Habo Challenge 2013


Lördagen den 15 juni                               

Slättens IP, Habo

 

Resultat Habo Challenge 2013

Datum: 20130615

Plats: Slättens IP Habo

Arrangör: Habo Friidrott 04 Tfn:

Tävlingsledare: Lasse Elfgaard E-mail: This is a mailto link

Väder Mestadels soligt och varmt

M 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,7

1 Albin Larsson 93 Istrums SK 12.05

2 Emil Persson 95 KA 2 IF 13.10

M 400m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Albin Larsson 93 Istrums SK 52.90

2 Jan Erlandsson 82 Villstad GIF 53.02

3 Jesper Stark 93 Hakarpspojkarna 55.42

M 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Andreas Davidsson 95 IFK Växjö 2:11.76

M Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jonas Nilsson 94 Habo Friidrott 04 182

M Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Anton Evertsson 95 Habo Friidrott 04 410

2 Johan Rogö 80 Habo Friidrott 04 350

3 Albin Fagerblom 97 Falköpings FIK 340

4 Johan Björk 91 Istrums SK 320

- Fredrik Lingsarve 78 Habo Friidrott 04 X

M Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Yoandri Betanzos 82 Falköpings FIK 6,86 -0,1

2 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK 5,93 2,1

3 Rasmus Elfgaard 94 Habo Friidrott 04 5,89 0,6

M Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna 13,11 -0,4

M Kula 7.26 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Peter Fritz 74 IK Sisu 11,30 11,27

2 Filip Larsson 93 Eksjö Södra IK 11,30 11,14

3 Robert Rosenberg 76 Hakarpspojkarna 10,01

4 Peter Hagström 63 Istrums SK 9,21

M Diskus 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Johan Rogö 80 Habo Friidrott 04 33,21

2 Filip Larsson 93 Eksjö Södra IK 32,26

3 Robert Rosenberg 76 Hakarpspojkarna 32,20

4 Tobias Hagström 96 Istrums SK 30,81

5 Leif Kröger 70 Habo Friidrott 04 29,12

6 Fredrik Lingsarve 78 Habo Friidrott 04 28,73

7 Peter Hagström 63 Istrums SK 23,96

8 Pontus Lantz 96 Bottnaryds IF 23,74

9 Marcus Östklint 71 Hovslätts IK 21,69

10 Fredrik Löwenborg 71 Habo Friidrott 04 18,72

M90 Diskus

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Lennart Ahrlebjer 22 Hakarpspojkarna 14,60

R3 Diskus 1.5 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

- Victor Svanesohn 81 Hovslätts IK X

M Spjut 800 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emil Persson 95 KA 2 IF 48,56

K 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,8

1 Linda Åkerman 71 IFK Halmstad 13.72

- Kamila Pietruszka 94 Göteborgs Kv IK DNS

K Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sara Cannmo 96 Hovslätts IK 350

K Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emilia Hammarstöm 96 Wärnamo SK 11,96 -1,6

2 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätts IK 11,80 0,0

3 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs Kv IK 11,45 -0,5

4 Martina Damgren 90 Hakarpspojkarna 10,30 0,9

- Agnes Fredriksen 97 Hovslätts IK X

K Kula 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emma Sjöberg 95 Istrums SK 10,15

K Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Moa Eskilsson 93 Villstad GIF 45,57

2 Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK 43,84

3 Fanny Andler 95 Habo Friidrott 04 38,32

4 Elin Rubin 95 Hovslätts IK 38,18

K Spjut 600 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Matilda Elfgaard 92 Habo Friidrott 04 46,12

2 Malin Haglund 89 Ullevi FK 43,36

3 Linda Åkerman 71 IFK Halmstad 36,14

4 Emma Sjöberg 95 Istrums SK 34,19

- Julia Ljung 95 Hovslätts IK X

P17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,6

1 Robin Ericsson 97 Habo Friidrott 04 12.64

P17 Kula 5.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Tobias Hagström 96 Istrums SK 12,91

P17 Diskus 1.5 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Tobias Hagström 96 Istrums SK 38,65

2 Simon Henriksson 97 Eslövs AI 32,49

3 Pontus Lantz 96 Bottnaryds IF 29,09

P17 Spjut 700 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jan Jakoubek 97 IK Hinden 53,81

2 Simon Henriksson 97 Eslövs AI 47,67

3 Robin Ericsson 97 Habo Friidrott 04 41,72

F17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,6

1 Sara Cannmo 96 Hovslätts IK 13.28

2 Agnes Lundin 96 Hovslätts IK 13.84

3 Agnes Fredriksen 97 Hovslätts IK 13.88

F17 100m Häck

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,0

1 Fanny Sandberg 97 Mölndals AIK 16.19

F17 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Fanny Sandberg 97 Mölndals AIK 5,30 1,3

2 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs Kv IK 5,12 0,2

3 Agnes Lundin 96 Hovslätts IK 5,06 0,5

4 Louise Berghem 97 Istrums SK 4,42 0,0

F17 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ida Olsson 99 IF Hagen 11,63

2 Amanda Aasa 99 Habo Friidrott 04 9,69

3 Louise Berghem 97 Istrums SK 9,46

F17 Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Louise Berghem 97 Istrums SK 26,30

- Sofia Troell 98 Klippans FK X

F17 Spjut 600 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sofia Troell 98 Klippans FK 35,27

2 Olivia Hultman 96 Tibro AIK 34,36

3 Louise Berghem 97 Istrums SK 29,63

4 Alina Ödman 97 Ullevi FK 26,28

P15 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,9

1 Emil Östengren 98 IFK Växjö 13.41

P15 100m Häck

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,0

1 Jonatan Hirsh 98 Habo Friidrott 04 15.49

2 Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott 04 15.57

P15 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emil Östengren 98 IFK Växjö 320

2 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö 320

3 Kevin Shepherd 99 Habo Friidrott 04 290

P15 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jonatan Hirsh 98 Habo Friidrott 04 5,49 0,9

P15 Kula 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jonathan Amneskog 98 Klippans FK 16,25

2 Gustav Brolin 98 Habo Friidrott 04 10,46

P15 Diskus 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jonathan Amneskog 98 Klippans FK 52,75

P15 Spjut 600 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jonathan Amneskog 98 Klippans FK 56,18

