Resultat Nordea Svealandsmästerskapen

Arrangör: IK Westmannia
Datum: 17-18 sep 2011
Plats: Köpings IP
Ort: Köping
Tävlingsledare: Bo Lindkvist

Listan skapad: 2011-09-18 18:44:50


P 14 100 m Försök17/9  12:45

Heat 1
    Vind: -1,2  
1Giovanni Inostroza1997STO Turebergs FK12,12q
2Adrian Kamlin1997VÄR Karlskoga FI12,51q
3Jacob Boyer1997SÖD Nyköpings BIS Fri12,59q
4Joakim Askebjer1997STO Åkersberga SK13,16
5Emil Ring1997VÄR IF Göta Karlstad13,25
6Josef Gustafsson1997DAL Ludvika FFI13,79
7Christoffer Hagman1997VÄST Västerås FK14,17

Heat 2
    Vind: -1,0  
1Jakob Masth Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad12,07q
2Martin Hansén1997STO Tullinge-Tumba12,43q
3Josef Bergström1997UPP Upsala IF12,66q
4Mikael Welsapar1997UPP Enköping AI12,85
5Joakim Karlsson1997VÄST Västerås FK12,94
6Erik Brorsson1997VÄST Västerås FK13,84
7Pontus Hagman1997VÄST Västerås FK14,50

Heat 3
    Vind: -0,6  
1Karl Sjölander1997UPP IFK Märsta12,21q
2Tobias Johansson1997VÄR IK Viking12,46q
3Daniel Örevik1997GOT VIF Gute12,93
4Victor Flink1997STO Turebergs FK13,13
5Anton Hördell1997STO Hammarby IF13,15
6Erik Andersson1997NÄR Wedevågs IF13,52

P 14 100 m Försök - Sammanställning
       
1Jakob Masth Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad12,07q
2Giovanni Inostroza1997STO Turebergs FK12,12q
3Karl Sjölander1997UPP IFK Märsta12,21q
4Martin Hansén1997STO Tullinge-Tumba12,43q
5Tobias Johansson1997VÄR IK Viking12,46q
6Adrian Kamlin1997VÄR Karlskoga FI12,51q
7Jacob Boyer1997SÖD Nyköpings BIS Fri12,59q
8Josef Bergström1997UPP Upsala IF12,66q
9Mikael Welsapar1997UPP Enköping AI12,85
10Daniel Örevik1997GOT VIF Gute12,93
11Joakim Karlsson1997VÄST Västerås FK12,94
12Victor Flink1997STO Turebergs FK13,13
13Anton Hördell1997STO Hammarby IF13,15
14Joakim Askebjer1997STO Åkersberga SK13,16
15Emil Ring1997VÄR IF Göta Karlstad13,25
16Erik Andersson1997NÄR Wedevågs IF13,52
17Josef Gustafsson1997DAL Ludvika FFI13,79
18Erik Brorsson1997VÄST Västerås FK13,84
19Christoffer Hagman1997VÄST Västerås FK14,17
20Pontus Hagman1997VÄST Västerås FK14,50

P 14 100 m Final17/9  15:00
    Vind: +0,0  
1Karl Sjölander1997UPP IFK Märsta11,97
2Jakob Masth Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad12,03
3Giovanni Inostroza1997STO Turebergs FK12,08
4Adrian Kamlin1997VÄR Karlskoga FI12,44
5Martin Hansén1997STO Tullinge-Tumba12,49
6Tobias Johansson1997VÄR IK Viking12,52
7Josef Bergström1997UPP Upsala IF12,74
8Jacob Boyer1997SÖD Nyköpings BIS Fri12,79

P 14 800 m Final17/9  16:30
       
1Anton Roos1997STO Huddinge AIS2,08,40
2Tobias Jonsson1997STO Tullinge-Tumba2,09,17
3Elias Tholen1997UPP Ununge2,10,63
4Jacob Boyer1997SÖD Nyköpings BIS Fri2,16,30
5Gustav Kramnäs1997STO Danderyds SK2,17,03
6Christoffer Hagman1997VÄST Västerås FK2,17,13
7Pontus Hagman1997VÄST Västerås FK2,17,79
8Anton Edvardsson1997VÄR IK Viking2,25,49
9Karl Sjölander1997UPP IFK Märsta2,32,42
10Amadeus Hansson1997GOT VIF Gute2,34,71
11Rikard Siivonoen1997UPP Ununge2,41,20

P 14 300 mh Final17/9  14:35

Heat 1
       
1Andreas Gustavsson1997DAL Falu IK41,06
2Emil Ring1997VÄR IF Göta Karlstad49,35
3Oscar Hjerm1997VÄST Västerås FK50,09

Heat 2
       
1Nicklas Holm1997STO Hellas FK42,24
2Ludvig Hillenfjärd1997STO Huddinge AIS42,93

P 14 300 mh Final - Sammanställning
       
1Andreas Gustavsson1997DAL Falu IK41,06
2Nicklas Holm1997STO Hellas FK42,24
3Ludvig Hillenfjärd1997STO Huddinge AIS42,93
4Emil Ring1997VÄR IF Göta Karlstad49,35
5Oscar Hjerm1997VÄST Västerås FK50,09

P 14 1 500 m hinder Final17/9  16:00
       
1Elias Tholen1997UPP Ununge5,03,99
2Edwin Andersson1997STO Hässelby SK5,09,21
3Amadeus Hansson1997GOT VIF Gute5,17,54

P 14 Stav Final17/9  11:45
       
1Sebastian Ruthström1997STO Danderyds SK327
2Alex Appelgren1997STO Tyresö FK297
3Andrée Nilsson1997VÄR SK Bore257
4Hannes Axell1997STO Danderyds SK207
 Victor Flink1997STO Turebergs FK 
 Edvin Sahlin1997VÄST Västerås FK
 Andreas Gustavsson1997DAL Falu IK
 Tim Licke1997SÖD Nyköpings BIS Fri
 Nils Eriksson1997UPP Rånäs

P 14 Stav Final  197 207 217 227 237 247 257 267 297 307 317 327 337
Andrée Nilsson o --- o --- o o o xxx
Sebastian Ruthström --- --- --- --- --- --- --- --- xo o --- o xxx
Alex Appelgren --- --- --- --- --- --- o --- xo - xxx
Hannes Axell o o --- xxx

P 14 Längd Final17/9  15:25
       
1Giovanni Inostroza1997STO Turebergs FK6,060,0
2Andreas Gustavsson1997DAL Falu IK5,99-0,4
3Henning André1997SÖD Nyköpings BIS Fri5,76+1,0
4Tobias Johansson1997VÄR IK Viking5,640,0
5Adrian Kamlin1997VÄR Karlskoga FI5,610,0
6Daniel Örevik1997GOT VIF Gute5,570,0
7Jakob Masth Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad5,48-0,3
8Anton Hördell1997STO Hammarby IF5,30+0,2
9Joakim Karlsson1997VÄST Västerås FK5,280,0
10Mikael Welsapar1997UPP Enköping AI5,21-0,5
11Ludvig Hillenfjärd1997STO Huddinge AIS5,13+1,0
12Josef Bergström1997UPP Upsala IF5,03-1,4
13Karl Sjölander1997UPP IFK Märsta4,90-1,2
14Anton Edvardsson1997VÄR IK Viking4,670,04,59
15Erik Brorsson1997VÄST Västerås FK4,67-0,74,54
16Sebastian Larsson1997SÖD Råby-Rekarne FIF4,370,0
17Simon Throgen1997VÄR Karlskoga FI4,25-0,9
18Josef Gustafsson1997DAL Ludvika FFI4,05+0,8
 Edvin Sahlin1997VÄST Västerås FK
 Christoffer Sandell1997SÖD Råby-Rekarne FIF
 Nils Eriksson1997UPP Rånäs

P 14 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Edvin Sahlin
Erik Brorsson 4,32 0,0 4,67 -0,7 4,54 -0,8
Joakim Karlsson x 0,0 4,61 0,0 5,28 0,0
Daniel Örevik 5,57 0,0 5,55 0,0 5,36 0,0 5,14 -0,7 5,33 +0,5 3,44 0,0
Josef Gustafsson 4,05 +0,8 3,92 0,0 3,55 0,0
Andreas Gustavsson 5,39 0,0 5,45 -0,8 x +1,0 5,64 +0,2 5,74 0,0 5,99 -0,4
Henning André 5,61 +0,3 - - 5,70 0,0 5,64 0,0 5,76 +1,0
Christoffer Sandell
Sebastian Larsson 4,37 0,0 4,22 0,0 -
Jakob Masth Larsson 5,28 +0,3 5,33 0,0 5,48 -0,3 5,33 0,0 x 0,0 x +1,0
Tobias Johansson 5,28 +0,5 5,26 0,0 5,32 -1,0 5,35 0,0 5,45 -1,2 5,64 0,0
Adrian Kamlin 5,45 +0,4 5,44 +0,3 x 0,0 5,49 0,0 5,33 +0,2 5,61 0,0
Anton Edvardsson 4,67 0,0 x 0,0 4,59 0,0
Simon Throgen 4,25 -0,9 x +0,5 3,54 -1,0
Josef Bergström 5,03 -1,4 4,95 0,0 - - - -
Karl Sjölander 4,84 0,0 4,86 0,0 4,90 -1,2
Nils Eriksson
Mikael Welsapar x -0,7 4,96 0,0 5,21 -0,5
Giovanni Inostroza 5,74 -0,8 5,55 +0,5 5,55 +0,3 x -0,8 x 0,0 6,06 0,0
Ludvig Hillenfjärd x +0,9 5,13 +1,0 5,07 -0,1
Anton Hördell 5,30 +0,2 5,14 -0,1 x +0,3 4,85 0,0 - 5,24 0,0

