar Taha 02 IFK Lidingö 9.45 q
Liam Hermansson 02 Huddinge AIS 9.96 q
Ivar Linder 02 Hammarby IF 10.09
Max Samuelsson 02 Värmdö IF 11.23

Försök heat 3 9 feb  
Måns Boshuis 02 IFK Lidingö 9.25 q
Edvin Jernhall 02 Täby IS 9.35 q
Jonathan Johansson 02 IFK Lidingö 9.69 q
Sebastian Isakson 02 Täby IS 9.75 q
Abel Beyene 02 Hässelby SK 9.87 q
Lukas Olausson 02 Hammarby IF 10.30
Manne Hammarberg 02 Järfälla IF Friidrott 10.59
Pontus Carlström 02 Hammarby IF 10.68

Försök heat 4 9 feb  
Tim Hauzenberger 02 Hammarby IF 9.29 q
Simon Ritzén 02 Täby IS 9.55 q
Adam Peets 02 Hanvikens SK 9.59 q
Johan Ekeroth 02 Järva FIK 10.14
Einar Enerskog Ottosson 02 Sundbybergs IK 10.49
Arvid Holmberg 02 Hammarby IF 10.73
Oskar Bollner 02 IFK Tumba 11.12

Finalheat 1 9 feb  
Ludvig All 02 Täby IS 8.97
Jonathan Westerberg 02 IFK Lidingö 9.20
Tim Hauzenberger 02 Hammarby IF 9.20
Måns Boshuis 02 IFK Lidingö 9.21
Edvin Jernhall 02 Täby IS 9.26
Hampus Oxing 02 Hellas FK 9.33
Emanuel Lindqvist 02 Hanvikens SK 9.47
Oscar Taha 02 IFK Lidingö 9.50

Finalheat 2 9 feb  
Jonathan Johansson 02 IFK Lidingö 9.49
Sebastian Isakson 02 Täby IS 9.55
Adam Peets 02 Hanvikens SK 9.76
Simon Ritzén 02 Täby IS 9.77
Abel Beyene 02 Hässelby SK 9.84
Hjalmar Ewertzh 02 Hammarby IF 9.89
Lukas Werner 02 IFK Lidingö 9.97
Liam Hermansson 02 Huddinge AIS 9.97


P11 600m
Finalheat 1 9 feb  
Oscar Taha 02 IFK Lidingö 1:54.34 2
Ludvig All 02 Täby IS 1:56.61 3
Adam Peets 02 Hanvikens SK 1:59.01 4
Lukas Werner 02 IFK Lidingö 1:59.06 5
Sebastian Isakson 02 Täby IS 2:04.46 7
Tom Englund 02 Turebergs FK 2:05.35 9
Emanuel Lindqvist 02 Hanvikens SK 2:09.16 12
Marcus Winzenburg 02 IFK Lidingö 2:09.61 13
Måns Boshuis 02 IFK Lidingö 2:11.95 14
Arvid Holmberg 02 Hammarby IF bröt -

Finalheat 2 9 feb  
Tim Hauzenberger 02 Hammarby IF 1:53.96 1
Emil Pettersson 02 Solna FK 2:00.87 6
Elliot Höft 02 Solna FK 2:05.10 8
Isak Hamrin 02 Åkersberga SK 2:06.08 10
Liam Hermansson 02 Huddinge AIS 2:06.15 11
Lukas Olausson 02 Hammarby IF 2:13.43 15
David Parmryd 02 Hammarby IF 2:14.17 16
Hampus Oxing 02 Hellas FK 2:14.38 17
Pontus Carlström 02 Hammarby IF 2:19.17 18
10  Edvin Jernhall 02 Täby IS 2:19.31 19
11  Einar Enerskog Ottosson 02 Sundbybergs IK 2:19.31 20


P11 Tresteg zon
9 feb  
Ludvig All 02 Täby IS 9,37
Max Bergqvist 02 Mälarhöjdens IK 8,38
Sebastian Isakson 02 Täby IS 8,16
Liam Hermansson 02 Huddinge AIS 8,15
Melker Jeffner 02 Hammarby IF 8,03
Adam Peets 02 Hanvikens SK 7,98
Edvin Jernhall 02 Täby IS 7,77
Hampus Oxing 02 Hellas FK 7,73
Simon Ritzén 02 Täby IS 7,39
10  Max Samuelsson 02 Värmdö IF 7,07
11  Oskar Bollner 02 IFK Tumba 6,52

1   2   3   4   5   6  
S.Isakson 8,02 8,16 7,88 8,02
L.All 9,27 9,19 8,90 9,37
M.Samuelsson 7,07 6,69 X -
S.Ritzén 7,39 7,13 7,00 7,20
H.Oxing 7,54 7,16 7,57 7,73
M.Bergqvist 8,24 X 8,09 8,38
E.Jernhall X 7,49 7,77 7,51
L.Hermansson 8,14 8,06 7,98 8,15
A.Peets 7,87 7,79 7,95 7,98
O.Bollner 6,39 6,52 X X
M.Jeffner 7,23 8,03 7,92 7,87


K 60m
Försök heat 1 9 feb  
Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 7.88 q
Maria Ollinen 92 Glanshammars IF 7.94 q
Elin Lindell 95 Hammarby IF 8.16 q 8.153
Louise Gabrielsson 95 Huddinge AIS 8.25
Erica Graveley 92 Hässelby SK 8.28
Mariam Moussa 95 IFK Lidingö 8.47
Lisa Sernbrandt 93 Huddinge AIS 8.48
Sanna Ohlström 94 Rånäs 4H 8.63