2 Jonatan Hirsh 98 Habo Friidrott 04 42,29

3 Gustav Brolin 98 Habo Friidrott 04 27,71

F15 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-0,8

1 Sabina Larsson 98 Istrums SK 14.62

F15 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Elma Fältmars 99 IK Sisu 127

2 Maria Myrberg 99 IK Sisu 120

F15 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Christina Pool Wiklund 99 Falköpings FIK 240

2 Frida Johansson 99 Hovslätts IK 220

F15 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Annika Svensson 98 IF Hagen 10,16

F15 Diskus 0.6 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sofia Troell 98 Klippans FK 39,36

2 Amanda Aasa 99 Habo Friidrott 04 31,95

3 Louise Karlsson 99 Habo Friidrott 04 26,00

4 Annika Svensson 98 IF Hagen 22,24

F15 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sofia Troell 98 Klippans FK 42,60

2 Louise Karlsson 99 Habo Friidrott 04 27,03

P14 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,9

1 John Liljegren 99 IF Hagen 12.58

2 Emil Nilsson 99 Habo Friidrott 04 12.67

3 Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott 04 13.23

P14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 John Liljegren 99 IF Hagen 2:24.08

2 Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott 04 2:28.01

- Simon Wiklund 99 IK Wilske DNS

P14 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Simon Wiklund 99 IK Wilske 174

2 Kevin Shepherd 99 Habo Friidrott 04 158

3 Emil Nilsson 99 Habo Friidrott 04 155

P14 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott 04 5,37 1,0

2 Simon Wiklund 99 IK Wilske 5,02 0,9

3 Isak Andersson 99 Habo Friidrott 04 4,34 1,7

P14 Kula 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emil Nilsson 99 Habo Friidrott 04 11,08

2 Kevin Shepherd 99 Habo Friidrott 04 10,84

3 Victor Seitl 99 Habo Friidrott 04 10,05

P14 Diskus

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Kevin Shepherd 99 Habo Friidrott 04 41,82

P14 Spjut

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Kevin Shepherd 99 Habo Friidrott 04 33,83

2 Calle Kjellberg 99 IFK Växjö 32,51

3 Simon Wiklund 99 IK Wilske 31,40

4 Victor Seitl 99 Habo Friidrott 04 30,19

F14 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -0,5

1 Madelen Bergman 99 Falkenbergs IK 13.69 q

2 Linnea Volmerdal 99 Hovslätts IK 14.01 q

3 Maria Myrberg 99 IK Sisu 15.35

4 Elma Fältmars 99 IK Sisu 15.75

Heat: 2 1,5

1 Connie Grefjord 99 Hovslätts IK 13.20 q

2 Emma Karlsson 99 Eksjö Södra IK 13.63 q

3 Hanna Gadzo 99 Istrums SK 13.72 q

4 Klara Hjelm 99 Villstad GIF 15.27 q

Final -1,0

1 Connie Grefjord 99 Hovslätts IK 13.37

2 Madelen Bergman 99 Falkenbergs IK 13.90

3 Emma Karlsson 99 Eksjö Södra IK 13.97

4 Linnea Volmerdal 99 Hovslätts IK 14.25

5 Hanna Gadzo 99 Istrums SK 14.26

6 Klara Hjelm 99 Villstad GIF 15.56

F14 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Moa Dahlgren 99 Hovslätts IK 2:50.80

2 Linnea Volmerdal 99 Hovslätts IK 2:55.71

3 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 2:56.39

4 Elma Fältmars 99 IK Sisu 2:58.93

F14 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Madelen Bergman 99 Falkenbergs IK 4,91 1,9

2 Emma Karlsson 99 Eksjö Södra IK 4,65 1,0

3 Hanna Gadzo 99 Istrums SK 4,59 1,4

4 Julia Ingvarsson 0 Hakarpspojkarna 4,50 0,0

5 Elsa Fredriksson 0 Hjo FK 4,16 0,8

6 Christina Pool Wiklund 99 Falköpings FIK 4,13 0,7

7 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 4,05 1,0

8 Klara Hjelm 99 Villstad GIF 3,99 1,3

9 Linnea Volmerdal 99 Hovslätts IK 3,90 0,4

F14 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ida Olsson 99 IF Hagen 11,53

2 Amanda Aasa 99 Habo Friidrott 04 9,83

3 Linnea Volmerdal 99 Hovslätts IK 7,10

4 Frida Johansson 99 Hovslätts IK 6,94

5 Maria Myrberg 99 IK Sisu 6,49

F14 Diskus 0.6 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Ida Olsson 99 IF Hagen 38,72

2 Amanda Aasa 99 Habo Friidrott 04 29,99

3 Madelen Bergman 99 Falkenbergs IK 28,12

4 Elma Fältmars 99 IK Sisu 25,56

5 Louise Karlsson 99 Habo Friidrott 04 23,48

F14 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Elma Fältmars 99 IK Sisu 26,92

2 Ida Andersson 99 Ljungby FIK 25,08

3 Maria Myrberg 99 IK Sisu 24,11

4 Louise Karlsson 99 Habo Friidrott 04 23,51

P13 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

0,4

1 David Engvall 0 Hakarpspojkarna 10.87

2 Simon Bjärnlöf Segerlind 0 Eksjö Södra IK 11.03

3 Erik Forsell 0 IFK Sävsjö 11.56

P13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Christian Pool Wiklund 1 Falköpings FIK 142

2 Erik Forsell 0 IFK Sävsjö 130

P13 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Simon Bjärnlöf Segerlind 0 Eksjö Södra IK 12,33

P13 Diskus 0.6 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Simon Bjärnlöf Segerlind 0 Eksjö Södra IK 43,02

2 David Engvall 0 Hakarpspojkarna 29,05

3 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 17,00

4 Lowe Backer 2 Tranås AIF 13,87

P13 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Simon Bjärnlöf Segerlind 0 Eksjö Södra IK 36,41