P 14 Kula Final17/9  11:45
       
1Josef Bergström1997UPP Upsala IF12,08
2Oliver Tered1997STO Hässelby SK11,98
3Oskar Gustavsson1997SÖD Nyköpings BIS Fri11,61
4Sebastian Ruthström1997STO Danderyds SK10,75
5Amos Friedman1997STO Vallentuna FK10,69
6Jesper Arbinge1997STO Huddinge AIS10,66
7Edvin Sahlin1997VÄST Västerås FK10,60
8Daniel Örevik1997GOT VIF Gute10,24
9Oskar Eriksson1997GOT VIF Gute9,39
10Eric Axelius1997UPP Enköping AI9,29
11Mattias Wihlborg1997GOT VIF Gute9,19
12Linus Lindkvist1997NÄR Wedevågs IF8,39
13Erik Brorsson1997VÄST Västerås FK8,12
 Andrée Nilsson1997VÄR SK Bore-

P 14 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Edvin Sahlin 9,42 8,22 10,26 10,07 9,37 10,60
Erik Brorsson 7,69 8,12 7,70
Mattias Wihlborg 8,81 9,19 9,05
Oskar Eriksson x 9,39 9,35
Daniel Örevik x 8,68 10,24 9,51 7,49 8,50
Linus Lindkvist 8,32 8,35 8,39
Oskar Gustavsson 11,20 11,50 11,61 x 11,58 11,61
Andrée Nilsson - - -
Josef Bergström 11,78 11,93 11,54 11,20 x 12,08
Eric Axelius 9,29 9,06 -
Sebastian Ruthström 10,75 - -
Oliver Tered 11,16 10,94 11,21 11,07 11,98 x
Amos Friedman 10,69 10,16 10,15 10,42 10,26 x
Jesper Arbinge 10,66 10,22 x 10,07 x x

P 14 Diskus Final17/9  13:15
       
1Sebastian Ruthström1997STO Danderyds SK36,86
2Edvin Sahlin1997VÄST Västerås FK34,84
3Victor Flink1997STO Turebergs FK34,18
4Andrée Nilsson1997VÄR SK Bore34,05
5Josef Bergström1997UPP Upsala IF33,89
6Oskar Gustavsson1997SÖD Nyköpings BIS Fri31,69
7Jesper Arbinge1997STO Huddinge AIS31,64
8Albin Kjellberg1997STO Hässelby SK31,62
9Mikael Welsapar1997UPP Enköping AI30,53
10Oskar Eriksson1997GOT VIF Gute28,44
11Oliver Tered1997STO Hässelby SK27,30
12Linus Lindkvist1997NÄR Wedevågs IF24,98
13Mattias Wihlborg1997GOT VIF Gute23,21
14Tim Yngesjö1997SÖD Nyköpings BIS Fri21,62
15Oscar Hjerm1997VÄST Västerås FK17,13

P 14 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Edvin Sahlin 31,87 x x 31,79 34,68 34,84
Oscar Hjerm x 17,13 -
Mattias Wihlborg x 23,21 x
Oskar Eriksson x 28,44 x
Linus Lindkvist x 24,98 x
Oskar Gustavsson 30,26 31,02 28,44 27,34 31,69 x
Tim Yngesjö 19,84 x 21,62
Andrée Nilsson 27,61 28,77 33,29 33,76 34,05 32,95
Josef Bergström x 33,89 28,57 x x x
Mikael Welsapar 30,53 25,19 25,35
Sebastian Ruthström 33,96 x 34,02 x 36,86 x
Oliver Tered 20,46 x 27,30
Victor Flink 28,95 x 34,18 31,60 x x
Jesper Arbinge 30,28 29,07 31,64 x 29,62 30,28
Albin Kjellberg x 31,62 30,10 26,88 27,51 26,62

P 13 80 m Försök17/9  11:30

Heat 1
    Vind: +0,0  
1Gustav Borg1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,22q
2Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF10,77q
3William Littorin1998UPP Rånäs10,82q
4Lukas Nordén1998VÄST Västerås FK10,98
5Gustaf Montin1998NÄR KFUM Örebro Fri11,24
6Gustav Westberg1998GOT VIF Gute11,34
7Jacob Rehn1998UPP Östhammar11,77

Heat 2
    Vind: +0,9  
1Daniel Persson1998STO Bromma IF10,47q
2Lowe Råsberg1998STO Hässelby SK10,84q
3David Svensson1998STO IFK Tumba10,85
4Frank Förnestig1998STO Hammarby IF10,91
5Max Nero1998VÄR IF Göta Karlstad10,98
6Maxime Rundström1998SÖD Södertälje IF12,22

Heat 3
    Vind: +0,2  
1David Bergström1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,37q
2Julius Larsen Brolin1998STO Täby IS10,65q
3Carlos Jonsson1998STO Hässelby SK10,67q
4Filip Björklund1998UPP Upsala IF11,36
5Hannes Färm1998VÄST Västerås FK11,87
6Gustav Helander1998UPP Upsala IF12,20

P 13 80 m Försök - Sammanställning
       
1Gustav Borg1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,22q
2David Bergström1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,37q
3Daniel Persson1998STO Bromma IF10,47q
4Julius Larsen Brolin1998STO Täby IS10,65q
5Carlos Jonsson1998STO Hässelby SK10,67q
6Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF10,77q
7William Littorin1998UPP Rånäs10,82q
8Lowe Råsberg1998STO Hässelby SK10,84q
9David Svensson1998STO IFK Tumba10,85
10Frank Förnestig1998STO Hammarby IF10,91
11Lukas Nordén1998VÄST Västerås FK10,98
12Max Nero1998VÄR IF Göta Karlstad10,98
13Gustaf Montin1998NÄR KFUM Örebro Fri11,24
14Gustav Westberg1998GOT VIF Gute11,34
15Filip Björklund1998UPP Upsala IF11,36
16Jacob Rehn1998UPP Östhammar11,77
17Hannes Färm1998VÄST Västerås FK11,87
18Gustav Helander1998UPP Upsala IF12,20
19Maxime Rundström1998SÖD Södertälje IF12,22

P 13 80 m Final17/9  15:10
    Vind: +0,5  
1Gustav Borg1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,21
2Daniel Persson1998STO Bromma IF10,47
3David Bergström1998SÖD Nyköpings BIS Fri10,55
4Julius Larsen Brolin1998STO Täby IS10,71
5William Littorin1998UPP Rånäs10,86
6Carlos Jonsson1998STO Hässelby SK10,88
7Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF10,91
8Lowe Råsberg1998STO Hässelby SK10,92

P 13 600 m Final17/9  17:00

Heat 1
       
1Hampus Aronsson-Broström1998UPP IFK Märsta1,43,28
2Lukas Nordén1998VÄST Västerås FK1,45,95
3Linus Lillsjö1998SÖD Ärla IF1,54,61
4Jacob Rehn1998UPP Östhammar1,59,25
5Karl Ingard1998UPP Upsala IF1,59,74
6Maxime Rundström1998SÖD Södertälje IF2,00,88
7Simon Persson1998NÄR KFUM Örebro Fri2,01,47

Heat 2
       
1Kevin Duvert1998UPP IFK Märsta1,32,67
2Simon Sundström1998STO IFK Lidingö1,33,81
3Stefan Stojanovic1998STO Huddinge AIS1,35,35
4Fredrik Kihlblom1998STO Huddinge AIS1,38,85
5Benjamin Eklund1998VÄST IK Westmannia1,39,04
6Ahmet Demir1998STO IFK Lidingö1,43,75

