RESULTAT fredag
Världsungdomsspelen 2010-07-02/04
Uppdaterad: 10-07-06 00:53
Resultat fredag  lördag  söndag
 
M 5000m
Final2 juli
David Nilsson87SWEHögby IF14:56.11
Arne Mjelde Saether77NORLillehammer IF15:07.17
Anders Huun Monsen90NORIL Gular15:08.28
Lars Nesbö Bakke89NORIL Fri15:08.30
Hallvard Nilsen78NORIL Gular15:10.69
Filip Johansson92SWESävedalens AIK15:13.41
Tord-Eirik Solberg88NORASK Friidrett15:49.59
Andreas Åkesson90SWEÖrgryte IS15:54.23
Harald Solhaug Naess88NORDriv IL15:56.52
10 Christian Jon Booker90GBRUniv.of Birmingham15:57.13
11 Gunnar Durén63SWEHässelby SK16:37.21
12 Haile Ebay75SWEMölndals AIK16:38.09
13 Markus Andersson85SWEHögby IF16:52.91
14 Mikael Arvidsson69SWELerum Friidrott17:09.16
15 Lukas Melander90SWEKFUM Örebro17:56.04
Ivar Husby87NORVollan IKbröt
Lars Drageryd89SWEKFUM Örebrobröt

M Häck 400m91 cm
Finalheat 12 juli
Andreas Totsås81NORSK Vidar51.241
Niklas Larsson85SWEHässelby SK51.922
Niclas Åkerström88SWEIFK Växjö52.443
Anders Erlend Idås90NORHorten Friidrett53.224
Magnus Husby Rostad80NORTjalve53.545
Tobias Ohlsson86SWEIFK Växjö54.296
Anton Nilsson92SWEHuddinge AIS55.869

Finalheat 22 juli
Markus Johansson90SWEUme FI54.868
Thomas B Jakobsen85NORBUL55.9110
Marc Lorentzen79DENHvidovre Atletik56.3711
Sölvi Gudmundsson88ISLBreidablick56.4312
Jonathan Waern86SWEKFUM Örebro56.6013
Fredric Linansky89SWEKlippans FK56.8415

Finalheat 32 juli
Erik Lindahl90SWEIF Kville54.477
Per Johansson84SWESöderhamns IF56.8014
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg56.9116
Fredrik Karlsson91SWEKils AIK59.0717
Joachim Larsen92DENGreve Atletik60.2918
Christoffer van Woensel90SWEFIF Gnistan60.6319
Jonatan Malka88SWEIF Kville62.7320
Martin Jespersen92DENGreve Atletikbröt-

M 3000m hinder
Final2 juli
Mathias Borg85SWEUllevi FK 9:03.11
Stefan GudmundssonISLBreidablick 9:21.24
Jörgen Ruud88NORFIL Borg 9:35.31
Joakim Johansson88SWEÖrgryte IS 9:37.99
Sigbjörn Groven87NORIL Gular 9:38.68
Ferdinand Kvan Edman93NORSturla 9:42.63
Maaz Abdelrahman Balah Shagag91QATAspire Qatar 9:47.03
Thijs Nijhuis92DENSkive AM 9:48.65
Harald Kårbö92NORStord IL10:00.89
10 Rickard Emilsson89SWEHakarpspojkarna10:08.61
11 Gjermund Groven87NORIL Gular10:23.35
Björn Hellgren62SWEIF Kvillebröt

M Spjut800 g
2 juli
Kim Amb90SWEBålsta IK68,98
Ingemar Veinberg82SWESpårvägens FK66,36
Alexander Ottosson87SWEKlippans FK62,38
Johan HolmbergSWESödertälje IF57,57
Inge Tansö88NORIL Gular57,55
Paul Thuvesson84SWEVittsjö GIK52,01
Niklas Karlsson90SWEBålsta IK49,89
Rhys Llewellyn-Eaton88GBRUniv.of Birmingham49,51
Thomas Jörgensen90DENOdense Atletik47,90
10 Victor Ottosson90SWEKlippans FK47,77
11 Jonas Elgered87SWEHammarby IF46,97
12 Robert Ekman82SWEVästerås FK46,02
13 Darko Sarovic90SWEIK Ymer44,35
14 Hampus Bergman87SWEKFUM Örebro43,86
15 Heimir Torisson90ISLIR43,25

M Xstav
2 juli
Henning Dahl Holti89NORMoelven IL521
Mikkel Nielsen88DENSparta Atletik505
Rasmus Nim89SWEGäddede SK494
Andreas Duplantis93SWEIK Stål494
Martin Stensvig88DENSparta Atletik479
Eirik Sollien91NORMoelven IL462
Gauti Asbjörnsson85SWEÖrgryte IS462
Gudjon Kristinn Olafsson78ISLBreidablick445
Niklas Karlsson90SWEBålsta IK445
10 Börkur Smari Kristinsson90ISLIR428
Erik Thorstensson89SWESpårvägens FK
Magnus Jomyr95SWEÖrgryte IS

P19 5000m
Final2 juli
Espen Joensen92NORIL Fri16:13.33
Niclas Woodbridge91SWEÖrgryte IS16:27.99
André Ragnelind91SWEIF Göta16:34.01
Christopher Ljung92SWEHammarby IF16:44.40
Nikolai Smestad92NORLörenskog FIL16:48.54
Mukhtar Houssain Abdullahi91QATAspire Qatar16:55.84
Niklas Gunne92SWEIFK Mora17:02.04
Ahmed Abdullah Gadelseed Abdullah92QATAspire Qatarej start

P19 Häck 300m
Finalheat 12 juli
Fabian Rosenquist91SWEGoIF Tjalve38.181
Mattias Bäckman91SWEBollnäs FIK38.982
Jonas Brandsöy91NORFlorö T&IF39.763
Oliver Willskytt92SWEUllevi FK39.794
Arvid Berglund91SWETranås AIF40.025
Tobias Nilsson92SWEAlvesta FI41.448

Finalheat 22 juli
Fredrik Wide91SWEBromma IF40.856
Anders Leifsson92SWEIK Orient40.917
Erik Gerdin92SWEGefle IF41.8010
Zayat Mohammed Saeed91QATAspire Qatar43.6812
Henrik Nilsson91SWEIFK Trelleborg44.1713
Viktor Eriksson92SWETurebergs FK45.3016

Finalheat 32 juli
Abdulrahman Ibrahim Comaá Qadah92QATAspire Qatar41.729
Sebastian Karlsson92SWEFI Kalmarsund42.5711
Alexander Rahm92SWEIK Orient44.5114
Johan Nilsson92SWESöderhamns IF44.5315
Vetle Blekken92NORFredrikstad46.5517
Albin Axelsson92SWEIF Götaej start-

P19 Hinder 2000m
Final2 juli
Emil Blomberg92SWEHässelby SK 6:14.57
Martin Cappelen Smith92NORFana IL 6:16.29
Niklas Jonsson92SWEHammarby IF 6:18.00
Marcus Langenskiöld91SWEIFK Lidingö 6:18.99
Jimmy Finnholm91FINIK Falken 6:20.08
Björn Hammar91SWESävedalens AIK 6:26.00
Munti Saleh92SWEHeleneholms IF 6:35.26
Martin Svanborg91SWEBromma IF 6:37.79
Oskar Bryngelsson91SWEUllevi FK 6:46.86
10 Marcus Waerme91SWEKongahälla AIK 6:48.56
11 Erik Isaksson91SWEEksjö Södra IK 7:02.48
12 Sebastian Persson91SWEHeleneholms IF 7:04.95
Emil Pettersson92SWEHögby IFbröt
Albin Olausson92SWEKFUM Örebrobröt

P19 Stav
2 juli
Simon Gyllensten92SWEÖrgryte IS458
Henrik Brus91SWEFalu IK458
Magnus Lövstad92NORMoelven IL458
Simon Assarsson91SWEIK Sisu458
Eirik Sollien91NORMoelven IL458
Stefan Arni Hafsteinsson91ISLIR432
Dennis Fransson-Bergetoft92SWEKFUM Örebro419
Lasse Aackmann92DENSkive AM419
Tom Södrén92SWERånäs 4H387
10 Sondre Gillebo91NORBrandbu IL347
Sam Adams94SCOGlasgow

P19 Spjut800 g
2 juli
Johan Carlqvist92SWEFalu IK61,70
Calle Ström91SWESävedalens AIK59,19
Julian Lehmann92SUISchweiz57,57
Störk Avelsgaard Lien92NORStjördal FIK57,43
Tom Södrén92SWERånäs 4H52,46
Marcus Nilsson91SWEHögby IF52,34
Linus Eriksson91SWESäffle FIK48,94
Ole Lien92NORKristiansand48,72
Daniel Tveitan91NORHerkules FK46,54
10 Armann Oskarsson91ISLIR46,07
11 Sebastian Karlsson92SWEFI Kalmarsund45,78
12 Björn Brink91SWEHanvikens SK45,77
13 Linus Vainonpää92SWETrångsvikens IF45,26
14 Michael Dahlström92SWEIF Göta42,24
15 Moutah Hussein Ahmed Al Masri91QATAspire Qatar40,48
16 Samuel Wiktorsson92SWETrångsvikens IF39,55
17 Brynjar Gauti Snorrason92ISLUIA36,53
18 Bjarmi Hreinsson92ISLUIA35,38
19 Billy Clarksson92SCOGlasgow32,14

P17 800m
Finalheat 12 juli
Moayad Mohammed Ibrahim Ahmed93QATAspire Qatar 1:56.121
Benajmin Ahlbäck94SWEIF Göta 1:56.382
Filip Ingebrigtsen93NORSandnes IL 1:56.743
Espen Halvorsen Erpe93NORHaugesund IL 1:57.274
Runi Seloy94FÄRFäröarna 1:58.115
Jens-Olaf Lingaas93NORTjalve 1:58.746
Joel Durén94SWEHässelby SK 1:58.768
Albin Sjöblom93SWERånäs 4H 1:59.6411
Fredrik Fürtsenberg93DENAmager AC 2:00.9715
10 Hampus Börjesson94SWESävedalens AIK 2:03.0321
11 Oscar Larsson93SWERånäs 4H 2:11.5647
Fredrik Finstad94SWEEkshärad Friidrottbröt-

Finalheat 22 juli
Jens Petrusson94SWEUllevi FK 1:58.747
Farhan Burale93SWETrollhättans FIK 1:59.049
Mihn Kyun Cho94DENHelsingör IF 1:59.3210
Stian Klungland93NORAsker SK 2:00.0712
Vebjörn Borge94NORÖsteröy IL 2:00.7813
Torsten Bergh Moss94NORTönsberg FIK 2:01.1316
Oscar Johansson94SWEKlippans FK 2:01.4218
Edvard Vasdal93NORHerkules FK 2:03.3322
Rory Kelham94SCOInverclyde AC 2:04.5925
10 Jonas Andersen93DENAalborg Atletik 2:05.5127
11 Snorri Stefansson93ISLIR 2:05.5928
12 Martin Haddal Saether93NORDimna IL 2:08.3235

Finalheat 32 juli
Alexander Lötvall93SWEMölndals AIK 2:00.8214
Simon Spencer94SWEStrömstad LK 2:01.2817
Jesper Bokefors94SWEUpsala IF 2:02.2419
Eirik Bråten Richenberg94NORLillehammer IF 2:02.5520
Truls Torvik94NORStjördal FIK 2:04.4023
Pontus Johansson94SWEIFK Växjö 2:04.5124
Andreas Pålsson93SWESpårvägens FK 2:05.1726
Rasmus Humlevik93NORBergens Turnforening 2:05.9030
Niklas Könberg93SWESpårvägens FK 2:06.3531
10 Morten Grönbech94NORBUL 2:08.4536
11 Oscar Lahti93SWEKlippans FK 2:10.1841
12 Petter Kroon94SWEKFUM Örebro 2:10.7443

Finalheat 42 juli
Martin B Sörensen93DENSkive AM 2:05.7129
Kristoffer Nordlunde94NORLillehammer IF 2:07.1632
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK 2:08.1734
Kolbeinn Stefansson94ISLIR 2:09.5137
Rickard Lindoff94SWEHässelby SK 2:10.1139
Magnus Pettersen Lunde93NOROs Turn friidrett 2:10.1340
Matthew Thomson94SCOInverclyde AC 2:10.9144
Sebastian Stöckemann94SWEIFK Växjö 2:12.7049
Dennis Forsgren93SWEMalmö AI 2:17.9853
10 Brage Dimmen93NORDimna IL 2:21.5556
Eivind Drablös93NORTyrvingbröt-

Finalheat 52 juli
Jonny Nylén93SWEGoIF Tjalve 2:07.8833
Trygve F Mjelde94NORÖsteröy IL 2:09.6138
Kristian Kjonerud94NORLillehammer IF 2:10.5042
Marius Gerdes93NORBergens Turnforening 2:11.0145
Erik Kratz93SWEMölndals AIK 2:11.4746
Mattias Ohlsson94SWEHeleneholms IF 2:12.3948
Martin Tholander93SWEHammarby IF 2:13.5450
Christoffer Thiel94SWEHovslätts IK 2:16.2451
Sven Visser93SWESK Bore 2:16.4052
10 Johan Sand94SWESödertälje IF 2:18.6854
11 Emil N Delborg93SWEBjörnstorps IF 2:20.8555

P17 Häck 300m84 cm
Finalheat 12 juli
Marius Bakken Stöle93NORSandnes IL37.101
Markus Loftås94NORÖsteröy IL37.962
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö38.803
Carl Sjöstedt94SWEIF Göta39.144
Filip Gärdefors93SWEKFUM Örebro40.035
Eric Bergvall94SWEHässelby SK40.227
Marcus Hawkins93SWERånäs 4H41.239
Martin Astner93SWEUllevi FK42.8818

Finalheat 22 juli
Öystein Larsen94NORUraedd FI40.186
Marcus Gunderyd93SWETäby IS41.4410
Jacob Shatohin94SWEFGF Gotland41.5011
Fredrik Andersson93SWESödertälje IF41.7312
Jessin Zigaf93SWEEslövs AI42.4616
Simen Tjelta Larsen94NORSkjalg IL42.9919
Odai Fawas Awad Alrbai93QATAspire Qatarej start-

Finalheat 32 juli
Zaidou Hassani93QATAspire Qatar42.0313
Martin Haddal Saether93NORDimna IL42.3614
Marzoug Abdulrahman Marzouq Al Abdul94QATAspire Qatar42.3915
Anton Öberg93SWEHammarby IF44.6821
Johan Enoksson93SWEKlippans FK44.9623
Muaamer Aissa94QATAspire Qatar46.4526
Sigurdur Kristinsson94ISLIRbröt-

Finalheat 42 juli
Gunnar Odenman93SWEHammarby IF40.828
Erik Mårtensson94SWESundsvalls FI42.8617
Patrik Birgersson94SWELaholms IF43.7620
Oskar Eriksson93SWEStensjöns IF44.6922
John Collin94SWESävedalens AIK45.5424
Melker Zetterman93SWELomma FIK45.7725
Erik Röraas94NORMoss IL46.8727
Mikael Gunnlaugsson94ISLIRej start-

P17 Hinder 2000m
Final2 juli
Sander Sekkingstad Terum93NORAurland IL 6:15.991
Carl Senorski93SWEÖrgryte IS 6:30.772
Younes Jilali94SWEHuddinge AIS 6:32.323
Sebastian Robertsson93SWEKlippans FK 6:38.324
Simon Lundell Vakkuri93SWEEnhörna IF 6:42.145
Emanuel Örtengren94SWEIFK Lidingö 6:48.986
Jonas Arbinge93SWESoIK Hellas 7:39.347
Daniel Lindekrantz94DENSkive AMej start-

P17 Längd
2 juli
Filip Hjorth93SWEGefle IF7,131.0
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS6,682.1   6,62 1,8
Tommi Silvennoinen93FINEsbo IF6,542.2   6,33 0,2
Gustav Fridh93SWEHuddinge AIS6,490.4
Patric Hjort93SWEVästerås FK6,472.4   6,35 1,8
Carl Stenson93SWESoIK Hellas6,442.1   6,29 0,2
Jens Agger93DENVejle IF6,350.8
Ingi Runar Kristensson93ISLBreidablick6,252.3   6,23 0,6
Dennis Eriksson93SWESundsvalls FI6,181.2
10 David Sundström93SWESoIK Hellas6,112.6
11 Gunnar Odenman93SWEHammarby IF6,090.5
12 Nils Carlsson93SWERiviera FI6,040.7
13 Mattias Jällrud93SWERånäs 4H5,981.2
14 Jonas Arbinge93SWESoIK Hellas5,88-0.2
15 Espen Ellefsen93NORHaugesund IL5,710.3   5,69 -2,0
16 Andreas Skoog93SWEUllevi FK5,711.5   0,00
17 Örvar Tor Gudnason93ISLUIA5,650.8
18 Axel Kjell93SWETurebergs FK5,400.8
19 Anton Öberg93SWEHammarby IF5,360.7
20 Hans Christian Ödegård93NORIL Giv-Akt5,27-0.4
21 Morten Iversen93DENAalborg Atletik5,202.5   4,81 -0,5
22 Henrik Svanvig93DENVejle IF4,560.5

P17 Spjut700 g
2 juli
Sebastian Thörngren93SWESK Bore64,38
Theodor Thor93SWEKFUM Örebro63,64
Garadar J Fridriksson94NORFredrikstad63,07
Truls Piiksi Röraas93NORMoss IL57,90
Kim Daniel Berget93NORSnögg54,51
Jonathan Harley93SWERydö ASK53,54
Vetle Brunvatne94NORSögne IL52,92
Tord Thoresen Dybhavn94NORFredrikstad52,68
Niclas Rickardsson93SWEGefle IF50,20
10 Christian Trier93DENBagsvaerd AC49,77
11 Erik Liberg93SWEUllevi FK49,41
12 Jacob Bo Hedeager93DENOdense Atletik48,47
13 Andreas Bertelsen94DENVejle IF48,06
14 Salvador Navarro Marttinen93SWETullinge Tumba FI46,62
15 Philip Bäck93SWESoIK Hellas44,24
16 Lukas Kvist94SWEIFK Helsingborg44,22
17 Jens Toft Vaesel94DENSkive AM43,87
18 Kim Fransson94SWEIFK Halmstad43,81
19 Carl Stenson93SWESoIK Hellas42,47
20 Helgi Geyti93FÄRFäröarna42,41
21 Franz Jonas Arnar Arnarson93ISLAfturelding39,82
22 Fredrik Andersson93SWESödertälje IF39,78
23 Marius Ihle Arnesen94NORTyrving36,69
24 Yousif Ali Hassan94QATAspire Qatar34,64
25 Robert Arnason93ISLAfturelding34,38
26 Emil Sorcini94SWEHuddinge AIS33,19
Pierre Stadigh93SWEMalmö AI0,00
Jonas M Halvorsen93NORHerkules FK0,00
Johan Sand94SWESödertälje IF0,00

P16 Längd
2 juli
Simon Karlén94SWEKFUM Arvika7,470,8
Alexander Hornshöj94DENSparta Atletik6,931,2
Fredrick Ekholm94SWEHuddinge AIS6,872,2   6,59 -0,8
Rickard Willman94SWEVästerås FK6,691,4
Philip Bay Andersen94NORKristiansand6,541,6
Thorvald Brudvik94NORFredrikstad6,321,5
André Ilve94SWEIK Pallas6,270,7
Fredrik Löfgren94SWEIFK Lund6,261,1
Abdulrahman HaSAN Mohammed94QATAspire Qatar6,102,4   5,70 -0,8
10 Samuel Grip94SWEBrattås CK6,030,6   5,84 3,2
11 Erik Mårtensson94SWESundsvalls FI6,031,3   0,00
12 Martin Lindén94SWEHanvikens SK6,010,1
13 Erik Kullberg94SWEIFK Helsingborg5,971,9
14 Kim Fransson94SWEIFK Halmstad5,921,4
15 Stig Andreas Langeland94NORÖsteröy IL5,811,3
16 Kjetil Steinstö94NORBergens Turnforening5,802,4   5,69 1,3
17 Filip Michalak94DENAalborg Atletik5,761,2
18 Patrik Birgersson94SWELaholms IF5,750,5
19 Jacob Offersen94DENOdense Atletik5,741,7
20 Tobias Westman94SWERånäs 4H5,721,7
21 Trygvi Laksafoss94FÄRFäröarna5,69-0,1
22 Daniel Kamlin94SWEKarlskoga FI5,680,9
23 Michael Rangel Pedersen94DENAalborg Atletik5,591,7
24 John Nilsson94SWEYstads IF5,560,9
25 Hampus Corneliusson94SWELerum Friidrott5,450,9
26 Hjalmar Eriksson94SWEIFK Helsingborg5,330,5
27 Akeil Charles94SWERånäs 4H5,320,1
28 Niklas Nilsson94SWESkeninge IK5,300,5
29 Steffen Mertov94DENOdense Atletik5,160,8
30 Joakim Felixsson94SWEWärnamo SK4,94-0,3
31 Daniel Rangel Pedersen94DENAalborg Atletik4,840,3   4,22 1,3
32 Nils Andersson94SWESK Bore4,841,4   2,13 3,2
33 Max Oskarsson94SWETanums IF4,760,5
34 Pontus Johansson94SWESödertälje IF4,612,8   2,66 0,9
35 Sigurdur Kristinsson94ISLIR4,362,0
36 Victor Ivarsson94SWEIFK Växjö4,181,2
Emil Sorcini94SWEHuddinge AIS0,00
Jack Johansson94SWELaholms IF