2 Martin Carlsson 0 IK Ymer 35,30

3 David Engvall 0 Hakarpspojkarna 31,82

F13 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -1,7

1 Elin Forsgård 0 Habo Friidrott 04 11.75 q

2 Ellen Schultz 0 IK Sisu 12.04 q

3 Emilia Culibrk 0 Ljungby FIK 12.10 q

4 Julia Ingvarsson 0 Hakarpspojkarna 13.05

- Maya Persson 0 Enköpings AIF DNS

Heat: 2 0,2

1 Klara Magnusson 0 IF Hagen 11.05 q

2 Ebba Medin 0 IF Hagen 11.23 q

3 Claudia Schultz 0 IK Sisu 11.83 q

4 Linnea Bruksås 0 IK Sisu 12.36

5 Ella Fungbrandt 1 Habo Friidrott 04 12.70

Final -1,5

1 Klara Magnusson 0 IF Hagen 11.10

2 Ebba Medin 0 IF Hagen 11.28

3 Elin Forsgård 0 Habo Friidrott 04 11.55

4 Claudia Schultz 0 IK Sisu 11.86

5 Ellen Schultz 0 IK Sisu 12.34

6 Emilia Culibrk 0 Ljungby FIK 12.37

F13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Klara Magnusson 0 IF Hagen 1:45.84

2 Agnes Jardén 0 Eksjö Södra IK 1:52.65

3 Linnea Bruksås 0 IK Sisu 1:59.23

4 Saga Hjertén 0 Istrums SK 2:01.98

5 Anna Fransson 0 Eksjö Södra IK 2:05.09

6 Ella Fungbrandt 1 Habo Friidrott 04 2:12.92

- Moa Morency 0 Habo Friidrott 04 DNF

Emma Lundgren 0 Eksjö Södra IK DNS

F13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Axelina Johansson 0 Hovslätts IK 149

2 Maya Persson 0 Enköpings AIF 149

3 Klara Magnusson 0 IF Hagen 145

4 Elsa Fredriksson 0 Hjo FK 145

5 Agnes Jardén 0 Eksjö Södra IK 142

6 Ebba Medin 0 IF Hagen 139

7 Emilia Culibrk 0 Ljungby FIK 139 =

Tova Dahlgren 0 Hovslätts IK 139 =

9 Molly Ljunggren 0 IFK Sävsjö 139

10 Linnea Bruksås 0 IK Sisu 131

11 Ellen Schultz 0 IK Sisu 131

12 Claudia Schultz 0 IK Sisu 113

F13 Stav

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Axelina Johansson 0 Hovslätts IK 260

2 Sandra Alvero Enberg 1 Habo Friidrott 04 220

3 Emilia Culibrk 0 Ljungby FIK 200

F13 Tresteg zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Axelina Johansson 0 Hovslätts IK 9,86 0,0

2 Elin Forsgård 0 Habo Friidrott 04 9,80 0,0

3 Agnes Jardén 0 Eksjö Södra IK 9,76 0,0

4 Julia Ingvarsson 0 Hakarpspojkarna 9,13 -0,7

5 Linnea Bruksås 0 IK Sisu 8,96 -0,5

6 Maya Persson 0 Enköpings AIF 8,90 -2,0

7 Molly Ljunggren 0 IFK Sävsjö 8,35 -1,3

8 Saga Hjertén 0 Istrums SK 8,20 0,0

9 Ella Fungbrandt 1 Habo Friidrott 04 7,95 -0,2

10 Tove Junvik 2 Habo Friidrott 04 7,90 -0,5

F13 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Axelina Johansson 0 Hovslätts IK 11,76

2 Ebba Medin 0 IF Hagen 11,50

3 Emilia Culibrk 0 Ljungby FIK 10,45

4 Claudia Schultz 0 IK Sisu 10,35

5 Emma Lundgren 0 Eksjö Södra IK 7,79

6 Ellen Schultz 0 IK Sisu 7,76

F13 Diskus 0.6 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Claudia Schultz 0 IK Sisu 30,28

2 Agnes Jardén 0 Eksjö Södra IK 26,69

3 Gabriella Jansson 0 Ljungby FIK 23,21

4 Elin Forsgård 0 Habo Friidrott 04 22,48

5 Amanda Myhrman 1 Hakarpspojkarna 22,45

6 Emma Lundgren 0 Eksjö Södra IK 19,50

7 Moa Morency 0 Habo Friidrott 04 15,32

F13 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Rebecca Nishiura 0 Wärnamo SK 31,90

2 Axelina Johansson 0 Hovslätts IK 26,78

3 Saga Hjertén 0 Istrums SK 22,30

4 Elin Forsgård 0 Habo Friidrott 04 20,76

5 Emma Lundgren 0 Eksjö Södra IK 17,52

P12 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -1,9

1 Carl Hedin 1 Eksjö Södra IK 11.66 q

2 Hampus Wallin 2 Hovslätts IK 11.72 q

3 Christian Pool Wiklund 1 Falköpings FIK 12.31 q

4 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 12.90

5 Johan Bjursell 1 Habo Friidrott 04 12.92

Heat: 2 -0,6

1 Anton Enell 1 Habo Friidrott 04 11.97 q

2 Joel Svennberg 1 Eksjö Södra IK 12.01 q

3 Hampus Gustafsson 1 IFK Sävsjö 12.71 q

4 Mattis Persson 1 Eksjö Södra IK 12.87

- Oskar Sundberg 1 Hovslätts IK DNS

Final -0,2

1 Carl Hedin 1 Eksjö Södra IK 11.76

2 Hampus Wallin 2 Hovslätts IK 11.79

3 Joel Svennberg 1 Eksjö Södra IK 11.92

4 Anton Enell 1 Habo Friidrott 04 11.97

- Christian Pool Wiklund 1 Falköpings FIK DNS

Hampus Gustafsson 1 IFK Sävsjö DNS

P12 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Mattis Persson 1 Eksjö Södra IK 2:04.59

2 Anton Enell 1 Habo Friidrott 04 2:07.65

3 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 2:07.72

4 Joel Svennberg 1 Eksjö Södra IK 2:11.56

P12 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Christian Pool Wiklund 1 Falköpings FIK 4,41 0,3

2 Joel Svennberg 1 Eksjö Södra IK 4,21 0,9

3 Carl Hedin 1 Eksjö Södra IK 3,85 0,8

4 Mattis Persson 1 Eksjö Södra IK 3,76 1,4

5 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 3,41 1,4

P12 Kula 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Johan Bjursell 1 Habo Friidrott 04 6,82

2 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 6,05

P12 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Hampus Gustafsson 1 IFK Sävsjö 31,42