P 13 600 m Final - Sammanställning
       
1Kevin Duvert1998UPP IFK Märsta1,32,67
2Simon Sundström1998STO IFK Lidingö1,33,81
3Stefan Stojanovic1998STO Huddinge AIS1,35,35
4Fredrik Kihlblom1998STO Huddinge AIS1,38,85
5Benjamin Eklund1998VÄST IK Westmannia1,39,04
6Hampus Aronsson-Broström1998UPP IFK Märsta1,43,28
7Ahmet Demir1998STO IFK Lidingö1,43,75
8Lukas Nordén1998VÄST Västerås FK1,45,95
9Linus Lillsjö1998SÖD Ärla IF1,54,61
10Jacob Rehn1998UPP Östhammar1,59,25
11Karl Ingard1998UPP Upsala IF1,59,74
12Maxime Rundström1998SÖD Södertälje IF2,00,88
13Simon Persson1998NÄR KFUM Örebro Fri2,01,47

P 13 200 mh Final17/9  14:05

Heat 1
    Vind: -0,2  
1William Littorin1998UPP Rånäs29,46
2William Frobe1998STO Täby IS29,70
3David Svensson1998STO IFK Tumba29,86
4Simon Eriksson1998UPP Örbyhus36,02
 Hannes Färm1998VÄST Västerås FKDNS

Heat 2
    Vind: -1,5  
1Kevin Duvert1998UPP IFK Märsta28,20
2David Bergström1998SÖD Nyköpings BIS Fri28,40
3Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF29,56
 Gustav Svedberg1998VÄR Karlskoga FIDNS

P 13 200 mh Final - Sammanställning
       
1Kevin Duvert1998UPP IFK Märsta28,20
2David Bergström1998SÖD Nyköpings BIS Fri28,40
3William Littorin1998UPP Rånäs29,46
4Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF29,56
5William Frobe1998STO Täby IS29,70
6David Svensson1998STO IFK Tumba29,86
7Simon Eriksson1998UPP Örbyhus36,02
 Hannes Färm1998VÄST Västerås FKDNS
 Gustav Svedberg1998VÄR Karlskoga FIDNS

P 13 Höjd Final17/9  15:25
       
1William Frobe1998STO Täby IS156
2Fredrik Kihlblom1998STO Huddinge AIS156
3Filip Björklund1998UPP Upsala IF153
4Kevin Duvert1998UPP IFK Märsta150
4Victor Larsson1998STO Bromma IF150
6Max Nero1998VÄR IF Göta Karlstad150
7Gabriel Lundvall1998STO Täby IS144
8Julius Larsen Brolin1998STO Täby IS144
9Gustaf Montin1998NÄR KFUM Örebro Fri141
10Benjamin Eklund1998VÄST IK Westmannia141
11William Littorin1998UPP Rånäs136
11Simon Eriksson1998UPP Örbyhus136
13Daniel Ekström1998SÖD Ärla IF121

P 13 Höjd Final  116 121 126 131 136 141 144 147 150 153 156 159
Benjamin Eklund --- o o o o xxo xxx
Gustaf Montin --- o o o xo o xxx --- ---
Daniel Ekström o xxo xxx
Max Nero --- --- --- o o o o o xxo xxx
Filip Björklund --- --- --- --- o o o xo o xxo xxx
William Littorin --- o o o o xxx
Kevin Duvert --- --- --- --- --- --- o --- o xxx
Simon Eriksson --- o o o o xxx
Julius Larsen Brolin --- --- --- --- xo o xxo xxx
Fredrik Kihlblom --- --- --- --- --- o --- o xo o xo xxx
William Frobe --- --- o o o o o o o xo o xxx
Gabriel Lundvall --- --- --- --- o xxo o xxx
Victor Larsson --- --- --- --- o o o o o xxx

P 13 Längd Final17/9  12:55
       
1David Svensson1998STO IFK Tumba5,18+0,2
2Julius Larsen Brolin1998STO Täby IS5,14-1,5
3Max Nero1998VÄR IF Göta Karlstad5,10-1,8
4Anton Cigéhn1998STO Täby IS5,00-2,3
5Gabriel Lundvall1998STO Täby IS4,950,0
6William Littorin1998UPP Rånäs4,86-0,2
7Lowe Råsberg1998STO Hässelby SK4,820,0
8Gustaf Montin1998NÄR KFUM Örebro Fri4,57-0,7
9Benjamin Eklund1998VÄST IK Westmannia4,490,0
10Gustav Helander1998UPP Upsala IF4,32+1,3
11Mateusz Ostrowski1998NÄR Wedevågs IF4,300,0
12Gustav Westberg1998GOT VIF Gute4,200,0
13Jacob Rehn1998UPP Östhammar3,99-0,4
14Hannes Färm1998VÄST Västerås FK3,970,0
15Simon Eriksson1998UPP Örbyhus3,76-1,0
 Daniel Persson1998STO Bromma IF

P 13 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Benjamin Eklund 4,49 0,0 4,31 0,0 x -1,4
Gustav Westberg x +0,8 4,20 0,0 4,18 0,0
Mateusz Ostrowski 4,30 0,0 4,23 +0,5 4,21 +0,1
Gustaf Montin 4,57 -0,7 4,52 +1,6 4,35 0,0 4,37 0,0 4,48 +1,3 4,54 -1,1
Max Nero 5,01 +0,3 4,77 +0,2 4,09 +0,2 4,95 0,0 4,90 +0,3 5,10 -1,8
Gustav Helander 4,20 0,0 4,32 +1,3 4,21 0,0
William Littorin 4,86 -0,2 x 0,0 4,64 0,0 4,76 -0,2 4,55 0,0 4,67 -0,3
Simon Eriksson 3,70 0,0 3,76 +0,6 3,76 -1,0
Jacob Rehn 3,99 -0,4 3,96 +1,2 3,95 -1,1
Hannes Färm 3,85 0,0 3,97 0,0 - 0,0
Daniel Persson
Lowe Råsberg 4,79 0,0 4,82 0,0 2,35 -1,5 x 0,0 x +1,1 x -2,7
Julius Larsen Brolin x 0,0 x 0,0 5,14 -1,5 4,87 0,0 4,88 +0,3 5,00 -1,2
David Svensson 4,91 -0,7 5,03 0,0 4,91 -0,4 4,99 0,0 5,18 +0,2 2,02 -1,4
Gabriel Lundvall 4,95 0,0 4,81 +0,4 4,64 0,0 4,65 0,0 4,82 -0,3 4,72 -1,4
Anton Cigéhn 4,73 0,0 4,91 0,0 4,76 -2,1 4,66 0,0 4,85 +0,7 5,00 -2,3

P 13 Diskus Final17/9  14:35
       
1Gabriel Rosshagen1998STO Täby IS43,16
2Gustav Borg1998SÖD Nyköpings BIS Fri36,51
3Jakob Samuelsson1998STO Hässelby SK36,14
4Mateusz Ostrowski1998NÄR Wedevågs IF32,50
5Jakob Eriksson1998VÄR IF Göta Karlstad32,09
6Tobiasz Starega1998STO Hammarby IF32,00
7Tobias Djuvfeldt1998VÄR IF Göta Karlstad27,84
8Filip Björklund1998UPP Upsala IF27,01
9Joel Mattsson1998UPP Tierps IF24,99
 Rasmus Blomstrand1998NÄR Åsbro GOIFx
 Edvin Larsson1998SÖD Eskilstuna Friidrottx
 Carl Krusell Berg1998STO Hammarby IFx

P 13 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Mateusz Ostrowski x 24,33 32,50 30,20 x 30,53
Rasmus Blomstrand x x x
Edvin Larsson x x x
Gustav Borg 36,51 27,82 --- x x x
Jakob Eriksson x 23,00 32,09 26,92 x x
Tobias Djuvfeldt 24,09 24,70 25,82 27,84 x x
Filip Björklund x 27,01 x - - -
Joel Mattsson x x 24,99
Gabriel Rosshagen 41,73 x 43,16 x x x
Jakob Samuelsson 31,72 x 36,14 x 33,92 32,72
Tobiasz Starega 28,21 32,00 25,84 31,57 31,94 x
Carl Krusell Berg x x x

P 13 Spjut Final17/9  12:00
       
1Rasmus Eriksson1998VÄR IF Göta Karlstad48,96
2Jakob Samuelsson1998STO Hässelby SK45,55
3Gabriel Rosshagen1998STO Täby IS44,37
4Anton Cigéhn1998STO Täby IS42,91
5Anton Vuontisvaara1998UPP Östhammar39,87
6Sebastian C Larsson1998SÖD Råby-Rekarne FIF38,18
7Andreas Djuvfeldt1998VÄR IF Göta Karlstad36,93
8Edvin Larsson1998SÖD Eskilstuna Friidrott35,83
9Sebastian Hargeström1998STO Hammarby IF31,96
10Jakob Eriksson1998VÄR IF Göta Karlstad31,09
11Simon Isaksson1998VÄST IK Westmannia29,64
12Joel Mattsson1998UPP Tierps IF28,41
13Hampus Aronsson-Broström1998UPP IFK Märsta28,22
14Mateusz Ostrowski1998NÄR Wedevågs IF28,00
15Carl Krusell Berg1998STO Hammarby IF27,12
16Gustav Helander1998UPP Upsala IF24,26
17Daniel Ekström1998SÖD Ärla IF24,13
18Rasmus Blomstrand1998NÄR Åsbro GOIF23,70
19Tobias Djuvfeldt1998VÄR IF Göta Karlstad23,18
20Simon Persson1998NÄR KFUM Örebro Fri20,03
21Daniel Karlsson1998NÄR Åsbro GOIF15,49
22Pelle Mälman1998NÄR Glanshammars IF15,12

