Resultat från Örbyhusspelen

2011-06-19 21:06

Här kommer resultaten från Örbyhusspelen 2011.

Örbyhus spelen 2011

Godkända vindar i sprint o hopp

Tävlingsledare: Tobias levén

 

F9-y

60 m försök

Heat 1

1 Matilda Löf                 Hagunda IF                                   10.5 s Final

2 Johanna Lundberg      Upsala IF                                      11.2 s

3 Nora Brolén               Alunda sk                                      12.7 s

4 Elina Widén               Örbyhus IF                                     13.3 s

 

Heat 2

1 Ebba Brunvall            Upsala IF                                        10.9 s

2 Emma Holmgren-Löf   Örbyhus IF                                     11.5 s

3 Alva Lindblom            Alunda SK                                      11.6 s

4 Veronica Pönniö         Gimo Friidrott                                 13.1 s

 

Heat 3

1 Ebba Lindblom            Alunda SK                                     10.2 s Final

2 Wilma Andersson        Östhammar Friidrott                       10.4 s Final

3 Nora Axelsson            Uppsala IF                                     10.8 s

4 Ida Westerberg           Örbyhus IF                                    12.1 s

 

Heat 4

1 Ellen Nordback             Upsala IF                                       9.9 s Final

2 Tilde Söderlund            Alunda SK                                     11.6 s

3 Isabella Ulvfors            Gimo Friidrott                                11.7 s

 

Heat 5

1 Sofia Westerberg-Bromark   Örbyhus IF                             10.2 s Final

2 Frida Thornander                 Upsala IF                                10.5 s

3 Asta Kolsmyr                       Upsala IF                                11.2 s

 

Final 60 m

1 Ellen Nordback                    Upsala IF                                      10.0 s

2 Sofia Westergen-Bromark    Örbyhus IF                                    10.2 s

3 Ebba Linblom                      Alunda SK                                     10.3 s

4 Wilma Andersson                Östhammars Friidrott                      10.6 s

5 Matilda Löf                          Hagunda IF                                    10.7 s

 

Längd

1 Ellen Nordback                     Upsala IF                                      3.32 m

2 Frida Thornander                  Upsala IF                                      3.22 m

3 Sofia Westerberg-Bromark    Örbyhus IF                                    2.95 m

4 Matilda Löf                           Hagunda IF                                    2.88 m

5 Nora Axelsson                      Upsala IF                                       2.82 m

6 Ebba Lindblom                      Alunda SK                                     2.68 m

7 Wilma Andersson                  Östhammars Friidrott                      2.62 m

8 Ebba Brunvall                       Upsala IF                                       2.61 m

9 Emma Holmgren-Löf              Örbyhus IF                                    2.44 m

10 Tilde Söderlund                   Alunda SK                                     2.38 m

11 Johanna Lundblad                Upsala IF                                       2.30 m

12 Alva Lundblom                    Alunda SK                                     2.22 m

13 Ida Westerberg                   Örbyhus IF                                    2.11 m

14 Isabella Ulvfors                   Gimo Friidrott                                2.09 m

15 Veronica Pönniö                  Gimo Friidrott                                1.97 m

16 Elina Widén                         Örbyhus IF                                   1.69 m

 

Kula 2.0 kg

1 Ellen Nordback                        Upsala IF                                        4.80 m

2 Ebba Brunvall                          UpsalaIF                                         4.47m

3 Nora Axelsson                         Upsala IF                                        4.35 m

4 Ebba Lindblom                         Alunda SK                                      4.30 m

5 Emma Holmgren-Löf                Örbyhus IF                                     4.06 m

6 Sofia Westergren-Bromark       Örbyhus IF                                     3.97 m

7 Ida Westerberg                       Örbyhus IF                                     2.88 m

8 Tilde Söderlund                       Alunda SK                                      2.67 m

9 Elina Widén                             Örbyhus IF                                    2.60 m

10 Veronica Pönniö                     Gimo Friidrott                                2.55 m

11 Alva Lindblom                        Alunda SK                                     2.40 m

12 Nora Brolén                           Alunda SK                                     1.99 m

13 Isabella Ulvfors                      Gimo Friidrott                                1.87 m

 

