UDM Uppland dag 2

 

Resultatlista

 

Datum: 14 juni 2012

Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala

Tävlingsledare: Catarina Jansson-Blixt

Väder: 17-18 grader, uppehåll, småblåsigt

 

 

F12   600m                                            

                                                     

1     Marie Ebbestad              00  Gottsunda IF     1:53.60

2     Karin Seifert               00  Upsala IF        2:01.67

3     Emelie Terao                01  Gottsunda IF     2:06.20

4     Maya Persson                00  Enköpings AI     2:15.26

5     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        2:15.39

6     Tilda Tryggvesson           00  Bålsta IK        2:22.79

7     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        2:28.80

                                                     

F12   60m häck (76.2 cm)              Vind: +0.4      

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     11.03

2     Maya Persson                00  Enköpings AI     12.57

3     Alva Wolwan                 01  Upsala IF        13.17

4     Karin Seifert               00  Upsala IF        13.65

5     Dalina Remus                01  Upsala IF        14.58

6     Moa Boström                 01  Upsala IF        15.50

                                                     

F12   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     135

2     Maya Persson                00  Enköpings AI     130

3     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        125

4     Tilda Tryggvesson           00  Bålsta IK        125

5     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        120

6     Emilia Björklund            00  Bålsta IK        120

7     Moa Boström                 01  Upsala IF        120

8     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        110

9     Linnea Westerberg           01  Bålsta IK        105

-     Dalina Remus                01  Upsala IF        Ingen höjd

                                                     

F12   Kula (2.0 kg)                                   

                                                     

1     Julia Axtelius              00  Enköpings AI     11.35

2     Ebba Norling                00  Tierps IF        10.08

3     Walda Jonsson               01  Bålsta IK        7.01

4     Moa Boström                 01  Upsala IF        6.88

5     Emilia Björklund            00  Bålsta IK        6.79

6     Elsa Sild-Löhman            01  Upsala IF        6.73

7     Alva Wolwan                 01  Upsala IF        6.24

8     Lovisa Thim                 01  Upsala IF        5.92

9     Lovisa Forsberg             01  Upsala IF        5.19

10    Dalina Remus                01  Upsala IF        4.86

                                                     

F13   600m                                            

                                                     

1     Sara Mannoun                99  Gottsunda IF     1:56.38

2     Amie Jammeh                 99  Gottsunda IF     1:58.36

3     Malin Wijk                  99  Upsala IF        2:14.87

4     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        2:17.81

                                                     

F13   60m häck (76.2 cm)              Vind: -2.2      

                                                     

1     Hanna Axelsson              99  Upsala IF        10.76

2     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK        11.71

3     Liloo Rygaard               99  Rånäs 4H         11.98

4     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       12.20

5     Malin Wijk                  99  Upsala IF        14.35

                                                     

F13   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       138

2     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK        135

3     Clara Festin                99  Upsala IF        130

                                                     

F13   Kula (2.0 kg)                                   

                                                     

1     Cornelia Sundqvist          99  Bålsta IK        10.05

2     Clara Festin                99  Upsala IF        9.77

3     Daniella Ekström            99  Örbyhus IF       7.99

4     Sarah Westerberg            99  Bålsta IK        7.95

5     Liloo Rygaard               99  Rånäs 4H         6.94

6     Malin Wijk                  99  Upsala IF        6.02

                                                     

F15   80m häck (76.2 cm)              Vind: okänd     

                                                     

1     Sofia Lindh                 98  Upsala IF        12.41

2     Paulina Toresäter           97  Enköpings AI     13.37

3     Levina Ahlgren              98  Upsala IF        13.40

4     Linnéa Wolwan               98  Upsala IF        15.52

-     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        Bröt

                                                     

F15   Stavhopp                                        

                                                     

1     Emma Thor                   97  IFK Märsta       2.51

2     Linnéa Wolwan               98  Upsala IF        2.00

                                                     

F15   Spjut (400 g)                                   

                                                     

1     Amanda Engman               97  Upsala IF        36.56

2     Jessica Mattsson            98  Tierps IF        30.53

3     Sofia Lindh                 98  Upsala IF        27.27

4     Helena Thim                 98  Upsala IF        24.28

                                                     