P 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Simon Isaksson 28,06 29,64 23,94
Pelle Mälman 15,12 x 14,38
Mateusz Ostrowski 20,62 27,11 28,00
Simon Persson 19,24 20,03 19,77
Rasmus Blomstrand 22,37 23,70 x
Daniel Karlsson 13,60 15,49 15,32
Edvin Larsson 30,27 32,53 33,05 34,58 35,15 35,83
Sebastian C Larsson 38,18 32,14 33,95 36,38 37,09 30,52
Daniel Ekström 24,13 x x
Jakob Eriksson 31,09 x 30,51
Tobias Djuvfeldt 23,18 22,51 x
Rasmus Eriksson 48,96 x 47,17 x 47,78 x
Andreas Djuvfeldt 35,08 31,80 33,67 28,05 36,93 34,58
Gustav Helander 24,26 22,67 24,06
Joel Mattsson 27,40 24,67 28,41
Anton Vuontisvaara 36,79 36,43 37,18 39,87 x 37,74
Hampus Aronsson-Broström 28,22 26,53 22,01
Sebastian Hargeström x 31,96 25,61
Gabriel Rosshagen 44,37 x 41,78 42,77 x 40,97
Jakob Samuelsson 41,58 x x 42,24 x 45,55
Anton Cigéhn 36,41 41,41 38,81 42,91 41,39 39,35
Carl Krusell Berg 27,12 24,67 x

F 14 100 m Försök17/9  12:15

Heat 1
    Vind: -1,3  
1Irene Ekelund1997VÄR Kils AIK12,20q
2Emilia Karlsson1997SÖD Nyköpings BIS Fri13,52q
3Clara Josefsson1997NÄR KFUM Örebro Fri13,65
4Elice Vähäkuopus1997UPP Östhammar13,65
5Beatrice Karlsson1997SÖD Katrineholms SK Fri14,00
6Julia Svan1997DAL Djurmo/Sifferbo14,22
7Felicia Auvinen1997VÄST IK Westmannia14,24

Heat 2
    Vind: -1,8  
1Anna Westher1997NÄR KFUM Örebro Fri13,14q
2Amanda Sundstedt1997VÄST Västerås FK13,73
3Tove Björnsdotter Petterson1997STO Hammarby IF13,79
4Sandra Östby1997STO IFK Tumba13,82
5Camilla Söderlund1997VÄST Västerås FK14,46
6Linnéa Lindgren1997SÖD Södertälje IF16,63
 Johanna Dahlenlund1997DAL Ludvika FFIDNS

Heat 3
    Vind: -0,4  
1Matilda Lindberg1997STO Huddinge AIS13,03q
2Paulina Toresäter1997UPP Enköping AI13,47q
3Maja Sörebro1997VÄR IFK Kristinehamn13,56q
4Sofia Svensson1997UPP IFK Märsta14,03
5Maja Olsson1997DAL Leksands FIK14,04
6Kajsa Cervin1997DAL Djurmo/Sifferbo14,59
7Anna Wilhelmsson1997VÄST Västerås FK16,17

Heat 4
    Vind: -0,4  
1Sandra Hentschel1997STO Hammarby IF13,13q
2Ella Frödin1997VÄST Västerås FK13,21q
3Elina Andersson1997NÄR Frövi IK13,64
4Matilda Lundh1997SÖD Nyköpings BIS Fri13,76
5Linnea Andersson1997NÄR Glanshammars IF13,88
6Erika Pettersson1997NÄR Wedevågs IF14,28
7Sanna Damberg1997DAL Djurmo/Sifferbo14,59
 Anna Olsson1997VÄR Kils AIKDNS

F 14 100 m Försök - Sammanställning
       
1Irene Ekelund1997VÄR Kils AIK12,20q
2Matilda Lindberg1997STO Huddinge AIS13,03q
3Sandra Hentschel1997STO Hammarby IF13,13q
4Anna Westher1997NÄR KFUM Örebro Fri13,14q
5Ella Frödin1997VÄST Västerås FK13,21q
6Paulina Toresäter1997UPP Enköping AI13,47q
7Emilia Karlsson1997SÖD Nyköpings BIS Fri13,52q
8Maja Sörebro1997VÄR IFK Kristinehamn13,56q
9Elina Andersson1997NÄR Frövi IK13,64
10Clara Josefsson1997NÄR KFUM Örebro Fri13,65
11Elice Vähäkuopus1997UPP Östhammar13,65
12Amanda Sundstedt1997VÄST Västerås FK13,73
13Matilda Lundh1997SÖD Nyköpings BIS Fri13,76
14Tove Björnsdotter Petterson1997STO Hammarby IF13,79
15Sandra Östby1997STO IFK Tumba13,82
16Linnea Andersson1997NÄR Glanshammars IF13,88
17Beatrice Karlsson1997SÖD Katrineholms SK Fri14,00
18Sofia Svensson1997UPP IFK Märsta14,03
19Maja Olsson1997DAL Leksands FIK14,04
20Julia Svan1997DAL Djurmo/Sifferbo14,22
21Felicia Auvinen1997VÄST IK Westmannia14,24
22Erika Pettersson1997NÄR Wedevågs IF14,28
23Camilla Söderlund1997VÄST Västerås FK14,46
24Kajsa Cervin1997DAL Djurmo/Sifferbo14,59
25Sanna Damberg1997DAL Djurmo/Sifferbo14,59
26Anna Wilhelmsson1997VÄST Västerås FK16,17
27Linnéa Lindgren1997SÖD Södertälje IF16,63
 Johanna Dahlenlund1997DAL Ludvika FFIDNS
 Anna Olsson1997VÄR Kils AIKDNS

F 14 100 m Final17/9  14:50
    Vind: +0,0  
1Irene Ekelund1997VÄR Kils AIK12,40
2Anna Westher1997NÄR KFUM Örebro Fri12,96
3Matilda Lindberg1997STO Huddinge AIS13,01
4Sandra Hentschel1997STO Hammarby IF13,21
5Ella Frödin1997VÄST Västerås FK13,24
6Emilia Karlsson1997SÖD Nyköpings BIS Fri13,44
7Paulina Toresäter1997UPP Enköping AI13,60
8Maja Sörebro1997VÄR IFK Kristinehamn13,69

F 14 800 m Final17/9  16:15
       
1Astrid Rosvall1997STO Hässelby SK2,17,53
2Ella Sjödin1997VÄR IF Göta Karlstad2,23,60
3Vera Gerendas1997STO Hammarby IF2,26,13
4Klara Henriksson1997STO Åkersberga SK2,26,18
5Maja Sjöblom1997UPP Upsala IF2,27,95
6Sofia Hultgren1997DAL Ludvika FFI2,27,96
7Sofia Svensson1997UPP IFK Märsta2,28,17
8Linnea Quist1997VÄR IF Göta Karlstad2,31,10
 Elina Andersson1997NÄR Frövi IKDNF

F 14 300 mh Final17/9  14:20

Heat 1
       
1Beata Tersander1997STO Hammarby IF48,99
2Beatrice Karlsson1997SÖD Katrineholms SK Fri52,11
3Linnea Näs1997DAL Djurmo/Sifferbo54,52
 Lovisa Östervall1997STO IFK TumbaDNS

Heat 2
       
1Johanna Dyremark1997STO IFK Tumba45,38
2Lisa Piscator1997VÄR IFK Kristinehamn54,36
3Ellen Pettersson1997UPP Örbyhus54,85
4Sanna Lindström1997NÄR Glanshammars IF55,09

Heat 3
       
1Irene Ekelund1997VÄR Kils AIK43,16
2Elin Bohman1997STO Turebergs FK45,89
3Jenny Wingqvist1997STO Hässelby SK48,72
4Elice Vähäkuopus1997UPP Östhammar51,51

F 14 300 mh Final - Sammanställning
       
1Irene Ekelund1997VÄR Kils AIK43,16
2Johanna Dyremark1997STO IFK Tumba45,38
3Elin Bohman1997STO Turebergs FK45,89
4Jenny Wingqvist1997STO Hässelby SK48,72
5Beata Tersander1997STO Hammarby IF48,99
6Elice Vähäkuopus1997UPP Östhammar51,51
7Beatrice Karlsson1997SÖD Katrineholms SK Fri52,11
8Lisa Piscator1997VÄR IFK Kristinehamn54,36
9Linnea Näs1997DAL Djurmo/Sifferbo54,52
10Ellen Pettersson1997UPP Örbyhus54,85
11Sanna Lindström1997NÄR Glanshammars IF55,09
 Lovisa Östervall1997STO IFK TumbaDNS