P15 Häck 300m76 cm
Finalheat 12 juli
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF40.971
Gustav Magnusson95SWEBokenäs IF41.022
Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK41.784
Joachim Sandberg95NORSandnes IL42.276
Alexander Lundskog96SWEIF Rigor42.468
Martin Ingebrigtsen95NORSandnes IL42.569
Felix Norén95SWEKatrineholms SK44.1112

Finalheat 22 juli
Hallbjörn Hasund Thorseth95NORDimna IL41.373
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik44.0611
Philip Ingvason95SWEUllevi FK44.1513
Sebastian Gonzales96SWERånäs 4H44.9415
Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg45.4616
Martin Selin95SWEUllevi FK46.9322
Melker Karlsson06SWEUllevi FK48.2425

Finalheat 32 juli
Valtteri Toimela95FINTampereen Pyrintö42.195
Simen K Kopperud95NORNesodden IF42.467
Gunnar Gudmundsson95ISLIR44.6014
Henrik Sandberg95SWEIFK Lund45.9318
Elias Odell95SWEIFK Trelleborg46.3219
Patrik Ljungkvist95SWEHeleneholms IF46.7021
Andreas FT Gjesdal95NORKoll IL47.4823

Finalheat 42 juli
August Duelund95DENSjälland43.8110
Joakim Stenström96SWEIK Hinden45.8117
Markel Hagman96SWEMalmö AI46.4220
Johannes R S Solberg96NORBergens Turnforening47.7224
Michael Chlebek95SWEVäsby IK54.3326
Joakim Malmsjö95SWEHeleneholms IF57.0727

P15 Hinder 1500m
Final2 juli
Nigusu Solomon95SWEHuddinge AIS 4:26.85
Jacob Vikenadler95SWESävedalens AIK 4:36.16
Mousab Adam Mahmoud Ali Tonja95QATAspire Qatar 4:38.14
Ole Martin Rössland95NORGneist IL 4:41.78
Samuel Lundell Vakkuri95SWEEnhörna IF 4:47.28
Aleksander Lie96NORGneist IL 4:50.38
Maximilian Markl96SWEIK Westmannia FI 5:02.82
Fredric Suvanto95FINHangö IK 5:11.79
Erland Simonsson96SWESundbybergs IK 5:14.72
10 Tobias Karlsson95SWESävedalens AIK 5:14.84
11 Oskar Greilert95SWEHanvikens SK 5:30.88
12 Josh Houston96SCOInverclyde AC 5:32.81
Karl Wallén96SWEIstrums SKej start

P15 Längd
2 juli
Douglas Mårtensson95SWEYstads IF6,330,0
Karl Persson95SWEWärnamo SK6,322,3   6,30 0,4
Christopher Swenning95SWEEslövs AI6,240,6
Max Andersson95SWETierps IF6,150,4
Mattias Hjelm95SWEBåstads GoIF6,032,3   5,78 -0,4
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF6,010,4
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer5,940,7
James Kwabena Takyi95QATAspire Qatar5,820,1
Martin Selin95SWEUllevi FK5,76-0,1
10 Martin Johansen95DENAalborg Atletik5,680,3
11 Sindri Hrafn Gudmundsson95ISLBreidablick5,660,9
12 Henrik Sandberg95SWEIFK Lund5,621,6
13 Martin Löfblom95SWEHanvikens SK5,560,3
14 Johan Eriksson Viklund95SWESundbybergs IK5,540,5
15 André Andersson95SWEBrattås CK5,531,3
16 Victor Kloch95DENSjälland5,52-0,4
17 Vegard Fluge95NORASK Friidrett5,460,4
18 Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg5,420,8   5,35 1,5
19 Ricardo Haga Thomassen95NORIL Giv-Akt5,421,4   5,26 1,5
20 Jesper Hellström95SWEHässelby SK5,380,7
21 Arnar Orri Sverrisson95ISLIR5,321,3
22 Daniel Börjesson95SWETrollhättans FIK5,310,6   5,26 1,5
23 Hlynur Kristjansson95ISLIR5,311,7   5,13 0,4
24 Sveinn Sampsted95ISLBreidablick5,271,0   5,20 0,2
25 Christoffer Ebert95DENSjälland5,270,5   5,12 0,7
26 Oscar Holst95SWEIFK Halmstad5,220,3
27 Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik5,190,7   5,09 0,4
28 Jimmy Wikström95SWEÖrbyhus IF5,191,6   4,99 0,1
29 Johan Knutsson95SWEMalmö AI5,190,8   2,27 0,2
30 Morten Simonsen95NORIL Giv-Akt5,180,8
31 David Erlandsson95SWETurebergs FK5,090,8   5,07 1,3
32 Olli Majuri95FINTampereen Pyrintö5,091,0   4,88 0,7
33 Asbjörn Lunde95NORStord IL4,95-0,3
34 Patrik Ljungkvist95SWEHeleneholms IF4,901,3
35 Anton Snällfot95SWEHässelby SK4,830,8
36 Tommy Schmidlechner95FINTampereen Pyrintö4,721,4
37 Johann Bjarni Petursson95ISLIR4,701,5
38 Juho Pommelin95FINTampereen Pyrintö4,600,4
39 Jesper Jansson95SWEHässelby SK4,59-0,3   4,39 1,2
40 Markku Sillman95FINTampereen Pyrintö4,590,7   3,50 1,8
41 Michael Chlebek95SWEVäsby IK4,572,6   4,54 1,2
42 Sebastian Dysterdich95DENSkive AM4,50-0,1
43 Mattias Merkevik95NORASK Friidrett4,370,7
44 Sondre Bergesen95NORASK Friidrett4,281,8
45 Junaid Hassan95SWEHeleneholms IF4,151,3
46 Torri Magnusson95ISLIR3,971,1
47 Kevin Pons95SWESoIK Hellas2,710,7
Kevin Fankl95SWEUllevi FK0,00

P15 Kula4.0 kg
2 juli
Viktor Gardenkrans95SWEHeleneholms IF18,71
Emil Widén95SWEÖsterfärnebo IF14,78
Esben B Kaastrup95DENSkive AM14,53
Gabriel Heen95SWEHuddinge AIS14,28
Tim Söderqvist95SWEDals Södra FFI13,80
Thomas Novotny95DENSjälland13,44
Martin Löfblom95SWEHanvikens SK12,48
Sondre Kolbjörnsen95NORNorna Salhus12,44
Lukas Björnvad95DENSjälland12,20
10 Laurits Trier95DENSjälland12,08
10 Asbjörn Lunde95NORStord IL12,08
12 Sindri Hrafn Gudmundsson95ISLBreidablick11,68
13 André Nyman95SWESvenljunga IK11,66
14 Jimmy Wikström95SWEÖrbyhus IF11,58
15 Ricardo Haga Thomassen95NORIL Giv-Akt11,54
16 Fredrik Fröberg95FINSjundeå IF11,40
17 Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK11,20
18 Hlynur Kristjansson95ISLIR11,11
19 Andreas Vinghed95SWESundbybergs IK10,78
20 Arnar Orri Sverrisson95ISLIR10,64
20 Michael Shirafkan-Nejad95SWEIF Göta10,64
22 Morten Simonsen95NORIL Giv-Akt10,61
23 Mikkel Jörgensen95DENSjälland10,34
24 Nemo Asplund95SWEHanvikens SK9,93
25 Markus Villanger95NORASK Friidrett9,90
26 Sveinn Sampsted95ISLBreidablick9,47
27 Junaid Hassan95SWEHeleneholms IF8,30
Quincey Andersson95SWEEslövs AI0,00

P14 Längd
Kvaltävling2 juli
Charles Mitala96SWEMalmö AI6,09Q0.2
Thobias Nilsson Montler96SWEIF Kronan5,83Q1.5
Tobias Jonsson96SWEDals Södra FFI5,64Q2.4
Felix So96SWEIFK Göteborg5,56Q2.2   5,39 1,5
Cidi Nzita96NORNorna Salhus5,53Q1.4
Artur Engström96SWEIK Ymer5,50Q2.6
Albin Lager96SWEKFUM Örebro5,46Q1.9   5,31 1,5
Gunnar Ingi Hardarson96ISLIR5,46Q1.3   0,00
William Bergenarp96SWEGlanshammars IF5,41Q0.9
10 Alexander Thunberg96SWEIK Stål5,40Q1.3
11 Anton Johansson96SWEKFUM Örebro5,27q2.3   5,14 0,5
12 Florian Plathe96SWEBrattås CK5,18q1.2
13 Isak Stenberg96SWEHulåns IF5,16q1.6
14 Jörgen Staurvik Strand96NORBUL5,10q2.2   4,70 1,5
15 Jakob Johansson96SWETurebergs FK5,06q2.0
16 Magnus Bay Gundersen96NORKristiansand5,05q1.7
17 Frederik Sörensen96DENSkive AM5,041.1
18 Emil Jönsson96SWEIFK Lund4,961.3
19 Santiago Wilkman96SWESundbybergs IK4,951.6
20 Jakob Fornman96SWEIK Finish4,900.9
21 Dadi Fannar Sverrisson96ISLUIA4,871.5
22 Jonas Klöjgård Jensen96DENSAK-774,861.3
23 Emil von Barth96SWEUllevi FK4,811.5   4,78 2,2
24 Martin Jönsson96SWEIFK Lund4,811.1   4,53 1,0
25 Daniel Norén96SWERånäs 4H4,792.2
26 Jonathan Persgården96SWEKongahälla AIK4,771.8
27 Gustav Kullgren96SWEIF Rigor4,691.1
28 Ville Lehtinen96FINTampereen Pyrintö4,671.5
29 Elias Saarinen96FINTampereen Pyrintö4,652.0
30 Kalle Petersson96SWESolna FK4,561.4
31 Johannes R S Solberg96NORBergens Turnforening4,521.6
32 Ilari Laine96FINTampereen Pyrintö4,441.2
33 Miko Viitanen96FINTampereen Pyrintö4,423.7   3,98 0,1
34 Julius Saarinen96FINTampereen Pyrintö4,421.5   0,00
35 Alfred Sederlin96SWERånäs 4H4,391.9
36 Magnus Steinstö96NORBergens Turnforening4,131.5
37 John Amundsson96SWESävedalens AIK4,121.9
38 Henrik Brodin Lien96NORBUL3,942.1   3,82 1,2
39 Marko Valkama96FINTampereen Pyrintö3,920.2
40 John Hjertstedt96SWESkeninge IK3,681.4
Karsten Warholm96NORDimna IL

Final2 juli
Charles Mitala96SWEMalmö AI6,571,8
Thobias Nilsson Montler96SWEIF Kronan6,310,2
Albin Lager96SWEKFUM Örebro5,982,2   5,94 1,3
Gunnar Ingi Hardarson96ISLIR5,941,7
Cidi Nzita96NORNorna Salhus5,921,9
Artur Engström96SWEIK Ymer5,892,5   5,38 0,4
Felix So96SWEIFK Göteborg5,803,2   5,71 0,4
Isak Stenberg96SWEHulåns IF5,763,0   5,46 1,0
Tobias Jonsson96SWEDals Södra FFI5,701,3
10 Florian Plathe96SWEBrattås CK5,641,9
11 Anton Johansson96SWEKFUM Örebro5,620,6
12 William Bergenarp96SWEGlanshammars IF5,571,7
13 Magnus Bay Gundersen96NORKristiansand5,152,8   5,12 1,1
14 Alexander Thunberg96SWEIK Stål4,750,9

P13 600m
Finalheat 12 juli
Sebastian Romer97DENSjälland 1:34.561
Jakob Sjödahl97SWEIK Finish 1:35.432
Andreas Kramer97SWESävedalens AIK 1:35.843
Joachim Munksgaard97DENSjälland 1:37.574
Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 1:37.645
Nicklas Holm97SWESoIK Hellas 1:37.806
Urho Kujanpää97FINTampereen Pyrintö 1:42.2011
Markus Nyberg97SWEIK Finish 1:46.7317
Benjamin Lobo Vedel97DENAalborg Atletikbröt-

Finalheat 22 juli
Jan Jakoubek97SWEIK Hinden 1:37.817
Isac Larsson97SWESävedalens AIK 1:40.698
Bendik Plesner97NORLarvik 1:41.779
Marcus Nilsson97SWELulekamraterna 1:41.9910
Filip Wadman97SWEMölndals AIK 1:42.5412
Jacob Eriksson Viklund97SWESundbybergs IK 1:42.5413
Lars Lunde97NORStord IL 1:43.1714
Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR 1:48.8719
Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik 1:50.2821

Finalheat 32 juli
Valdimar Fridrik Jonatansson97ISLBreidablick 1:43.5215
Edwin Andersson97SWESolna FK 1:44.5516
Edwin Sahlin97SWERåby-Rekarne FI 1:47.1818
Håkan Kjonerud97NORLillehammer IF 1:49.7020
Öyvind Kvalheim Madsen97NORBergens Turnforening 1:57.3522
Kalman Veigar Ingolfsson97ISLSelfoss 1:59.3923
Kristinn Brynjolfsson97ISLIR 1:59.7924
Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR 2:02.4925

P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 10,02 juli
Nicklas Holm97SWESoIK Hellas 9.41q
Viktor Johansson97SWEUllevi FK10.28q
Johannes Ferm97SWEMalmö AI10.35
Felix Antonsson97SWEMalmö AI10.41
Elias Högström97SWESundsvalls FI10.42
Nils Eriksson97SWERånäs 4H10.71
Anthony Torir Santos97ISLIR11.05
Kristinn Brynjolfsson97ISLIR12.36

Försök heat 2-0,92 juli
Albert Kühlmann97DENSjälland 9.56q
Oscar Hjerm97SWEVästerås FK 9.84q
Niklas Svanberg97SWEStenungsunds FI 9.89q
Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK10.52
Filip Augustsson97SWEBrattås CK10.72
Sigtor Helgason97ISLSelfoss10.74
Martin Arvidsson97SWESävedalens AIK11.25
Haukir Aegir Johannesson97ISLIR12.67

Försök heat 3-2,12 juli
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS 9.88q
Öystein Hatlestad Hovland97NORAsker SK 9.99q
Urho Kujanpää97FINTampereen Pyrintö10.00q
Mathias Mörk97DENHelsingör IF10.16q
Melker Kroon97SWEMalmö AI10.48
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF10.65
Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR11.31
Oskar Sidenbladh97SWESoIK Hellas12.67

Final0,12 juli
Nicklas Holm97SWESoIK Hellas 9.13
Albert Kühlmann97DENSjälland 9.35
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS 9.55
Oscar Hjerm97SWEVästerås FK 9.58
Öystein Hatlestad Hovland97NORAsker SK 9.78
Urho Kujanpää97FINTampereen Pyrintö 9.80
Niklas Svanberg97SWEStenungsunds FI 9.81
Mathias Mörk97DENHelsingör IF10.17
Viktor Johansson97SWEUllevi FK10.19

P13 Höjd
2 juli
Valdimar Fridrik Jonatansson97ISLBreidablick164
Niklas Svanberg97SWEStenungsunds FI164
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF161
Sigtor Helgason97ISLSelfoss161
Edwin Sahlin97SWERåby-Rekarne FI154
William Gunnarsson97SWEKFUM Örebro150
Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK146
Oscar Hjerm97SWEVästerås FK146
Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR146
10 Anthony Torir Santos97ISLIR146
11 Hannes Gärdenfors97SWEMalmö AI146
12 Kristoffer Larsson97SWEMalmö AI142
12 Magnus Rasmussen97DENAalborg Atletik142
14 Alexander Waerme97SWEKongahälla AIK142
15 Elias Högström97SWESundsvalls FI142
16 Melker Kroon97SWEMalmö AI142
17 Nils Eriksson97SWERånäs 4H137
18 Felix Antonsson97SWEMalmö AI137
18 Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR137
20 Haukir Aegir Johannesson97ISLIR131
21 Kevin Olsson97SWEIK Finish131
22 Alexander Metze97SWEMölndals AIK124
23 Kristinn Brynjolfsson97ISLIR124

P13 Spjut400 g
2 juli
Simon Lizell97SWEÖstersunds GIF49,18
Rasmus Pagh Andersen97DENVejle IF48,77
Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR44,61
Matthias Hagen97DENSjälland44,56
Jan Jakoubek97SWEIK Hinden43,97
Sigtor Helgason97ISLSelfoss43,91
Simon Henriksson97SWEEslövs AI42,61
Viktor Johansson97SWEUllevi FK39,95
Jarl Bernhard Björklund97NORFredrikstad38,50
10 Joachim Munksgaard97DENSjälland37,68
11 William Gunnarsson97SWEKFUM Örebro37,09
12 Erik Lund97NORBrandbu IL36,62
13 Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK36,49
14 Elias Högström97SWESundsvalls FI32,39
15 Pontus Quick97SWEIFK Lund31,55
16 Robin Ericsson97SWEHabo Friidrott 0431,12
17 Urban Christell97SWESkeninge IK30,21
18 Magnus Rasmussen97DENAalborg Atletik27,94
19 Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik27,71
20 Niklas Kvarnerup97SWEHanvikens SK23,64
21 Nils Eickhoff97SWEIK Ymer23,56
22 Sverri Omar Victorsson97ISLSelfoss22,76
23 Kalman Veigar Ingolfsson97ISLSelfoss18,84

P12 600m
Finalheat 12 juli
Leo Magnusson98SWESävedalens AIK 1:36.201
Jens Gjörsöe98DENSjälland 1:39.402
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS 1:39.833
Casper Stenersen98NORGneist IL 1:40.094
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik 1:47.716
Fredrik Sandvik98NORAskim IF 1:47.857
Mikael Máni Freysson98ISLUIA 1:49.249
Gustav Montin98SWEKFUM Örebro 1:51.1610
Niels Elmhöj Hansen98DENSparta Atletik 1:51.7611
10 Alexander Ivehammar98SWELinköpings GIF 1:52.2012
11 Sackarias Wohlin98SWEStensjöns IF 1:53.6513

Finalheat 22 juli
Viktor Bondesson98SWEMalmö AI 1:47.365
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss 1:48.648
Eric Karlsson98SWESkeninge IK 1:55.5914
Marcus Bredberg98SWEMölndals AIK 1:56.1315
Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK 1:57.6616
Öyvind Steinstö98NORBergens Turnforening 1:58.3417
Axel Abrahamsson98SWEBromma IF 2:01.8718
Viktor Almerskär98SWEIF Kville 2:05.1319
Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA 2:05.4120
10 Simon Persson98SWEKFUM Örebro2:11.4821
11 Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSS 2:17.1522
12 Linus Persson98SWEHeleneholms IF 2:17.6623

P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,32 juli
Max Hrelja98SWELinköpings GIF10.34q
David Svensson98SWEIFK Tumba11.00q
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik11.21q
Mikael Máni Freysson98ISLUIA12.27
Marcus Bredberg98SWEMölndals AIK12.29
Jacob Olvik98SWEUllevi FK13.05

Försök heat 2-0,82 juli
Andreas Hoven98NORIL Sandvin 9.90q
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik10.45q
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK10.50q
Hampus Roos98SWELjungby FIK11.55q
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss12.20
Johan Beckman98SWEIFK Lund13.03
Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSS13.46

Försök heat 3-1,22 juli
Pontus Jansson98SWEWedevågs IF10.80q
Filip Björklund98SWEUpsala IF10.92q
Albin Carlsson98SWEKFUM Arvika12.64
Simon Persson98SWEKFUM Örebro13.73
Karl Vernhard Torleifsson98ISLUMSS13.97
Viktor Bondesson98SWEMalmö AIDQ tjuvstart