F11

Försök 60 m

Heat 1

1 Elsa Slidström-Löhman              Upsala IF           10.1 s Final

2 Ester Skånfors                          IF skade            10.2 s Final

3 Ellen Renström                          Hagunda IF        10.7 s

4 Kari Löhe                                  Örbyhus IF         10.8 s

 

Heat 2

1 Jenny Zettergren                    Hagunda IF           10.0 s final

2 Ronja Wahlgren-Eriksson         Örbyhus IF            10.9 s

3 Katrin Karlsson                       Upsala IF               11.0 s

 

Heat 3

1 Johanna Edvall                        IF Skade            9.9 s Final

2 Filippa Backman                      IF Skade            10.5 s Final

3 Ellen Ekstav                            Örbyhus IF         12.1 s

 

Final 60 m

1 Johanna Edvall                        IF Skade            9.8 s

2 Jenny Zettergren                    Hagunda IF         10.0 s

3 Ester Skånfors                        IF Skade            10.1 s

4 Elsa Slid-Löhman                    Upsala IF            10.2 s

5 Filippa Backman                     Upsala IF            10.3 s

 

Höjd

1 Filippa Backman                     IF Skade            1.20 m

2 Johanna Edvall                       IF skade            1.15 m

3 Elsa Slid-Löhman                    Upsala IF           1.15 m

4 Jenny Zettergren                    Hagunda IF        1.05

5 Ellen Renström                       Hagunda IF        1.00 m

6 Katrin Karlsson                       Upsala IF           0.95 m

    Johanna Lundblad                  Upsala IF           0.95 m

8 Frida Thornander                    Upsala IF           0.90 m

9 Cajsa Ahlund                          Upsala IF           0.90 m

10 Kari Löhe                              Örbyhus IF        0.90 m

11 Ronja Wahlgren-Eriksson        Örbyhus IF        0.85 m

 

Kula 2.0 kg

1 Johanna Edvall                        IF Skade            10.18 m

2 Jenny Zettergren                    Hagunda IF           6.37 m

3 Elsa Slid-Löhman                    Upsala IF              5.60 m

4 Ellen Renström                       Hagunda IF           5.19 m

5 Ester Skånfors                        IF Skade              4.59 m

6 Ellen Ekstav                            Örbyhus IF           3.92 m

7 Kari Löhe                                Örbyhus IF           3.65 m

 

600 m

1 Karin Seifert                           Gottsunda IF          2.04.3 min

2 Ester Skånfors                         IF Skade               2.14.8 min

3 Nora Axelsson                         Upsala if                2.23.9 min

4 Matilda Löff                             Hagunda IF            2.25.6 min

5 Ellen Renström                        Hagunda IF            2.27.8 min

6 Kari Löhe                                Örbyhus IF             2.43.9 min

7 Ellen EKstav                            Örbyhus IF             2.48.3 min

 

F 13

Försök 80 m

Heat 1

1 Levina Ahlgren                        Upsala IF            11.5 s Final

2 Gabriella Mårtensson                IF skade            11.8 s Final

3 Moa Eriksson                           IF skade             12.5 s

4 Elisabeth Lööf                          Hagunda IF         13.2 s

5 Emma Widén                           Örbyhus IF         14.3 s

 

Heat 2

1 Jessica Mattson                       Tierps IF            11.2 s Final

2 Hanna Axelsson                      Upsala IF            11.6 s Final

3 Daniella Ekström                     Örbyhus IF         11.7 s Final

4 Lovisa Grandin                        Upsala IF            12.8 s

5 Elsa Rehnström                       Hagunda IF         13.1 s

 

Final 80 m

1 Jessica Mattsson                     Tierps IF            11.0 s

2 Levina Ahlgren                        Upsala IF           11.2 s

3 Hanna Axelsson                      Upsala IF           11.3 s

4 Daniella EKström                    Örbyhus IF         11.7 s

5 Gabriella Mårtensson               IF Skade            DNF

 