F 14 1 500 m hinder Final17/9  15:50
       
1Emma Gustafsson1997UPP Upsala IF5,32,18
2Salina Kifleyesus1997STO Hässelby SK5,59,53
 Alice Ljungblad1997NÄR KFUM Örebro FriDNF

F 14 Höjd Final17/9  12:45
       
1Lovisa Östervall1997STO IFK Tumba161
2Hanne Karlsson1997VÄR IFK Kristinehamn158
3Johanna Dyremark1997STO IFK Tumba155
4Matilda Fästh1997UPP Upsala IF155
5Emilia Stenström1997STO Huddinge AIS155
5Elin Bohman1997STO Turebergs FK155
7Amanda Engman1997UPP Upsala IF152
7Jenny Wingqvist1997STO Hässelby SK152
9Anna Karlsson Tufuga1997VÄR SK Bore149
10Sharon López1997VÄST Västerås FK149
11Matilda Eriksson1997DAL Ludvika FFI149
12Klara Pettersson1997VÄST Västerås FK146
13Frida Drakes1997DAL Säters IF Friidrott141
13Linn Peura1997SÖD Flens FS141
13Lisa Piscator1997VÄR IFK Kristinehamn141
13Elice Vähäkuopus1997UPP Östhammar141
17Elin Edgren1997VÄR SK Bore141
18Sanna Damberg1997DAL Djurmo/Sifferbo136
19Rebecca Kronvall1997SÖD Södertälje IF136
20Felicia Auvinen1997VÄST IK Westmannia136
21Clara Grönberg1997SÖD Nyköpings BIS Fri136
22Andrea Welin1997DAL Djurmo/Sifferbo131
22Matilda Lundh1997SÖD Nyköpings BIS Fri131
24Adina Berg1997DAL Ludvika FFI131
25Viktoria Sand1997SÖD Södertälje IF131
 Frida Levin1997GOT VIF Gute
 Sandra Laine1997DAL Djurmo/Sifferbo
 Erica Edström1997VÄR IFK Kristinehamn

F 14 Höjd Final  121 126 131 136 141 146 149 152 155 158 161
Felicia Auvinen o o o xxo xxx
Sharon López --- --- o o o o xo xxx
Klara Pettersson --- --- o o xo xo xxx
Frida Drakes --- --- o o o xxx
Adina Berg --- o xo xxx
Matilda Eriksson --- o o o o xxo xxo xx-
Sanna Damberg --- o o o xxx
Andrea Welin --- o o xxx
Linn Peura --- --- o o o xxx
Matilda Lundh o o o xxx
Clara Grönberg --- xo o xxo xxx
Rebecca Kronvall --- --- xo o xxx
Viktoria Sand --- xo xo xxx
Lisa Piscator --- --- o o o xxx
Anna Karlsson Tufuga --- --- --- --- o o o xxx
Hanne Karlsson --- --- --- --- --- o o o o xo xxx
Elin Edgren --- --- --- xo o xxx
Amanda Engman --- --- --- --- o o o xo xxx
Elice Vähäkuopus --- --- --- --- o xxx
Matilda Fästh --- --- --- --- o o o xxo o xxx
Jenny Wingqvist --- --- --- o o o o xo xxx
Johanna Dyremark --- --- --- --- o o o xo o x
Lovisa Östervall --- --- --- --- --- o o o o o o
Emilia Stenström --- --- --- --- o o o o xo xxx
Elin Bohman --- --- --- --- o o o o xo xxx

F 14 Tresteg Final17/9  15:10
       
1Johanna Dyremark1997STO IFK Tumba10,620,0
2Lovisa Östervall1997STO IFK Tumba10,590,0
3Mikaela Waernulf1997VÄST Västerås FK10,540,0
4Paulina Toresäter1997UPP Enköping AI10,430,0
5Linnea Gustafsson1997STO Hammarby IF10,160,0
6Matilda Grundström1997STO Huddinge AIS10,150,0
7Viktoria Engströn-Kindmark1997UPP Upsala IF9,97-0,4
8Hanne Karlsson1997VÄR IFK Kristinehamn9,77-0,8
9Amanda Sundstedt1997VÄST Västerås FK9,560,0
10Linn Peura1997SÖD Flens FS9,45+0,4
11Julia Svan1997DAL Djurmo/Sifferbo9,320,0
12Matilda Eriksson1997DAL Ludvika FFI9,170,0
13Sharon Lopez1997VÄS Västerås FK9,150,0
14Ellen Pettersson1997UPP Örbyhus9,050,0
15Maja Olsson1997DAL Leksands FIK8,910,0
16Matilda Fästh1997UPP Upsala IF8,83+0,4
17Kajsa Cervin1997DAL Djurmo/Sifferbo8,810,0
18Klara Pettersson1997VÄST Västerås FK8,470,0
19Moa Carlsson1997VÄR IFK Kristinehamn8,26-0,3
20Moa Hollstedt1997VÄR IFK Kristinehamn8,13-1,0
21Emma Espling1997VÄST Västerås FK8,10+0,5
22Adina Berg1997DAL Ludvika FFI8,03-0,7
 Johanna Dahlenlund1997DAL Ludvika FFI
 Sandra Laine1997DAL Djurmo/Sifferbo

F 14 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Emma Espling 7,85 -0,3 x 8,10 +0,5
Klara Pettersson 8,47 0,0 8,05 0,0 8,29 0,0
Amanda Sundstedt x 9,39 0,0 9,56 0,0
Mikaela Waernulf x 10,38 0,0 - x x 10,54 0,0
Adina Berg 8,03 -0,7 7,93 0,0 7,89 +0,3
Johanna Dahlenlund
Matilda Eriksson 8,93 +0,3 9,13 +0,6 9,17 0,0
Maja Olsson 8,75 -1,0 8,91 0,0 x 0,0
Julia Svan 9,11 -0,3 8,86 +0,8 9,32 0,0
Sandra Laine
Kajsa Cervin 8,65 -0,8 x 0,0 8,81 0,0
Linn Peura 9,27 0,0 9,00 -0,8 9,45 +0,4
Hanne Karlsson 9,77 -0,8 9,63 0,0 9,48 -1,1
Moa Hollstedt 8,13 -1,0 x x
Moa Carlsson 8,26 -0,3 8,14 0,0 8,12 0,0
Viktoria Engströn-Kindmark 9,62 0,0 9,76 0,0 9,52 +0,6 9,54 0,0 9,97 -0,4 9,90 0,0
Paulina Toresäter 10,12 0,0 9,49 -0,1 9,93 0,0 9,84 0,0 x -1,0 10,43 0,0
Ellen Pettersson 8,46 +0,8 8,86 0,0 9,05 0,0
Matilda Fästh 8,66 0,0 8,76 0,0 8,83 +0,4
Johanna Dyremark 10,17 0,0 x 0,0 10,28 0,0 10,48 +0,7 10,36 0,0 10,62 0,0
Lovisa Östervall 10,56 0,0 10,20 0,0 10,43 0,0 10,30 0,0 - 10,59 0,0
Matilda Grundström 10,15 0,0 9,94 -0,5 9,86 +0,5 9,72 0,0 9,99 0,0 x
Linnea Gustafsson 9,36 0,0 10,16 0,0 x 9,91 0,0 x x
Sharon Lopez 8,31 -0,5 9,15 0,0 8,48 +1,4

F 14 Kula Final17/9  14:20
       
1Agnes Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad12,74
2Sandra Skogström1997STO Täby IS11,18
3Emma Thor1997UPP IFK Märsta10,93
4Elin Bohman1997STO Turebergs FK10,78
5Anna Olsson1997VÄR Kils AIK10,55
6Matilda Lindberg1997STO Huddinge AIS10,26
7Maja Olsson1997DAL Leksands FIK10,24
8Klara Pettersson1997VÄST Västerås FK9,94
9Viktoria Engströn-Kindmark1997UPP Upsala IF9,66
10Sandra Kemdal1997VÄST Västerås FK9,63
11Frida Drakes1997DAL Säters IF Friidrott9,39
12Veronica Enblom1997STO Hässelby SK9,34
13Helena Åhlén1997VÄR SK Bore9,29
14Matilda Björklund1997UPP Bålsta IK8,96
15Frida Levin1997GOT VIF Gute8,90
16Linnea Näs1997DAL Djurmo/Sifferbo7,97
17Sabine Steen1997VÄR IFK Kristinehamn7,21
18Matilda Fästh1997UPP Upsala IF6,86
19Emmy Andersson1997NÄR Wedevågs IF6,80
20Clara Grönberg1997SÖD Nyköpings BIS Fri6,77
21Anna Wilhelmsson1997VÄST Västerås FK6,29
22Camilla Söderlund1997VÄST Västerås FK6,18
 Ella Frödin1997VÄST Västerås FK-
 Anna Karlsson Tufuga1997VÄR SK Bore-
 Elin Edgren1997VÄR SK Bore-
 Mikaela Waernulf1997VÄST Västerås FK
 Sandra Laine1997DAL Djurmo/Sifferbo
 Ylva Jakobsson1998STO Hammarby IF