Försök heat 2 9 feb  
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK 7.81 q
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI 7.87 q
Rebecca Larsson 94 Hässelby SK 7.89 q
Jessica Östlund 93 Hässelby SK 8.02 q
Alice Andreasson 94 Upsala IF 8.14 q
Therese Aspsäter 83 FK Studenterna 8.16 8.156
Alina Lindqvist 95 Väsby IK 8.33
Sofia Carls 90 Hammarby IF 8.47

Final 9 feb  
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK 7.79
Gladys Bamane 89 Spårvägens FK 7.82
Jessica Östlund 93 Hässelby SK 7.87
Maria Ollinen 92 Glanshammars IF 7.87
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI 7.89
Rebecca Larsson 94 Hässelby SK 7.91
Alice Andreasson 94 Upsala IF 8.06
Elin Lindell 95 Hammarby IF 8.12


K 400m
Finalheat 1 9 feb  
Isabelle Eriksson 86 IFK Lidingö 58.68 1
Malin Trollsås 93 Danderyds SK 58.72 2
Stina M Jansson 94 Gefle IF 59.06 4
Felicia Hellberg 95 Sundbybergs IK 59.17 5

Finalheat 2 9 feb  
Louise Åkerlund 97 Turebergs FK 58.82 3
Sara Jernfält 93 KFUM Örebro 60.02 7
Mikaela Waernulf 97 Västerås FK 61.28 8
Anna Karin Sörling 89 Eskilstuna FI 61.41 9

Finalheat 3 9 feb  
Anna Silvander 93 Danderyds SK 59.77 6
Emma Forss 94 Hammarby IF 61.46 10
Sharon Lopez 97 Västerås FK 62.14 11
Anna Jonsson Sundberg 94 Hammarby IF 65.06 12


K 1500m
Final 9 feb  
Nathalie Rohlén 90 Spårvägens FK 4:39.16
Charlotte Karlsson 84 Hammarby IF 4:43.81
Josefine Malmborg 94 Habo Friidrott 04 4:45.94
Moa Rothman 96 Västerås FK 4:55.80
Lovisa Grönros 93 Hammarby IF 5:01.34
Emma Fogelkvist 95 Spårvägens FK 5:03.64


K Tresteg
9 feb  
Emma Ehrlin 93 Ärla IF 12,03
Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro 11,72
Fanny Anonsen 95 Gefle IF 11,57
Angelica Engberg 89 Hässelby SK 11,45
Ellinor Bill 95 Hammarby IF 11,30

1   2   3   4   5   6  
E.Ehrlin 11,63 X X X 12,03 11,97
E.Bill 10,83 10,90 X X 10,83 11,30
F.Anonsen X X X X 11,57 X
A.Engberg X 11,21 11,45 X 10,99 11,32
F.Ernestam 11,39 11,72 11,62 X X 11,50


K Kula 4.0 kg
9 feb  
Fanny Öhrn-Selahn 95 Sundbybergs IK 11,62
Mia Border 94 Hanvikens SK 10,22

1   2   3   4   5   6  
M.Border 10,22 X 9,52 X 9,30 X
F.Öhrn-Selahn 11,62 11,59 X X X 11,06


F17 60m
Försök heat 1 9 feb  
Amanda Lindh 96 Huddinge AIS 7.98 q
Tove Borg 97 Gefle IF 8.46
Sandra Östby 97 IFK Tumba 8.53
Matilda Lindberg 97 Huddinge AIS 8.74
Cecilia Jäger-Stenberg 97 Sundbybergs IK 10.30
Felicia Asplund 96 Hammarby IF DQ tjuvstart

Försök heat 2 9 feb  
Malin Andersson 97 Gefle IF 7.93 q
Matilda Grundström 97 Huddinge AIS 8.30 q
Tove Björnsdotter Petterson 97 Hammarby IF 8.32 q
Julia Wahlström 96 Bromma IF 8.62
Sara Wachtmeister 96 Hammarby IF 8.80
Veronika Nordin 97 Gefle IF 9.53

Försök heat 3 9 feb  
Yasmin Jelassi 96 Hammarby IF 8.02 q
Sandra Hentschel 97 Hammarby IF 8.13 q
Ella Frödin 97 Västerås FK 8.30 q
Kirti Lickfett 97 IFK Lidingö 8.45 q
Ellinor Linden 97 IFK Lidingö 8.61
Lisa Ögren 96 Hammarby IF 9.01
Charlott Danko 97 Hanvikens SK 9.42

Final 9 feb  
Malin Andersson 97 Gefle IF 7.82
Amanda Lindh 96 Huddinge AIS 7.90
Sandra Hentschel 97 Hammarby IF 7.97
Yasmin Jelassi 96 Hammarby IF 8.09
Matilda Grundström 97 Huddinge AIS 8.32
Tove Björnsdotter Petterson 97 Hammarby IF 8.34
Kirti Lickfett 97 IFK Lidingö ej start
Ella Frödin 97 Västerås FK ej start


F17 1000m
Final 9 feb  
Astrid Rosvall 97 Hässelby SK 3:00.27
Hilda Hardell 97 Hässelby SK 3:06.27
Klara henriksson 97 Hässelby SK 3:14.58
Hanna Bergström 97 Huddinge AIS 3:28.09
Salina Kifleyesus 97 Hässelby SK 3:33.38