Höjd

1 Alva Karlsson                           Örbyhus IF         1.30 m

2 Gabriella Mårtenson                  IF Skade            1.30 m

3 Daniella Ekström                      Örbyhus IF         1.25 m

4 Moa Eriksson                            IF Skade            1.10 m

   Elisabeth Lööf                          Hagunda IF         1.10 m

6 Emma Widén                           Örbyhus IF          1.05 m

7 Hanna Axelsson                       Upsala IF            1.05 m

8 Elsa Rehnström                       Hagunda IF         1.00 m

Kula 2.0 kg

1 Jessica Matsson                      Tierps IF             10.50 m

2 Gabriella Mårtensson               IF Skade            10.14 m

3 Daniella Ekström                    Örbyhus IF           7.97 m

4 Hanna Axelsson                      Upsala IF             7.42 m

5 Moa Eriksson                          IF Skade             7.35 m

6 Lovisa Grandin                       Upsala IF             7.17 m

7 Emma Widén                          Örbyhus IF          6.38 m

8 Alva Karlsson                         Örbyhus IF          6.37 m

9 Elsa Rehnström                      Hagunda IF          5.57 m

10 Elisabeth Lööf                       Hagunda IF         5.54 m

 

600 m

1 Gabriella Mårtensson           IF Skade           1.50.1 min

2 Frida Ahlund                       Upsala IF           1.57.2 min

3 Alva Karlsson                     Örbyhus IF         2.04.7 min

4 Hanna Axelsson                  Upsala IF           2.13.3 min

5 Moa Eriksson                      IF Skade            2.25.4 min

6 Emma Widén                      Örbyhus IF         2.38.2 min

7 Elsa Rehnström                   Hagunda IF        2.40.7 min

8 Elisabeth Lööf                      Hagunda IF       2.43.4 min

 

F 15

100 m

1 Matilde Andersson                Östhammars Friidrott             13.7 s

2 Ellen Pettersson                    Örbyhus IF                           14.3 s

Längd

1 Matilde Andersson               Östhammars Friidrott              4.94 m +0.3 m/s

2 Joline Jansson                     Östhammars Friidrott              4.71 m -0.4 m/s

3 Ellen Pettersson                  Örbyhus IF                             4.62 m +-0 m/s

4 Elin Karlsson                       Örbyhus IF                             4.39 m -1.0 m/s

5 Levina Ahlgren                    Upsala IF                                4.07 m -0.8 m/s

 

Stav

1 Joline Jansson                         Östhammars Friidrott              2.10 m

 

Discus 0.6 kg

1 Ellen Pettersson                     Örbyhus IF                                    30.35 m

2 Jessica Mattsson                    Tierps IF                                       25.49 m

3 Elin Karlsson                         Örbyhus IF                                    24.70 m

4 Gabriella Mårtensson             IF Skade                                       24.14 m

5 Johanna Edvall                      IF Skade                                       22.94 m

6 Moa Eriksson                        IF Skade                                        15.85 m

 

F19

100 m

1 Caroline Jansson                    Örbyhus IF                                    13.9 s

 

längd

1 Sofia Andersson                     Örbyhus IF                            5.29 m +-0.0 m/s

2 Lina Löfkvist                          Tierps IF                                4.31 m +-0 m/s

3 Caroline Jansson                    Örbyhus IF                            4.09 m +0.2 m/s

 

Stav

1 Sofie Nyman                          Upsala IF                                   2.60 m

 

Discus 1.0 kg

1 Emelie Pettersson                 Gefle IF                                       34.62 m

Ut. täv. Julia Rabe-91               Bålsta IK                                     36.59 m

 

P9

60 m

Heat 1

1 Hugo Nyhem                            IFK Märsta                                    10.3 s final

2 Oscar Uhlhorn                          Hagunda IF                                   10.8 s

3 Elies Arnesson                         Örbyhus IF                                    11.7 s

4 Simon Wike                             Upsala IF                                       12.5 s

5 Wilmer Arnesson                      Örbyhus IF                                    13.9 s

 

Heat 2

1 Simon Please                           Upsala IF                                9.6 s Final

2 Johannes Jansson                    Östhammars Friidrott              10.0 s Final

3 Jonas Rocksén                         Upsala IF                               12.6 s

4 Anton Wahlgren                       Örbyhus IF                             13.5 s

5 Henrik Hillbom                         Örbyhus IF                             14.2 s

 