F 14 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Ella Frödin - - -
Klara Pettersson 9,94 9,89 9,46 8,92 9,47 9,15
Camilla Söderlund 6,18 X 5,65
Mikaela Waernulf
Anna Wilhelmsson 5,95 4,48 6,29
Sandra Kemdal 9,63 x 9,15
Frida Levin 8,55 8,42 8,90
Emmy Andersson 6,63 6,80 5,82
Frida Drakes 8,98 9,39 9,14
Maja Olsson 9,47 8,74 9,73 10,24 9,56 9,19
Linnea Näs - 7,97 7,78
Sandra Laine
Clara Grönberg 6,64 6,40 6,77
Anna Olsson 10,08 10,45 10,36 10,55 10,33 10,14
Anna Karlsson Tufuga - - -
Elin Edgren - - -
Agnes Larsson 10,33 12,74 12,46 12,67 x 12,16
Helena Åhlén 8,84 9,29 x
Sabine Steen x 7,21 7,16
Viktoria Engströn-Kindmark 9,18 9,66 8,76
Emma Thor 10,39 10,33 10,11 X 10,61 10,93
Matilda Björklund x x 8,96
Matilda Fästh - 6,86 -
Matilda Lindberg 10,26 - - 9,93 10,15 8,48
Elin Bohman - 10,78 10,07 10,29 9,93 9,97
Sandra Skogström 9,72 10,16 10,21 10,29 10,53 11,18
Ylva Jakobsson
Veronica Enblom 8,98 9,34 8,40

F 14 Diskus Final17/9  11:30
       
1Felicia Johansson1997VÄR SK Bore38,61
2Marika Kiviniemi1997SÖD Södertälje IF38,53
3Helena Åhlén1997VÄR SK Bore37,26
4Anna Karlsson Tufuga1997VÄR SK Bore34,55
5Sandra Kemdal1997VÄST Västerås FK32,18
6Sabine Steen1997VÄR IFK Kristinehamn31,72
7Frida Levin1997GOT VIF Gute29,82
8Elin Bohman1997STO Turebergs FK29,12
9Agnes Larsson1997VÄR IF Göta Karlstad29,04
10Frida Drakes1997DAL Säters IF Friidrott28,58
11Linn Karlsson1997VÄR Kils AIK28,10
12Fanny Eriksson1997DAL Djurmo/Sifferbo27,44
13Andrea Welin1997DAL Djurmo/Sifferbo26,96
14Matilda Björklund1997UPP Bålsta IK23,10
15Felicia Setthammar1997VÄST Västerås FK22,96
16Viktoria Engströn-Kindmark1997UPP Upsala IF22,52
17Elin Edgren1997VÄR SK Bore20,66
18Felicia Auvinen1997VÄST IK Westmannia20,65
19Kajsa Cervin1997DAL Djurmo/Sifferbo19,38
20Amanda Engman1997UPP Upsala IF19,08
21Matilda Lundh1997SÖD Nyköpings BIS Fri18,92
22Sandra Östby1997STO IFK Tumba18,40
23Clara Grönberg1997SÖD Nyköpings BIS Fri18,12
 Emilia Karlsson1997SÖD Nyköpings BIS Frix
 Ellen Pettersson1997UPP Örbyhusx
 Sandra Laine1997DAL Djurmo/Sifferbo
 Mimmi Nordén1997STO IFK Tumba

F 14 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Felicia Auvinen x - 20,65
Felicia Setthammar 21,54 22,96 21,40
Sandra Kemdal x 31,20 32,10 29,56 32,18 x
Frida Levin 29,82 x 29,80 x 29,82 x
Frida Drakes 20,00 28,58 22,92
Andrea Welin x 21,38 26,96
Sandra Laine
Fanny Eriksson 17,52 27,44 21,58
Kajsa Cervin x 19,38 18,66
Emilia Karlsson x x x
Matilda Lundh 18,92 - -
Clara Grönberg 17,64 18,12 14,68
Marika Kiviniemi x 36,26 34,55 38,53 x 36,14
Anna Karlsson Tufuga 31,62 x x x x 34,55
Elin Edgren x 20,66 x
Agnes Larsson 27,22 29,04 x
Helena Åhlén 33,04 35,98 x 35,96 x 37,26
Felicia Johansson x 32,62 33,38 x 32,21 38,61
Sabine Steen x 31,72 23,58 x 31,28 x
Linn Karlsson 25,26 21,74 28,10
Amanda Engman 17,74 19,08 x
Viktoria Engströn-Kindmark 22,52 21,12 x
Ellen Pettersson x x x
Matilda Björklund x 23,10 x
Sandra Östby x - 18,40
Elin Bohman 29,12 x -
Mimmi Nordén

F 13 80 m Försök17/9  11:45

Heat 1
    Vind: -0,8  
1Mathilda Eriksson1998STO IFK Tumba10,79q
2Sofia Lindh1998UPP Upsala IF11,37
3Maja Hård1998VÄR Karlskoga FI11,44
4Maja Fagerholm1998SÖD Nyköpings BIS Fri11,63
5Matilda Eriksson1998DAL Leksands FIK11,78
6Josefine Thomasson1998DAL Leksands FIK11,89
7Matilda Blomkvist1998DAL Ludvika FFI12,80

Heat 2
    Vind: -0,7  
1Maja Almgren1998GOT VIF Gute11,01q
2Ida Söderman1998VÄR IFK Kristinehamn11,49
3Helena Kolte1998STO Täby IS11,56
4Rebecka Salenbäck1998VÄR IFK Kristinehamn11,81
5Victoria Hjelm1998SÖD Nyköpings BIS Fri12,22
6Eunice Nilsson1998NÄR KFUM Örebro Fri12,27
7Lovisa Larsson1998NÄR KFUM Örebro Fri13,54

Heat 3
    Vind: -1,2  
1Linnea Frobe1998STO Täby IS10,86q
2Ylva Jakobsson1998STO Hammarby IF11,24
3Alva Lindsmyr1998NÄR Åsbro GOIF11,48
4Hanna Aabakken1998VÄST Västerås FK11,57
5Josefine Larsson1998NÄR Glanshammars IF12,00
6Anna Lennman1998SÖD Katrineholms SK Fri12,44
7Amanda Jansson1998NÄR Wedevågs IF13,26

Heat 4
    Vind: +0,0  
1Ida Fritzdorf Kåberg1998STO Hammarby IF10,94q
2Emelie Hammarström1998DAL Falu IK11,12q
3Sofia Lundman1998DAL Leksands FIK11,23
4Victoria Sandsjoe1998VÄR IF Göta Karlstad11,83
5Moa Johansson1998UPP Ununge12,11
6Rebecca Edberg1998VÄST IK Westmannia12,56
7Evelina Olsson1998DAL Ludvika FFI13,52

Heat 5
    Vind: -0,1  
1Marion Sackey-Mensah1998STO Huddinge AIS10,98q
2Felicia Lund-Stenkvist1998DAL Falu IK11,14
3Amanda Lindblom1998SÖD Råby-Rekarne FIF11,37
4Anna Haglund-Ståhl1998SÖD Nyköpings BIS Fri11,92
5Klara Flygare1998NÄR Glanshammars IF11,97
6Emma Wagner1998DAL Falu IK12,18
7Ellen Sköldberg1998VÄST IK Westmannia12,49

Heat 6
    Vind: -0,4  
1Alexandra Larsson1998VÄR IF Göta Karlstad11,02q
2Fanny Ernestem1998NÄR KFUM Örebro Fri11,04q
3Levina Ahlgren1998UPP Upsala IF11,32
4Elin Palmér1998NÄR KFUM Örebro Fri11,64
5Hilda Jansson1998VÄR IFK Kristinehamn11,79
6Virve Möllerström1998UPP IFK Märsta12,20