F17 Tresteg
9 feb  
Matilda Grundström 97 Huddinge AIS 10,82
Veronika Nordin 97 Gefle IF 9,40

1   2   3   4   5   6  
M.Grundström 10,82 10,74 X 10,41 - 10,72
V.Nordin 9,37 9,15 9,16 9,31 9,40 X


F17 Kula 3.0 kg
9 feb  
Hanna Mårtensson 96 Hässelby SK 12,31
Sigrid Karlsson 96 Malmö AI 12,16
Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS 11,95
Elin Helgesson 96 Huddinge AIS 11,71
Matilda Lindberg 97 Huddinge AIS 11,53
Rebecka Hallerth 96 Hellas FK 11,45
Victoria Engström Kindmark 97 Upsala IF 11,41
Charlott Danko 97 Hanvikens SK 10,23
Cecilia Jäger-Stenberg 97 Sundbybergs IK 8,27

1   2   3   4   5   6  
C.Danko 10,23 9,49 10,14 9,52 9,33 9,95
R.Hallerth 10,78 11,45 10,97 10,85 11,04 X
C.Jäger-Stenberg 8,27 8,03 8,17
H.Mårtensson 11,74 11,94 11,98 11,62 X 12,31
S.Karlsson 11,54 X 11,79 12,16 12,13 12,05
A.Karlsson 11,16 11,95 11,69 11,54 X X
E.Helgesson 11,71 X X 11,01 11,52 X
M.Lindberg 10,20 11,53 11,18 10,78 11,03 10,61
V.Engström Kindma 10,81 10,70 11,41 11,09 10,86 X


F15 60m
Försök heat 1 9 feb  
Maja Almgren 98 För. Gotländsk Friidrott 8.09 q
Hanna Gutemar-Rilegård 98 Täby IS 8.66 q
Therese Hermelin 98 IFK Lidingö 8.69 q
My Samuelsson 98 Hammarby IF 8.80 q
Mina Bouizem Byström 98 Hammarby IF 9.13
Sofie Håkansson 98 Åkersberga SK 9.15
Mathilda Sjöberg 98 Täby IS 9.23

Försök heat 2 9 feb  
Efe Agbonkhese 98 Hammarby IF 8.12 q
Hedda Ringman 98 IK Norrköping FI 8.23 q
Karin Östberg 98 Bromma IF 8.43 q
Johanna Norberg 98 Täby IS 8.79 q
My Lindqvist 98 Hammarby IF 8.98
Johanna Sundström 98 Täby IS 9.04

Försök heat 3 9 feb  
Emelie Hammarström 98 Falu IK 8.35 q
Amanda Bjersér 98 IFK Lidingö 8.52 q
Alexandra Hellborg 98 Österhaninge IF 8.59 q
Hanne Retsloff 98 Hammarby IF 8.72 q
Moa Korkman Westling 98 Hammarby IF 8.85 q
Ella Strömfelt 98 Hammarby IF 9.03

Försök heat 4 9 feb  
Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro 8.08 q
Maria Södergren 98 Täby IS 8.56 q
Olivia Malmqvist 98 Bromma IF 8.77 q
Juliette Maussier 98 Huddinge AIS 8.90
Vilma Grahn-Lindahl 98 Åkersberga SK 9.13
Fanny Robertsson 98 Hammarby IF 9.31
Sally Rosenlund 98 Hellas FK 9.32

Finalheat 1 9 feb  
Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro 8.00
Maja Almgren 98 För. Gotländsk Friidrott 8.08
Hedda Ringman 98 IK Norrköping FI 8.12
Efe Agbonkhese 98 Hammarby IF 8.15
Amanda Bjersér 98 IFK Lidingö 8.42
Emelie Hammarström 98 Falu IK 8.45
Karin Östberg 98 Bromma IF 8.46
Maria Södergren 98 Täby IS 8.53

Finalheat 2 9 feb  
Alexandra Hellborg 98 Österhaninge IF 8.63
Johanna Norberg 98 Täby IS 8.74
Hanna Gutemar-Rilegård 98 Täby IS 8.78
Moa Korkman Westling 98 Hammarby IF 8.87
Olivia Malmqvist 98 Bromma IF 8.95
Hanne Retsloff 98 Hammarby IF 8.98
My Samuelsson 98 Hammarby IF DQ tjuvstart
Therese Hermelin 98 IFK Lidingö ej start


F15 1000m
Final 9 feb  
Maya Aboreslan 98 Hässelby SK 3:20.11
Therese Hermelin 98 IFK Lidingö 3:28.07
Jessica Nylader-Leslie 98 IFK Tumba 3:28.11
Helena Thim 98 Upsala IF 3:28.14
Eldri Fyksen Sooaru 98 Huddinge AIS 3:34.50
Ella Strömfelt 98 Hammarby IF 3:52.69


F15 Höjd
9 feb  
Sofia Bigert 98 Tyresö FK 147
Frida Pettersson 98 För. Gotländsk Friidrott 147
Maria Södergren 98 Täby IS 143
Josefiné Dahlbäck 98 Täby IS 139
Emma Hultström 98 Hammarby IF 139
My Samuelsson 98 Hammarby IF 134