Final-0,22 juli
Andreas Hoven98NORIL Sandvin 9.61
Max Hrelja98SWELinköpings GIF 9.86
Filip Björklund98SWEUpsala IF10.44
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik10.49
Pontus Jansson98SWEWedevågs IF10.60
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK11.04
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik11.23
David Svensson98SWEIFK Tumbabröt
Hampus Roos98SWELjungby FIKej start

P12 Kula3.0 kg
2 juli
Wictor Petersson98SWEHässleholms AIS16,13
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK10,05
Hampus Roos98SWELjungby FIK9,97
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK9,07
Jonatan Åsman98SWEHeleneholms IF8,67
Simon Larsson98SWEStenungsunds FI8,61
Thomas Brurås98NORNorna Salhus8,30
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss8,28
Mauro Karlsfred98SWEUllevi FK8,07
10 Atli Geir Sverrisson98ISLUIA8,01
11 Linus Baeckström98SWEUllevi FK7,95
12 David Svensson98SWEIFK Tumba7,91
13 Axel Nykvist98SWETranås AIF7,88
14 Pontus Thorén98SWEIF Göta7,83
15 Karl Vernhard Torleifsson98ISLUMSS7,64
16 Felix Ehrlin98SWEÄrla IF7,59
17 Fredrik Sandvik98NORAskim IF7,40
18 Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA7,36
19 Gustav Tagesson98SWEKFUM Örebro7,30
20 Mikael Máni Freysson98ISLUIA7,22
21 Max Nero98SWEIF Göta7,12
22 Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK6,90
23 Martin Dam Larsen98DENAalborg Atletik6,48
24 Oliver Ascard98SWEIFK Lund6,43
25 Einar Bjarni Helgason98ISLUIA6,37
26 Erik Axlid98SWEUllevi FK6,32
27 Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSS6,28

K 3000m
Finalheat 12 juli
Felicia Hellberg Berglund95SWESundbybergs IK 9:53.141
Runa Skrove Falch90NORSteinkjer 9:54.612
Julie Marie Haabeth88NORFredrikstad10:00.393
Malin Wikström93SWESK Gränsen10:03.824
Ingeborg Lind90NORAskim IF10:05.475
Björk Herup Olsen91FÄRFäröarna10:05.866
Becky Gough90GBRUniv.of Birmingham10:16.337
Ellen Aga Kildal90NORHerkules FK10:20.748
Sandra Södergren89SWEFIF Gnistan10:24.719
10 Anna Baker Mikkelsen94DENBagsvaerd AC10:53.8613
Katrine Vaesel92DENSkive AMej start-
Nanna Bagger93DENSkive AMej start-

Finalheat 22 juli
Linn Eriksen94NORTjalve10:29.5210
Sara Holmgren89SWESävedalens AIK10:33.1911
Nina Persson91SWEÖrgryte IS10:37.2212
Heidi Sydnes Egeland94NORTjalve11:00.0214
Maria Ringstad92NORDimna IL11:10.0315
Isabelle Carlsson-Pallin94SWEMosjö FK11:13.0416
Kristin Hagen92NORHaugesund IL11:22.4917
Camilla Andersson90SWESävedalens AIK11:23.8318
Lovisa Svanborg91SWEBromma IF12:05.0419
Julie Nörgård Jensen94DENSkive AMbröt-

K Häck 400m76 cm
Finalheat 12 juli
Vilde Svortevik94NORLaksevåg61.181
Nuulu Ndiwabene84SWESpårvägens FK61.952
Nanna Boholm92DENAalborg Atletik62.503
Stefania Valdimarsdottir93ISLBreidablick62.694
Amanda Nilsson83SWEHammarby IF62.795
Isabelle Eriksson85SWEIFK Lidingö63.746
Jasmin Sabir92SWEHammarby IF63.827
Frida Persson89SWEHammarby IFbröt-

Finalheat 22 juli
Jessica Hermansson88SWEEslövs AI64.308
Karolina Busznyak84SWEIFK Tumba64.419
Lina Hansson90SWEIK Orient66.5610
Emma Steenberg94DENSAK-7767.1611
Paulina Engfors90SWEHammarby IF68.7812
Emma Lagerqvist89SWEIFK Växjö68.8213
Alexandra Axell89SWELerum Friidrott70.4114
Julie Kitel92NORLambertseterbröt-

K 3000m hinder
Final2 juli
Lena Örn88SWESpårvägens FK10:18.11
Hanne Lyngstad75NORTjalve10:40.62
Kristin Bröndbo88NORSteinkjer10:55.08
Cecilia Norrbom88SWESpårvägens FK11:15.85
Emma Jansson91SWELudvika FFI11:28.67
Erika Svanborg91SWEBromma IF11:33.65
Karina Klok92DENAmager AC12:51.90
Emma Dahl91SWEÖrgryte ISbröt
Maria Borglund91SWESävedalens AIKbröt

K Höjd
2 juli
Öyunn Grindem87NORTjalve185
My Nordström90SWEIK Norrköping FI178
Sofie Skoog90SWEIF Göta174
Helga Margreet Torsteinsdottir91ISLÁrmann170
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö170
Moa Thorstensson90SWESpårvägens FK165
Jennifer Lundgren90SWEIF Rigor160
Kristine Berge93NORIveland160
Hazel Blair90SCOGlasgow154

K Spjut600 g
2 juli
Ellinor Rosenquist89SWEGoIF Tjalve42,29
Isabell GradinSWEHässelby SK42,15
Anna Boberg87SWESävedalens AIK42,14
Mona Ekroll Jaidi95NORNorna Salhus41,14
Matilda Gunnarsson90SWEVästerås FK40,46
Mari Kogstad89SWEKFUM Örebro36,91
Josefin Westelind90SWEÄngelholms IF34,11
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö32,84
Johanna Höglund84SWEUpsala IF31,56
10 Cecilia Lyngstam89SWEIK Orient29,92
11 Solrun Traustadottir95ISLFH27,47

K Xstav
2 juli
Petra Olsen90SWEMalmö AI410
Malin Dahlström89SWEUllevi FK401
Madeleine Nilsson90SWEKvarnsvedens GoIF375
Lisa Wälitalo82SWEKA 2 IF362
Linda Carlsson90SWEIK Ymer362
Lisa Torell91SWEMölndals AIK317
Sara Skogman95SWEÖrgryte IS298

F19 Häck 300m76 cm
Finalheat 12 juli
Malin Lindblom91SWEGefle IF43.341
Sara Bley91SWEGoIF Tjalve43.732
Anne Hansen91NORHovding TIL43.903
Sofie Näslund92SWEIF Vingarna44.184
Marica Merkel Johansson91SWEKA 2 IF44.395
Gabriella Levin91SWEIFK Helsingborg44.566
Anna Troije91SWETurebergs FK47.348

Finalheat 22 juli
Sara Gunnarsson92SWEIK Ymer46.857
Julia Folkesson92SWETranås AIF48.659
Sofie Beckvall91SWEEslövs AI48.9410
Matilda Andersson91SWERånäs 4H50.0911
Mathilda Olsson92SWEFK Athlet50.1312
Malin Lignell92SWEStocksäters IF51.3313

F19 Höjd
2 juli
Linn Gustavsson92SWEIK Ymer175
Louise Persson91SWEIFK Växjö167
Johanna Hellgren92SWEBålsta IK167
Estelle Montler91SWEGöteborgs KIK162
Sabina Winqvist91SWEGöteborgs KIK162
Antonia Wikström92SWELidköpings IS162
Ellnor Snickars92SWEHässelby SK157
Renate Grimstad92NORDimna IL157
Sandra Liljegren91SWEVittsjö GIK151
10 Anna Greilert92SWESoIK Hellas151
11 Sabina Hedhag92SWEUllevi FK144

F19 Stav
2 juli
Sara Eriksson91SWEUllevi FK353
Lisa Torell91SWEMölndals AIK310
Madeleine Rodås92SWEUllevi FK310
Nathalie Busk91SWEMalmö AI

F19 Längd
Kvaltävling2 juli
Melissa Stenzon91SWEGöteborgs KIK5,68Q1,4
Ida Carlsson91SWEOskarshamns SK5,52Q3,0
Mergime Jashari92SWEIK Westmannia FI5,41Q2,4
Hanna Skaraas Johnsen91NORUraedd FI5,38Q2,1
Erika Brandt92SWEMölndals AIK5,36Q2,2   4,60 2,0
Elina Palmquist91SWEIF Göta5,34Q2,2
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro5,32Q3,2   0,00
Lisa Linell91SWELjungby FIK5,29Q1,9   0,00
Frida McCabe92SWEIFK Lund5,29Q1,7   0,00
10 Emilie Starling91DENHvidovre Atletik5,27Q4,1
11 Tina Runesson92SWEFIF Gnistan5,25Q1,8
12 Therése Lindhe91SWEIFK Kristinehamn5,24q1,0
13 Josefin Olsson92SWEMalmö AI5,19q3,5   4,83 0,6
14 Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingö5,18q2,9   4,93 1,6
15 Mikaela Lindqvist91SWEUpsala IF5,15q0,6
16 Malin Brattström91SWEIF Göta5,13q2,2   4,91 1,4
17 Mia Axelsson91SWEIFK Kristinehamn5,102,7
18 Alexandra Svensson91SWEÅhus FIK5,092,0
19 Louise Nyberg92SWEIK Finish5,051,8
20 Linnea Eklund92SWEGöteborgs KIK4,993,2   4,98 1,3
21 Frida Retsloff92SWEHammarby IF4,972,0
22 Sabina Winqvist91SWEGöteborgs KIK4,961,6   4,96 2,1
23 Sofie Hallman92SWESävedalens AIK4,962,6   4,86 2,4
24 Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK4,931,3
25 Helene Hoven91NORIL Sandvin4,890,4
26 Felicia Hedström92SWEUllevi FK4,792,8
27 Evelina Nyman-Wänseth92SWEÖstersunds GIF4,781,4
28 Jennika Larsson91SWELomma FIK4,740,7
29 Louise Wahlgren91SWERånäs 4H4,702,2
30 Helene Aaltvedt91NORUraedd FI4,602,1   3,11 1,3
31 Fredrikke Dam Larsen91SWEEksjö Södra IK4,132,8   4,10 0,9
32 Katarina Landberg92SWELaholms IF2,933,7
Anna Olsson92SWEIFK Lund0,00

F19 Spjut600 g
2 juli
Adriana Haga Thomasen91NORIL Giv-Akt48,18
Helga Margreet Torsteinsdottir91ISLÁrmann46,79
Emilia Amb92SWEBålsta IK40,96
Mia Axelsson91SWEIFK Kristinehamn40,70
Sophie Jensen92SWEMalmö AI38,30
Camilla Norbye92NORTyrving38,19
Eline Bye91SWEOgndal IL36,57
Olivia Didriksson91SWEKFUM Örebro36,05
Christina Lien92NORKristiansand35,34
10 Lisa Linell91SWELjungby FIK35,24
11 Heidi Lindholm91FINIF Länken35,12
12 Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingö33,25
13 Silje Nordahl Disserud91NORIL Sandvin32,32
14 Jessica Johansson92SWETanums IF30,98
15 Fjola B Ragnarsdottir92ISLÁrmann20,78
16 Sandra Sandin92SWEHerrljunga SK19,99

F17 Häck 300m76 cm
Finalheat 12 juli
Stina Troest94DENAmager AC42.331
Agathe Wathne94NORIL Fri43.782
Jessica Bloodworth93SWETranås AIF44.463
Solveig Onstad93NORLaksevåg44.664
Jasmine Burestam93SWEHuddinge AIS44.945
Sofia Granander94SWEKils AIK45.8010
Maja Dahlqvist94SWEKvarnsvedens GoIF45.8511
Tova Eurén Magnusson94SWEGöteborgs KIK46.3115

Finalheat 22 juli
Ellen Mattsson94SWEStocksäters IF45.266
Sofia Johnsson94SWEHässelby SK45.597
Madeleine Eriksson93SWEGefle IF45.768
Marthe Mjöen Berg93NORDimna IL45.799
Rebecka Abrahamsson94SWEIF Udd45.9612
Emma Ehrlin93SWEÄrla IF46.0313
Amanda Folkebrant93SWESoIK Hellas47.6618
Kira Kytölä93FINEsbo IF49.8724

Finalheat 32 juli
Synne Muggerud Sörensen93NORUraedd FI46.1014
Anna Bogunovic Jakobsen93NORSkjalg IL47.6517
Malin Trollsås93SWEDanderyds SK48.3619
Stina M Jansson94SWEGefle IF48.7521
Caroline Hjalmarsson93SWEHovslätts IK49.6022
Sofi Stahring93SWEÖsthammar FI49.7123
Emma Forss94SWEHammarby IF50.3525
Malin Dahl93SWESOK Träffbröt-

Finalheat 42 juli
Louise Tietze93DENSparta Atletik47.4816
Linnea Ivarsson94SWELerum Friidrott48.4720
Sara Jonasson94SWELaholms IF51.1026
Tina Helen Bergem94NORKristiansand51.8127
Clara von Corswant93SWEMölndals AIK53.2228
Josefin Andersson94SWEÖstersunds GIF57.6929
Kristine Berge93NORIvelandbröt-
Ida Hammarström94NORKristiansandej start-

F17 Hinder 1500m
Final2 juli
Sofie Lövdal93FINVasa IS 4:58.21
Sarah Lahti95SWEKlippans FK 5:01.22
Jenny Håland93SWEIFK Tumba 5:03.85
Julia Forsmark93SWEIK Stål 5:11.93
Viktoria Ämting93SWESoIK Hellas 5:12.80
Maria Larsson94SWEUllevi FK 5:13.11
Caroline Tauson94DENSparta Atletik 5:17.85
Johanna Nissen Karlsson93SWELidköpings IS 5:22.91
Charlotte Saxegård94NORFredrikstad 5:31.99
10 Rebecca Snekkenes94NORLörenskog FIL 5:32.14
11 Emma Bivstedt94SWEHässelby SK 5:41.70
12 Filippa Afzelius94SWEMosjö FK 5:44.41
13 Emilia Elofsson95SWELidköpings IS 5:47.18
14 Josefin Ellmarker93SWEIK Orient 5:55.82
15 Jarina Leskinen94FINHangö IK 6:03.12
16 Noora Lukkari94FINHangö IK 6:06.10

F17 Längd
Kvaltävling2 juli
Louise Arvidsson93SWEVittsjö GIK5,53Q3,0   4,93 18,0
Charlotte Skogström93SWETäby IS5,50Q1,9
Matilda Hellqvist93SWEIK Orient5,49Q3,5
Sara Kviberg93SWESoIK Hellas5,46Q1,4
Erika Eskilsson93SWEMalmö AI5,43Q2,3
Eline Breilid93NORKristiansand5,40Q1,1
Benedikte Abrahamsen93NORNorna Salhus5,33Q2,0
Maria Run Gunnlaugsdottir93ISLÁrmann5,30Q-0,6
Rebecca Andersson93SWEKFUM Örebro5,25Q2,1
10 Angelica Karlsson93SWETanums IF5,20q3,6   5,15 15,0
11 Stefania Valdimarsdottir93ISLBreidablick5,18q2,1   5,05 11,0
12 Anna Hildingsson93SWELerum Friidrott5,15q1,7
13 Caroline Hjalmarsson93SWEHovslätts IK5,04q2,9   4,92 2,8
14 Louise Tietze93DENSparta Atletik5,04q2,7   4,84 1,2
15 Martine Bye93SWEOgndal IL4,99q1,6
16 Luisa Falk93DENAmager AC4,96q4,0   4,60 3,0
17 Sofie Pettersson93SWEKatrineholms SK4,912,6
18 Lisa Sernbrandt93SWEHuddinge AIS4,871,3   0,00
18 Kira Kytölä93FINEsbo IF4,873,0   0,00
20 Huma Nielsen93DENAmager AC4,782,0
21 Ingunn Yr Angantysdottir93ISLBreidablick4,722,5
22 Stine Sörensen Landsnes93NORKristiansand4,693,0   4,57 20,0
23 Martina Hollner93SWEIF Kville4,600,8
24 Melanie Ngwe93SWEIF Kville4,512,1
25 Avalon Ernstsson93SWEIFK Halmstad4,352,7
26 Sofie Tholander93SWESoIK Hellas3,962,8   3,95 -2,0
Celina Soledn93NORStord IL0,00
Kaia Berg93NORHerkules FK0,00
Erika Håkansson93SWEIK Finish0,00
Johanna Hermansson93SWESoIK Hellas
Julia Wigren93SWEGefle IF0,00

F17 Spjut600 g
2 juli
Julia Eriksson94SWEUllevi FK47,33
Ingeborg Sverdrup Rönningen94NORSki IL43,29
Maria Börstad Jenssen94NORStjördal FIK42,61
Clara Hellan Larsen94NORTyrving40,08
Angeliqua Lafon93SWESöderhamns IF39,52
Ane Dahlen94NORTyrving39,30
Monica Larssen93NORHerkules FK38,76
Karoline H Andersen93NORHalden IL36,61
Emma Haaranen93SWEHögbo GIF36,04
10 Stina Petersson94SWELjungby FIK35,86
11 Malin Andersson93SWEHeleneholms IF35,35
12 Malin Stenmark94SWESundsvalls FI34,57
13 Camilla Hansen94DENGreve Atletik34,54
14 Kristina Kristianslund93NORBaekelaget33,51
15 Sofie Davoust94SWEIFK Tumba33,36
16 Linda Nilsson93SWESödertälje IF32,43
17 Elina Rapp93SWEIK Sisu32,17
18 Charlotte Skogström93SWETäby IS31,62
19 Frida Tunemar93SWEMotala AIF31,56
20 Alexandra Johansson94SWEKFUM Örebro31,21
21 Camilla Lien94NORKristiansand30,98
22 Maria Run Gunnlaugsdottir93ISLÁrmann30,78
23 Huma Nielsen93DENAmager AC30,59
24 Andrea Breilid94NORKristiansand30,39
25 Louise Odgaard93DENHelsingör IF30,23
26 Martine Bye93SWEOgndal IL28,74
27 Amalia Hallarås93SWEGöteborgs KIK28,13
28 Ida Hammarström94NORKristiansand26,74
29 Caroline Andersson93SWEGefle IF26,39
30 Freja Liljedahl94SWEGefle IF26,24
31 Mikaela Frankestål94SWEIF Rigor24,47
32 Heidi Hejgaard94DENSkive AM24,38
33 Linnea Blomberg94SWEHässelby SK18,95
34 Niki Sandström94SWEHässelby SK14,98

F16 Längd
Kvaltävling2 juli
Khaddi Sagnia94SWEUllevi FK5,91Q1,4
Guro Forbord Anderssen94NORKristiansand5,67Q1,4
Elin Larsson94SWEFalkenbergs IK5,55Q2,4
Laeticia Kim Bruun94DENSparta Atletik5,50Q2,8
Merika Sumanen94FINTampereen Pyrintö5,48Q0,8
Phylis Boateng-Gyamfi94NORBUL5,44Q2,6   5,02 1,2
Sofia Andersson94SWEÖrbyhus IF5,36Q1,4
Hanna Kober94SWEIFK Lund5,35Q1,1
Agathe Wathne94NORIL Fri5,33Q1,1
10 Caroline Taxén94SWEEnköpings AIF5,18q1,2
11 Ingeborg Sverdrup Rönningen94NORSki IL5,17q3,0   4,98 2,0
12 Sofia Jäger Stenberg94SWESundbybergs IK5,06q1,7
13 Marte Wilsson94NORKristiansand5,05q2,7   4,70 1,2
14 Dorothea Johannesdottir94ISLIR5,02q2,7   3,96 1,3
15 Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK4,98q1,2
16 Nora Ökstad Gjeldnes94NORFredrikstad4,94q0,8
17 Emma Olsson94SWEKils AIK4,931,9
18 Johanna Kristin Johannesdottir94ISLIR4,890,6
19 Maja Svensson94SWEMalmö AI4,882,2
20 Stina Petersson94SWELjungby FIK4,831,1   4,74 2,3
21 Emma Bengtsson94SWEKFUM Örebro4,833,3   4,60 0,0
22 Amanda Bills94SWEHässelby SK4,811,2
23 Camilla Lien94NORKristiansand4,752,6   0,00
24 Siri Brödje94SWELaholms IF4,741,7
25 Elina Gunnarsson94SWEHovslätts IK4,723,1   4,30 1,2
26 Malin Cederqvist94SWEGöteborgs KIK4,712,1   4,37 1,5
27 Kaja Marie Johansen94NORMoss IL4,692,2   4,58 0,8
28 Lara Louise Roessler94DENOdense Atletik4,680,1
29 Saila Seppälä94FINTampereen Pyrintö4,624,1   4,42 14,0
30 Farydah Inoussa94SWEHässelby SK4,572,4   4,43 19,0
31 Josefine Danielsen94NORFredrikstad4,553,5   4,52 1,1
32 Sara Angelmyr94SWEIFK Nora4,530,7
33 Gry Olsson94SWEGöteborgs KIK4,51-0,6
34 Julie Farseth Berg94NORBUL4,472,3   4,39 16,0
35 Julia Hammarberg94SWEKFUM Örebro4,461,7
36 Erica Wide94SWEBromma IF4,440,1   4,52 2,3
37 Josefine Brånn94SWEKatrineholms SK4,442,8   4,37 4,0
38 Ingrid B Lien94NORBUL4,412,0
39 Niki Sandström94SWEHässelby SK4,341,1
40 Iris Winberg94FINHangö IK4,312,4   4,24 1,9
41 Suvi Ojala94FINTampereen Pyrintö4,251,0
42 Caroline Jansson94SWEÖrbyhus IF4,222,2
43 Felicia Höglund94SWEGöteborgs KIK4,120,6   4,10 0,7
44 Sara Berglöf94SWESundbybergs IK4,122,6   0,00
45 Linnea Blomberg94SWEHässelby SK4,072,4
46 Gabriella Svensson94SWEFalkenbergs IK4,012,1   3,92 0,3
47 Louise Dahl94SWENyköpings BIS4,010,2   0,00
48 Louise Svensson94SWEFalkenbergs IK3,701,6   0,00
Mathilda Martinsson94SWEIK Finish0,00
Ellen Runesson94SWEUF Contact0,00