F 13 80 m Försök - Sammanställning
       
1Mathilda Eriksson1998STO IFK Tumba10,79q
2Linnea Frobe1998STO Täby IS10,86q
3Ida Fritzdorf Kåberg1998STO Hammarby IF10,94q
4Marion Sackey-Mensah1998STO Huddinge AIS10,98q
5Maja Almgren1998GOT VIF Gute11,01q
6Alexandra Larsson1998VÄR IF Göta Karlstad11,02q
7Fanny Ernestem1998NÄR KFUM Örebro Fri11,04q
8Emelie Hammarström1998DAL Falu IK11,12q
9Felicia Lund-Stenkvist1998DAL Falu IK11,14
10Sofia Lundman1998DAL Leksands FIK11,23
11Ylva Jakobsson1998STO Hammarby IF11,24
12Levina Ahlgren1998UPP Upsala IF11,32
13Sofia Lindh1998UPP Upsala IF11,37
14Amanda Lindblom1998SÖD Råby-Rekarne FIF11,37
15Maja Hård1998VÄR Karlskoga FI11,44
16Alva Lindsmyr1998NÄR Åsbro GOIF11,48
17Ida Söderman1998VÄR IFK Kristinehamn11,49
18Helena Kolte1998STO Täby IS11,56
19Hanna Aabakken1998VÄST Västerås FK11,57
20Maja Fagerholm1998SÖD Nyköpings BIS Fri11,63
21Elin Palmér1998NÄR KFUM Örebro Fri11,64
22Matilda Eriksson1998DAL Leksands FIK11,78
23Hilda Jansson1998VÄR IFK Kristinehamn11,79
24Rebecka Salenbäck1998VÄR IFK Kristinehamn11,81
25Victoria Sandsjoe1998VÄR IF Göta Karlstad11,83
26Josefine Thomasson1998DAL Leksands FIK11,89
27Anna Haglund-Ståhl1998SÖD Nyköpings BIS Fri11,92
28Klara Flygare1998NÄR Glanshammars IF11,97
29Josefine Larsson1998NÄR Glanshammars IF12,00
30Moa Johansson1998UPP Ununge12,11
31Emma Wagner1998DAL Falu IK12,18
32Virve Möllerström1998UPP IFK Märsta12,20
33Victoria Hjelm1998SÖD Nyköpings BIS Fri12,22
34Eunice Nilsson1998NÄR KFUM Örebro Fri12,27
35Anna Lennman1998SÖD Katrineholms SK Fri12,44
36Ellen Sköldberg1998VÄST IK Westmannia12,49
37Rebecca Edberg1998VÄST IK Westmannia12,56
38Matilda Blomkvist1998DAL Ludvika FFI12,80
39Amanda Jansson1998NÄR Wedevågs IF13,26
40Evelina Olsson1998DAL Ludvika FFI13,52
41Lovisa Larsson1998NÄR KFUM Örebro Fri13,54

F 13 80 m Final17/9  15:20
    Vind: -0,1  
1Maja Almgren1998GOT VIF Gute10,57
2Mathilda Eriksson1998STO IFK Tumba10,69
3Linnea Frobe1998STO Täby IS10,74
4Marion Sackey-Mensah1998STO Huddinge AIS10,90
5Fanny Ernestem1998NÄR KFUM Örebro Fri10,91
6Ida Fritzdorf Kåberg1998STO Hammarby IF10,94
7Alexandra Larsson1998VÄR IF Göta Karlstad10,95
8Emelie Hammarström1998DAL Falu IK11,22

F 13 600 m Final17/9  16:45

Heat 1
       
1Julia Persson1998VÄST IK Westmannia1,50,93
2Helena Thim1998UPP Upsala IF1,53,69
3Linnea Wolwan1998UPP Upsala IF1,54,81
4Maja Fagerholm1998SÖD Nyköpings BIS Fri1,54,99
5Agnes Jansson1998VÄST IK Westmannia1,57,82
6Rebecka Salenbäck1998VÄR IFK Kristinehamn2,00,88
7Linnea Carlsson1998DAL Djurmo/Sifferbo2,02,03
8Hilda Jansson1998VÄR IFK Kristinehamn2,02,51
9Matilda Blomkvist1998DAL Ludvika FFI2,02,96
10Ida Söderman1998VÄR IFK Kristinehamn2,13,58

Heat 2
       
1Lidiya Ararso1998VÄST Västerås FK1,44,53
2Nora Jansson1998UPP Upsala IF1,46,56
3Lovisa Martinsson1998VÄR IF Göta Karlstad1,47,44
4Isabella Tapper1998STO IFK Lidingö1,47,94
5Anna Alm1998STO Turebergs FK1,48,33
6Isabelle Haugen1998STO Hellas FK1,48,80
7Beatrice Larsson1998VÄR IF Göta Karlstad1,49,66
8Emma Jansson1998VÄST IK Westmannia1,52,30
9Sofie Oskarsson1998DAL Leksands FIK1,56,98

F 13 600 m Final - Sammanställning
       
1Lidiya Ararso1998VÄST Västerås FK1,44,53
2Nora Jansson1998UPP Upsala IF1,46,56
3Lovisa Martinsson1998VÄR IF Göta Karlstad1,47,44
4Isabella Tapper1998STO IFK Lidingö1,47,94
5Anna Alm1998STO Turebergs FK1,48,33
6Isabelle Haugen1998STO Hellas FK1,48,80
7Beatrice Larsson1998VÄR IF Göta Karlstad1,49,66
8Julia Persson1998VÄST IK Westmannia1,50,93
9Emma Jansson1998VÄST IK Westmannia1,52,30
10Helena Thim1998UPP Upsala IF1,53,69
11Linnea Wolwan1998UPP Upsala IF1,54,81
12Maja Fagerholm1998SÖD Nyköpings BIS Fri1,54,99
13Sofie Oskarsson1998DAL Leksands FIK1,56,98
14Agnes Jansson1998VÄST IK Westmannia1,57,82
15Rebecka Salenbäck1998VÄR IFK Kristinehamn2,00,88
16Linnea Carlsson1998DAL Djurmo/Sifferbo2,02,03
17Hilda Jansson1998VÄR IFK Kristinehamn2,02,51
18Matilda Blomkvist1998DAL Ludvika FFI2,02,96
19Ida Söderman1998VÄR IFK Kristinehamn2,13,58

F 13 200 mh Final17/9  13:55

Heat 1
    Vind: -0,6  
1Minna Svärd1998VÄR IF Göta Karlstad29,29
2Mathilda Eriksson1998STO IFK Tumba29,33
3Hanna Kapell1998STO Hammarby IF31,57
4Levina Ahlgren1998UPP Upsala IF32,50
5Amanda Hedelin1998VÄR Kils AIK33,47

Heat 2
    Vind: +0,0  
1Helena Kolte1998STO Täby IS30,62
2Emelie Hammarström1998DAL Falu IK30,79
3Sofia Lindh1998UPP Upsala IF31,14
4Sabina Forsberg1998NÄR Glanshammars IF33,87

Heat 3
    Vind: -0,7  
1Linnea Frobe1998STO Täby IS30,13
2Jessica Mattsson1998UPP Tierps IF30,89
3Tove Olsson1998STO IFK Tumba31,06
4Hanna Aabakken1998VÄST Västerås FK33,65

F 13 200 mh Final - Sammanställning
       
1Minna Svärd1998VÄR IF Göta Karlstad29,29
2Mathilda Eriksson1998STO IFK Tumba29,33
3Linnea Frobe1998STO Täby IS30,13
4Helena Kolte1998STO Täby IS30,62
5Emelie Hammarström1998DAL Falu IK30,79
6Jessica Mattsson1998UPP Tierps IF30,89
7Tove Olsson1998STO IFK Tumba31,06
8Sofia Lindh1998UPP Upsala IF31,14
9Hanna Kapell1998STO Hammarby IF31,57
10Levina Ahlgren1998UPP Upsala IF32,50
11Amanda Hedelin1998VÄR Kils AIK33,47
12Hanna Aabakken1998VÄST Västerås FK33,65
13Sabina Forsberg1998NÄR Glanshammars IF33,87

F 13 Stav Final17/9  14:35
       
1Ellienor Werner1998STO Hässelby SK325
2Ida Fritzdorf Kåberg1998STO Hammarby IF253
3Emilia Andersson1998NÄR Stocksäters IF243
3Elin Domberg1998NÄR KFUM Örebro Fri243
5Minna Svärd1998VÄR IF Göta Karlstad243
6Linnea Palmerstedt1998STO Hammarby IF243
7Helena Kolte1998STO Täby IS233
8Fanny Robertsson1998STO Hammarby IF233
9Hanna Kapell1998STO Hammarby IF223
10Nora Jansson1998UPP Upsala IF203
11Virve Möllerström1998UPP IFK Märsta193
12Felicia Lund-Stenkvist1998DAL Falu IK183
12Sara Sjödal-Wennergren1998DAL Falu IK183
14Emma Jansson1998VÄST IK Westmannia173
15Agnes Jansson1998VÄST IK Westmannia163