124 129 134 139 143 147 150
S.Bigert - - o o o o xxx
J.Dahlbäck - - o o xxx
M.Samuelsson - o o xxx
E.Hultström - o o o xxx
M.Södergren - - o o xo xxx
F.Pettersson - - xo o o xxo xxx


F14 60m
Försök heat 1 9 feb  
Hanna Axelsson 99 Upsala IF 8.18 q
Astrid Rosenberg 99 Hammarby IF 8.72 q
Lovisa Olsson 99 Spårvägens FK 8.80 q
Emilia Jandér 99 Huddinge AIS 8.81 q
Maja Lundmark 99 Hammarby IF 8.90 q
Maria Söderlund 99 IF Åland 9.46
Beata Gustavsson 99 Sundbybergs IK 10.22

Försök heat 2 9 feb  
Sara Hermansson 99 Enhörna IF 8.35 q
Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 8.42 q
Jennifer Karlsson 99 Österhaninge IF 8.60 q
Celina Reichardt 99 Spårvägens FK 8.64 q
Amanda Olsson 99 Spårvägens FK 8.78 q
Nora Wärn 99 Hammarby IF 9.16
Hanna Bielke 99 Täby IS 9.24
Evita Bodare 99 Spårvägens FK 9.37

Försök heat 3 9 feb  
Vilma Åkerman 99 Gefle IF 8.21 q
Stina Erlandsson 99 Huddinge AIS 8.92 q
Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 8.99 q
Emma Levin 99 För. Gotländsk Friidrott 9.23
Sandra Frånlund 99 Österhaninge IF 9.34
Celine Yttring 99 IF Åland 9.61
Fanny Jansson 99 Hammarby IF ej start

Försök heat 4 9 feb  
Annina Stens 99 Spårvägens FK 8.44 q
Frida Jangdin 99 Österhaninge IF 8.65 q
Maja Torbjörnsdotter 99 Hanvikens SK 8.70 q
Lovisa Jonassen 99 Täby IS 9.17
Hannah Petersen 99 Österhaninge IF 9.27
Lovisa Hedrén 99 För. Gotländsk Friidrott 9.41
Aina Vinikka 99 Solna FK 9.48

Finalheat 1 9 feb  
Vilma Åkerman 99 Gefle IF 8.13
Hanna Axelsson 99 Upsala IF 8.19
Sara Hermansson 99 Enhörna IF 8.29
Carolina Eriksson 99 Huddinge AIS 8.34
Annina Stens 99 Spårvägens FK 8.40
Jennifer Karlsson 99 Österhaninge IF 8.54
Frida Jangdin 99 Österhaninge IF 8.61
Celina Reichardt 99 Spårvägens FK 8.64

Finalheat 2 9 feb  
Maja Torbjörnsdotter 99 Hanvikens SK 8.69
Emilia Jandér 99 Huddinge AIS 8.78
Amanda Olsson 99 Spårvägens FK 8.80
Stina Erlandsson 99 Huddinge AIS 8.85
Astrid Rosenberg 99 Hammarby IF 8.87
Lovisa Olsson 99 Spårvägens FK 8.98
Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 9.07
Maja Lundmark 99 Hammarby IF 9.07


F14 1000m
Final 9 feb  
Mika Söderström 99 Vallentuna FK 3:14.92
Ebba Kuylenstierna 99 Mälarhöjdens IK 3:21.13
Agnes Wijk 99 Täby IS 3:28.27
Elin Andersson 99 Hammarby IF 3:29.34
Malin Dahlbäck 99 Åkersberga SK 3:42.75
Maja Torbjörnsdotter 99 Hanvikens SK 3:42.90


F14 Höjd
9 feb  
Rosanna Cianelli 99 Hammarby IF 156
Fanny Jansson 99 Hammarby IF 153
Hanna Bielke 99 Täby IS 150
Annina Stens 99 Spårvägens FK 150
My Aggefors 99 IFK Tumba 150
Johanna Hellman 99 IFK Lidingö 147
Jennifer Karlsson 99 Österhaninge IF 143
Hanna Hentschel 99 Huddinge AIS 139
Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 139
10  Sandra Frånlund 99 Österhaninge IF 134
10  Lovisa Jonassen 99 Täby IS 134
10  Emma Levin 99 För. Gotländsk Friidrott 134
13  Elin Berglund 99 Österhaninge IF 129
Lovisa Hedrén 99 För. Gotländsk Friidrott X

124 129 134 139 143 147 150 153 156 160
R.Cianelli - - - o o o o o o xxx
S.Frånlund o o o xxx
J.Karlsson - - o o o xxx
H.Hentschel - o o xo xxx
E.Levin o o o xxx
L.Hedrén xxx
F.Jansson - - - o xo xo o xxo xxx
M.Aggefors - o o o o o xo xxx
A.Stens - - o o o xo o xxx
D.Ekström o o o xxo xxx
E.Berglund o o xxx
L.Jonassen o o o xxx
J.Hellman o o o o xo xxo xxx
H.Bielke - - - o o xo o xxx


F13 60m
Försök heat 1 9 feb  
Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 8.60 q
Kajsa Lindqvist 00 Väsby IK 8.82 q
Lilian Landström 00 Täby IS 8.95 q
Ebba Levin Mead 00 Sundbybergs IK 9.67
Anna Berglund 00 Österhaninge IF 9.70
Isabelle Atterström 00 Hammarby IF 9.72
Alma Kozica 00 Sundbybergs IK 10.30