2 Carl Hedin 1 Eksjö Södra IK 24,79

3 Max Palmqvist 1 IFK Sävsjö 19,42

4 Johan Bjursell 1 Habo Friidrott 04 19,22

P12 60m Häck

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,1

1 Carl Hedin 1 Eksjö Södra IK 11.92

F12 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat 1 1,0

1 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 12.02 q

2 Ellen Gamlén 1 Habo Friidrott 04 12.26 q

3 Ebba Andersdotter 1 Habo Friidrott 04 12.85 q

4 Liza Blomqvist 1 IK Sisu 13.35

Heat: 2 0,0

1 Stina Östklint 1 Hovslätts IK 11.88 q

2 Agnes Carlsson 1 Habo Friidrott 04 12.45 q

3 Alice Hedtjärn 1 Eksjö Södra IK 12.70 q

Final -1,1

1 Stina Östklint 1 Hovslätts IK 11.86

2 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 12.22

3 Ellen Gamlén 1 Habo Friidrott 04 12.41

4 Agnes Carlsson 1 Habo Friidrott 04 12.43

5 Alice Hedtjärn 1 Eksjö Södra IK 12.84

6 Ebba Andersdotter 1 Habo Friidrott 04 13.17

F12 60m Häck

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,1

1 Sandra Alvero Enberg 1 Habo Friidrott 04 11.45

2 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 11.77

3 Stina Östklint 1 Hovslätts IK 12.19

4 Ellen Hylander 1 IFK Sävsjö 15.25

F12 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Stina Östklint 1 Hovslätts IK 1:59.02

2 Ellen Gamlén 1 Habo Friidrott 04 2:00.77

3 Alice Hedtjärn 1 Eksjö Södra IK 2:03.51

4 Ellen Hylander 1 IFK Sävsjö 2:17.75

F12 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 4,36 -2,9

2 Ellen Gamlén 1 Habo Friidrott 04 4,18 -1,3

3 Stina Östklint 1 Hovslätts IK 4,15 -2,8

4 Amanda Myhrman 1 Hakarpspojkarna 4,05 -1,1

5 Ebba Andersdotter 1 Habo Friidrott 04 3,61 0,2

6 Liza Blomqvist 1 IK Sisu 3,47 1,6

7 Alexandra Bazzi 1 IFK Märsta 3,45 -1,1

8 Felicia Stenman 1 Habo Friidrott 04 2,78 -1,3

F12 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 8,98

2 Julia Bertilsson 1 Habo Friidrott 04 8,73

3 Alexandra Bazzi 1 IFK Märsta 8,02

4 Amanda Myhrman 1 Hakarpspojkarna 7,90

5 Liza Blomqvist 1 IK Sisu 7,35

6 Felicia Stenman 1 Habo Friidrott 04 5,87

F12 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Sandra Alvero Enberg 1 Habo Friidrott 04 27,10

2 Amanda Myhrman 1 Hakarpspojkarna 23,78

3 Vendela Oltmans 1 Hakarpspojkarna 22,39

4 Liza Blomqvist 1 IK Sisu 20,59

5 Alice Hedtjärn 1 Eksjö Södra IK 16,59

6 Felicia Stenman 1 Habo Friidrott 04 14,01

7 Ellen Hylander 1 IFK Sävsjö 9,79

P11 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -2,0

1 Olof Hedin 2 Eksjö Södra IK 9.31 2

2 Hugo Sundberg 2 Hovslätts IK 9.69 5

3 Axel Gustavsson 2 IFK Sävsjö 9.89 6

4 Ansgar Stephan 2 Habo Friidrott 04 9.90 7

Heat: 2 -0,9

1 Hampus Wallin 2 Hovslätts IK 9.03 1

3 Jacob Seitl 2 Habo Friidrott 04 9.38 3

4 Gustav Lundqvist 2 IK Sisu 9.67 4

8 Erik Isaksson 2 IK Sisu 10.28 8

9 Johan Kjell 2 Eksjö Södra IK 10.70 9

P11 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Oliver Kinberg 2 Eksjö Södra IK 1:56.98

2 Jacob Seitl 2 Habo Friidrott 04 2:02.26

3 Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 2:07.85

4 Alvin Almberg 3 Habo Friidrott 04 2:09.67

5 Ansgar Stephan 2 Habo Friidrott 04 2:18.24

- Erik Isaksson 2 IK Sisu DNS

P11 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jacob Seitl 2 Habo Friidrott 04 122

2 Gustav Lundqvist 2 IK Sisu 112

3 Olof Hedin 2 Eksjö Södra IK 112

4 Erik Isaksson 2 IK Sisu 107

5 Axel Gustavsson 2 IFK Sävsjö 107

6 Johan Kjell 2 Eksjö Södra IK 102

P11 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Olof Hedin 2 Eksjö Södra IK 4,30 1,1

2 Ansgar Stephan 2 Habo Friidrott 04 4,01 0,7

3 Gustav Lundqvist 2 IK Sisu 3,84 1,4

4 Jacob Seitl 2 Habo Friidrott 04 3,68 1,2

5 Erik Isaksson 2 IK Sisu 3,52 0,7

6 Oliver Kinberg 2 Eksjö Södra IK 3,29 2,5 3,16 0,3

7 Johan Kjell 2 Eksjö Södra IK 3,09 1,3

8 Lowe Backer 2 Tranås AIF 3,07 1,9

P11 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Hampus Wallin 2 Hovslätts IK 10,34

2 Andreas Henriksson 2 Eslövs AI 8,28

3 Patrik Petkoczi 2 Hakarpspojkarna 7,84

4 Olof Hedin 2 Eksjö Södra IK 7,49

5 Erik Isaksson 2 IK Sisu 7,31

6 Oliver Kinberg 2 Eksjö Södra IK 6,68

7 Alfred Andersson 2 Habo Friidrott 04 6,37

8 Lowe Backer 2 Tranås AIF 6,19

9 Gustav Lundqvist 2 IK Sisu 6,15

10 Johan Kjell 2 Eksjö Södra IK 5,33

P11 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Andreas Henriksson 2 Eslövs AI 25,08

