UDM dag 1

 

Korrekturläst resultatlista

 

Datum: 24 maj 2012

Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala

Tävlingsledare: Catarina Jansson-Blixt

Väder: Soligt och varmt, motvind på upploppet

 

 

F12   80m                         Finalheat 1         Vind: -2.1           

 

1     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        12.19 (2 UDM)

2     Karin Seifert               00  Upsala IF        13.02

3     Stina Edman                 01  Upsala IF        13.98

4     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        14.58

                                                     

F12   80m                         Finalheat 2         Vind: -2.1           

                                                     

1     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF        11.53 (1 UDM)

2     Lotta Weyhenmeyer           01  Sunnersta AIF    12.72 (3 UDM)

3     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        12.92

4     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        13.27

5     Alva Wolwan                 01  Upsala IF        13.30

 

F12   1500m                                           

                                                     

1     Marie Ebbestad              00  Gottsunda IF     5:33.44

2     Karin Seifert               00  Upsala IF        5:50.10

3     Johanna Ingard              00  Upsala IF        5:53.71

4     Walda Jonsson               00  Bålsta IK        6:43.98

                                                     

F12   Stavhopp                                        

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     150

2     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        110

                                                     

F12   Spjut                                           

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     21.48

2     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF        17.70

3     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        13.20

4     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        12.54

5     Alva Wolwan                 01  Upsala IF        12.22

6     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        10.81

7     Stina Edman                 01  Upsala IF        8.64

8     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        8.46

                                                     

F13   80m                                              Vind: -0.2

                                                     

1     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        11.12

2     Clara Festin                99  Upsala IF        11.68

3     Amie Jammeh                 99  Gottsunda IF     11.70

4     Liloo Rygaard               99  Rånäs 4H         11.86

5     Zoé Magnusson               99  Spårvägens FK    12.45 (ej UDM)

                                                     

F13   1500m                                           

                                                     

1     Sandra Boström              99  Gottsunda IF     5:28.30

2     Sara Mannoun                99  Gottsunda IF     5:36.44

                                                     

F13   Stavhopp                                        

                                                     

1     Alva Karlsson               99  Örbyhus IF       200

                                                     

F13   Spjut                                           

                                                     

1     Clara Festin                99  Upsala IF        20.98

2     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        18.40

3     Alva Karlsson               99  Örbyhus IF       15.26

4     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        11.87

 

F14   Spjut (ej UDM)

 

1     Helena Thim                 98  Upsala IF        24.11

                                                     

F15   300m                                            

                                                     

1     Sofia Svensson              97  IFK Märsta       44.70

2     Nora Jansson                98  Upsala IF        45.14

3     Levina Ahlgren              98  Upsala IF        48.19

4     Hanna Johansson             97  Upsala IF        48.69

5     Linnéa Wolwan               98  Upsala IF        52.74

                                                     

F15   2000m                                           

                                                     

1     Linnea Ekblad               97  Upsala IF        7:27.37

2     Helena Thim                 98  Upsala IF        7:38.89

                                                     

F15   Tresteg                                         

                                                     

1     Victoria Engström Kindmark  97  Upsala IF        9.58 +0.4

2     Levina Ahlgren              98  Upsala IF        9.46 +0.0

3     Hedvig Engström Kindmark    97  Upsala IF        9.19 -0.8

4     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        9.11 -1.4

5     Lisa Weyhenmeyer            00  Upsala IF        9.09 -1.0 (ej UDM)

                                                     

F15   Kula                                            

                                                     

1     Emma Thor                   97  IFK Märsta       11.57

2     Victoria Engström Kindmark  97  Upsala IF        10.90

3     Ellen Pettersson            97  Örbyhus IF       9.65

4     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        9.61

5     Elsa Herlitz                97  Upsala IF        8.88

                                                     

F17   400m                                            

                                                     

1     Felicia Engman              95  Upsala IF        64.70

2     Klara Zetterberg            96  Upsala IF        69.39

                                                     

F17   Kula                                            

                                                     

1     Klara Helander              95  Upsala IF        9.11

                                                     

P9    1500m (ej DM)

 

1     Evert Jonsson               03  Bålsta IK        6:15.48

2     Eskil Jonsson               03  Bålsta IK        6:18.79

 

P12   80m                             Finalheat 1      Vind: -1.6

                                                     

1     Zack Magnusson              01  Upsala IF        12.68

2     Adrian Möllerström-Aho      01  IFK Märsta       12.81

3     Simon Thor                  00  IFK Märsta       12.84

4     Ludwig Lindström            01  Bålsta IK        13.10

5     Petter Bengtsson            01  Upsala IF        13.64

6     Eskil Jonsson               03  Bålsta IK        13.65 (ej UDM)

                                                     