Försök heat 2 9 feb  
Anna Ardbo 00 Täby IS 8.70 q
Kajsa Eriksson 00 Huddinge AIS 8.91 q
Karin Peyron 00 Bromma IF 8.97 q
Amanda Thor 00 Hässelby SK 9.21 q
Sofie Karlsson 00 Hammarby IF 9.26
Emma Hultén 00 Täby IS 9.58
Johanna Stenlund 00 Österhaninge IF 10.30

Försök heat 3 9 feb  
Charlotte Andersson 00 Huddinge AIS 8.51 q
Emilia Östergren 00 Huddinge AIS 8.70 q
Astrid Atle 00 Bromma IF 9.03 q
Amanda Gustafsson 00 IF Åland 9.14 q
Alva Von Gerber 00 Huddinge AIS 9.25
Jessica Andersson 00 Järva FIK 9.32
Therese Lindhe 91 Hässelby SK ej start

Försök heat 4 9 feb  
Linda Eriksson 00 Huddinge AIS 8.56 q
Emelie Svensson 00 IFK Tumba 8.92 q
Lea Hermansson 00 Huddinge AIS 8.97 q
Izabella Ripsweden 00 IFK Tumba 8.97 q
Vilda Ekhorn 00 IF Linnéa 9.17 q
Tekla Norling 00 Hellas FK 9.80
Klara Järås 00 Åkersberga SK 9.86
Linn Odda 00 Hellas FK 9.89

Finalheat 1 9 feb  
Charlotte Andersson 00 Huddinge AIS 8.40
Linda Eriksson 00 Huddinge AIS 8.56
Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 8.63
Anna Ardbo 00 Täby IS 8.71
Emilia Östergren 00 Huddinge AIS 8.73
Emelie Svensson 00 IFK Tumba 8.82
Kajsa Eriksson 00 Huddinge AIS 8.93
Kajsa Lindqvist 00 Väsby IK ej start

Finalheat 2 9 feb  
Lilian Landström 00 Täby IS 8.84
Lea Hermansson 00 Huddinge AIS 8.92
Izabella Ripsweden 00 IFK Tumba 9.00
Astrid Atle 00 Bromma IF 9.03
Karin Peyron 00 Bromma IF 9.14
Amanda Gustafsson 00 IF Åland 9.26
Vilda Ekhorn 00 IF Linnéa ej start
Amanda Thor 00 Hässelby SK ej start


F13 Höjd
9 feb  
Kajsa Lindqvist 00 Väsby IK 156
Amanda Gustafsson 00 IF Åland 140
Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 136
Lea Hermansson 00 Huddinge AIS 132
Izabella Ripsweden 00 IFK Tumba 132
Emma Hultén 00 Täby IS 127
Alva Von Gerber 00 Huddinge AIS 127
Vanna Whalbom 00 Solna FK 122
Klara Järås 00 Åkersberga SK X
Ebba Levin Mead 00 Sundbybergs IK X

117 122 127 132 136 140 143 150 156 159
A.Gustafsson - o o xo xo xxo xxx
E.Hultén o o o xxx
M.Engström - o o xo xo xxx
A.Von Gerber o o xo xxx
L.Hermansson o o o xo xxx
I.Ripsweden o o o xxo xxx
K.Järås xxx
V.Whalbom - xxo xxx
E.Levin Mead xxx
K.Lindqvist - - o o o o o o o ---


F13 Kula 2.0 kg
9 feb  
Julia Axtelius 00 Enköpings AI 12,70
Emma Hultén 00 Täby IS 9,92
Rebecca Lejdström 00 Åkersberga SK 9,72
Ellinore Ekdahl 00 Hammarby IF 9,56
Jonna Geiryd 00 Huddinge AIS 8,81
Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 8,65
Emelie Svensson 00 IFK Tumba 8,51
Linn Odda 00 Hellas FK 8,13
Vilda Ekhorn 00 IF Linnéa 8,05
10  Johanna Stenlund 00 Österhaninge IF 7,94
11  Louise Olsson 00 Huddinge AIS 7,64
12  Klara Järås 00 Åkersberga SK 6,70
13  Matilda Qvick 00 Järfälla IF Friidrott 6,68

1   2   3   4   5   6  
E.Ekdahl 9,36 9,40 9,56 9,11
J.Axtelius 12,10 12,70 12,13 12,18
E.Hultén 9,48 9,92 9,30 9,54
J.Stenlund 7,42 7,92 7,94 X
V.Ekhorn 7,79 7,01 8,05 7,81
K.Järås 6,49 6,55 6,70 6,43
R.Lejdström 8,57 8,60 8,76 9,72
L.Olsson 7,02 X 7,64 X
E.Svensson 7,83 8,40 7,68 8,51
J.Geiryd 7,97 7,72 X 8,81
M.Engström 8,00 7,98 8,21 8,65
L.Odda 7,67 7,97 7,85 8,13
M.Qvick 6,35 6,02 6,14 6,68


F12 60m
Försök heat 1 9 feb  
Tilde Larsen 01 Säters IF 9.16 q
Alma Kappel 01 Visby IF Gute FIK 9.51
Nora El-zein 01 Mälarhöjdens IK 9.67
Thea Nordström 01 Hammarby IF 9.69
Lucy Björk Sambo 01 Hammarby IF 9.88
Fredrika Jonassen 01 Täby IS ej start