2 Alfred Andersson 2 Habo Friidrott 04 22,09

3 Hampus Wallin 2 Hovslätts IK 21,84

4 Patrik Petkoczi 2 Hakarpspojkarna 20,54

5 Lucas Jansson 3 Ljungby FIK 20,12

6 Erik Isaksson 2 IK Sisu 18,91

7 Oliver Kinberg 2 Eksjö Södra IK 18,53

8 Filip Aasa 3 Habo Friidrott 04 17,53

9 Gustav Lundqvist 2 IK Sisu 17,27

10 Olof Hedin 2 Eksjö Södra IK 16,37

11 Jacob Lundgren 3 Habo Friidrott 04 15,26

12 Lowe Backer 2 Tranås AIF 15,10

13 Hugo Sundberg 2 Hovslätts IK 14,79

14 Alvin Almberg 3 Habo Friidrott 04 13,72

F11 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

-1,7

1 Lina Alvreten 2 Hovslätts IK 9.30

2 Thea Johansson 2 Ljungby FIK 9.44

3 Tilda Fischer 2 Habo Friidrott 04 9.53

4 Tove Junvik 2 Habo Friidrott 04 9.93

5 Lydia Wisth 2 IFK Sävsjö 10.47

6 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 10.79

F11 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Katarina Ott 2 Habo Friidrott 04 2:12.23

2 Tilda Fischer 2 Habo Friidrott 04 2:13.58

3 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 2:15.41

4 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 2:18.62

5 Emma Shepherd 3 Habo Friidrott 04 2:19.04

6 Tyra Geller 3 Habo Friidrott 04 2:21.11

7 Bella Palmqvist 2 IFK Sävsjö 2:23.82

F11 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Tilda Fischer 2 Habo Friidrott 04 135

2 Thea Johansson 2 Ljungby FIK 121

3 Edith Håkansson 2 IFK Sävsjö 105

4 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 99

F11 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Tilda Fischer 2 Habo Friidrott 04 4,16 2 1,1

2 Lina Alvreten 2 Hovslätts IK 3,72 1,2

3 Hanna Samefors 2 Hovslätts IK 3,70 1,4

4 Thea Johansson 2 Ljungby FIK 3,60 1,5

5 Tove Junvik 2 Habo Friidrott 04 3,58 0,3 3,53

6 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 3,58 1,1 3,50

7 Lydia Wisth 2 IFK Sävsjö 3,29 -2,3

8 Fanny Gudmundsson 2 Habo Friidrott 04 3,12 0,0

9 Evelina Melliander 2 Habo Friidrott 04 2,90 -1,7

10 Emma Rödin 2 Habo Friidrott 04 2,87 0,0

11 Bella Palmqvist 2 IFK Sävsjö 2,53 0,0

- Ebba Damberg 2 Hakarpspojkarna X x

F11 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Hanna Samefors 2 Hovslätts IK 6,62

2 Edith Håkansson 2 IFK Sävsjö 6,06

3 Fanny Gudmundsson 2 Habo Friidrott 04 5,58

4 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 4,61

5 Emma Rödin 2 Habo Friidrott 04 4,41

F11 Spjut 400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Emma Shepherd 3 Habo Friidrott 04 17,95

2 Katarina Ott 2 Habo Friidrott 04 16,49

3 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 15,37

4 Amina Fältmars 3 IK Sisu 13,32

5 Edith Håkansson 2 IFK Sävsjö 12,24

6 Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 10,72

7 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 10,60

8 Hanna Samefors 2 Hovslätts IK 10,49

9 Moa Sandstedt 2 IK Sisu 10,42

P10 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -0,3

1 Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 9.43 2

2 Mattias Borg 3 Ljungby FIK 9.51 3

3 Viktor Gustafsson 3 Wärnamo SK 10.10 6

4 Lucas Jansson 3 Ljungby FIK 10.54 7

5 Jesper Tolf 3 Habo Friidrott 04 10.68 8

6 Filip Janeke 3 Hakarpspojkarna 11.68 10

Heat: 2 -0,5

1 Jacob Thelander 3 Ljungby FIK 9.32 1

2 Dennis Borg 3 Ljungby FIK 9.65 4

3 Isaac Vågberg 3 Habo Friidrott 04 9.95 5

4 Ludvig Stenman 3 Habo Friidrott 04 11.47 9

5 Andreas Klasson 3 Habo Friidrott 04 11.86 11

P10 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jacob Thelander 3 Ljungby FIK 130

2 Gustav Kröger 4 Mälarhöjdens IK 121

3 Filip Aasa 3 Habo Friidrott 04 105 =

Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 105 =

5 Dennis Borg 3 Ljungby FIK 105 =

Mattias Borg 3 Ljungby FIK 105 =

7 Hugo Morency 3 Habo Friidrott 04 99

8 Jacob Lundgren 3 Habo Friidrott 04 99 =

Melker Fredriksson 3 Hjo FK 99 =

Jesper Toltz 99 Habo Friidrott 04 99 =

11 William Jonsson 3 Habo Friidrott 04 93 =

Filip Janeke 3 Hakarpspojkarna 93 =

P10 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jacob Thelander 3 Ljungby FIK 4,15 -0,4

2 Filip Aasa 3 Habo Friidrott 04 3,62 0,2

3 Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 3,60 -2,4

4 Viktor Gustafsson 3 Wärnamo SK 3,50 0,0

5 Mattias Borg 3 Ljungby FIK 3,43 -1,3

6 Dennis Borg 3 Ljungby FIK 3,35 -1,4

7 Lucas Jansson 3 Ljungby FIK 3,22 -1,3

8 Jesper Tolf 3 Habo Friidrott 04 3,20 1,1

9 William Jonsson 3 Habo Friidrott 04 3,12 0,4

10 Melker Fredriksson 3 Hjo FK 2,95 -1,5

11 Ludvig Stenman 3 Habo Friidrott 04 2,91 -1,3

12 Hugo Morency 3 Habo Friidrott 04 2,83 -1,5

13 Filip Janeke 3 Hakarpspojkarna 2,70 -2,5

14 Alvin Almberg 3 Habo Friidrott 04 2,65 -1,3

15 Andreas Klasson 3 Habo Friidrott 04 2,54 -2,3

P10 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Jacob Thelander 3 Ljungby FIK 8,54

2 Filip Aasa 3 Habo Friidrott 04 6,98

3 Melker Fredriksson 3 Hjo FK 6,28

4 Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 6,01

5 Mattias Borg 3 Ljungby FIK 5,66

6 Jesper Tolf 3 Habo Friidrott 04 5,63

7 William Jonsson 3 Habo Friidrott 04 5,28

8 Alvin Almberg 3 Habo Friidrott 04 5,05

9 Andreas Klasson 3 Habo Friidrott 04 4,99

10 Jacob Lundgren 3 Habo Friidrott 04 4,61

11 Filip Janeke 3 Hakarpspojkarna 4,25

P10 Boll

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Victor Sandqvist 3 Habo Friidrott 04 27,85