Heat 3

1 David Melin                              Valö IK                                 10.4 s Final

2 Ivan Kolsmyr                            Iron                                     10.9 s

3 Gabriel Axelsson                      Upsala IF                               11.0 s

4 Simon Rocksén                        Upsala IF                               11.1 s

5 Simon Hellström                       Örbyhus IF                            11.3 s

 

Heat 4

1 Gabriel Söderkvist                 Upsala IF                                  10.7 s Final

2 Linus Norling                          Tierps IF                                  11.0 s

3 David Axelsson                      Upsala IF                                 12.1 s

4 Elias Holmgren                       Örbyhus IF                              12.2 s

 

Final 60 m

1 Simon Please                           Upsala IF                                  9.6 s

2 Johannes Jansson                     Östhammars Friidrott               10.0 s

3 Hugo Nyhem                            IFK Märsta                              10.2 s

4 Gabriel Söderkvist                     Upsala IF                               10.4 s

5 David Melin                               Valö IK                                  10.5 s

 

Längd

1 Simon Please                           Upsala                                   3.70 m

2 Johannes Jansson                     Östhammars Friidrott              3.45 m

3 David Melin                              Valö IK                                  3.21 m

4 Oscar Uhlhorn                          Hagunda IF                             3.06 m

5 Hugo Nyhem                            IFK Märsta                              3.00 m

6 Albin Eriksson                          Upsala IF                                2.96 m

7 Simon Hellström                       Örbyhus IF                             2.88 m

8 Linus Norling                            Tierps IF                                 2.58 m

9 Gabriel Axelsson                      Upsala IF                                2.50 m

10 Elias Holmström                     Örbyhus IF                              2.37 m

11 Elias Arnesson                       Örbyhus IF                              2.18 m

12 David Axelsson                      Upsala IF                                2.09 m

13 Henrik Hillbom                       Örbyhus IF                              1.87 m

14 Anton Wahlgren                      Örbyhus IF                             1.78 m

15 Jonas Rocksén                       Upsala IF                                1.77 m

16 Wilmer Arnesson                    Örbyhus IF                             1.56 m

 

Kula 2.0 kg

1 Gabriel Axelsson                      Upsala IF                                5.99 m

2 Oscar Uhlhorn                          Hagunda IF                             5.86 m

3 David Melin                              Valö IK                                   5.32 m

4 Simon Rocksén                         Upsala IF                                5.05 m

5 Hugo Nyhem                             IFK Märsta                              4.77 m

6 Albin Eriksson                           Upsala IF                                4.67 m

7 Elias Holmgren                         Örbyhus IF                               3.79 m

8 Jonas Rocksén                          Upsala IF                                 3.75 m

9 David Axelsson                        Upsala IF                                  3.40 m

10 Henrik Hillbom                        Örbyhus IF                               2.95 m

11 Anton Wahlgren                      Örbyhus IF                               2.87 m

12 Elias Arnesson                        Örbyhus IF                               2.37 m

13 Oskar HIllbom                        Örbyhus IF                               2.28 m

14 Wilmer Arnesson                    Örbyhus IF                               1.53 m

 

P11

60 m försök

Heat 1

1 Marcus Harldsson                   Upsala IF                                      9.3 s

2 Isac Sundström                      Upsala IF                                      9.7 s

3 Adrian Möllerström                 IFK Märsta                                     9.8 s

 

Heat 2

1 Albert Nygren                         Upsala IF                                        12.0 s

2 Love Ahlgren                          Upsala IF                                        12.4 s

 

Final 60 m

1 Marcus Harldsson                    Upsala IF                                        9.3 s

2 Albert Nygren                          Upsala IF                                        9.6 s

3 Adrian Möllerström                  IFK Märsta                                       9.7 s

4 Isac Sandström                       Upsala IF                                        10.1 s

5 Love Ahlgren                           Upsala IF                                        10.9 s

 

Höjd

1 Simon Please                           Upsala IF                                     1.15 m

2 Isac Sandström                        Upsala IF                                     1.10 m

3 Johannes Jansson                     Östhammars Friidrott                    1.05 m

4 Albin Eriksson                           Upsala IF                                     1.00 m

5 Simon Rocksén                         Upsala IF                                     0.95 m

6 Gabriel Söderkvist                     Upsala IF                                     0.90 m

 