Försök heat 2 9 feb  
Sira Gassama 01 Hammarby IF 8.68 q
Olivia Jernhall 01 Täby IS 8.96 q
Alva Sundin 01 Täby IS 9.18 q
Sabina Söderberg 01 Mälarhöjdens IK 9.28 q
Ebba Torbjörnsson 01 Hammarby IF 10.00
Ella Kolmodin 01 Visby IF Gute FIK 10.39
Terese Ackeberg 01 IFK Tumba ej start

Försök heat 3 9 feb  
Stina Gustavsson 01 Hanvikens SK 8.38 q REK
My Lindberg 01 Hanvikens SK 9.15 q 9.145
Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 9.46
Iris Åberg 01 Hammarby IF 9.67
Magdalena Cornelius 01 Hammarby IF 9.79
Sophia Mengistu 01 Hammarby IF 10.90
Alice Gardby 01 Mälarhöjdens IK 11.42

Försök heat 4 9 feb  
Amanda Göth 01 Täby IS 9.03 q
Lina Torbjörnsdotter 01 Hanvikens SK 9.07 q
Ebba Littorin 01 Hammarby IF 9.39 q 9.383
Walda Jonsson 01 Bålsta IK 9.60
Maja Sjöholm 01 Hammarby IF 9.65
Maja Acosta Billow 01 Mälarhöjdens IK 9.70

Försök heat 5 9 feb  
Hedvig Aspegren 01 Hammarby IF 9.15 q 9.145
Sanya Hanung 01 Mälarhöjdens IK 9.37 q
Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 9.39 9.387
Vanessa Selander 01 Solna FK 9.64
Tilde Bjuremalm 01 Hammarby IF 10.11
Mikaela Enblad 01 Hammarby IF 10.13

Försök heat 6 9 feb  
Siri Lindvall 01 Hammarby IF 8.83 q
Ida Winther 01 Turebergs FK 8.92 q
Klara Rådbo 01 Hammarby IF 9.18 q
Nicoline Lundin 01 Mälarhöjdens IK 9.23 q
Isa Hausmann 01 Hammarby IF 9.88
Eira Fernström 01 Hammarby IF 10.06
Alice Andersson Pizarro 01 Turebergs FK 10.67

Finalheat 1 9 feb  
Stina Gustavsson 01 Hanvikens SK 8.33 REK
Sira Gassama 01 Hammarby IF 8.61
Siri Lindvall 01 Hammarby IF 8.83
Olivia Jernhall 01 Täby IS 8.97
Amanda Göth 01 Täby IS 8.98
Ida Winther 01 Turebergs FK 8.99
Lina Torbjörnsdotter 01 Hanvikens SK 9.13
My Lindberg 01 Hanvikens SK 9.20

Finalheat 2 9 feb  
Hedvig Aspegren 01 Hammarby IF 9.02
Tilde Larsen 01 Säters IF 9.08
Alva Sundin 01 Täby IS 9.13
Klara Rådbo 01 Hammarby IF 9.14
Nicoline Lundin 01 Mälarhöjdens IK 9.23
Sabina Söderberg 01 Mälarhöjdens IK 9.38
Sanya Hanung 01 Mälarhöjdens IK 9.39
Ebba Littorin 01 Hammarby IF 9.42


F12 Tresteg zon
9 feb  
Stina Gustavsson 01 Hanvikens SK 9,52
Klara Rådbo 01 Hammarby IF 9,52
Tilda Kapell 01 Hammarby IF 9,34
Sira Gassama 01 Hammarby IF 9,24
Tilde Larsen 01 Säters IF 8,92
Alva Sundin 01 Täby IS 8,66
Olivia Jernhall 01 Täby IS 8,45
Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 8,42
Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 8,40
10  My Lindberg 01 Hanvikens SK 8,35
11  Linnéa Molander 01 IFK Tumba 8,31
12  Fredrika Jonassen 01 Täby IS 8,26
13  Isa Hausmann 01 Hammarby IF 8,22
14  Hedvig Aspegren 01 Hammarby IF 8,20
15  Maja Sjöholm 01 Hammarby IF 8,16
16  Amanda Göth 01 Täby IS 8,09
17  Iris Åberg 01 Hammarby IF 7,82
18  Mikaela Enblad 01 Hammarby IF 7,76
19  Thea Nordström 01 Hammarby IF 7,57
20  Magdalena Cornelius 01 Hammarby IF 7,52
21  Ebba Torbjörnsson 01 Hammarby IF 7,39
22  Tilde Bjuremalm 01 Hammarby IF 7,13
23  Elin Borén 01 Hammarby IF 7,04
24  Eira Fernström 01 Hammarby IF 6,71
25  Victoria Ichu 01 IFK Tumba 6,50