P12   80m                             Finalheat 2      Vind: -0.5

 

1     Joel Andersson              00  Enköpings AI     11.76 (1 UDM)

2     Axel Peters                 00  Rånäs 4H         12.04 (2 UDM)

3     Marcus Haraldsson           01  Upsala IF        12.16 (3 UDM)

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF        12.16 (3 UDM)

5     Albert Nygren               01  Upsala IF        12.41

                                                     

P12   1500m                                           

                                                     

1     Albert Nygren               01  Upsala IF        5:10.30

2     Arvid Schön                 01  Gottsunda IF     5:36.53

3     Zack Magnusson              01  Upsala IF        5:36.61

4     Adrian Möllerström-Aho      01  IFK Märsta       5:37.78

5     Knut Erik Vassvik           00  Gottsunda IF     5:45.09

6     Daniel Mannoun              01  Gottsunda IF     5:48.24

7     Marcus Haraldsson           01  Upsala IF        5:55.78

8     Axel Peters                 00  Rånäs 4H         6:00.87

9     Ludwig Lindström            01  Bålsta IK        6:03.62

10    Petter Bengtsson            01  Upsala IF        6:19.95

03:orna står i en egen P9-lista!

                                                     

P12   Stavhopp                                        

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       230

2     Sverre Lindell              01  IFK Märsta       210

3     Ludwig Lindström            01  Bålsta IK        190

4     Adrian Möllerström-Aho      01  IFK Märsta       150

                                                     

P12   Spjut                                           

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       27.58

2     David Sahi                  00  Bålsta IK        26.18

3     Zack Magnusson              01  Upsala IF        25.39

4     Ludwig Lindström            01  Bålsta IK        24.91

5     Sverre Lindell              01  IFK Märsta       21.55

6     Adrian Möllerström-Aho      01  IFK Märsta       21.49

7     Albert Nygren               01  Upsala IF        17.01

8     Lukas Olsson                01  Upsala IF        14.80

9     Petter Bengtsson            01  Upsala IF        10.84

                                                     

P13   80m                                              Motvind

                                                     

1     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        11.77

2     Björn Ternström             99  Gottsunda IF     12.45

3     Rasmus Ternström            99  Gottsunda IF     12.48

                                                     

P13   1500m                                           

                                                     

1     Rasmus Ternström            99  Gottsunda IF     5:17.71

2     Olle Grywenz                99  Rånäs 4H         5:25.01

3     Björn Ternström             99  Gottsunda IF     5:35.92

 

P13   Spjut

 

1     Philip Anbakk               99  Upsala IF        25.26

                                                     

P15   300m                                            

                                                     

1     Erik Djurberg               97  Upsala IF        41.04

2     William Kisekka             97  Upsala IF        41.51

3     Oskar Lundqvist             97  Upsala IF        41.80

4     Jacob Rehn                  98  Östhammar FI     50.65

                                                     

P15   2000m                                           

                                                     

1     Elias Tholén                97  Ununge IF        6:17.22

2     Erik Djurberg               97  Upsala IF        6:18.86

3     Jacob Rehn                  98  Östhammar FI     7:27.92

4     Karl Ingard                 98  Upsala IF        7:42.61

5     Simon Eriksson              98  Örbyhus IF       7:44.36

                                                     

P15   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Oskar Lundqvist             97  Upsala IF        197

2     Eric Axtelius               97  Enköpings AI     170

3     Joel Mattsson               98  Tierps IF        160

4     Nils Eriksson               97  Rånäs 4H         155

5     Simon Eriksson              98  Örbyhus IF       135

                                                     

P15   Kula                                            

                                                     

1     Oskar Lundqvist             97  Upsala IF        12.36

2     Nils Eriksson               97  Rånäs 4H         11.76

3     William Kisekka             97  Upsala IF        10.89

4     Joel Mattsson               98  Tierps IF        9.93

                                                     

P17   400m                                            

                                                     

1     Isak Andersson              96  Upsala IF        53.22

2     Björn Seifert               96  Upsala IF        56.34

3     Akram Adinda                96  Upsala IF        57.36

                                                     

P17   1500m                                           

                                                     

1     Anton Wijk                  96  Upsala IF        4:40.82

                                                     

P17   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Jonathan Kruse              95  Upsala IF        197

                                                     

P17   Kula                                            

                                                     

1     Erik Hagberg                95  Upsala IF        14.67

2     Victor Björklund            95  Upsala IF        11.55

3     Jacob Staaf                 96  Bålsta IK        10.99