2 Hugo Morency 3 Habo Friidrott 04 25,91

3 Lucas Jansson 3 Ljungby FIK 25,31

4 Jacob Lundgren 3 Habo Friidrott 04 24,09

5 Melker Fredriksson 3 Hjo FK 23,95

6 Jesper Tolf 3 Habo Friidrott 04 22,20

7 Isaac Vågberg 3 Habo Friidrott 04 18,88

8 Andreas Klasson 3 Habo Friidrott 04 18,19

9 William Jonsson 3 Habo Friidrott 04 17,54

10 Filip Janeke 3 Hakarpspojkarna 15,04

F10 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

heat: 1 -1,8

1 Amina Fältmars 3 IK Sisu 10.05 3

2 Alma Axelsson 3 Habo Friidrott 04 10.43 6

3 Alma Sjöbrink 3 Eksjö Södra IK 10.44 7

4 Ella Persson 3 Eksjö Södra IK 11.05 11

5 Tilda Johannesson 3 Habo Friidrott 04 11.63 13

heat: 2 -0,1

1 Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 9.61 1

2 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 10.02 2

3 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 10.27 5

4 Emma Shepherd 3 Habo Friidrott 04 10.48 8

5 Fanny Geller 3 Habo Friidrott 04 10.66 10

heat: 3 -0,8

1 Tindra Johansson 3 IFK Sävsjö 10.23 4

2 Tyra Geller 3 Habo Friidrott 04 10.51 9

3 Alva Lundgren 3 Habo Friidrott 04 11.56 12

4 Ebba Hultqvist 3 Eksjö Södra IK 11.65 14

5 Elin Selldén 3 Eksjö Södra IK 12.30 15

F10 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amina Fältmars 3 IK Sisu 122

2 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 111

3 Tyra Geller 3 Habo Friidrott 04 99

4 Ebba Hultqvist 3 Eksjö Södra IK 99

5 Alma Axelsson 3 Habo Friidrott 04 93 =

Tindra Johansson 3 IFK Sävsjö 93 =

Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 93 =

8 Annika Stephan 4 Habo Friidrott 04 87 =

Fanny Geller 3 Habo Friidrott 04 87 =

10 Tuva Sörmander 4 IK Sisu 80

F10 Längd zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amina Fältmars 3 IK Sisu 3,83 2,3 3,70 -0,5

2 Emma Shepherd 3 Habo Friidrott 04 3,55 -1,0

3 Alma Sjöbrink 3 Eksjö Södra IK 3,54 1,7

4 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 3,53 1,7

5 Tindra Johansson 3 IFK Sävsjö 3,44 -0,7

6 Alma Axelsson 3 Habo Friidrott 04 3,40 2,9 3,22 0,8

7 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 3,37 1,5

8 Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 3,35 -0,9

9 Elin Selldén 3 Eksjö Södra IK 3,22 0,6

10 Ella Persson 3 Eksjö Södra IK 3,00 0,1

11 Alva Lundgren 3 Habo Friidrott 04 2,98 = 0,4

Tyra Geller 3 Habo Friidrott 04 2,98 = 1,7

13 Tilda Johannesson 3 Habo Friidrott 04 2,82 0,7

14 Ebba Hultqvist 3 Eksjö Södra IK 2,77 1,4

15 Stella Toepfer 3 Habo Friidrott 04 2,58 0,0

F10 Kula 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Amina Fältmars 3 IK Sisu 6,34

2 Alma Sjöbring 3 Eksjö Södra IK 5,82

3 Stella Toepfer 3 Habo Friidrott 04 5,56

4 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 5,51

5 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 5,09

6 Ebba Hultqvist 3 Eksjö Södra IK 4,96

7 Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 4,95

F10 Boll

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Alma Sjöbrink 3 Eksjö Södra IK 21,76

2 Amina Fältmars 3 IK Sisu 19,81

3 Malin Lundgren 3 Eksjö Södra IK 19,75

4 Matilda Myhrman 3 Hakarpspojkarna 18,84

5 Natalie Ekelund 3 Hakarpspojkarna 15,37

6 Stella Toepfer 3 Habo Friidrott 04 14,12

7 Ella Persson 3 Eksjö Södra IK 12,61

8 Alma Axelsson 3 Habo Friidrott 04 12,23

9 Alva Lundgren 3 Habo Friidrott 04 11,51

10 Elin Selldén 3 Eksjö Södra IK 10,63

11 Ebba Hultqvist 3 Eksjö Södra IK 9,95

12 Tilda Johannesson 3 Habo Friidrott 04 9,30

P9 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 0,8

1 Anton Grahn 4 Hakarpspojkarna 10.28 2

2 Albin Hultqvist 5 Eksjö Södra IK 10.79 6

3 Sebastian Bazzi 4 IFK Märsta 10.83 7

4 Gustav Andersson 4 Habo Friidrott 04 10.91 9

5 Ludvig Svenningsson 5 Habo Friidrott 04 12.20 17

6 Felix Hallernäs 6 Habo Friidrott 04 12.45 21

Heat: 2 -0,9

1 Gustav Samefors 5 Hovslätts IK 10.62 4

2 Maxim Wikner 5 Hakarpspojkarna 10.67 5

3 Leopold Grinnemo 5 Hakarpspojkarna 10.89 8

4 Axel Bäcknäs 4 Habo Friidrott 04 11.04 10

5 Lowe Yström 6 Habo Friidrott 04 12.55 22

Heat: 3 -0,5

1 Jonatan Lindh 4 Hakarpspojkarna 9.52 1

2 Elliot Boesen 5 Habo Friidrott 04 11.13 12

3 Gustav Lingsarve 6 Habo Friidrott 04 12.24 18

4 Vidar Lindh 7 Hakarpspojkarna 12.55 22

5 Albin Skiöld 4 Habo Friidrott 04 13.53 25

Heat: 4 -1,7

1 Jonathan Bruksås 4 IK Sisu 11.41 14

2 Oscar Skillmark 4 Habo Friidrott 04 12.40 20

3 Erik Sethsson 7 IK Sisu 12.92 23

4 Jakob Ståhl 6 Habo Friidrott 04 12.95 24

5 Lukas Morency 5 Habo Friidrott 04 13.71 27

6 Jonathan Carlsson 5 IFK Halmstad 13.73 28

Heat: 5 -1,9

1 Gustav Kröger 4 Mälarhöjdens IK 10.61 3

2 William Wadensjö 4 Habo Friidrott 04 11.14 13

3 Victor Arvidsson 4 Habo Friidrott 04 11.89 16

4 Victor Wallin 5 Hovslätts IK 12.27 19

5 Hugo Sandstedt 7 IK Sisu 14.99 29

- Sakarias Håkansson 4 IFK Sävsjö DNS -

Heat: 6 -1,6

1 Arvid Sköld 5 Habo Friidrott 04 11.06 11

2 Valter Johansson 4 Ljungby FIK 11.69 15

3 Gustav Sandstedt 5 Habo Friidrott 04 13.56 26

P9 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Gustav Kröger 4 Mälarhöjdens IK 3,52 -1,7