1   2   3   4   5   6  
M.Lindberg X 8,35 8,29 X
K.Rådbo 9,52 9,05 9,14 9,16
H.Aspegren 8,20 7,90 7,90 8,09
I.Åberg 7,73 7,77 7,82 7,77
T.Larsen 8,82 8,87 8,92 8,62
T.Nordström 7,57 7,29 6,51 7,32
T.Kapell X 9,34 8,98 9,05
S.Gassama 9,09 9,17 9,24 X
A.Finney Nilsson 8,42 8,36 7,92 8,38
I.Hausmann X 8,08 8,22 7,86
O.Jernhall 8,19 8,30 7,68 8,45
A.Sundin 8,66 8,48 8,61 8,55
M.Sjöholm 7,79 7,32 7,99 8,16
S.Gustavsson 9,29 9,52 9,06 9,35
E.Torbjörnsson 7,39 7,22 7,32 7,28
T.Bjuremalm 7,05 7,13 7,05 7,06
M.Cornelius 7,44 6,57 7,52 6,65
L.Weyhenmeyer 8,40 7,93 8,14 X
E.Fernström 6,59 6,71 6,61 X
L.Molander 8,31 8,09 8,29 8,05
F.Jonassen 8,24 8,22 8,26 8,15
A.Göth X X X 8,09
V.Ichu 6,50 6,39 X 6,19
E.Borén 7,04 6,84 7,03 6,93
M.Enblad 7,55 7,48 7,76 7,42

9 feb  

1   2   3   4   5   6  


F12 Kula 2.0 kg
9 feb  
Stina Gustavsson 01 Hanvikens SK 9,38
Fredrika Jonassen 01 Täby IS 8,32
Sabina Söderberg 01 Mälarhöjdens IK 8,14
Tilda Kapell 01 Hammarby IF 8,06
Siri Lindvall 01 Hammarby IF 7,92
Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 7,84
Ida Winther 01 Turebergs FK 7,82
Lucy Björk Sambo 01 Hammarby IF 7,67
Sira Gassama 01 Hammarby IF 7,59
10  Walda Jonsson 01 Bålsta IK 7,42
11  Amanda Göth 01 Täby IS 7,31
12  Matilda Edin 01 Tullinge-Tumba FF 7,23
13  Klara Rådbo 01 Hammarby IF 7,15
14  Linnéa Molander 01 IFK Tumba 7,04
15  Thea Nordström 01 Hammarby IF 6,90
16  My Lindberg 01 Hanvikens SK 6,85
17  Magdalena Cornelius 01 Hammarby IF 6,70
18  Alice Andersson Pizarro 01 Turebergs FK 6,65
19  Victoria Ichu 01 IFK Tumba 6,60
20  Alma Kappel 01 Visby IF Gute FIK 6,49
21  Isa Hausmann 01 Hammarby IF 6,38
22  Elin Borén 01 Hammarby IF 6,18
23  Ebba Littorin 01 Hammarby IF 6,07
24  Hedvig Aspegren 01 Hammarby IF 6,05
25  Mikaela Enblad 01 Hammarby IF 5,60
26  Maja Sjöholm 01 Hammarby IF 5,49
27  Tilde Bjuremalm 01 Hammarby IF 5,43
28  Ella Kolmodin 01 Visby IF Gute FIK 5,17
29  Ebba Torbjörnsson 01 Hammarby IF 5,10
30  Sophia Mengistu 01 Hammarby IF 4,75
31  Alice Gardby 01 Mälarhöjdens IK 4,61
32  Eira Fernström 01 Hammarby IF 4,50

1   2   3   4   5   6  
I.Hausmann 6,02 5,67 6,38 5,61
L.Molander 6,58 7,04 5,78 5,99
S.Lindvall 7,92 7,84 7,72 -
E.Fernström 4,50 4,49 4,27 4,24
S.Gassama 7,59 7,41 6,13 -
W.Jonsson 6,83 7,33 7,42 6,06
A.Finney Nilsson 7,34 7,60 7,41 7,84
A.Gardby 4,61 4,56 4,52 4,59
E.Littorin 6,07 5,69 5,68 -
F.Jonassen 7,68 8,32 7,85 8,11
A.Göth 6,43 6,29 6,84 7,31
E.Kolmodin 5,17 5,14 4,89 4,49
S.Mengistu 4,63 4,39 3,77 4,75
E.Borén 6,18 X 5,26 5,58
A.Kappel X 6,00 6,49 6,22
M.Sjöholm X 4,98 5,49 4,40
T.Kapell 7,70 7,05 7,20 8,06
A.Andersson Pizar 6,21 6,28 6,26 6,65
S.Gustavsson 9,25 9,23 9,22 9,38
S.Söderberg 7,18 8,14 8,14 7,28
I.Winther 7,10 6,87 7,76 7,82
H.Aspegren 5,93 5,57 6,05 -
K.Rådbo 6,94 7,15 X -
M.Edin 6,82 7,23 6,63 6,92
M.Cornelius 6,39 5,56 6,70 6,35
M.Enblad 5,40 5,46 5,60 5,43
T.Bjuremalm 5,43 5,27 5,26 5,16
L.Björk Sambo 7,67 7,50 7,35 7,33
T.Nordström 6,67 6,42 6,90 6,86
V.Ichu 6,02 6,51 6,60 6,59
M.Lindberg 6,58 6,83 6,80 6,85
E.Torbjörnsson 4,85 4,83 4,04 5,10


F11 60m
Försök heat 1 9 feb  
Bilge Kaya 02 Hellas FK 9.07 q
Madeleine Aulio 02 IFK Lidingö 9.38 q
Johanna Engdahl 02 Sundbybergs IK 9.61 q
Anna Salomonsson 02 Bromma IF 9.63 q
Embla Wihk 02 Hammarby IF 9.92 q
Lisa Brundin 02 Hammarby IF 10.24 q