F15 800m
Finalheat 12 juli
Betty Strandberg95SWEGefle IF 2:13.741
Arna Stefania Gudmundsdottir95ISLIR 2:15.572
Sandra Olsson95SWESK Bore 2:16.863
Helene Wellm95DENSjälland 2:19.714
Isabell Norstedt95SWEIFK Helsingborg 2:22.205
Ida Ignell95SWEVillstads GIF 2:27.6611
Lisa Bergdahl95SWEGlanshammars IF 2:28.2712
Erika Lövqvist95SWEHagunda IF 2:29.6314
Nike Alfredsson95SWERånäs 4H 2:31.1715

Finalheat 22 juli
Rebecca Munn95SCOInverclyde AC 2:24.346
Rikke Begsvand95NORTjalve 2:25.237
Emma Fogelqvist95SWESpårvägens FK 2:25.518
Siri Ohrankämmen95SWESävedalens AIK 2:26.359
Jessica Bengtsson95SWESävedalens AIK 2:26.6910
Josefine Brekke95NORTjalve 2:29.6313
Eveliina Hiltunen95SWEUllevi FK 2:32.9216
Kristin Liv Svabo Jonsdottir95ISLIR 2:41.6621
Hanna Karlsson95SWERånäs 4H 2:42.3423

Finalheat 32 juli
Rannveig Dora Baldursdottir95ISLIR 2:37.2017
Emilia Rosvall95SWEHässelby SK 2:38.8018
Alberte Pedersen95DENSkive AM 2:39.5719
Kristine Roaldsö95NORSkjalg IL 2:40.8120
Trine Markvardsen95NORSkjalg IL 2:42.1122
Eira B Hammeren95NORKoll IL 2:42.4724
Fanny Rousu95FINHangö IK 2:44.2825
Frida Thorsson95SWEUllevi FK 2:46.7426
Pebbles Höglind95SWESundbybergs IKbröt-

F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 1-0,52 juli
Miia Sillman95FINTampereen Pyrintö12.22q
Emelie Larsson95SWEMölndals AIK12.49
Marie Vermund95DENSparta Atletik12.56
Olivia Wiktorsson95SWEÖstersunds GIF12.82
Jennie Honkanen95SWEUllevi FK13.21
Kristin Liv Svabo Jonsdottir95ISLIR13.44
Sofie Berglöf95SWESundbybergs IK13.45
Margret Lilja Arnarsdottir95ISLIR13.82
Camilla Nesset95NORDimna ILej start

Försök heat 2-0,62 juli
Erika Löke95SWEFalu IK12.08q
Mathilda Svensson95SWEUllevi FK12.38q
Camilla L Nielsen95DENSjälland12.78
Hannah Rossland95SWEIFK Tumba12.83
Susanne Schussler95SWEIF Göta13.17
Linda Fdlöjborg95DENOdense Atletik13.30
Isabell Norstedt95SWEIFK Helsingborg13.49
Ella Eriksson95SWERånäs 4H14.24
Georgia Militiadou95SWETurebergs FK15.89

Försök heat 30,02 juli
Malin Skogström95SWETäby IS12.02q
Fanny Roos95SWELjungby FIK12.72
Annika Silvennoinen95FINEsbo IF12.73
Ragnhild Kilborn95SWEGöteborgs KIK13.07
Sara Blicher Hemberg95SWEIFK Halmstad13.14
Hannah Svensson95SWEHuddinge AIS13.23
Elisa Margret Palmadottir95ISLIR13.61
Anna Mathisen95SWEStenungsunds FI13.77
Celine Kroné95SWEYstads IF14.16

Försök heat 4-1,42 juli
Elise Malmberg95SWEHässleholms AIS12.04q
Olivia Hawkins95SWERånäs 4H12.64
Meron Tekle95SWEVäsby IK12.75
Sidsel Björgo Adam95NORFagernes IL12.89
Sarah Larsson95SWEIF Göta13.15
Elin Axberg95SWEKongahälla AIK13.27
Emma Aro95FINEsbo IF13.69
Rebecka Schmidt95SWEIF Kronan13.96
Rannveig Dora Baldursdottir95ISLIR14.02

Försök heat 5-0,52 juli
Frida Johansson95SWEIF Göta12.13q
Mathilde Heltbech95DENSjälland12.62
Ellinor Bill95SWEHammarby IF12.63
Nathalie Fast Ekström95SWEMölndals AIK12.87
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK12.92
Andrea Saetersdal95NORUraedd FI13.11
Mai Brit Berge95NORIveland13.49
Fanny Öhrn-Selahn95SWESundbybergs IK14.81
Stefania Aradottir95ISLUMSS15.14

Försök heat 6-1,52 juli
Reetta Hurske95FINTampereen Pyrintö11.76q
Jenny Carlsson95SWEUllevi FK11.81q
Elin Lindell95SWEHammarby IF12.21q
Frida Furebring95SWEIFK Lund12.74
Amanda Rydén95SWEHuddinge AIS13.27
Jennie Walfridsson95SWEFK Athlet13.84
Sveinborg Katle Danielsdottir95ISLUMSS14.41
Arna Rin Olafsdottir95ISLIR14.93
Heidi Markelin95FINEsbo IFDQ tjuvstart

Final-0,12 juli
Elise Malmberg95SWEHässleholms AIS11.65
Reetta Hurske95FINTampereen Pyrintö11.66
Jenny Carlsson95SWEUllevi FK11.73
Malin Skogström95SWETäby IS11.81
Frida Johansson95SWEIF Göta12.05
Elin Lindell95SWEHammarby IF12.07
Erika Löke95SWEFalu IK12.09
Miia Sillman95FINTampereen Pyrintö12.18
Mathilda Svensson95SWEUllevi FK12.45

F15 Häck 300m76 cm
Finalheat 12 juli
Annelouise Villum Jensen96DENSAK-7744.491
Malin Skogström95SWETäby IS45.002
Alice Petersson95SWEFI Kalmarsund45.383
Madeleine Björlin-Delmar96SWEIFK Göteborg46.835
Olivia Hawkins95SWERånäs 4H47.056
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK48.0410
Emma Gustafsson95SWEIK Ymer49.8515
Paula Llano95NORLaksevågbröt-

Finalheat 22 juli
Andrea Saetersdal95NORUraedd FI46.714
Frida Furebring95SWEIFK Lund47.347
Mai Brit Berge95NORIveland49.4813
Elin Lindell95SWEHammarby IF50.0316
Heidis Sigurjonsdottir96ISLUIA50.1317
Anita Hinriksdottir96ISLIR51.0418
Sveinborg Katle Danielsdottir95ISLUMSS55.7725
Elisa Margret Palmadottir95ISLIRej start-

Finalheat 32 juli
Meron Tekle95SWEVäsby IK47.679
Amanda Rydén95SWEHuddinge AIS49.5214
Ruth Tekle96SWEVäsby IK51.7720
Olöf Run Juliusdottir96ISLUMSS52.6121
Sofia Frohm96SWESoIK Hellas53.2822
Felicia Ascard96SWEIFK Lund54.5223
Sara Skogman95SWEÖrgryte ISej start-

Finalheat 42 juli
Johanna Holmén Svensson95SWEAlingsås IF47.558
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK48.2711
Louise Österberg95SWESöderhamns IF48.7312
Mathilda Andersson96SWEÅhus FIK51.0619
Torgerdur Bettina Fridriksdottir96ISLUMSS54.7724
Stefania Aradottir95ISLUMSS56.7126
Emmie Eriksson-Ohlsson95SWEÅhus FIKej start-

F15 Längd
Kvaltävling2 juli
Elise Malmberg95SWEHässleholms AIS5,78Q1,4
Nellie Mårtensson95SWEHässleholms AIS5,37Q1,7
Reetta Hurske95FINTampereen Pyrintö5,36Q1,0
Anna Kvam95NORKristiansand5,35Q3,6   5,04 1,2
Martha Traoré95DENSjälland5,35Q0,6   0,00
Miia Sillman95FINTampereen Pyrintö5,31Q1,4
Natalie Möllerberg95SWEMalmö AI5,27Q1,3   0,00
Erika Löke95SWEFalu IK5,27Q1,6   0,00
Marie Vermund95DENSparta Atletik5,22Q0,8
10 Ida Jansson95SWERånäs 4H5,20Q2,4
11 Julia Sederlin95SWERånäs 4H5,11q1,3   5,09 3,3
12 Josefine Enoksson95SWEKlippans FK5,11q0,6   0,00
13 Malin Skogström95SWETäby IS5,08q1,6   5,07 1,6 4,97 0,5
14 Hannah Svensson95SWEHuddinge AIS5,08q1,9   5,07 1,3 X
15 Nathalie Erlingcarl95SWEHässelby SK5,08q1,5   4,87 1,9
16 Ida Gustafsson95FINIF Raseborg5,07q2,0
17 Matilda Matthys95SWEGoIF Tjalve5,052,8
18 Alexia Holse95SWELinköpings GIF5,041,1
19 Alice Lidén95SWETranås AIF5,021,8
20 Olivia Wiktorsson95SWEÖstersunds GIF4,991,5
21 Sandra B Christensen95DENSjälland4,940,6   4,93 0,3
22 Emelie Orosz95SWELjungby FIK4,941,1   0,00
23 Ellinor Bill95SWEHammarby IF4,922,0
24 Sidsel Björgo Adam95NORFagernes IL4,912,0
25 Johanna Larsson95SWEVillstads GIF4,890,3   4,71 0,8
26 Lisa Sandström95SWEIFK Sunne FK4,891,1   2,25 2,0
27 Lisa Cronquist95SWEIFK Lund4,881,9
28 Amanda Åstrand95SWEFIF Gnistan4,842,2   4,74 20,0
29 Ragnhild Kilborn95SWEGöteborgs KIK4,812,0
30 Wilma Kroon95SWEMalmö AI4,791,1
31 Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK4,772,1
32 Anette Höyland95NORKristiansand4,761,3   4,64 2,2
33 Louise Gabrielsson95SWEHuddinge AIS4,761,3   4,63 0,5
34 Nadia Akpana Assa95NORBUL4,730,5
35 Shade Oluware95SWEIK Ymer4,721,1
36 Elisa Margret Palmadottir95ISLIR4,670,4   4,66 1,9
37 Karoline Klemp Petersen95NORBUL4,672,2   4,57 1,9
38 Marianne Benserud95NORGneist IL4,660,2
39 Charlotte Alatalo95SWEMölndals AIK4,651,9
40 Josefina Frenander95SWEIFK Lund4,632,3
41 Ulrikke Haraldstad95NORKristiansand4,621,4   4,60 1,3
42 Sabine Hoffman95SWELerum Friidrott4,621,9   0,00
43 Erika Wamsler95SWEIFK Lund4,611,7
44 Julia Ljung95SWEHovslätts IK4,591,0
45 Eveliina Hiltunen95SWEUllevi FK4,55-0,5
46 Isabella Rosenqvist95SWEIF Göta4,540,6
47 Moa Beckman95SWEIFK Lund4,511,3
48 Anna Mathisen95SWEStenungsunds FI4,501,1
49 Rebecka Schmidt95SWEIF Kronan4,490,7   4,34 0,5
50 Johanna Konséleus95SWEUllevi FK4,490,8   0,00
51 Hannah Rossland95SWEIFK Tumba4,471,0   4,46 2,3
52 Emma Aro95FINEsbo IF4,470,7   4,33 2,7
53 Hekla Run Amundadottir95ISLIR4,470,5   0,00
54 Ella Eriksson95SWERånäs 4H4,461,4
55 Annika Silvennoinen95FINEsbo IF4,441,9   2,45 9,0
56 Arna Rin Olafsdottir95ISLIR4,401,1
57 Linda Fdlöjborg95DENOdense Atletik4,270,7
58 Nathalie Wanhainen95SWEIFK Göteborg4,170,1
59 Marielle Stålberg95SWEFalkenbergs IK4,121,2
60 Heidi Markelin95FINEsbo IF4,03-0,1   4,00 1,3
61 Sandra Christensen95DENOdense Atletik4,030,4   3,90 1,8
62 Sveinborg Katle Danielsdottir95ISLUMSS3,970,8
63 Stefania Aradottir95ISLUMSS3,962,5   3,58 16,0
64 Andrea Ågren95SWELerum Friidrott3,930,5
65 Ninna Nielsen95DENOdense Atletik3,531,6
Elin Sjödahl95SWEKFUM Örebro0,00
Freja Avebäck95SWEHammarby IF0,00
Astrid Råd Valderhaug95NORTyrving0,00

Final2 juli
Elise Malmberg95SWEHässleholms AIS6,000,6
Erika Löke95SWEFalu IK5,753,1   5,41 15,0
Reetta Hurske95FINTampereen Pyrintö5,581,8   5,57 1,7
Nellie Mårtensson95SWEHässleholms AIS5,581,0   5,52 2,6
Anna Kvam95NORKristiansand5,551,4
Ida Jansson95SWERånäs 4H5,501,2
Malin Skogström95SWETäby IS5,470,6
Miia Sillman95FINTampereen Pyrintö5,421,9
Nathalie Erlingcarl95SWEHässelby SK5,331,7
10 Hannah Svensson95SWEHuddinge AIS5,321,6
11 Martha Traoré95DENSjälland5,291,4
12 Julia Sederlin95SWERånäs 4H5,282,5
13 Josefine Enoksson95SWEKlippans FK5,261,1
14 Ida Gustafsson95FINIF Raseborg4,860,1
15 Natalie Möllerberg95SWEMalmö AI3,191,4
Marie Vermund95DENSparta Atletik0,00

F15 Kula3.0 kg
2 juli
Fanny Roos95SWELjungby FIK14,56
Mona Ekroll Jaidi95NORNorna Salhus13,61
Camilla Leonardsen Rönning95NORNittedal IL13,09
Marinda Petersson95SWEHässleholms AIS11,60
Nellie Mårtensson95SWEHässleholms AIS11,53
Ida Elm95SWELinköpings GIF11,45
Amanda Hanstål95SWESäffle FIK11,23
Elin Jonsson95SWEIK Ymer11,12
Hekla Run Amundadottir95ISLIR10,72
10 Maria Nilsson95SWEIK Orient10,58
11 Fanny Öhrn-Selahn95SWESundbybergs IK10,46
12 Mikaela Gerkman95FINEspoon Tapiot10,35
13 Solveig B Thoresen95NORHalden IL10,28
14 Nadia Shirafkan-Nejad95SWEIF Göta10,24
15 Julia Ljung95SWEHovslätts IK10,22
16 Nathalie Erlingcarl95SWEHässelby SK10,15
17 Linn Samuelsson95SWETranås AIF9,95
18 Tenna Michaelsen95DENSjälland9,76
19 Lovisa Helmius95SWEIFK Lund9,50
20 Emmie Eriksson-Ohlsson95SWEÅhus FIK9,45
21 Sigrid Borge95NORÖsteröy IL9,28
22 Anna Karina Kristianslun9595NORBaekelaget8,90
23 Freja Avebäck95SWEHammarby IF8,75
24 Frida Nilsson95SWESödertälje IF8,17
25 Camilla Visted95NORNorna Salhus8,15
26 Ane Drange95NORSkjalg IL7,90
27 Sveinborg Katle Danielsdottir95ISLUMSS7,26
Elisa Myllymäki96FINTampereen Pyrintö9,09UT

F14 800m
Finalheat 12 juli
Madeleine Björlin-Delmar96SWEIFK Göteborg 2:16.261
Linn Söderholm96SWESävedalens AIK 2:17.352
Ingvild Drablös96NORTyrving 2:17.933
Julia Ivehammar96SWELinköpings GIF 2:21.144
Line Kalstrup Schulz96DENRanders Atletik 2:23.035
Anita Hinriksdottir96ISLIR 2:23.116
Eliisa Räsänen96FINTampereen Pyrintö 2:24.607
Alice Anersson96SWELidköpings IS 2:28.349
Maria Larsen96DENSjälland 2:28.5811
10 Julia Wide96SWEBromma IF 2:31.7912

Finalheat 22 juli
Marthe Nordlunde96NORLillehammer IF 2:28.088
Lyda Liljeqvist96SWETurebergs FK 2:32.7514
Elsa Berg96FÄRFäröarna 2:33.1515
Matilda Andersson96SWESävedalens AIK 2:33.4117
Heidis Sigurjonsdottir96ISLUIA 2:34.6318
Jonna Westerlund96SWEIK Pallas 2:36.8019
Angelica Strandberg96SWEIFK Umeå 2:39.8324
Emma Bouw96SWEUpsala IF 2:43.4131
Nicci Laidler96SWEYstads IF 2:50.9640
Frida Grindheim96SWEIFK Helsingborgbröt-

Finalheat 32 juli
Johanna Högardh96SWEIFK Halmstad 2:28.5310
Lisa Emilsson96SWESkeninge IK 2:33.3016
Linnea Karlsson96SWEVarbergs GIF 2:39.4821
Johanna Andersson96SWEMölndals AIK 2:39.7823
Linnea Flyman96SWEIK Finish 2:40.0025
Ylva Fridell96SWEMölndals AIK 2:40.5826
Hedda Hedesnkog96SWEHässelby SK 2:41.2927
Sophia Isevik96SWEHässelby SK 2:41.3228
Asgerdur Jana Augustsdottir96ICEUFA 2:43.1030
10 Charlotte Carlberg96SWEHeleneholms IF 2:47.1436

Finalheat 42 juli
Christine Garder96DENSkive AM 2:39.0620
Anne Svanvig96DENVejle IF 2:39.4922
Astrid Fridell96SWEMölndals AIK 2:41.5229
Laufey Runarsdottir96ISLIR 2:44.9932
Patricia Parkusjärvi96FINTampereen Pyrintö 2:45.2133
Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIR 2:46.1734
Sigridur Karlsdottir96ISLIR 2:46.1935
Astrid Storgaard96DENOdense Atletik 2:48.1237
Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss 2:49.1338
10 Audur Maria Oskarsdottir96ISLIR 2:50.1939

Finalheat 52 juli
Sofia Frohm96SWESoIK Hellas 2:32.4913
Kristin Margret Kristjansdottir96ISLIR 2:52.7441
Hanna Carlsson96SWEKongahälla AIK 2:56.6042
Amanda Sandberg96SWEIFK Umeå 3:00.8043
Veronica Volanen96FINTampereen Pyrintö 3:10.0044
Robyn Harte96SCOInverclyde AC 3:11.1045
Sanna Ceder96SWEIFK Halmstadbröt-
Sigrun Elfa Snaebjörnsdottir96ISLIRej start-
Ragnhildur Kjerulf96ISLIRej start-
Kathrine Rosenlund96DENVejle IFej start-

F14 Häck 80m
Försök heat 1-1,42 juli
Ylva Engdahl96SWEDanderyds SK12.65q
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK13.07
Gabrielle Wehlander96SWEGöteborgs KIK13.33
Sara Jacobsson96SWEMalmö AI13.71
Julia Ögren96SWEVarbergs GIF13.93
Ellen Sjöstrand96SWELerum Friidrott13.98
Sara Derelöv96SWEMotala AIF14.31
Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIR15.46