2 Jonatan Lindh 4 Hakarpspojkarna 3,44 -1,6

3 Maxim Wikner 5 Hakarpspojkarna 3,09 -0,3

4 Anton Grahn 4 Hakarpspojkarna 3,08 -0,5

5 Albin Hultqvist 5 Eksjö Södra IK 3,02 -1,7 2,98 -1,6

6 Gustav Samefors 5 Hovslätts IK 3,02 -1,1 2,92 -0,6

7 Sebastian Bazzi 4 IFK Märsta 2,90 -0,8

8 Gustav Andersson 4 Habo Friidrott 04 2,89 -0,5

9 William Wadensjö 4 Habo Friidrott 04 2,86 -0,9

10 Valter Johansson 4 Ljungby FIK 2,85 0,0

11 Axel Bäcknäs 4 Habo Friidrott 04 2,80 1,4

12 Leopold Grinnemo 5 Hakarpspojkarna 2,65 -0,9

13 Gustav Lingsarve 6 Habo Friidrott 04 2,62 -1,1 2,53 -1,2

14 Victor Wallin 5 Hovslätts IK 2,62 -0,3 2,51 0,0

15 Arvid Sköld 5 Habo Friidrott 04 2,62 -1,4

16 Elliot Boesen 5 Habo Friidrott 04 2,57 -0,6

17 Ludvig Svenningsson 5 Habo Friidrott 04 2,52 -0,8

18 Jonathan Bruksås 4 IK Sisu 2,50 -1,9

19 Oscar Skillmark 4 Habo Friidrott 04 2,36 -1,9

20 Erik Sethsson 7 IK Sisu 2,32 0,0

21 Albin Skiöld 4 Habo Friidrott 04 2,30 -0,5 2,07 -1,6

22 Victor Arvidsson 4 Habo Friidrott 04 2,30 -1,9 1,95 -1,8

23 Vidar Lindh 7 Hakarpspojkarna 2,25 -0,5

24 Gustav Sandstedt 5 Habo Friidrott 04 2,21 -0,6

25 Felix Hallernäs 6 Habo Friidrott 04 2,17 0,0

26 Jakob Ståhl 6 Habo Friidrott 04 2,16 -0,5

27 Jonathan Carlsson 5 IFK Halmstad 2,02 -0,7

28 Lukas Morency 5 Habo Friidrott 04 1,94 0,0

29 Lowe Yström 6 Habo Friidrott 04 1,76 -2,2

30 Adam Blixt 6 Habo Friidrott 04 1,75 -1,9

31 Hugo Sandstedt 7 IK Sisu 1,41 0,0

P9 Boll

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Maxim Wikner 5 Hakarpspojkarna 25,86