F 13 Stav Final  153 163 173 183 193 203 213 223 233 243 253 263 285 300 325 331
Agnes Jansson o o xxx
Emma Jansson o xo xxo xxx
Emilia Andersson --- --- --- --- --- --- --- o o o xxx
Elin Domberg --- --- --- --- --- o o o o o
Felicia Lund-Stenkvist o o o o xxx
Sara Sjödal-Wennergren --- o o o xxx
Minna Svärd --- --- --- --- --- --- o o xxo xxo xxx
Nora Jansson --- --- --- xo o o xxx
Virve Möllerström --- o o o o xxx
Ida Fritzdorf Kåberg --- --- --- --- --- o --- o o xo xo
Helena Kolte --- --- --- --- --- --- o o xo xxx
Hanna Kapell --- --- --- --- o o o xo xxx
Ellienor Werner --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- o o o xxo xxx
Linnea Palmerstedt --- --- --- --- --- o xxo xo o xxo xxx
Fanny Robertsson --- --- --- --- o o o xo xo xxx

F 13 Tresteg Final17/9  12:30
       
1Ellienor Werner1998STO Hässelby SK10,92+0,4
2Fanny Ernestem1998NÄR KFUM Örebro Fri10,82+1,5
3Frida Persson1998STO Huddinge AIS10,50+2,110,12 0,0
4Sabina Forsberg1998NÄR Glanshammars IF9,920,0
5Jessica Mattsson1998UPP Tierps IF9,870,0
6Lidiya Ararso1998VÄST Västerås FK9,61+1,0
7Karolina Eriksson1998STO Turebergs FK9,470,0
8Eunice Nilsson1998NÄR KFUM Örebro Fri9,230,09,14
9Josefine Larsson1998NÄR Glanshammars IF9,23-1,18,99
10Hilda Jansson1998VÄR IFK Kristinehamn9,220,0
11Hanna Gutemar Rilegård1998STO Täby IS9,200,0
12Elin Domberg1998NÄR KFUM Örebro Fri9,140,0
13Felicia Bodaxell1998STO Huddinge AIS9,13-0,8
14Hanna Aabakken1998VÄST Västerås FK9,11-0,1
15Matilda Eriksson1998DAL Leksands FIK9,100,0
16Maria Lindeberg1998UPP Upsala IF9,04-1,5
17Linnea Carlsson1998DAL Djurmo/Sifferbo8,83+1,0
18Helena Thim1998UPP Upsala IF8,660,0
19Lovisa Larsson1998NÄR KFUM Örebro Fri7,960,0
20Amanda Jansson1998NÄR Wedevågs IF7,450,0
 Sara Sjödal-Wennergren1998DAL Falu IK
 Elin Johansson1998VÄR IFK Kristinehamn

F 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Hanna Aabakken 8,75 0,0 7,52 0,0 9,11 -0,1
Lidiya Ararso 9,61 +1,0 9,22 -0,7 8,87 0,0 9,20 0,0 x -0,6 -
Sabina Forsberg x 0,0 9,79 0,0 9,92 0,0 9,86 0,0 x 0,0 9,87 +0,8
Josefine Larsson 8,99 0,0 8,48 0,0 9,23 -1,1
Amanda Jansson 7,45 0,0 x 0,0 7,25 0,0
Fanny Ernestem 10,41 0,0 10,39 0,0 10,28 0,0 10,33 0,0 10,42 -0,6 10,82 +1,5
Elin Domberg 8,99 0,0 9,14 0,0 9,08 0,0
Eunice Nilsson 8,76 +0,5 9,23 0,0 9,14 0,0 9,03 +0,7 9,09 0,0 8,80 +0,2
Lovisa Larsson 7,79 -1,3 7,96 0,0 7,78 0,0
Matilda Eriksson 9,07 +0,5 9,06 0,0 9,10 0,0
Linnea Carlsson 8,83 +1,0 8,81 0,0 8,42 +1,1
Sara Sjödal-Wennergren
Elin Johansson
Hilda Jansson 8,91 +0,6 9,22 0,0 9,10 0,0
Maria Lindeberg 9,04 -1,5 8,93 -2,1 8,76 0,0
Helena Thim 8,66 0,0 8,29 0,0 x 0,0
Jessica Mattsson 9,87 0,0 9,75 0,0 9,78 -0,2 9,73 0,0 - -
Frida Persson 9,77 -1,4 10,12 0,0 x -1,5 9,88 0,0 - 10,50 +2,1
Ellienor Werner 10,92 +0,4 10,50 -0,5 10,71 +0,3
Hanna Gutemar Rilegård 8,72 0,0 9,04 0,0 9,20 0,0
Karolina Eriksson 9,47 0,0 9,16 0,0 9,10 -0,1 8,85 0,0 8,91 0,0 9,35 +1,4
Felicia Bodaxell 9,13 -0,8 9,02 -1,4 x 0,0

F 13 Diskus Final17/9  15:45
       
1Grete Ahlberg1998STO Hammarby IF34,78
2Emily Berghäll1998STO Hammarby IF29,62
3Johanna Edgren1998VÄR SK Bore27,71
4Maria Lindeberg1998UPP Upsala IF25,91
5Rebecca Edberg1998VÄST IK Westmannia25,82
6Nora Jansson1998UPP Upsala IF25,33
7Nina Björkman1998VÄST Västerås FK24,49
8Maja Gustavsson1998VÄST Västerås FK21,48
9Victoria Sandsjoe1998VÄR IF Göta Karlstad18,8418,04
10Frida Linden1998UPP Ununge18,84
11Agnes Jansson1998VÄST IK Westmannia18,79
12Felicia Bodaxell1998STO Huddinge AIS18,38
13Emma Jansson1998VÄST IK Westmannia17,44
 Frida Pettersson1998GOT VIF Gutex
 Louise Vestlund1998VÄR Kils AIK-
 Eunice Nilsson1998NÄR KFUM Örebro Fri
 Anna Haglund-Ståhl1998SÖD Nyköpings BIS Fri

F 13 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Nina Björkman x 17,75 22,59 19,50 24,49 x
Rebecca Edberg x x 22,50 x 23,10 25,82
Agnes Jansson x x 18,79
Emma Jansson x 16,93 17,44
Maja Gustavsson x x 21,48 17,77 x x
Frida Pettersson x x x
Eunice Nilsson
Anna Haglund-Ståhl
Victoria Sandsjoe x 18,04 18,84
Johanna Edgren 27,71 23,41 x x 24,38 23,14
Louise Vestlund - - - - - -
Maria Lindeberg 24,18 21,41 21,27 23,05 20,13 25,91
Nora Jansson x 19,75 23,72 x 23,49 25,33
Frida Linden x x 18,84
Felicia Bodaxell x x 18,38
Grete Ahlberg 34,78 x 30,86 x x 28,63
Emily Berghäll x 29,62 x x 27,95 x

F 13 Spjut Final17/9  14:20
       
1Caroline Näslund1998VÄR SK Bore39,48
2Grete Ahlberg1998STO Hammarby IF31,54
3Jessica Mattsson1998UPP Tierps IF28,72
4Ida Fritzdorf Kåberg1998STO Hammarby IF28,46
5Sofia Lindh1998UPP Upsala IF28,04
6Wilma Toivola1998NÄR Glanshammars IF27,68
7Johanna Edgren1998VÄR SK Bore27,62
8Maja Gustavsson1998VÄST Västerås FK26,87
9Lovisa Martinsson1998VÄR IF Göta Karlstad25,92
10Klara Flygare1998NÄR Glanshammars IF24,59
11Helena Thim1998UPP Upsala IF23,27
12Julia Persson1998VÄST IK Westmannia23,09
13Emily Berghäll1998STO Hammarby IF21,72
14Rebecca Edberg1998VÄST IK Westmannia18,79
 Elin Palmér1998NÄR KFUM Örebro Fri
 Bianca Salming1998STO Täby IS

F 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Rebecca Edberg 15,48 15,67 18,79
Maja Gustavsson 26,87 23,49 21,91 24,80 24,05 x
Julia Persson 23,09 20,49 19,30
Wilma Toivola 20,38 26,71 25,66 21,33 27,68 25,26
Klara Flygare 19,44 20,82 24,59
Elin Palmér
Lovisa Martinsson 25,92 x 12,52
Johanna Edgren 25,20 27,62 23,38 23,33 25,06 25,06
Caroline Näslund 33,11 30,15 34,82 39,33 37,57 39,48
Sofia Lindh 25,64 26,21 21,29 27,09 28,04 26,64
Helena Thim x 21,27 23,27
Jessica Mattsson 24,96 23,56 26,39 25,33 28,72 24,98
Ida Fritzdorf Kåberg 25,71 17,12 25,97 25,78 28,46 x
Bianca Salming
Grete Ahlberg 31,54 29,54 30,87 26,97 27,75 x
Emily Berghäll 21,72 21,45 x


© Arena 2.0, RunPro Systems