Försök heat 2-0,42 juli
Sophie Roessler96DENOdense Atletik12.24q
Sara Cannmo96SWEHovslätts IK12.68q
Daniela Karlsson96SWEVästerås FK12.98
Annette Nielsen96DENSjälland13.08
Linn Jensstad96SWEIF Vingarna13.52
Alice Eriksson96SWEKungsängens SK14.79
Olöf Run Juliusdottir96ISLUMSS14.99
Kristin Margret Kristjansdottir96ISLIR15.78

Försök heat 3-1,12 juli
Fanny Holgersson96SWEFIF Gnistan12.68q
Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK13.14
Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve13.46
Emma Wernung96SWESävedalens AIK13.68
Elin Helgesson96SWEIFK Tumba14.37
Emma Bouw96SWEUpsala IF14.69
Petra Waage96ISLIR15.17
Stina Norss96SWEHammarby IF18.62

Försök heat 4-1,02 juli
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansand12.18q
Monika Benserud96NORGneist IL12.21q
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK12.65q
Hanna Jonsson96SWESundbybergs IK13.28
Ditte Troest96DENAmager AC13.59
Ingrid Halvorsen Verpe96NORHaugesund IL13.61
Gudrun Heida Bjarnadottir96ISLSelfoss14.06
Torhildur Kristin Asgeirsdottir96ISLIR17.08
Laura Thomson96SCOInverclyde AC18.12

Försök heat 5-1,32 juli
Mathilda Andersson96SWEÅhus FIK12.79
Sofia Andersson96SWEIFK Växjö13.06
Emma Westerlund96SWEUllevi FK13.40
Asgerdur Jana Augustsdottir96ICEUFA13.86
Sofia Lindfors96SWESoIK Hellas14.06
Torgerdur Bettina Fridriksdottir96ISLUMSS14.54
Frida Carlsson96SWEHanvikens SK14.87
Caroline l Nielsen96DENSparta Atletikbröt

Försök heat 6-1,02 juli
Frida Werner96SWEHässelby SK13.35
Mari Bakkeli96NORLillehammer IF13.58
Heidis Sigurjonsdottir96ISLUIA13.61
Eliisa Räsänen96FINTampereen Pyrintö13.67
Audur Maria Oskarsdottir96ISLIR13.83
Olivia Maunsbach96SWEIFK Lund14.49
Annie Anies96SWEGöteborgs KIK14.88
Amanda Carlsson96SWELinköpings GIF14.92

Försök heat 7-0,52 juli
Amber Helminski96SWEIF Rigor12.50q
Amanda Jansson96SWEÖrbyhus IF12.56q
Lisa Brix96DENSjälland13.57
Sanna Pihkala96FINTampereen Pyrintö13.64
Madeline Borg96SWEUF Contact14.49
Filippa Karlsson96SWEVarbergs GIF14.57
Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss15.13
Sigrun Elfa Snaebjörnsdottir96ISLIR15.14

Final-1,22 juli
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansand11.73
Sophie Roessler96DENOdense Atletik11.89
Monika Benserud96NORGneist IL12.28
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK12.52
Amanda Jansson96SWEÖrbyhus IF12.68
Fanny Holgersson96SWEFIF Gnistan12.75
Sara Cannmo96SWEHovslätts IK12.75
Ylva Engdahl96SWEDanderyds SK12.87
Amber Helminski96SWEIF Rigor14.57

F14 Längd
Kvaltävling2 juli
Amber Helminski96SWEIF Rigor5,34Q0,5
Adriana Janic96SWEMalmö AI5,23Q2,1
Cathrine Vintergaard Ott96DENSjälland5,21Q0,1
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK5,18Q-0,6
Elvira Richardsson96SWEIFK Kristinehamn5,16Q0,5
Izabelle Kjellberg96SWEIF Göta5,12Q0,4
Sophie Roessler96DENOdense Atletik5,11Q1,4
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK5,09Q1,0
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansand5,07Q1,5
10 Ellinor Englundh96SWESäters IF5,03Q1,4
11 Mari Bakkeli96NORLillehammer IF4,95Q0,5
12 Monika Benserud96NORGneist IL4,94Q1,0   4,94 0,8
13 Agnes Lundin96SWEHovslätts IK4,92Q0,1   4,89 1,0
14 Jennifer Karlsson96SWETanums IF4,92Q1,3   4,73 1,7
15 Gudrun Heida Bjarnadottir96ISLSelfoss4,87Q0,5
16 Sofia Lindfors96SWESoIK Hellas4,86Q-1,8
17 Annette Nielsen96DENSjälland4,850,9
18 Linn Forevärn96SWERånäs 4H4,841,1
19 Kristina Sieland96DENSparta Atletik4,821,7   4,77 1,3
20 Moa Fanqvist96SWESundsvalls FI4,820,9   4,71 0,9
21 Asgerdur Jana Augustsdottir96ICEUFA4,821,0   0,00
22 Lilly Andersson96SWEEslövs AI4,790,2
23 Frida Grindheim96SWEIFK Helsingborg4,782,4   4,68 18,0
24 Heidis Sigurjonsdottir96ISLUIA4,741,0   4,66 1,6
25 Julia Reunanen96FINTampereen Pyrintö4,741,4   3,73 1,2
26 Linn Jensstad96SWEIF Vingarna4,722,2   4,60 15,0
27 Emmi Heikkinen96FINTampereen Pyrintö4,680,8
28 Johanna Billberg96SWEIF Göta4,652,4   4,48 1,3
29 Ida Ekroth96SWEUpsala IF4,650,5   4,37 0,1
30 Linn Henriksson96SWEFIF Gnistan4,602,0
31 Maja Persson96SWEIF Rigor4,591,8
32 Anna-Riikka Laihanen96FINTampereen Pyrintö4,581,1
33 Izabella Salkola96SWEIF Rigor4,541,4   4,52 0,0
34 Audur Maria Oskarsdottir96ISLIR4,541,7   4,29 1,1
35 Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK4,531,1
36 Felicia Andersson96SWEGöteborgs KIK4,521,7
37 Hanna Jonsson96SWESundbybergs IK4,511,0
38 Ylva Engdahl96SWEDanderyds SK4,491,6   4,45 0,3
39 Johanna Elfving96SWEKFUM Örebro4,491,3   4,44 3,1
40 Alexandra Hansson96SWEIFK Lund4,482,0
41 Patricia Parkusjärvi96FINTampereen Pyrintö4,471,3   4,36 2,3
42 Sara Lennman96SWEKatrineholms SK4,47-0,2   0,00
42 Louise Malmqvist96DENOdense Atletik4,470,1   0,00
44 Karoliina Ojala96FINTampereen Pyrintö4,440,5   4,32 1,0
45 Bogey Ragnheidur Leosdottir96ISLIR4,441,5   4,22 1,5
46 Vilma Öhrman96SWEIFK Lund4,440,2   4,19 0,2
47 Johanna Andersson96SWEMölndals AIK4,352,0
48 Ellen Sjöstrand96SWELerum Friidrott4,340,0
49 Henriikka Hiiloskorpi96FINTampereen Pyrintö4,330,6
50 Julia Billehag96SWELinköpings GIF4,320,9
51 Madeline Borg96SWEUF Contact4,311,3   0,00
52 Frida Carlsson96SWEHanvikens SK4,301,4
53 Karoliina Salminen96FINTampereen Pyrintö4,261,1   4,21 0,1
54 Diana Andreasson96SWEÅsbro GoIF4,260,3   4,00 2,3
55 Linnea Karlsson96SWEVarbergs GIF4,250,9   3,98 1,4
56 Petra Waage96ISLIR4,25-1,8   3,58 0,3
57 Martina Appel96SWEIF Göta4,240,0
58 Ruth Tekle96SWEVäsby IK4,231,2
59 Hedda Hedesnkog96SWEHässelby SK4,180,4
60 Thelma Björk Einarsdottir96ISLSelfoss4,150,8
61 Minni Uotinen96FINTampereen Pyrintö4,140,8
62 Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss4,130,8   3,87 1,2
63 Isabel Andreasson96SWEIK Orient4,132,0   3,78 1,8
64 Aino Hämäläinen96FINTampereen Pyrintö4,120,9
65 Sanni Mäki96FINTampereen Pyrintö4,092,3
66 Linnea Ahlstedt96SWELerum Friidrott4,081,1
67 Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve4,05-0,5
68 Kathrine Rosenlund96DENVejle IF4,031,1
69 Erica Dahl96SWEMölndals AIK4,011,0
70 Johanna Eskilstorp96SWEMölndals AIK3,961,0   3,96 1,5
71 Annie Anies96SWEGöteborgs KIK3,960,6   3,86 2,1
72 Amanda Carlsson96SWELinköpings GIF3,951,2
73 Fanny Thorsberg96SWESäters IF3,940,0
73 Parya Forghani96SWEMölndals AIK3,941,7   0,00
75 Johanna Dahlström96SWEUpsala IF3,921,4
76 Hanna Carlsson96SWEKongahälla AIK3,901,5
77 Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIR3,891,3   3,78 1,4
78 Kristin Margret Kristjansdottir96ISLIR3,89-0,3   0,00
78 Sigrun Elfa Snaebjörnsdottir96ISLIR3,890,4   0,00
78 Olöf Run Juliusdottir96ISLUMSS3,892,1   0,00
81 Elisa Alasaukko-oja96FINTampereen Pyrintö3,850,7
82 Olivia Maunsbach96SWEIFK Lund3,731,6
83 Sigrun Helgadottir96ISLIR3,611,1
84 Laura Thomson96SCOInverclyde AC3,402,8   3,29 6,0
85 Robyn Harte96SCOInverclyde AC3,321,9
Ragnhildur Kjerulf96ISLIR0,00
Julia Johansson96SWEIF Rigor0,00
Sigridur Karlsdottir96ISLIR0,00
Anita Hinriksdottir96ISLIR0,00
Anna Hildingsson96SWEGlanshammars IF0,00

Final2 juli
Elvira Richardsson96SWEIFK Kristinehamn5,741.2
Adriana Janic96SWEMalmö AI5,48-0.7
Amber Helminski96SWEIF Rigor5,461.7
Sophie Roessler96DENOdense Atletik5,362.6
Monika Benserud96NORGneist IL5,281.8
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansand5,242.2
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK5,232.1
Gudrun Heida Bjarnadottir96ISLSelfoss5,060.7
Izabelle Kjellberg96SWEIF Göta4,991.2
10 Cathrine Vintergaard Ott96DENSjälland4,940.0
11 Mari Bakkeli96NORLillehammer IF4,930.6
12 Agnes Lundin96SWEHovslätts IK4,921.0
13 Sofia Lindfors96SWESoIK Hellas4,892.1
14 Ellinor Englundh96SWESäters IF4,813.7
15 Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK4,770.7
16 Jennifer Karlsson96SWETanums IF2,241.1

F13 600m
Finalheat 12 juli
Sofia Eklund97SWEMölndals AIK 1:37.401
Nora Kolleröd Wold97NORFredrikstad 1:38.562
Sara Christiansson97SWETrollhättans FIK 1:38.973
Patricia Striner97SWEMalmö AI 1:40.094
Linn Bengtsson97SWEIFK Växjö 1:40.135
Maria Huntington97FINTampereen Pyrintö 1:40.736
Emelie Öberg97SWELinköpings GIF 1:41.117
Astrid Rosvall97SWEHässelby SK 1:43.848
Klara Mellqvist97SWESävedalens AIK 1:44.409
10 Elin Brink97SWEMarkaryds FK 1:48.5913
11 Moa Ellmarker97SWEIK Orient 1:52.5421

Finalheat 22 juli
Mathilda Rydin97SWESävedalens AIK 1:45.0410
Sara Kristensen97DENSjälland 1:47.6411
Beatrice Karlsson97SWEKatrineholms SK 1:47.6912
Evie Semple97SCOInverclyde AC 1:48.8914
Rebecka Sellberg97SWEMölndals AIK 1:49.2815
Alice Håkansson97SWEGöteborgs KIK 1:49.3516
Josefine Jensen97DENAalborg Atletik 1:50.4117
Anne Serine Rössland97NORGneist IL 1:51.6919
Karoline W Johansen97NORMoelven IL 1:53.4922
10 Alice Persson97SWEMölndals AIK 1:53.6123
Elina Andersson97SWEFrövi IKbröt-

Finalheat 32 juli
Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfoss 1:51.6318
Hanna Skytt97SWEVästerås FK 1:52.1420
Hanna Johansson97SWEUpsala IF 1:54.0924
Malfridur Anna Eiriksdottir97ISLIR 1:55.0125
Thelma Lind Kristjansdottir97ISLIR 1:55.5726
Maja Sjöblom97SWEUpsala IF 1:55.9527
Tiia Huntington97FINTampereen Pyrintö 1:58.2728
Cajsa Gredenhag97SWESävedalens AIK 1:58.6729
Chloe Simpson97SCOInverclyde AC 2:00.1030
10 Elsa Frisén97SWEStocksäters IF 2:13.8531
11 Josefin Karlsson97SWETurebergs FK 2:13.9232

F13 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,82 juli
Jessi Landström97FINTampereen Pyrintö 9.68q
Linn Bengtsson97SWEIFK Växjö10.01q
Sandra Skogström97SWETäby IS11.00
Emelie Jägerbert97SWERånäs 4H11.01
Klara Mellqvist97SWESävedalens AIK11.02
Emma Harrysson97SWEBrattås CK11.04
Agnes Bengtsson97SWESävedalens AIK11.45
Elsa Herliz97SWEUpsala IF12.14

Försök heat 2-0,62 juli
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba 9.79q
Jasmin Söderlund97NORFredrikstad10.47
Amanda Hjalmarsson97SWEHovslätts IK10.65
Moa Pettersson97SWEIFK Tumba10.79
Dagny Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrott10.86
Tiia Huntington97FINTampereen Pyrintö11.24
Klara-Li Yngve97SWESundbybergs IK11.94
Frida Drakes97SWESäters IF12.23

Försök heat 3-0,12 juli
Benedicte Heegaard97DENSjälland10.08q
Ella Frödin97SWEVästerås FK10.17
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba10.32
Elin Ruland97SWEMalmö AI10.85
Emma Närfors97SWEVillstads GIF11.62
Malfridur Anna Eiriksdottir97ISLIR12.28
Iman Kadi97SWEUllevi FK12.28
Alice Mattsson97SWERånäs 4Hbröt

Försök heat 4-0,72 juli
Anna Westher97SWEKFUM Örebro 9.89q
Sara Leppänen97FINTampereen Pyrintö10.03q
Ebba Olsson97SWEBrattås CK10.35
Eveline Olsson97SWELeksands FIK10.60
Louise Johansson97SWEGöteborgs KIK10.84
Dellie Carlsson97SWEMölndals AIK11.10
Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfoss12.45
Sofia Tingestedt97SWEHeleneholms IF13.01

Försök heat 50,02 juli
Mimmi Nordén97SWEIFK Tumba10.05q
Elin Bohman97SWETurebergs FK10.11
Viktoria Kemborn97SWEStenungsunds FI10.31
Lovisa Sjöstrand97SWEÖstersunds GIF10.71
Alva Gustafsson97SWEMölndals AIK11.24
Eva Bergrin Olafsdottir97ISLIR11.96
Victoria Engström-Kindmark97SWEUpsala IF12.95
Melissa Campopiano97SCOInverclyde AC15.70

Försök heat 6-1,52 juli
Synnöve Björgo Adam97NORFagernes IL 9.68q
Johanna Gustafsson97SWEMotala AIF10.01q
Josefiina Kähönen97FINTampereen Pyrintö10.49
Karoline W Johansen97NORMoelven IL10.75
Clara Kullberg97SWEMölndals AIK10.80
Amanda Hedlund97SWESoIK Hellas11.23
Karin Ytterberg97SWEIK Ymer11.25
Matilda Fästh97SWEUpsala IFbröt

Final-1,02 juli
Jessi Landström97FINTampereen Pyrintö 9.50
Anna Westher97SWEKFUM Örebro 9.64
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba 9.78
Johanna Gustafsson97SWEMotala AIF 9.93
Sara Leppänen97FINTampereen Pyrintö10.02
Benedicte Heegaard97DENSjälland10.07
Mimmi Nordén97SWEIFK Tumba10.12
Linn Bengtsson97SWEIFK Växjö10.18
Synnöve Björgo Adam97NORFagernes ILbröt

F13 Höjd
2 juli
Johanna Gustafsson97SWEMotala AIF159
Amanda Hjalmarsson97SWEHovslätts IK157
Elin Bohman97SWETurebergs FK157
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba151
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba147
Maria Valenzuela97SWEUllevi FK147
Fanny Sandberg97SWEMölndals AIK147
Sandra Eiriksdottir97ISLAfturelding147
Amanda Sandin93SWEHerrljunga SK143
10 Hanne Karlsson97SWEIFK Kristinehamn143
10 Josefiina Kähönen97FINTampereen Pyrintö143
12 Matilda Fästh97SWEUpsala IF143
13 Benedicte Heegaard97DENSjälland143
14 Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfoss138
14 Selma Bjelkerud97SWEMalmö AI138
14 Elina Lanndalen97SWEIK Ymer138
14 Moa Ellmarker97SWEIK Orient138
14 Thelma Lind Kristjansdottir97ISLIR138
19 Viktoria Kemborn97SWEStenungsunds FI138
20 Agnes Bengtsson97SWESävedalens AIK138
20 Alva Gustafsson97SWEMölndals AIK138
20 Hanna Trainsdottir97ISLIR138
23 Mimmi Nordén97SWEIFK Tumba138
23 Moa Pettersson97SWEIFK Tumba138
25 Victoria Brurås97NORNorna Salhus132
25 Sandra Skogström97SWETäby IS132
25 Clara Kullberg97SWEMölndals AIK132
25 Sofia Tingestedt97SWEHeleneholms IF132
25 Malfridur Anna Eiriksdottir97ISLIR132
30 Cajsa Gredenhag97SWESävedalens AIK132
30 Ida Augustsson97SWEMölndals AIK132
30 Elin Molander Johansson97SWEBrattås CK132
33 Dellie Carlsson97SWEMölndals AIK132
34 Hedvig Engström-Kindmark97SWEUpsala IF125
35 Elsa Herliz97SWEUpsala IF117
Kajsa Olsson97SWEHeleneholms IF
Alice Mattsson97SWERånäs 4H

F13 Spjut400 g
2 juli
Lovisa Sjöstrand97SWEÖstersunds GIF40,61
Sigrid Setsaas Hoven97NORSelbu IL36,34
Ebba Olsson97SWEBrattås CK34,14
Emma Harrysson97SWEBrattås CK32,95
Ida Skoglund97SWEFrövi IK32,69
Beatrice Llano97NORLaksevåg31,50
Maria Huntington97FINTampereen Pyrintö31,47
Mia Erika Fagerlund Johansen97NORSki IL30,34
Ane Rosseland Johansen97NORLye IL28,32
10 Mathilda Rydin97SWESävedalens AIK27,04
11 Frida Drakes97SWESäters IF26,87
12 Karoline W Johansen97NORMoelven IL25,88
13 Hanne Karlsson97SWEIFK Kristinehamn25,73
14 Jessi Landström97FINTampereen Pyrintö25,67
15 Tuuli Solin97FINTampereen Pyrintö24,93
16 Iman Kadi97SWEUllevi FK24,50
17 Sandra Skogström97SWETäby IS23,52
18 Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfoss23,31
19 Jenny Virtanen97FINTampereen Pyrintö22,06
20 Elin Johansson97SWEKongahälla AIK21,66
21 Emma Närfors97SWEVillstads GIF19,42
22 Sandra Eiriksdottir97ISLAfturelding19,07
23 Amanda Sandin93SWEHerrljunga SK18,50
24 Karin Ytterberg97SWEIK Ymer18,27
25 Amanda Hedlund97SWESoIK Hellas17,97
26 Ida Lindberg97SWEIK Finish17,26
27 Alice Mattsson97SWERånäs 4H16,36
28 Linnea Wisth97SWEIK Finish15,27
29 Tove Wikström97SWERåby-Rekarne FI14,15
30 Cecilia Jäger-Stenberg97SWESundbybergs IK12,55
Tiia Huntington97FINTampereen Pyrintö0,00
Sara Leppänen97FINTampereen Pyrintö0,00

F12 600m
Finalheat 12 juli
Linnea Broström98SWELinköpings GIF 1:40.511
Renate Lie98NORGneist IL 1:41.442
Mathilde Myhrvold98NORRaufoss 1:44.403
Rebecka Svedberg98SWELinköpings GIF 1:46.674
Caroline Jansson98SWEIK Finish 1:46.975
Moa Carlsson98SWESävedalens AIK 1:48.186
Ida Hilmersson98SWEIF Rigor 1:49.017
Mari Nordlunde98NORLillehammer IF 1:51.528
Beatrice Larsson98SWEIF Göta 1:53.8410
10 Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK 1:54.6111
11 Julia Nilsson98SWEIK Orient 1:56.6615
Mari Drablös98NORTyrvingbröt-