Kula 2.0 kg

1 Adrian Möllerström                    IFK Märsta                                 7.39 m

2 Isak Sandström                        Upsala IF                                    5.20 m

 

600 m                

1 Albert Nygren                     Upsala IF                                        1.58.1 min

2 Adrian Möllerström               IFK Märsta                                     2.01.3 min

3 Marcus Haraldsson               Upsala IF                                        2.07.6 min

4 Gabriel Söderkvist               Upsala IF                                        2.15.0 min

5 Hugo Nyhem                        IFK Märsta                                     2.15.3 min

6 Isac Sundström                    Upsala IF                                       2.20.9 min

 

P13

Försök 80 m

Heat 1

1 Jacob Rehn                             Östhammar Friidrott                11.8 s Final

2 Erik Rosengren                        Hagunda IF                            12.9 s Final

3 Carl Uhlhorn                            Hagunda IF                            13.1 s

4 Viktor Holmström                     IF Skade                                13.6 s

 

Heat 2

1 Johan Pedersen                      Upsala                                            12.0 s Final

2 Joel Norling                            Tierps IF                                         12.2 s Final

3 Björn Ternström                     Upsala IF                                        12.7 s Final

4 Rasmus Ternström                  Upsala IF                                        13.0 s

 

80 m Final

1 Jacob Rehn                            Östhammars Friidrott                      11.6 s

2 Johan Pederson                      Upsala IF                                       12.0 s

3 Erik Rosengren                       Hagunda IF                                    12.1 s

4 Joel Norling                             Tierps IF                                       12.4 s

5 Erik Rosengren                        Hagunda IF                                   12.8 s

 

Höjd

1 Joel Mattson                           Tierps IF                                        1.50 m

2 Johan Pedersen                      Upsala IF                                       1.35 m

3 Carl Uhlhorn                          Hagunda IF                                     1.15 m

4 Viktor Holmström                   IF Skade                                         1.10 m

 

Kula

1 Joel Matsson                           Tierps IF                                        9.86 m

2 Anton Tapper-Vountisvarra      Östhammarsfriidrott                        9.63 m

3 Carl Uhlhorn                           Hagunda IF                                    6.14 m

4 Viktor Holmström                     IF Skade                                       5.50 m

 

600 m

1 Joel Norling                            Tierps IF                                        1.51.1 min

2 Johan Pedersen                      Upsala IF                                       1.55.9 min

3 Rasmus Ternström                 Upsala IF                                       1.59.3 min

4 Björn Ternström                     Upsala IF                                       2.04.7 min

5 Erik Rosengren                       Hagunda IF                                   2.07.9 min

6 Carl Uhlhorn                           Hagunda IF                                   2.16.8 min

 

P15

100 m

1 Pontus Attåsen                       Upsala IF                                        11.9 s

2 Gustav Norén                         Örbyhus IF                                     12.7 s

3 Anton Norling                         Tierps IF                                         15.1 s

 

Längd

1 Gustav Norén                         Örbyhus IF                          5.19 m +0.2 m/s

2 Pontus Attåsen                       Upsala IF                             4.88 m -0.9 m/s

3 Anton Norling                         Tierps IF                              4.04 m -0.4  m/s

 

Stav

Johannes Jansson                      Östhammars Friidrott              1.70 m

 

Discus 1.0 kg

1 Gustav Norén                           Örbyhus IF                                    31.95 m

2 Viktor Holmström                     IF Skade                                         9.36 m

 

800 m

Björn Seifert                                Upsala IF                                   2.28.0 min

 

P17

Discus 1.5 kg

1 Jimmy Wikström                    Örbyhus IF                                    29.03 m

 

 

P19

100 m

1 Max Andersson                       Tierps IF                                       11.8 s

2 Jimmy Wikström                     Örbyhus IF                                    12.7 s

 

längd

1 Max Andersson                       Tierps IF                              6.26 m -0.4 m/s

2 Jimmy Wikström                     Örbyhus IF                           5.30 m +-0 m/s