2 Gustav Kröger 4 Mälarhöjdens IK 25,00

3 Jonatan Lindh 4 Hakarpspojkarna 20,76

4 Anton Grahn 4 Hakarpspojkarna 20,29

5 Gustav Andersson 4 Habo Friidrott 04 19,86

6 Valter Johansson 4 Ljungby FIK 17,72

7 Albin Hultqvist 5 Eksjö Södra IK 17,38

8 Ludvig Svenningsson 5 Habo Friidrott 04 16,28

9 Jonathan Bruksås 4 IK Sisu 15,75

10 William Wadensjö 4 Habo Friidrott 04 15,74

11 Sebastian Bazzi 4 IFK Märsta 15,02

12 Albin Skiöld 4 Habo Friidrott 04 14,76

13 Gustav Sandstedt 5 Habo Friidrott 04 12,89

14 Arvid Sköld 5 Habo Friidrott 04 12,87

15 Axel Bäcknäs 4 Habo Friidrott 04 12,68

16 Victor Wallin 5 Hovslätts IK 12,65

17 Gustav Lingsarve 6 Habo Friidrott 04 12,07

18 Oscar Skillmark 4 Habo Friidrott 04 11,71

19 Elliot Boesen 5 Habo Friidrott 04 11,61

20 Felix Hallernäs 6 Habo Friidrott 04 11,59

21 Jakob Ståhl 6 Habo Friidrott 04 10,44

22 Jonathan Carlsson 5 IFK Halmstad 10,03

23 Victor Arvidsson 4 Habo Friidrott 04 9,99

24 Lowe Yström 6 Habo Friidrott 04 9,80

25 Lukas Morency 5 Habo Friidrott 04 9,66

26 Hugo Sandstedt 7 IK Sisu 9,48

27 Vidar Lindh 7 Hakarpspojkarna 8,22

28 Erik Sethsson 7 IK Sisu 6,71

F9 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Heat: 1 -1,2

1 Filippa Ståhl 4 Habo Friidrott 04 10.72 4

2 Jonna Qvennerstedt 4 Habo Friidrott 04 10.91 6

3 Maja Björling 4 Habo Friidrott 04 11.69 14

4 Thelis Palm Olsson 4 Eksjö Södra IK 11.76 16

5 Sally Toepfer 5 Habo Friidrott 04 12.41 23

6 Ellen Adolfsson 6 IK Sisu 12.65 27

Heat: 2 0,7

1 Isabelle BielkeWärnbring 5 Habo Friidrott 04 10.82 5

2 Hanna Bäckström 5 Habo Friidrott 04 11.73 15

3 Lisa Börjesson 5 Habo Friidrott 04 11.95 19

4 Tuva Hallman 5 Habo Friidrott 04 12.00 20

5 Irma Bohman 5 Habo Friidrott 04 12.82 29

Heat: 3 -1,4

1 Tuva Sörmander 4 IK Sisu 11.07 7

2 Jessica Sethsson 4 IK Sisu 11.23 9

3 Hanna Bjelke Wärnbring 5 Habo Friidrott 04 11.33 10

4 Emma Östklint 5 Hovslätts IK 11.61 13

5 Ellen Jalessi 5 Habo Friidrott 04 12.50 25

6 Alma Björnell 6 Habo Friidrott 04 13.39 32

Heat: 4 -0,6

1 Matilda Åkerman 4 IFK Halmstad 9.74 1

2 Ida Nilsson 4 Habo Friidrott 04 10.07 3

3 Thyra Qvänstedt 5 Habo Friidrott 04 11.41 11

4 Klara Bergling 6 Habo Friidrott 04 11.94 18

5 Wilda Sparr 5 Habo Friidrott 04 12.48 24

Heat: 5 -0,2

1 Agnes Aldeborg 4 Habo Friidrott 04 11.12 8

2 Alina Axelsson 5 Habo Friidrott 04 11.81 17

3 Tyra Junvik 6 Habo Friidrott 04 12.75 28

4 Greta Nordin 5 Habo Friidrott 04 12.90 31

5 Alva Silverbåge 5 Habo Friidrott 04 13.67 33

Heat: 6 0,0

1 Stina Damberg 4 Hakarpspojkarna 9.85 2

2 Tilde Sandvik 4 Villstad GIF 11.45 12

3 Annika Stephan 4 Habo Friidrott 04 12.35 21

4 Klara Qvennerstedt 5 Habo Friidrott 04 12.36 22

5 Agnes Björnell 6 Habo Friidrott 04 12.56 26

6 Nellie Skiöld 6 Habo Friidrott 04 12.82 30

F9 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Matilda Åkerman 4 IFK Halmstad 3,62 1,9

2 Ida Nilsson 4 Habo Friidrott 04 3,58 -1,1

3 Stina Damberg 4 Hakarpspojkarna 3,31 0,8

4 Filippa Ståhl 4 Habo Friidrott 04 3,30 1,4

5 Hanna Bjelke Wärnbring 5 Habo Friidrott 04 3,21 -1,4

6 Isabelle Bielke 5 Habo Friidrott 04 3,07 1,7

7 Jessica Sethsson 4 IK Sisu 3,06 -0,1

8 Jonna Qvennerstedt 4 Habo Friidrott 04 3,03 1,0

9 Lisa Börjesson 5 Habo Friidrott 04 2,90 1,4

10 Agnes Aldeborg 4 Habo Friidrott 04 2,81 1,3

11 Maja Björling 4 Habo Friidrott 04 2,77 1,6

12 Annika Stephan 4 Habo Friidrott 04 2,74 -0,6

13 Tilde Sandvik 4 Villstad GIF 2,73 1,7

14 Thyra Qvänstedt 5 Habo Friidrott 04 2,60 1,0

15 Tuva Sörmander 4 IK Sisu 2,57 1,9 2,56 3,0

16 Thelis Palm Olsson 4 Eksjö Södra IK 2,57 1,3 2,41 0,8

17 Emma Östklint 5 Hovslätts IK 2,56 2,3 2,46 1,2

18 Tyra Junvik 6 Habo Friidrott 04 2,51 0,4

19 Alina Axelsson 5 Habo Friidrott 04 2,47 1,6

20 Klara Bergling 6 Habo Friidrott 04 2,45 0,3

21 Klara Qvennerstedt 5 Habo Friidrott 04 2,44 0,0

22 Sally Toepfer 5 Habo Friidrott 04 2,38 0,1

23 Greta Nordin 5 Habo Friidrott 04 2,35 0,8

24 Ellen Jalessi 5 Habo Friidrott 04 2,34 0,8

25 Agnes Björnell 6 Habo Friidrott 04 2,31 0,7

26 Tuva Hallman 5 Habo Friidrott 04 2,29 1,3

27 Alva Silverbåge 5 Habo Friidrott 04 2,26 = 1,9

Alma Björnell 6 Habo Friidrott 04 2,26 = 1,6

29 Ellen Adolfsson 6 IK Sisu 2,12 0,2

30 Hanna Bäckström 5 Habo Friidrott 04 2,06 -0,4

31 Nellie Skiöld 6 Habo Friidrott 04 1,81 = 0,2

Wilda Sparr 5 Habo Friidrott 04 1,81 = -0,7

F9 Boll

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 Matilda Åkerman 4 IFK Halmstad 24,07

2 Ida Nilsson 4 Habo Friidrott 04 19,60

3 Jessica Sethsson 4 IK Sisu 17,13

4 Filippa Ståhl 4 Habo Friidrott 04 15,01

5 Jonna Qvennerstedt 4 Habo Friidrott 04 14,94

6 Thelis Palm Olsson 4 Eksjö Södra IK 13,96

7 Tuva Sörmander 4 IK Sisu 13,21

8 Lisa Börjesson 5 Habo Friidrott 04 12,94

9 Klara Bergling 6 Habo Friidrott 04 12,71

10 Agnes Aldeborg 4 Habo Friidrott 04 12,59

11 Tilde Sandvik 4 Villstad GIF 12,43

12 Alina Axelsson 5 Habo Friidrott 04 11,61

13 Stina Damberg 4 Hakarpspojkarna 11,13

14 Emma Östklint 5 Hovslätts IK 9,78

15 Ellen Jalessi 5 Habo Friidrott 04 9,47

16 Sally Toepfer 5 Habo Friidrott 04 9,46

17 Maja Björling 4 Habo Friidrott 04 9,23

18 Ellen Adolfsson 6 IK Sisu 9,04

19 Klara Qvennerstedt 5 Habo Friidrott 04 8,45

20 Wilda Sparr 5 Habo Friidrott 04 7,40

21 Greta Nordin 5 Habo Friidrott 04 7,05

22 Alva Silverbåge 5 Habo Friidrott 04 7,01

23 Thyra Qvänstedt 5 Habo Friidrott 04 6,99

24 Irma Bohman 5 Habo Friidrott 04 6,71

25 Hanna Bäckström 5 Habo Friidrott 04 6,65

26 Agnes Björnell 6 Habo Friidrott 04 6,37

27 Nellie Skiöld 6 Habo Friidrott 04 5,60

28 Tyra Junvik 6 Habo Friidrott 04 5,12

29 Alma Björnell 6 Habo Friidrott 04 4,52