Försök heat 2 9 feb  
Caroline Lindstedt 02 Hässelby SK 9.37 q
Alice Berg 02 Turebergs FK 9.56 q
Vanja Hamdahl 02 Hammarby IF 10.05 q
Hannah Hilding 02 Hanvikens SK 10.20 q
Dilara Kulbay Ahlsten 02 Hellas FK 10.56
Anastasia Kastellanosa 02 Hellas FK 10.73

Försök heat 3 9 feb  
Julia Jansson 02 Hammarby IF 9.49 q
Emilia Stare 02 Åkersberga SK 10.31 q
Margareta Kiriakou 02 Hellas FK 10.33 q
Tilde Tredal 02 Hässelby SK 10.44
Sonja Kiiman-Håll 02 Hammarby IF 10.61
Isabelle Hilmgård 02 Hammarby IF 10.63
Rebecca Strandgren 02 Hammarby IF 10.65

Försök heat 4 9 feb  
Ella Enander 02 Täby IS 9.23 q
Elise Legzdins 02 Mälarhöjdens IK 9.56 q
Lisa Herstedt 02 Hammarby IF 10.32 q
Tilda Krüsell Berg 02 Hammarby IF 10.78
Estelle Sjöstedt 02 Hellas FK 11.16
Cherilyn Genter 02 Hässelby SK 11.36
Karin Keck 02 Hammarby IF 11.70

Finalheat 1 9 feb  
Bilge Kaya 02 Hellas FK 9.07
Ella Enander 02 Täby IS 9.15
Madeleine Aulio 02 IFK Lidingö 9.18
Julia Jansson 02 Hammarby IF 9.37
Caroline Lindstedt 02 Hässelby SK 9.41
Alice Berg 02 Turebergs FK 9.52
Johanna Engdahl 02 Sundbybergs IK 9.56
Elise Legzdins 02 Mälarhöjdens IK 9.58

Finalheat 2 9 feb  
Anna Salomonsson 02 Bromma IF 9.59
Embla Wihk 02 Hammarby IF 9.85
Lisa Herstedt 02 Hammarby IF 9.90
Emilia Stare 02 Åkersberga SK 10.23
Vanja Hamdahl 02 Hammarby IF 10.28
Hannah Hilding 02 Hanvikens SK 10.32
Lisa Brundin 02 Hammarby IF 10.34
Margareta Kiriakou 02 Hellas FK ej start


F11 600m
Finalheat 1 9 feb  
Alice Berg 02 Turebergs FK 1:55.78 1
Carolina Larson 02 Danderyds SK 1:56.69 2
Jennifer Ohrzen 02 Mälarhöjdens IK 1:57.83 3
Klara Thynne 02 Hässelby SK 2:17.10 6
Cherilyn Genter 02 Hässelby SK 2:26.21 10
Wilma Tornberg 02 Kungsängens SK ej start -
Ella Enander 02 Täby IS ej start -

Finalheat 2 9 feb  
Madeleine Aulio 02 IFK Lidingö 2:06.89 4
Fanny Måhl 02 Vallentuna FK 2:07.08 5
Sonja Kiiman-Håll 02 Hammarby IF 2:20.91 7
Anna Salomonsson 02 Bromma IF 2:22.09 8
Isabelle Hilmgård 02 Hammarby IF 2:25.61 9
Julia Jansson 02 Hammarby IF 2:28.18 11
Tilda Krüsell Berg 02 Hammarby IF 2:34.02 12
Rebecca Strandgren 02 Hammarby IF 2:34.37 13
Felicia Grundberg 02 Sundbybergs IK ej start -


F11 Tresteg zon
9 feb  
Ella Enander 02 Täby IS 9,00
Ella Hagman 02 Huddinge AIS 8,60
Bilge Kaya 02 Hellas FK 8,33
Julia Jansson 02 Hammarby IF 8,23
Hannah Hilding 02 Hanvikens SK 7,92
Elwira Ripsweden 02 IFK Tumba 7,71
Tilde Tredal 02 Hässelby SK 7,41
Vanja Hamdahl 02 Hammarby IF 7,39
Embla Wihk 02 Hammarby IF 7,37
10  Sonja Kiiman-Håll 02 Hammarby IF 7,13
11  Lisa Brundin 02 Hammarby IF 7,09
12  Rebecca Strandgren 02 Hammarby IF 6,95
13  Troja Tredal 02 Hässelby SK 6,83
14  Evelina Sjöström 02 IFK Tumba 6,42
15  Lisa Herstedt 02 Hammarby IF 6,37
16  Karin Keck 02 Hammarby IF 6,04
Tilda Krüsell Berg 02 Hammarby IF X

1   2   3   4   5   6  
J.Jansson 8,12 8,23 7,90 8,11
B.Kaya X 8,33 8,26 8,19
S.Kiiman-Håll 7,13 X X X
T.Tredal 7,14 6,95 7,41 7,39
E.Hagman 8,30 8,49 8,43 8,60
T.Krüsell Berg X X X X
E.Enander 8,98 9,00 8,64 8,95
E.Sjöström 6,42 6,41 6,39 6,33
T.Tredal X X 6,39 6,83
K.Keck X X 6,04 6,03
L.Brundin 7,09 6,99 6,81 X
V.Hamdahl 7,13 7,39 X 7,19
H.Hilding 7,44 7,46 7,85 7,92
E.Wihk 7,37 7,24 7,14 7,30
E.Ripsweden X X 7,71 7,63
R.Strandgren 6,95 6,72 6,90 6,68
L.Herstedt 6,37 X X X



© Track & Field, Christer Falk