UDM Uppland dag 3

 

Resultatlista

 

Datum: 18 juni 2012

Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala

Arrangör: Upplands Friidrottsförbund

Tävlingsledare: Catarina Jansson-Blixt

Väder: 15-16 grader, uppehåll, svaga vindar

 

F12   200m heat 1                     Vind: +1.1      

                                                     

1     Moa Boström                 01  Upsala IF        35.02

2     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        36.40

3     Dalina Remus                01  Upsala IF        37.45

                                                     

F12   200m heat 2                     Vind: +0.9      

                                                     

1     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        31.22  GULD

2     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     31.29  SILVER

3     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        32.43  BRONS

4     Karin Seifert               00  Upsala IF        34.36

5     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        34.77

                                                     

F12   Längdhopp                                       

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     4.24 -1.8

2     Elvira Andersson            00  Upsala IF        4.16 +0.7

3     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        3.88 -0.2

4     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        3.82 +0.1

5     Karin Seifert               00  Upsala IF        3.71 +0.8

6     Emilia Björklund            00  Bålsta IK        3.65 -1.4

7     Moa Boström                 01  Upsala IF        3.58 -1.8

8     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        3.20 -0.1

9     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        3.06 -1.0

10    Dalina Remus                01  Upsala IF        2.92 -1.4

                                                     

F12   Diskus (0.6 kg)                                 

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     24.11

2     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        14.87

3     Lovisa Thim                 01  Upsala IF        13.74

4     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        12.84

5     Emilia Björklund            00  Bålsta IK        12.79

                                                     

F13   200m heat 1                     Vind: -0.3      

                                                     

1     Liloo Rygaard               99  Rånäs 4H         30.42

2     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       30.92

3     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        32.62

4     Malin Wijk                  99  Upsala IF        32.95

                                                     

F13   200m heat 2                     Vind: +1.1      

                                                     

1     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        28.12  GULD

2     Amie Jammeh                 99  Gottsunda IF     29.39  SILVER

3     Clara Festin                99  Upsala IF        29.78  BRONS

4     Frida Ahlund                99  Upsala IF        30.11

                                                     

F13   Längdhopp                                       

                                                     

1     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        4.67 -0.1

2     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       4.26 +1.0

3     Liloo Rygaard               99  Rånäs 4H         4.10 -0.6

4     Julia Jafar Yazdi           99  Upsala IF        4.02 +1.4

5     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        3.93 -1.3

6     Malin Wijk                  99  Upsala IF        3.63 +0.7

                                                     

F13   Diskus (0.6 kg)                                 

                                                     

1     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       21.98

2     Clara Festin                99  Upsala IF        15.74

3     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        15.42

4     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        7.40

                                                     

F15   1500m hinder (76.2 cm)                          

                                                     

1     Helena Thim                 98  Upsala IF        6:04.20

                                                     

F15   300m häck (76.2 cm)                             

                                                     

1     Levina Ahlgren              98  Upsala IF        52.61

2     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        53.01

                                                     

F15   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Mathilda Fästh              97  Upsala IF        155

2     Amanda Engman               97  Upsala IF        150

                                                     

F17   200m                            Vind: -0.2      

                                                     

1     Klara Helander              95  Upsala IF        25.77

2     Felicia Engman              95  Upsala IF        27.38

3     Elsa Herlitz                97  Upsala IF        28.05 (ej UDM)

4     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        28.88 (ej UDM)

                                                     

F17   300m häck (76.2 cm)                             

                                                     

1     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H         48.17

2     Emma Bouw                   96  Upsala IF        51.82

                                                     

F17   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H         161

2     Klara Helander              95  Upsala IF        155

3     Felicia Engman              95  Upsala IF        145

4     Emma Bouw                   96  Upsala IF        135

                                                     

P12   200m heat 1                     Vind: +0.2      

 

1     Johan Lüning                00  Bålsta IK        29.96  GULD          

2     Simon Thor                  00  IFK Märsta       32.77

3     David Sahi                  00  Bålsta IK        33.62

 

P12   200m heat 2                     Vind: -0.3

 

1     Albert Nygren               01  Upsala IF        30.34  SILVER

2     Lukas Olsson                01  Upsala IF        31.02  BRONS

3     Sverre Lindell              01  IFK Märsta       32.17

4     Daniel Mannoun              01  Gottsunda IF     33.47

                                                     

P12   Längdhopp                                       

                                                     

1     Joel Andersson              00  Enköpings AI     4.61 +0.3

2     Simon Thor                  00  IFK Märsta       4.30 +0.6

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF        4.20 +1.7

4     Johan Lüning                00  Bålsta IK        3.95 +0.7

5     Sverre Lindell              01  IFK Märsta       3.89 +0.7

6     Albert Nygren               01  Upsala IF        3.54 +0.9

7     David Sahi                  00  Bålsta IK        3.53 +0.7

                                                     

P12   Diskus (0.6 kg)                                 

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       35.34

2     David Sahi                  00  Bålsta IK        25.03

3     Johan Lüning                00  Bålsta IK        22.85

4     Sverre Lindell              01  IFK Märsta       17.47

                                                     

P13   200m                            Vind: +0.5      

                                                     

1     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        28.58

2     Björn Ternström             99  Gottsunda IF     31.28

3     Rasmus Ternström            99  Gottsunda IF     33.30

                                                     

P13   Längdhopp                                       

                                                     

1     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        3.27 +1.6

 

P13   Diskus (0.6 kg)

 

1     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        19.08

                                                     

P15   1500m hinder (76.2 cm)                          

                                                     

1     Erik Djurberg               97  Upsala IF        4:54.50

                                                     

P15   300m häck (76.2 cm)                             

                                                     

1     William Kisekka             97  Upsala IF        47.21

                                                     

P17   200m                            Vind: +1.8      

                                                     

1     Petter Berner Wik           94  Upsala IF        24.62 (ej UDM)

2     Björn Seifert               96  Upsala IF        25.43 (1 UDM)

3     Jacob Staaf                 96  Bålsta IK        26.56 (2 UDM)

                                                     

P17   2000m hinder (91.4 cm)                          

                                                     

1     Axel James                  95  Upsala IF        6:44.85

2     Björn Seifert               96  Upsala IF        7:19.44

      Anton Wijk                  96  Upsala IF        Bröt

                                                     

P17   300m häck (84.0 cm)                             

                                                     

1     Isak Andersson              96  Upsala IF        40.16

                                                     

P17   Stavhopp                                        

                                                     

1     Jacob Staaf                 96  Bålsta IK        360

 

M22   300m häck (91.4 cm)             (ej UDM)        

                                                     

1     Christian Sonehag           88  Upsala IF        44.83