F17   100m häck (76.2 cm)             Vind: -1.1      

                                                     

1     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H         15.46

2     Malin Ekblad                96  Upsala IF        17.38

3     Ida Ekroth                  96  Upsala IF        18.45

-     Emma Bouw                   96  Upsala IF        Bröt      

                                                     

F17   Spjut (600 g)                                   

                                                     

1     Jennifer Björklund          95  Enköpings AI     40.65

2     Klara Helander              95  Upsala IF        30.38

3     Isabelle Pauksens           95  Rånäs 4H         25.71

4     Felicia Engman              95  Upsala IF        21.67

5     Emma Bouw                   96  Upsala IF        21.32

                                                     

P12   600m                                            

                                                     

1     Albert Nygren               01  Upsala IF        1:45.92

2     Joel Andersson              00  Enköpings AI     1:53.39

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF        2:03.16

4     Daniel Mannoun              01  Gottsunda IF     2:05.54

5     Knut Erik Vassvik           00  Gottsunda IF     2:06.98

6     Arvid Schön                 01  Gottsunda IF     2:11.47

7     Vitus Buchert               01  Upsala IF        2:21.69

                                                     

P12   60m häck (76.2 cm)              Vind: -1.0

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       11.42

2     Joel Andersson              00  Enköpings AI     11.83

3     Marcus Haraldsson           01  Upsala IF        12.44

4     Albert Nygren               01  Upsala IF        13.46

                                                     

P12   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       153

2     Joel Andersson              00  Enköpings AI     143

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF        130

                                                     

P12   Kula (3.0 kg)                                   

                                                     

1     Simon Thor                  00  IFK Märsta       10.21

2     David Sahi                  00  Bålsta IK        7.39

3     Lukas Olsson                01  Upsala IF        5.83

4     Vitus Buchert               01  Upsala IF        4.78

                                                     

P13   600m                                            

                                                     

1     Victor Svensson             99  IFK Märsta       1:46.47

2     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        1:51.69

3     Rasmus Ternström            99  Gottsunda IF     1:53.91

4     Björn Ternström             99  Gottsunda IF     1:54.41

                                                     

P13   60m häck (76.2 cm)             

      Ingen deltagare

                                                     

P13   Höjdhopp                                        

                                                     

1     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        146

2     Johan Pedersen              99  Upsala IF        146

3     Philip Anbakk               99  Upsala IF        135

                                                     

P13   Kula (3.0 kg)                                   

                                                     

1     Victor Svensson             99  IFK Märsta       8.87

2     Simon Björnstedt            99  Bålsta IK        6.88

                                                     

P15   100m häck (84.0 cm)             Vind: +2.5      

                                                     

1     Eric Axtelius               97  Enköpings AI     14.61

2     Michael Welsapar            97  Enköpings AI     15.51

3     Simon Eriksson              98  Örbyhus IF       19.30

                                                     

P15   Tresteg                                         

                                                     

1     Eric Axtelius               97  Enköpings AI     12.41 -0.4

2     Michael Welsapar            97  Enköpings AI     12.09 -1.8

3     Simon Eriksson              98  Örbyhus IF       9.27 +0.5

                                                      

P15   Spjut (600 g)                                   

                                                     

1     Joel Mattsson               98  Tierps IF        31.80

                                                     

P17   3000m                                           

                                                     

1     Hugo Lindell                95  Rånäs 4H         9:30.82 (1 UDM)

2     Erik Djurberg               97  Upsala IF        9:47.82 (ej UDM)

3     Axel James                  95  Upsala IF        9:53.95 (2 UDM)

4     Anton Wijk                  96  Upsala IF        10:21.02 (3 UDM)

                                                     

P17   110m häck (91.4 cm)             Vind: -1.0      

                                                     

1     Victor Björklund            96  Upsala IF        16.40

2     Marcus Rostmark             96  IFK Märsta       17.41

                                                     

P17   Tresteg                                         

                                                     

1     Gustav Norén                96  Örbyhus IF       12.99 +0.4

                                                     

P17   Spjut (700 g)                                   

                                                     

1     Fabian Revilla              95  Rånäs 4H         44.01

2     Gustav Norén                96  Örbyhus IF       40.08