Finalheat 22 juli
Emma Kuutti98SWETingbergs AIS 1:53.759
Emma Mitchell98SCOInverclyde AC 1:55.1812
Chatrine Carlberg98SWEHeleneholms IF 1:55.7813
Laura Lund98DENAalborg Atletik 1:56.0914
Wilma Johansson98SWEWärnamo SK 1:58.2016
Anna Bengtsson98SWESävedalens AIK 1:58.7218
Rebecka Durén98SWEHässelby SK 1:59.7919
Ellen Stübner98SWEGöteborgs KIK 2:00.4920
Emma Larsson98SWEKvarnsvedens GoIF 2:00.9521
10 Felicia Buiten98SWEIF Kville 2:01.3222
Sara Debesardottir98FÄRFäröarnabröt-

Finalheat 32 juli
Frida Isabel Fridriksdottir98ISLUMSS 1:58.4617
Maria Sandvik98NORAskim IF 2:04.7623
Alice Greberg98SWEMölndals AIK 2:05.8424
Juliana Björk Gunnarsdottir98ISLUMSE Island 2:06.7225
Annika Fransson98NORKristiansand 2:09.6026
Gudfinna Ros Sigurbrandsdottir98ISLUMSE Island 2:14.1927
Kim Simpson98SCOInverclyde AC 2:21.1528
Carolina Madsen98SWEGöteborgs KIK 2:21.9029
Vilja Ågren98SWEGöteborgs KIK 2:22.8730
Elsa Liljegren98SWEGöteborgs KIKbröt-
Cecilia Jönsson98SWEIF Kvilleej start-

F12 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,62 juli
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba 9.97q
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK10.90q
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI10.96q
Daniela Ramirez Ekholm98SWEIF Kville11.28
Frida Isabel Fridriksdottir98ISLUMSS11.47
Mika Krohn98SWEGöteborgs KIK11.96
Ellen Larsson98SWEVillstads GIF12.20
Juliana Björk Gunnarsdottir98ISLUMSE Island13.21
Gudfinna Ros Sigurbrandsdottir98ISLUMSE Island13.74

Försök heat 2-0,42 juli
Linnea Lindbom98SWEKA 2 IF10.65q
Laura Lund98DENAalborg Atletik11.14q
Elsa Liljegren98SWEGöteborgs KIK11.78
Nanna Mclaughlin98SWEGöteborgs KIK11.81
Wilma Johansson98SWEWärnamo SK12.37
Carolina Madsen98SWEGöteborgs KIK13.23
Cecilia Jönsson98SWEIF Kville14.00
Vilja Ågren98SWEGöteborgs KIK14.45

Försök heat 3-1,92 juli
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK10.42q
Alexandra Larsson98SWEIF Göta10.61q
Ellinor Werner98SWEHässelby SK11.05q
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS11.20q
Ebba Gustafsson98SWEMotala AIF11.60
Emelie Nyman-Wänseth98SWEÖstersunds GIF12.02
Lisa Björklund98SWEGöteborgs KIK12.71
Elin Palmér98SWEKFUM Örebro12.72
Sofia Lindwall98SWEGöteborgs KIKbröt

Final-0,62 juli
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba 9.98
Linnea Lindbom98SWEKA 2 IF10.24
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK10.48
Alexandra Larsson98SWEIF Göta10.58
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI10.92
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS10.97
Ellinor Werner98SWEHässelby SK11.03
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK11.15
Laura Lund98DENAalborg Atletik11.20

F12 Kula2.0 kg
2 juli
Anna Karlsson98SWEMotala AIF11,96
Ebba Gustafsson98SWEMotala AIF11,67
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba11,52
Sofia Troell98SWEKlippans FK11,22
Carolin Näslund98SWESK Bore10,58
Sofia Nordén98SWEStenungsunds FI10,00
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK9,69
Lina Mickelat98SWEKA 2 IF9,40
Maria Sandvik98NORAskim IF9,38
10 Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI9,20
11 Selma Maderner98SWEStenungsunds FI9,10
12 Emelie Nyman-Wänseth98SWEÖstersunds GIF9,06
13 Amanda Holmberg98SWELidköpings IS9,02
14 Karolina Wamsler98SWESödra Sandby IF8,98
15 Laerke Nilsson98DENAalborg Atletik8,95
16 Beatrice Larsson98SWEIF Göta8,64
17 Irma Gunnarsdottir98ISLBreidablick8,33
18 Victoria Sandsjoe98SWEIF Göta8,17
19 Nicole Fankl98SWEUllevi FK8,13
20 Anna Lenmann98SWEKatrineholms SK8,08
21 Marita KL Petersen98FÄRFäröarna7,82
22 Juliana Björk Gunnarsdottir98ISLUMSE Island7,81
23 Frida Isabel Fridriksdottir98ISLUMSS7,43
24 Nanna Mclaughlin98SWEGöteborgs KIK7,30
25 Malin Wernung98SWESävedalens AIK7,00
26 Felicia Buiten98SWEIF Kville6,93
27 Elin Domberg98SWEKFUM Örebro6,80
28 Anna Bengtsson98SWESävedalens AIK6,40


© Track & Field, Christer Falk 2010 RESULTAT lördag
Världsungdomsspelen 2010-07-02/04
Uppdaterad: 10-07-06 00:53
Resultat fredag  lördag  söndag
 
M 100m
Försök heat 1-0,93 juli
Christian Settemsli Mogstad85NORSnögg10.94q
Nicklas Nilsson87SWEBromma IF11.03q
Nasser Sebabi82SWEFalu IK11.06q
Lars Jöran Storhaug89NORSkjalg IL11.17
Jonas Andre Grönnhaug89NORRanheim IL11.39
Pierre Kazeroony90SWEIF Kville11.41
Björn Sommerfeld85GERAhrensburger TSV11.88
Niklas Karlsson90SWEBålsta IK11.98
Sebastian Svedhammar88SWESoIK Hellas12.62

Försök heat 2-0,83 juli
Benjamin Olsson91SWEIFK Helsingborg11.09q
Erik Karlsson87SWEIFK Växjö11.12q
Mike Kalisz89DENSparta Atletik11.20
Sindre Rörvik89NORKaupanger IL11.40
Simon Mukiibi90SWEHuddinge AIS11.44
Michael Skalenius90SWEIF Kville11.88
Simon James Turnock88GBRUniv.of Birmingham12.13
Dominik Ludwig81GERAhrensburger TSV12.15
Joakim Hjelm88SWEIK Orient12.57

Försök heat 3-0,23 juli
Philip Björnå Berntsen89NORTjalve10.98q
Paul Anders Holte84NORSkjalg IL11.12
Riquelvis Santiago87NORModum FIK11.26
Michael Rosenberg90NORFIK Orion11.31
Jonas Hilmersson88SWEUllevi FK11.42
Thomas OlssonSWEKils AIK11.61
John Svensson86SWEIF Kville11.93
Gustaf Gillander88SWEHässelby SK12.07
Sondre LindgrenNORHerkules FKej start

Försök heat 4-1,33 juli
Jarle Hollund88NORIL Gular10.90q
Jacob Wolfgang81DENSparta Atletik10.95q
Douglas Stenberg90SWEIF Göta11.07q
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg11.07q
Sebastian Holmberg87SWEIFK Lund11.66
Henric Gröndahl79SWEIF Hagen11.73
Marcel Elmir90SWEIK Finish11.86
Christoffer Adielsson89SWEMölndals AIK11.98
Jonas Elgered87SWEHammarby IF12.05

Försök heat 50,43 juli
Alexander Karlsson88NORIL Gular10.94q
Darko Sarovic90SWEIK Ymer11.04q
Oli Tomas Freysson86ISLFH11.07q
Nils Göran Nilsson88SWETurebergs FK11.32
Martin S Foss88NORTönsberg FIK11.64
Henrik Hyllengren90SWEGefle IF11.77
Paul Thuvesson84SWEVittsjö GIK11.85
Sigurgeir Thoroddsen90ISLAfturelding12.07
James Vickery86GBRUniv.of BirminghamDQ tjuvstart

Försök heat 6-0,53 juli
Emil Zail87SWESpårvägens FK10.86q
Daniel Persson82SWEMalmö AI10.96q
Anders Lökken85NORLillehammer IF11.38
Arnor Jonsson87ISLBreidablick11.46
Philip Braun90DENSparta Atletik11.57
Martin L Kåstad90NORÖsteröy IL11.61
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orient11.63
Lars Eric Saether79NORSteinkjer11.89
Dan Johansson89SWEKlippans FK12.77

Försök heat 71,03 juli
Tony Darkwah86SWESoIK Hellas10.58q
Peter Osazuwa89NORBUL10.80q
Carl Dahllöf88SWEUllevi FK11.02q
Marc Lorentzen79DENHvidovre Atletik11.44
Alexander Lundholm88SWEIFK Tumba11.54
Heimir Torisson90ISLIR11.62
Niclas Ohlsson87SWEMölndals AIK11.73
Henrik Nilsson90SWEIFK Helsingborg12.58
Rhys Llewellyn-Eaton88GBRUniv.of Birmingham12.69

Finalheat 1-0,93 juli
Tony Darkwah86SWESoIK Hellas10.52
Philip Björnå Berntsen89NORTjalve10.75
Emil Zail87SWESpårvägens FK10.78
Peter Osazuwa89NORBUL10.79
Christian Settemsli Mogstad85NORSnögg10.89
Alexander Karlsson88NORIL Gular10.92
Jacob Wolfgang81DENSparta Atletik10.97
Jarle Hollund88NORIL Gular10.99
Daniel Persson82SWEMalmö AIej start

Finalheat 21,23 juli
Nicklas Nilsson87SWEBromma IF10.99
Darko Sarovic90SWEIK Ymer11.01
Nasser Sebabi82SWEFalu IK11.03
Carl Dahllöf88SWEUllevi FK11.16
Douglas Stenberg90SWEIF Göta11.26
Hampus Forsberg89SWEIFK Helsingborg11.30
Erik Karlsson87SWEIFK Växjö11.87
Oli Tomas Freysson86ISLFHbröt
Benjamin Olsson91SWEIFK Helsingborgej start

M 400m
Finalheat 13 juli
Jacob Riis84DENSparta Atletik47.531
Andreas Bube87DENBagsvaerd AC47.792
Nicklas Hyde86DENSparta Atletik47.943
Lars Jahr Röine84NORTjalve48.254
Niklas Larsson85SWEHässelby SK48.506
Mauritz Kåshagen89NORMoelven IL48.658
Rasmus Olsen89DENSparta Atletik48.709
Kristoffer Nyhuus82NORTjalveej start-

Finalheat 23 juli
Robin Rohlén90SWEIFK Umeå48.435
Thomas Roth91NORUll/Kisa IL48.607
Nick Ekelund89DENKöbenhavns IF48.8210
Lars Eric Saether79NORSteinkjer49.0211
Kristian Magnusson86NORHaugesund IL49.2013
Fredrik Hallinder88SWETurebergs FK49.3617
Gustav Karnebäck87SWETurebergs FK50.2132
Dennis Karanda89SWEMalmö AI50.3835

Finalheat 33 juli
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK49.3214
Jonas Andre Grönnhaug89NORRanheim IL49.3415
Jonathan Carbe90SWEÖrgryte IS49.6923
Kristoffer G Janson89NORIL Gular49.7824
Snorri Sigurdsson91ISLIR49.9528
Magnus Husby Rostad80NORTjalve50.1931
Marius F Schneider86NORBUL50.2233
Torje Klevmo87NORSteinkjer50.3234

Finalheat 43 juli
Niclas Åkerström88SWEIFK Växjö49.1012
Markus Johansson90SWEUme FI49.3516
Tobias Åberg90SWEHälle IF49.5219
Simon Mukiibi90SWEHuddinge AIS49.5320
Einar Inge Aasen84NORIF Hellas49.5321
Tobias Ohlsson86SWEIFK Växjö49.9829
Bent Kamsvåg87NORAlta IF50.1530
Martin L Kåstad90NORÖsteröy IL51.5144

Finalheat 53 juli
Christoffer Svensson85SWEHälle IF49.9126
Thomas B Jakobsen85NORBUL49.9427
Hjalmar Hallberg88SWEVittsjö GIK50.7636
Philip Braun90DENSparta Atletik50.8037
Bjartmar Örnuson88ICEUFA51.0139
Andreas Karlsson88SWEKFUM Örebro51.1240
Adam Björling90SWEGoIF Tjalve54.5858
Björn Hanholm89NORBULDQ-linjetramp

Finalheat 63 juli
Ådne Svahn Daehlin82NORIL Gular49.9025
Per Johansson84SWESöderhamns IF50.8138
Sölvi Gudmundsson88ISLBreidablick51.1241
Mattias Berglund90SWEÖrgryte IS51.1342
Flemming Andreetto79DENFrederiksbergs IF51.4343
Sören Dam HenriksenDENAalborg Atletik52.0347
Peter Wigren80SWEUllevi FK52.1248
Michael Nilsson83NORBUL53.5954

Finalheat 73 juli
Elias Amado86SWEFalu IK51.5245
Daniel Katuric89SWEBromma IF51.7746
Vegard Berg90NORHerkules FK52.3349
Pål J Larsen78NORBUL52.4750
Jonathan Waern86SWEKFUM Örebro52.9952
Joakim Frisk90SWEVästerås FK53.6055
Daniel Malmqvist88SWEIF Udd53.9657
Robert Kajsjö90SWEHälle IFej start-

Finalheat 83 juli
Eivind Jensen88NORSteinkjer49.4618
Douglas Stenberg90SWEIF Göta49.6622
Morten Winkelman89DENFrederiksbergs IF52.5651
Marcus Eriksson90SWESävedalens AIK53.5753
Sondre Lindahl87NORNesbyen53.8356
Michael Pedersen73DENBallerup54.9859
Svein Erik Tönnesen87NORÅs IL56.5660
Sören Wolf86DENFrederiksbergs IF57.4661

M 1500m
Finalheat 13 juli
Jonas Leandersson91SWEMalmö AI 3:47.931
Thomas Solberg Eide92NORHaugesund IL 3:48.182
Eric Senorski89SWEÖrgryte IS 3:48.583
Per Jacobsson77SWEIF Göta 3:49.254
Tom Erling Kårbö89NORStord IL 3:50.425
Martin Nilsson89SWEMalmö AI 3:50.936
Noor Jamae Aden85NORBUL 3:51.597
Marcus Hallbäck92SWEHässelby SK 3:51.648
Vidar Dahle88NORIL Gular 3:55.3513
10 Jonny Kibsgaard78NORHaugesund IL 3:56.9818
11 Chris Carter90GBRUniv.of Birmingham 3:58.3320
12 Patrik Andersson86SWEHälle IF 3:59.1622
13 Anton Danielsson90SWEIK Norrköping FI 4:04.5530
14 Per Sjögren79SWEKFUM Örebro 4:09.5339
Bjössi Arngrimsson73ISLBreidablickbröt-
Albin Johansson81SWEHässelby SKbröt-
Håkan Runvik89SWEIFK Lundej start-

Finalheat 23 juli
Robin Leandersson88SWEMalmö AI 3:53.259
Marcus Gustafsson88SWESpårvägens FK 3:54.5010
Einar Gauslaa Bergem84NORFIK REN-ENG 3:55.0211
Vetle Aasland91NORUll/Kisa IL 3:55.1812
Öistein Aamli86NORAKS-77 3:55.7414
Staffan Ek91SWEBjörnstorps IF 3:56.0215
Torbergur Ingi Jonsson82ISLIR 3:56.7716
Fredrik Björklund86SWEHälle IF 3:56.9117
Stefan GudmundssonISLBreidablick 3:57.2619
10 Henrik Berg Olsen86NORBUL 3:58.3821
11 Vegard Löberg Gjelsvik92NORUll/Kisa IL 4:01.3124
12 Tim Sundström89SWEKFUM Örebro 4:02.6326
13 Magnus Lindahl82NORNesbyen 4:05.8832
14 Gustaf Altin90SWEKvarnsvedens GoIF 4:06.4834
Öystein Kvaerner-Svendsen84NORTyrvingbröt-
Jeppe Thomsen77SWEMalmö AIbröt-

Finalheat 33 juli
Fredrik Johansson85SWEUllevi FK 4:00.5323
Jan Christian Kaltenborn80NORTjalve 4:01.6425
Eirik Myrmel83NORIL Gular 4:03.2227
Henrik Nordtug87NORSteinkjer 4:03.5328
Tomas Windheim87NORIL Gular 4:03.8029
Martin Johnsen88NORIL Gular 4:05.5831
Henrik Hansson89SWEStrömstad LK 4:06.4133
Hallvard Nilsen78NORIL Gular 4:06.7735
Jonas Lurås Hammer91NORLörenskog FIL 4:08.5637
10 Ivar Husby87NORVollan IK 4:09.0038
11 Börge Harestad80NORSkjalg IL 4:19.7346
12 Harald Kårbö92NORStord IL 4:22.2947
Joakim Johansson88SWEÖrgryte ISbröt-

Finalheat 43 juli
Alexander Shah81SWEUllevi FK 4:08.5336
Martin Lundqvist90SWEIK Sisu 4:10.3840
Lars Drageryd89SWEKFUM Örebro 4:10.9141
Björn Martinsson88SWEStrömstad LK 4:16.0142
Hans Christian RiisDENAalborg Atletik 4:17.1243
Johan Engholm62SWEHässelby SK 4:17.9344
Petter Åström90SWEKFUM Örebro 4:18.2145
Mathias Krogh PoulsenDENAalborg Atletik 4:23.1548
Idar Helland90NORSK Vidar 4:27.8249
10 Marcus Persson86SWEMölndals AIK 4:29.4150
11 Linus Apell Skjutar89SWEHammarby IF 4:29.8451

M Höjd
3 juli
Mehdi Alkhatib87SWESoIK Hellas220
Emil Svensson89SWEIFK Växjö218
Ray Bobrowniki84SCOGlasgow216
Jakob Thorvaldsson88SWERåby-Rekarne FI207
Oscar Adolfsson88SWEIF Göta196
Alexander Tengner87SWEUllevi FK196
Mattias Green88SWEIFK Trelleborg196
Marius Eriksrud89NORBUL196
Fredrik Sangberg90SWETrollhättans FIK196
10 Tor Martin Austad81NORSkjalg IL191
10 Hilmar Magnusson88NORStjördal FIK191
12 Christoffer Vannas90SWEUllevi FK186

M Längd
3 juli
Thorsteinn Ingvarson88ISLHSP7,791,1
Björn Wilson90SWEIK Orient7,531,8
David Frykholm80SWEIF Göta7,490,7
Sebastian Ekstrand86SWEIK Finish7,440,7   7,44 1,5
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK7,442,0   7,26 1,9
Filip Hjorth93SWEGefle IF7,301,0
Vetle Utsi Onstad87NORTjalve7,271,5
Erik Persson89SWEMalmö AI7,223,0   6,60 2,0
Lars Frantzen90NORTjalve7,040,9
10 Erik Ehrlin90SWEÄrla IF6,871,6
11 Minh Le86SWEMalmö AI6,851,5
12 Milan Jovanovic90SWELinköpings GIF6,810,6
13 Pål Jostad85NORMoelven IL6,780,5
14 Jimmie Johnsson85SWEIK Finish6,772,0
15 Moteba Mohamed90SWEAlingsås IF6,741,8
16 Robin Lundh87SWEIF Göta6,67-2,1
17 Tim Ahnfeld81GERAhrensburger TSV6,593,5
18 Christian Hedman87SWEIFK Växjö6,522,0
19 Adam Björling90SWEGoIF Tjalve6,513,5   6,42 0,6
20 Christian HanssenNORRaufoss6,501,4
21 Niklas Karlsson90SWEBålsta IK6,462,8   4,50 1,8
22 Paul Thuvesson84SWEVittsjö GIK6,300,5
23 Björn Sommerfeld85GERAhrensburger TSV6,222,2
24 Jonas Elgered87SWEHammarby IF6,161,9
25 Gabriel Berg82SWEKFUM Örebro5,982,2
26 Gustaf Gillander88SWEHässelby SK5,78-0,7
27 Sebastian Svedhammar88SWESoIK Hellas5,623,9   5,55 0,8

M Slägga7.26 kg
3 juli
Eivind Henriksen90NORTjalve69,18
Tommy Larsson90SWESK Bore53,51
Anders Eriksson89SWEIF Udd46,59
Martin Jönsson90SWEUllevi FK44,63
Robin Hägg90SWEEslövs AI39,03

P19 100m
Försök heat 1-1,13 juli
Jesper Lang92SWEMalmö AI11.13q
Juan Carlos Da Silvas91SWEIF Kville11.36q
Erik Nilsson91SWEIFK Lund11.42
Tobias Karlsson91SWETrollhättans FIK11.43
Rasmus Karlsson92SWEIK Orient11.60
Ole Lien92NORKristiansand11.81
Jakob Melin92SWEIFK Helsingborg11.93
Kristoffer Karlström92SWEÖstersunds GIF11.95
Niklas Wahlgren92SWEIK Finish12.03

Försök heat 2-0,83 juli
Morgan Ohlström91SWERånäs 4H11.24q
Martin Forbergskog91NORMoelven IL11.29q
Eetu Ehrola91FINTampereen Pyrintö11.41q
Jonas Brandsöy91NORFlorö T&IF11.59
Erlend Mjös92NORÖsteröy IL11.72
Robin WeeTom91SWEUllevi FK11.85
Erling Antonsen Larsen91NORLillehammer IF12.17
Torsteinn Arnar Asgrimsson92ISLAfturelding12.66
Björn Erik Johansson91SWESödertälje IF13.09

Försök heat 30,43 juli
Festus Asante91DENSkive AM10.94q
David Sennung91SWEUllevi FK11.00q
Daniel Nordqvist91SWEIF Göta11.25q
Alexander Nertlinge-Asp92SWEÅhus FIK11.52
Christoffer Gustafsson92SWEGoIF Tjalve11.61
Shabaz Safdar92SWEIF Kville12.10
Bjarni Pall Palsson91ISLAfturelding12.28
Jostein Fossöy92NORFörde ILDQ tjuvstart

Försök heat 4-0,33 juli
Andreas Andersson91SWEHässleholms AIS11.29q
Björn Skoglund91SWEBollnäs FIK11.51
Rasmus Ebers-Nilsson91SWEHuddinge AIS11.73
Mitja Hamann91GERAhrensburger TSV11.77
Jonas Seemer91FINSibbo-Vargarna11.82
Lauri Alasaukko-oja91FINTampereen Pyrintö11.85
Erik Jönhagen91SWEBromma IF12.02
Linus Vainonpää92SWETrångsvikens IF12.17

Försök heat 5-1,53 juli
Per Magnus Solli91NORNesbyen11.04q
Andreas Engwall92SWEBromma IF11.43
Jonathan Farrell91SCOClydesdale Harriers11.44
Anton Levin92SWEIFK Helsingborg11.70
Fredrik Nyhlén91SWEMölndals AIK11.93
Stefan Ekblad91FINKimito Sportförening11.98
Tando Sigcau92NORBUL12.24
Patrik Andersson91SWEIF KvilleDQ tjuvstart

Försök heat 6-0,73 juli
Niklas B Müller92DENSparta Atletik11.05q
Jonathan Rickardsson91SWESandhems IF11.16q
Erik Kavrnerup92SWEHanvikens SK11.55
Cedric Borglund-Janson92SWEMalmö AI11.59
Magnus Nielsen91SWEIFK Lund11.60
Tom Södrén92SWERånäs 4H11.94
Samuel Wiktorsson92SWETrångsvikens IF12.09
Johan Forsberg92SWEIFK Lidingöbröt

Försök heat 7-1,33 juli
Zayat Mohammed Saeed91QATAspire Qatar11.17q
Niklas Johansson92SWEStenungsunds FI11.21q
Mattias Olander92SWEHögby IF11.37q
Alexander Håkansson91SWEUmedalens IF11.56
Håkon Askim Vatne92NORBUL11.61
Fridrik Karl Karlsson92ISLAfturelding11.72
Johan Ahlgren92SWERånäs 4H11.81
Andreas Norström92SWEUllevi FK12.17

Försök heat 80,63 juli
Alexander Sennerteg91SWEIK Ymer11.23q
Kevin Motzkus92DENOdense Atletik11.27q
Martin Vikström-Johansson91SWEHammarby IF11.39q
Viktor Emanuelsson92SWEHälle IF11.43
Simon Ekström92SWEHovslätts IK11.48
Simon Ljunggren91SWEÖstersunds GIF11.52
Karl Bredenberg92SWESödertälje IF12.13
Filip Möller91SWEIFK Göteborg12.69

Finalheat 1-0,13 juli
Festus Asante91DENSkive AM10.83
Per Magnus Solli91NORNesbyen10.83
Niklas B Müller92DENSparta Atletik11.00
Jonathan Rickardsson91SWESandhems IF11.07
Alexander Sennerteg91SWEIK Ymer11.16
Niklas Johansson92SWEStenungsunds FI11.19
Zayat Mohammed Saeed91QATAspire Qatar11.26
David Sennung91SWEUllevi FKej start

Finalheat 2-1,63 juli
Martin Forbergskog91NORMoelven IL10.99
Andreas Andersson91SWEHässleholms AIS11.28
Jesper Lang92SWEMalmö AI11.29
Mattias Olander92SWEHögby IF11.32
Morgan Ohlström91SWERånäs 4H11.32
Kevin Motzkus92DENOdense Atletik11.36
Juan Carlos Da Silvas91SWEIF Kville11.48
Martin Vikström-Johansson91SWEHammarby IF11.59
Eetu Ehrola91FINTampereen Pyrintöej start
Daniel Nordqvist91SWEIF Götaej start

P19 400m
Finalheat 13 juli
Christoffer Envall91FINIK Falken48.321
Axel Bergrahm92SWEIFK Göteborg48.742
Anton Gustavsson92SWEIFK Arbogas FK48.863
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL49.064
Erik Smedhs91SWEIFK Mora49.075
Desmond Manu92SWESävedalens AIK49.466
Martin H Kristensen92DENSkive AM50.969
Ali Habib91SWEIFK Helsingborg52.1219

Finalheat 23 juli
Lars Öyvind Haakenstad91NORNesbyen50.237
Nicolaj Nörgård Jensen91DENSkive AM50.788
Andreas Petersson92SWEÖrgryte IS51.0310
Abdulrahman Ibrahim Comaá Qadah92QATAspire Qatar51.1911
Jonatan Ceder92SWEUme FI51.2512
Martin Bengtsson92SWEKlippans FK51.3214
Ola G Grendal91NORHerkules FK51.7117

Finalheat 33 juli
Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg51.2713
Björn Mattsson92SWEIF Kville51.6216
Erlend Mjös92NORÖsteröy IL52.0118
Niclas Ragneberg91SWETrollhättans FIK52.1820
Oliver Willskytt92SWEUllevi FK52.2522
Linus Gustavsson91SWEVästerås FK52.4924
Anders Sandvik92NORAskim IFDQ-linjetramp

Finalheat 43 juli
Arvid Berglund91SWETranås AIF51.4915
Olav Eidsten Björnå92NORIL Runar52.1821
Ville Borgmästars91FINIK Falken52.4023
Johan Nilsson92SWESöderhamns IF52.5525
Fredrik Wide91SWEBromma IF54.6331
Eirik Bakke91NORTjalve55.3332
Rasmus Ebers-Nilsson91SWEHuddinge AISej start-

Finalheat 53 juli
Klaus P Jaqué92DENBagsvaerd AC53.1126
Henrik Nilsson91SWEIFK Trelleborg53.1627
Henrik Gateman91SWEStrömstads IF53.9828
Martin Tellevik91NORASK Friidrett54.1529
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS54.4430
Erik Wesslund91SWEIFK Växjö56.0833
Vetle Blekken92NORFredrikstad57.8934
Ahmed Fawze94DENSkive AM59.2035

P19 1500m
Finalheat 13 juli
Andrew Ridley91GBRUniv.of Birmingham 3:56.301
Matt Jackson91GBRUniv.of Birmingham 3:57.262
Maaz Abdelrahman Balah Shagag91QATAspire Qatar 3:58.483
Philip Lundell91SWEHammarby IF 3:58.934
Tajudin Hassen91SWEKramforsalliansen 4:00.145
Halfdan-Emil Faerö91NORAKS-77 4:00.406
Thijs Nijhuis92DENSkive AM 4:01.697
Shane Robinson91GBRUniv.of Birmingham 4:05.208
Jaad Orten92NORIL Fri 4:05.439
10 Håvard Hildeskor92NORUll/Kisa IL 4:08.7910
11 Medhane Temesgen92SWESpårvägens FK 4:08.8411
12 Ahmed Abdullah Gadelseed Abdullah92QATAspire Qatar 4:15.7614
13 Filip Johansson92SWESävedalens AIK 4:18.7918
14 Njord Erlend Viker91NORUll/Kisa IL 4:20.6422
15 Joel N Delborg91SWEBjörnstorps IF 4:26.2325

Finalheat 23 juli
John Foitzik91SWELudvika FFI 4:09.1612
Erik Johansson91SWEGoIF Tjalve 4:12.5213
Jimmy Finnholm91FINIK Falken 4:15.8015
Magnus Bakke91NORTjalve 4:16.4716
Selman Özkan91SWEHammarby IF 4:16.7617
André Ragnelind91SWEIF Göta 4:19.4919
Oskar Bryngelsson91SWEUllevi FK 4:19.6520
Björn Hammar91SWESävedalens AIK 4:20.4721
Mukhtar Houssain Abdullahi91QATAspire Qatar 4:22.1523
10 Martin Svanborg91SWEBromma IF 4:24.4924
11 Niklas Gunne92SWEIFK Mora 4:33.8926
12 Håkan Carlberg92SWEMalmö AI 4:38.1527
13 Emil Pettersson92SWEHögby IF 4:43.0328
14 Anton Wigstrand92SWEBjörnstorps IF 4:48.3129
15 Brynjar Gauti Snorrason92ISLUIA 4:53.4730

P19 Höjd
3 juli
Christian Boe Helland91NORNorna Salhus198
Jesper Vestbö92NORFIK Orion195
Morten Bonde91DENAalborg Atletik195
Alexander Håkansson91SWEUmedalens IF191
Marcus Nilsson91SWEHögby IF191
Jonathan Lyttbacka91SWEUmedalens IF191
Yuan-Zhong Wu91SWEIK Sisu186
Axel Bonevik92SWEMölndals AIK186
Frederik Jahr91NORTyrving186
10 Victor Högholm91FINIF Femman186
11 Fredrik Wahlgren92SWEIK Finish180
11 Sondre Gillebo91NORBrandbu IL180
11 Erik Svensson91SWEFalkenbergs IK180
14 Erik Hoff92SWEIFK Lund173
15 Claes Nordström92SWEKatrineholms SK173
16 Billy Clarksson92SCOGlasgow165
17 Samuel Wiktorsson92SWETrångsvikens IF165

P19 Längd
3 juli
Eetu Ehrola91FINTampereen Pyrintö7,292,9   6,94 0,0
Adam Ståhlberg91SWEÖrbyhus IF7,270,4
Mattias Abulu91SWEUllevi FK7,232,3   6,89 -0,3
Hugo Jansson92SWEGlanshammars IF7,222,1
Adam Chiguer91SWEHuddinge AIS7,140,0
Mahyar Noghani92SWEUllevi FK7,04-0,5
Andreas Andersson92SWEBollnäs FIK6,96-1,1
Alexander Wittlock91SWEHanvikens SK6,951,0
Daniel Nordqvist91SWEIF Göta6,740,2
10 Sebastian Karlsson92SWEFI Kalmarsund6,631,3
11 Mattias Olander92SWEHögby IF6,601,2
12 Tom Södrén92SWERånäs 4H6,452,7   6,27 1,0
13 Cedric Borglund-Janson92SWEMalmö AI6,441,0
14 Fredrik Nyhlén91SWEMölndals AIK6,302,2   6,21 0,2
15 Sondre Gillebo91NORBrandbu IL6,280,5
16 Erik Gerdin92SWEGefle IF6,242,5   6,08 -1,5
17 Jostein Fossöy92NORFörde IL6,220,7
18 Mitja Hamann91GERAhrensburger TSV6,211,7
19 Erik Hoff92SWEIFK Lund6,180,9
20 Ole Lien92NORKristiansand6,051,0
21 Victor Högholm91FINIF Femman6,03-0,4
22 Claes Nordström92SWEKatrineholms SK6,021,0
23 Christoffer Gustafsson92SWEGoIF Tjalve5,94-1,8
24 Fredrik Wahlgren92SWEIK Finish5,920,1
25 Peter Fredriksson92SWEKatrineholms SK5,91-0,7   5,78 -1,0
26 Jonas Nylen92SWEUmedalens IF5,91-0,8   0,00
27 Lari Metsälä92FINTampereen Pyrintö5,871,4
28 Markus Högström91FINIF Raseborg5,860,6
29 Bjarmi Hreinsson92ISLUIA5,820,7
30 Samuel Wiktorsson92SWETrångsvikens IF5,81-0,9
31 Niklas Wahlgren92SWEIK Finish5,790,0
32 Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg5,70-1,8
33 Karl Bredenberg92SWESödertälje IF5,650,0
34 Jesper Heinonen91FINIF Femman4,470,1
Einar Elmfors92SWEIF Udd0,00
Dastid Selmani92SWEIFK Lund0,00
Lauri Alasaukko-oja91FINTampereen Pyrintö0,00

P19 Kula6.0 kg
3 juli
Fredrik Simensen92NORIL Sandvin16,12
Marcus Nilsson91SWEHögby IF14,65
Tom Södrén92SWERånäs 4H13,93
Johan Carlqvist92SWEFalu IK13,16
Bjarmi Hreinsson92ISLUIA12,72
Brynjar Gauti Snorrason92ISLUIA10,32

P19 Slägga6.0 kg
3 juli
Alexander Messer91SWEAlingsås IF60,48
Richard Villanger91NORASK Friidrett60,28
Ahmed Amer Hwafdeh92QATAspire Qatar59,20
Mikael Larsson92SWESK Bore56,42
Emil Olars91SWESödertälje IF50,35
Sebastian Kemdahl91SWEVästerås FK46,54
Oskar Arlstrand92SWEIFK Sunne FK45,05
Bjarmi Hreinsson92ISLUIA40,69

P17 100m
Försök heat 1-0,93 juli
Simen Sigurdsen93NORHerkules FK11.56q
Håkon Morken93NORLillehammer IF11.60q
Martin Astner93SWEUllevi FK11.62q11.618
Kevin Perera93SWEIFK Helsingborg11.76q
Lukas Graff93SWEBromma IF11.77
Fredrik Andersson93SWESödertälje IF12.27
Daniel Westh93SWETurebergs FK12.42
Bjarki Eytorsson93ISLAfturelding13.53

Försök heat 20,03 juli
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AIS11.38q
Adam Geselius93SWERånäs 4H11.64q
Simon Stahl93SWELinköpings GIF11.76
Jens Agger93DENVejle IF11.78
Fredrik Uggla Strahl93SWESoIK Hellas11.98
Erik Holmberg93SWERånäs 4H12.24
Franz Jonas Arnar Arnarson93ISLAfturelding12.51
Örvar Tor Gudnason93ISLUIA12.69

Försök heat 3-2,03 juli
Tobias Block93SWEMölndals AIK11.57q
Joakim Djuvfeldt93SWEIF Göta11.62q11.619
David Sundström93SWESoIK Hellas11.74q
Tommi Silvennoinen93FINEsbo IF11.75q
Tomas Nordgren93SWEBromma IF12.10
David Liljedahl93SWEIF Udd12.39
Espen Ellefsen93NORHaugesund IL12.52
Hampus Larsson93SWEKatrineholms SK12.64

Försök heat 4-1,03 juli
Hector Falk93SWENyköpings BIS11.42q
Simon Tofft93SWEFIF Gnistan11.54q
Zaidou Hassani93QATAspire Qatar11.63q
Ingi Runar Kristensson93ISLBreidablick11.75q
John Huse Olsen93NORSkjalg IL11.79
Carl Stenson93SWESoIK Hellas11.80
Martin Bjerke93NORLillehammer IF12.19
Jonathan Börnell93SWELerum Friidrottej start

Försök heat 5-2,93 juli
Andreas Trajkovski93DENKöbenhavns IF11.32q
Lucas Andersson93SWESävedalens AIK11.66q
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö11.92
Vegard Kim Iversen93NORMoelven IL12.18
Arvid Happstadius93SWEIF Kronan12.43
Henrik Rosendahl93SWEMölndals AIK12.63
Axel Kjell93SWETurebergs FK12.79
Robert Arnason93ISLAfturelding13.21

Försök heat 60,23 juli
Emil Ström93DENSparta Atletik11.47q
Arjan Faraj93SWEMalmö AI11.70q
Tobias Nilsson93SWEUllevi FK11.77
Oscar Wahlqvist93SWEÖrgryte IS12.45
Jonathan Björkqvist93SWEIFK Göteborg12.46
Lucas Cristea93SWEIFK Helsingborg12.55
Sindri Rikhardsson93ICEFjölnir Island12.89
Sigurdur Kari Arnason93ISLAfturelding13.12
Fredrik Wohlfart93SWETäby ISDQ tjuvstart
Daniel Jörgensen93DENVejle IFej start

Finalheat 1-1,03 juli
Andreas Trajkovski93DENKöbenhavns IF11.07
Emil Ström93DENSparta Atletik11.25
Hector Falk93SWENyköpings BIS11.39
Håkon Morken93NORLillehammer IF11.40
Tobias Block93SWEMölndals AIK11.51
Simen Sigurdsen93NORHerkules FK11.57
Simon Tofft93SWEFIF Gnistan11.66
Martin Astner93SWEUllevi FK11.71
Robin Nordkvist93SWEHuddinge AISbröt

Finalheat 23 juli
Lucas Andersson93SWESävedalens AIK11.50
Joakim Djuvfeldt93SWEIF Göta11.54
Adam Geselius93SWERånäs 4H11.66
Zaidou Hassani93QATAspire Qatar11.70
Tommi Silvennoinen93FINEsbo IF11.72
Ingi Runar Kristensson93ISLBreidablick11.75
David Sundström93SWESoIK Hellas11.83
Kevin Perera93SWEIFK Helsingborgej start
Arjan Faraj93SWEMalmö AIej start

P17 400m
Finalheat 13 juli
Andreas Roth93NORUll/Kisa IL50.001
Marius Bakken Stöle93NORSandnes IL50.162
Jörgen Kåshagen94NORMoelven IL50.183
Simon Knuters93SWEBromma IF50.604
Sondre Nyvold Lid94NORIL Molde Olymp50.605
Alexander Lesser93SWESävedalens AIK51.267
Espen Halvorsen Erpe93NORHaugesund IL51.398
Tomas Nordgren93SWEBromma IF55.6940

Finalheat 23 juli
Christoffer Ohlsson93SWEUmedalens IF51.166
Moayad Mohammed Ibrahim Ahmed93QATAspire Qatar51.419
Carl Sjöstedt94SWEIF Göta51.4710
Martin Haddal Saether93NORDimna IL52.6815
Marcus Hawkins93SWERånäs 4H52.8817
Ken Braesch-Andersen93SWEHammarby IF52.9218
Torbjörn Fossum Heldal93NORHerkules FK53.5823
Jessin Zigaf93SWEEslövs AIDQ-linjetramp

Finalheat 33 juli
Torsten Bergh Moss94NORTönsberg FIK51.6911
Fredrik Åström93SWETäby IS52.2512
Mihn Kyun Cho94DENHelsingör IF52.6313
Fredrik Finstad94SWEEkshärad Friidrott52.6816
Hampus Börjesson94SWESävedalens AIK53.3720
Pontus Ahlstedt94SWELerum Friidrott54.5231
Jacob Shatohin94SWEFGF Gotland55.4338
Rory Kelham94SCOInverclyde AC56.3444

Finalheat 43 juli
Robin Skärström94SWETanums IF53.2219
Oscar Johansson94SWEKlippans FK53.5322
Jesper Bokefors94SWEUpsala IF54.0125
Erik Röraas94NORMoss IL54.2327
Nicklas Krogh94DENSkive AM54.3930
Oscar Lahti93SWEKlippans FK54.5532
Max Gålnander94SWEUpsala IF55.4739
Petter Kroon94SWEKFUM Örebro56.1643

Finalheat 53 juli
Odai Fawas Awad Alrbai93QATAspire Qatar53.5021
Morten Grönbech94NORBUL54.8433
Andreas Kammen93SWEÖstersunds GIF54.8834
Snorri Stefansson93ISLIR55.1435
Dennis Forsgren93SWEMalmö AI55.3737
David Liljedahl93SWEIF Udd56.1342
Sigurdur Kristinsson94ISLIRDQ-linjetramp

Finalheat 63 juli
Johan Kullberg94SWEIFK Helsingborg53.9324
Linus Persson93SWEFK Athlet55.1836
Matthew Thomson94SCOInverclyde AC55.8041
Brage Dimmen93NORDimna IL58.3545
Anton Olsson94SWETullinge Tumba FI58.9046
Martin Tholander93SWEHammarby IF60.0847
Magnus Reynir Runarsson94ISLIRbröt-
Magnus Pettersen Lunde93NOROs Turn friidrettDQ-linjetramp
Christopher Nilsson94SWEUllevi FKej start-

Finalheat 73 juli
Ingi Runar Kristensson93ISLBreidablick52.6714
Patric Hjort93SWEVästerås FK54.0826
Erik Kullberg94SWEIFK Helsingborg54.3228
Pierre Stadigh93SWEMalmö AI54.3529
Jakob Rockmyr93SWELerum Friidrottej start-
Christoffer Thiel94SWEHovslätts IKej start-
Ahmed Fawze94DENSkive AMej start-

P17 1500m
Finalheat 13 juli
Ferdinand Kvan Edman93NORSturla 4:00.051
Sander Sekkingstad Terum93NORAurland IL 4:06.422
Filip Ingebrigtsen93NORSandnes IL 4:06.823
Elias Ottosen93NORAskim IF 4:08.734
Albin Sjöblom93SWERånäs 4H 4:10.525
Jens-Olaf Lingaas93NORTjalve 4:10.796
Fredrik Fürtsenberg93DENAmager AC 4:12.197
Alexander Holmblad94SWESpårvägens FK 4:12.758
Joel Durén94SWEHässelby SK 4:13.299
10 Erik Norrborn93SWETurebergs FK 4:13.4310
11 Niklas Könberg93SWESpårvägens FK 4:17.2411
12 Benajmin Ahlbäck94SWEIF Göta 4:19.4313
Stian Klungland93NORAsker SKbröt-
Edvard Vasdal93NORHerkules FKbröt-
Vebjörn Borge94NORÖsteröy ILbröt-

Finalheat 23 juli
Simon Spencer94SWEStrömstad LK 4:18.4712
Jacob I Stengaard94DENSkive AM 4:27.3014
Jonas Andersen93DENAalborg Atletik 4:30.5915
Trygve F Mjelde94NORÖsteröy IL 4:31.7416
Rasmus Humlevik93NORBergens Turnforening 4:32.9417
Rickard Lindoff94SWEHässelby SK 4:33.8318
Henrik Petersson93SWEMalmö AI 4:34.6019
Alfred Wreeby93SWEMosjö FK 4:35.3820
Gustav V Thomsen94DENSkive AM 4:37.2021
10 Kolbeinn Stefansson94ISLIR 4:39.0622
11 Max Harris93SWEIFK Helsingborg 4:40.2223
12 Daniel Lindekrantz94DENSkive AM 4:55.0924
13 Jacob Hjalmarsson94SWEHovslätts IK 4:56.3025
14 Johan Sand94SWESödertälje IF 4:58.0126
15 Vincent Önnerby94SWEHässelby SK 4:59.8027

P17 Stav
3 juli
Melker Svärd Jacobsson94SWEMalmö AI511
Jax Thoirs93SCOGlasgow471
Anders Andreasson94SWEÖrgryte IS422
Filip Hjorth93SWEGefle IF422
Christoffer Durafour93DENHelsingör IF422
Trolle Olsson94SWEMalmö AI411
Johan Ehlinger93SWEÖrgryte IS411
Axel Frisén93SWEStocksäters IF376
Fredrick Ekholm94SWEHuddinge AIS376
10 Simon Gunnarsson93SWEVästerås FK376
11 Sigurdur Kari Arnason93ISLAfturelding376
12 Leo Gunnar Vidisson94ISLIR361
13 Henrik Svanvig93DENVejle IF344
14 Gustav Fridh93SWEHuddinge AIS344
14 Hampus Corneliusson94SWELerum Friidrott344
16 Stig Andreas Langeland94NORÖsteröy IL304
17 Andre Lundin94SWEÖrgryte IS304
17 Daniel Rangel Pedersen94DENAalborg Atletik304
Andreas Rönning93DENBallerup
Sam Adams94SCOGlasgow
Viktor Moen93SWEÖrgryte IS

P17 Kula5.0 kg
3 juli
Oskar Vestlund93SWEKils AIK17,90
Niklas Lindstedt93SWEHässelby SK17,46
Sören Börsting93DENSkive AM15,93
Niclas Rickardsson93SWEGefle IF14,59
Osama Abdulnasser Al Shaiba93QATAspire Qatar14,52
David Sundström93SWESoIK Hellas14,48
Daniel Zäll93SWEUllevi FK13,37
Philip Bäck93SWESoIK Hellas13,04
Salvador Navarro Marttinen93SWETullinge Tumba FI12,37
10 Jens Toft Vaesel94DENSkive AM12,13
11 Theodor Thor93SWEKFUM Örebro11,99
12 Hans Christian Ödegård93NORIL Giv-Akt11,47
13 Sondre E Övrebö93NORStord IL11,18
14 Helgi Geyti93FÄRFäröarna11,12
15 Hampus Larsson93SWEKatrineholms SK10,69
16 Johan Sand94SWESödertälje IF10,59
Alexander Wieland93SUISchweiz0,00

P17 Slägga5.0 kg
3 juli
Kristoffer Fagerlund93SWEIK Ymer66,88
Kjetil Röste Ringen93NORBrandbu IL65,58
Jonas Hansson-Bergén94SWEHuddinge AIS60,60
Jörgen Austnes94NORIL Fri58,56
Niklas Lindstedt93SWEHässelby SK54,10
Kris Thomsen93DENSkive AM52,16
Mattias Grundström93SWEÄngelholms IF46,11
Marius Ihle Arnesen94NORTyrving45,95
Lowe Lizell94SWEÖstersunds GIF44,05
10 Johan Askmar94SWEIF Göta41,61
11 Tim Wunger94SWEEnköpings AIF39,12
12 Jens Toft Vaesel94DENSkive AM38,91
13 Gudni Tor Gudnason94ISLIR33,12
14 Emil Aackmann93DENSkive AM31,47
Theodor Thor93SWEKFUM Örebro0,00
Oskar Vestlund93SWEKils AIK0,00
Saeed Salem Al Kuwari94QATAspire Qatar0,00
Sebastian Thörngren93SWESK Bore

P16 100m
Försök heat 1-1,23 juli
Alexander Hornshöj94DENSparta Atletik11.59q
Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan11.75q
Simen Tjelta Larsen94NORSkjalg IL12.15
Runi Seloy94FÄRFäröarna12.50
Joakim Felixsson94SWEWärnamo SK12.62
Nils Andersson94SWESK Bore12.63
Trygvi Laksafoss94FÄRFäröarna12.80
Johan Kullberg94SWEIFK Helsingborgej start

Försök heat 2-1,73 juli
Jonathan Wulff94SWEHammarby IF11.43q
Thorvald Brudvik94NORFredrikstad12.04
Adam Freysson94ISLFH12.23
Jacob Shatohin94SWEFGF Gotland12.32
David Johnsson94SWETurebergs FK12.42
Even Flem Hagen94NORTönsberg FIK12.82
Marcus Johansson94SWETanums IF13.18
Henrik Overvåg94NORDimna ILDQ tjuvstart

Försök heat 30,33 juli
Carlos Sandell94SWERånäs 4H11.67q
Victor Ivarsson94SWEIFK Växjö11.85q
Sondre Mulongo Nyström94NORLillehammer IF11.93
Samuel Grip94SWEBrattås CK12.24
Sigurdur Kristinsson94ISLIR12.34
Hjalmar Eriksson94SWEIFK Helsingborg12.38
Mads Sjörslev94DENOdense Atletik12.53
Max Oskarsson94SWETanums IF12.69

Försök heat 4-1,33 juli
Erik Back94FINIFK Helsingfors11.78q
Hannes Kvist Wirdmo94SWEIFK Växjö11.79q
Tim Jonsson94SWEHässelby SK12.12
Jacob Offersen94DENOdense Atletik12.23
Erik Kullberg94SWEIFK Helsingborg12.30
John Nilsson94SWEYstads IF12.40
Magnus Reynir Runarsson94ISLIR12.47
Kjetil Steinstö94NORBergens Turnforening13.10

Försök heat 51,03 juli
Eric Bergvall94SWEHässelby SK11.68q
Anton Larsson94SWEUllevi FK11.78q
Philip Sjöberg94SWETurebergs FK11.89q
Nzimirro Adam Obiora94NORBUL12.11
Stig Andreas Langeland94NORÖsteröy IL12.18
Chris Sentell94SWETurebergs FK12.26
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK12.26
Max Gålnander94SWEUpsala IF12.51
Samuel Viveland94SWELinköpings GIF12.54

Försök heat 6-0,33 juli
Emil Thessén94SWEVästerås FK11.67q
Martin Hunvik94NORTyrving11.83q
Daniel Kamlin94SWEKarlskoga FI12.10
Tobias Westman94SWERånäs 4H12.18
Alexander Guidje94DENHelsingör IF12.47
Akeil Charles94SWERånäs 4H12.76
Andreas Gustafsson94SWEGestad SK13.62
Markus Loftås94NORÖsteröy ILDQ tjuvstart
Mikael Gunnlaugsson94ISLIRej start

Försök heat 7-0,43 juli
Niklas Pålsson94SWEMölndals AIK11.56q
André Ilve94SWEIK Pallas11.62q
Martin Lindén94SWEHanvikens SK11.85q
Jacob Rhan94SWEGlanshammars IF11.94
Marzoug Abdulrahman Marzouq Al Abdul94QATAspire Qatar12.06
Erik Mårtensson94SWESundsvalls FI12.16
Joel Ekelöf94SWETurebergs FK12.97
Pontus Johansson94SWESödertälje IF13.31

Försök heat 8-1,23 juli
Sondre Nyvold Lid94NORIL Molde Olymp11.39q
Anton Nordback94SWEUpsala IF11.77q
Marcus Bergstrand94SWEIK Finish11.91q
Oskar Högström94FINIF Raseborg12.01
Abdulrahman HaSAN Mohammed94QATAspire Qatar12.36
Eric Zetterman94SWEHuddinge AIS12.44
Niklas Nilsson94SWESkeninge IK12.76
Philip Bay Andersen94NORKristiansandDQ tjuvstart

Finalheat 1-1,63 juli
Jonathan Wulff94SWEHammarby IF11.25
Carlos Sandell94SWERånäs 4H11.45
Niklas Pålsson94SWEMölndals AIK11.45
Eric Bergvall94SWEHässelby SK11.48
Alexander Hornshöj94DENSparta Atletik11.56
André Ilve94SWEIK Pallas11.62
Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan11.66
Emil Thessén94SWEVästerås FK11.76
Sondre Nyvold Lid94NORIL Molde OlympDQtjuvstart

Finalheat 2-1,93 juli
Erik Back94FINIFK Helsingfors11.64
Hannes Kvist Wirdmo94SWEIFK Växjö11.68
Martin Hunvik94NORTyrving11.79
Anton Larsson94SWEUllevi FK11.94
Victor Ivarsson94SWEIFK Växjö11.96
Philip Sjöberg94SWETurebergs FK11.99
Marcus Bergstrand94SWEIK Finish12.01
Martin Lindén94SWEHanvikens SK12.03
Anton Nordback94SWEUpsala IF12.08

P16 Höjd
3 juli
Fredrick Ekholm94SWEHuddinge AIS195
Muaamer Aissa94QATAspire Qatar195
Fredrik Löfgren94SWEIFK Lund191
Albin Strid94SWEIF Göta189
Martin Lindén94SWEHanvikens SK189
Marcus Saarela94SWETrollhättans FIK183
Kim Fransson94SWEIFK Halmstad170
Filip Michalak94DENAalborg Atletik170
Jacob Offersen94DENOdense Atletik170
10 Jacob Hjalmarsson94SWEHovslätts IK165
10 Erik Mårtensson94SWESundsvalls FI165
12 Marcus Johansson94SWETanums IF165
13 Steffen Mertov94DENOdense Atletik165
13 Marzoug Abdulrahman Marzouq Al Abdul94QATAspire Qatar165
13 Trygvi Laksafoss94FÄRFäröarna165
16 Hjalmar Eriksson94SWEIFK Helsingborg165
17 Fredrik Ekman94SWEIFK Helsingborg165
18 Richard Davidsson94SWEHässelby SK165
19 Daniel Rangel Pedersen94DENAalborg Atletik159
20 Eric Zetterman94SWEHuddinge AIS159
21 Michael Rangel Pedersen94DENAalborg Atletik159
22 Niklas Nilsson94SWESkeninge IK152

P16 Kula5.0 kg
3 juli
Simon Pettersson94SWEÖrbyhus IF16,32
Jörgen Austnes94NORIL Fri15,67
Robert Nilsson94SWEOskarshamns SK14,83
Tim Wunger94SWEEnköpings AIF14,81
Garadar J Fridriksson94NORFredrikstad13,41
Victor Ivarsson94SWEIFK Växjö12,97
Öystein Larsen94NORUraedd FI12,88
Tord Thoresen Dybhavn94NORFredrikstad12,40
Saeed Salem Al Kuwari94QATAspire Qatar11,22
10 Tobias Westman94SWERånäs 4H10,70
11 Mikael Gunnlaugsson94ISLIR10,60
12 Gudni Tor Gudnason94ISLIR10,36
13 Emil Sorcini94SWEHuddinge AIS10,04
14 Andreas Gustafsson94SWEGestad SK7,81

P15 100m
Försök heat 10,23 juli
Filip Sjövall95SWELomma FIK11.67q
Martin Andersson95SWEIK Ymer12.02q
Sveinn Sampsted95ISLBreidablick12.41
Daniel Börjesson95SWETrollhättans FIK12.51
Martin Jonsson95SWESK Bore12.73
Sören Lodrup95DENOdense Atletik13.13
Markku Sillman95FINTampereen Pyrintö13.28

Försök heat 2-1,93 juli
Eddy Meyerdierks95SWEIF Hagen11.91q
Benjamin Gabrielsen95DENSjälland11.98q
Timothy Edwards95SWEUpsala IF12.22q
Manfred Nielsen95DENSjälland12.54
David Erlandsson95SWETurebergs FK12.74
Simon Averin-Markström95SWEHammarby IF12.79
Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg12.81
Junaid Hassan95SWEHeleneholms IFDQ tjuvstart

Försök heat 3-0,53 juli
Christopher Swenning95SWEEslövs AI11.91q
Martin Löfblom95SWEHanvikens SK12.35q
Hlynur Kristjansson95ISLIR12.39
Malthe Mikaer Christensen95DENStoholm IF12.49
Philip Ingvason95SWEUllevi FK12.74
Johan Eriksson Viklund95SWESundbybergs IK12.94
Joonas Leppänen95FINTampereen Pyrintö13.89

Försök heat 4-0,53 juli
Henrik Malmberg95SWEHuddinge AIS11.79q
Mathias Bengtsson95DENSjälland12.19q
Joachim Sandberg95NORSandnes IL12.75
Victor Kloch95DENSjälland12.84
Olli Majuri95FINTampereen Pyrintö13.07
Jesper Hellström95SWEHässelby SK13.26
Oskar Markus Olafsson95ISLAfturelding13.28
Heidar Bernhardsson95ISLAfturelding13.29

Försök heat 5-1,93 juli
Erik Hagberg95SWEUpsala IF11.46q
Hans Christian Walker95NORBUL12.40
Felix Norén95SWEKatrineholms SK12.43
Vegard Fluge95NORASK Friidrett12.76
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik13.29
Gunnar Gudmundsson95ISLIR13.31
Henrik Berglund95SWEHeleneholms IF13.84
Torri Magnusson95ISLIR14.65

Försök heat 6-0,73 juli
Douglas Mårtensson95SWEYstads IF11.92q
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF12.00q
Hallbjörn Hasund Thorseth95NORDimna IL12.02q
Asbjörn Lunde95NORStord IL13.11
Mattias Merkevik95NORASK Friidrett13.15
Oliver Kjaer Kjellberg95DENHelsingör IF13.38
Kevin Pons95SWESoIK Hellas13.87
Morten Simonsen95NORIL Giv-Aktej start

Försök heat 70,33 juli
Pavlic Wang95NORSarpsborg IL11.76q
Danjal Jakup Niclasen95FÄRFäröarna12.23q
Dennis Forsman95SWESävedalens AIK12.39
August Duelund95DENSjälland12.72
Henrik Sandberg95SWEIFK Lund12.81
Jesper Jansson95SWEHässelby SK13.21
Johann Bjarni Petursson95ISLIR13.35
Nemo Asplund95SWEHanvikens SK13.61

Försök heat 81,53 juli
James Kwabena Takyi95QATAspire Qatar11.00q
Arnar Orri Sverrisson95ISLIR12.06q
Christoffer Ebert95DENSjälland12.33q
Mattias Hjelm95SWEBåstads GoIF12.44
Jimmy Wikström95SWEÖrbyhus IF12.88
Agnar David Halldorsson95ISLAfturelding13.61
Juho Pommelin95FINTampereen Pyrintö13.87
Ricardo Haga Thomassen95NORIL Giv-Aktej start

Finalheat 1-1,23 juli
James Kwabena Takyi95QATAspire Qatar11.02
Erik Hagberg95SWEUpsala IF11.31
Filip Sjövall95SWELomma FIK11.58
Henrik Malmberg95SWEHuddinge AIS11.64
Benjamin Gabrielsen95DENSjälland11.90
Pavlic Wang95NORSarpsborg IL11.96
Christopher Swenning95SWEEslövs AI11.97
Eddy Meyerdierks95SWEIF Hagen11.97
Douglas Mårtensson95SWEYstads IFej start

Finalheat 20,93 juli
Mathias Bengtsson95DENSjälland11.91
Arnar Orri Sverrisson95ISLIR12.00
Danjal Jakup Niclasen95FÄRFäröarna12.06
Hallbjörn Hasund Thorseth95NORDimna IL12.07
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF12.09
Martin Andersson95SWEIK Ymer12.11
Christoffer Ebert95DENSjälland12.23
Martin Löfblom95SWEHanvikens SK12.28
Timothy Edwards95SWEUpsala IFej start

P15 800m
Finalheat 13 juli
Magnus Pettersen95NORSturla 2:00.851
Louis Krogsböl95DENSjälland 2:00.862
Gustav Follerås95NORLillehammer IF 2:02.253
Mohamed Bile95SWEVillstads GIF 2:03.424
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 2:03.565
Carl Moskuvaara95SWEHuddinge AIS 2:03.606
Henrik Grönstad95NORKoll IL 2:04.357svart?
Andreas Iden95NORGneist IL 2:04.478blåvit ?
Marnar Djurhuus95FÄRFäröarna 2:04.519blå?
10 Vebjörn Ljones Karlsen95NORSkjalg IL 2:04.9110röd/blå?
11 Ådne Norland95NORVollan IK 2:04.9811
12 Daniel Strandberg95SWEMalmö AI 2:08.8820

Finalheat 23 juli
Mousab Adam Mahmoud Ali Tonja95QATAspire Qatar 2:05.4212
Abel Seleman95SWEWärnamo SK 2:05.8513
Arnar Orri Sverrisson95ISLIR 2:05.9614
Robel Seleman95SWEWärnamo SK 2:07.2515
Erlend Haflan95NORFredrikstad 2:07.4216
Thor Henrik Raknerud95NORAskim IF 2:07.5117
Kevin Hermansson95SWETrollhättans FIK 2:07.6018
Tobias Brage95DENSjälland 2:08.4319
Rasmus Hjort Christensen95DENSjälland 2:09.9521
10 Martin Ingebrigtsen95NORSandnes IL 2:11.7923
11 Regin Joensen95FÄRFäröarna 2:18.9632

Finalheat 33 juli
Benjamin Akyol95SWEUllevi FK 2:11.5922
Sebastian Gren95SWEIFK Trelleborg 2:12.6724
Joonas Leppänen95FINTampereen Pyrintö 2:14.3025
Tom Skjaeråsen95NORIL Varegg 2:14.4426
Andreas Lillerovde95NORDimna IL 2:16.3327
Martin Kirknes95NORSkjalg IL 2:18.0729
Fredric Suvanto95FINHangö IK 2:18.6030
Anton Olausson95SWEIK Ymer 2:19.6933
Andreas L Björn95DENSkive AM 2:19.8834
10 Agnar David Halldorsson95ISLAfturelding 2:20.6836
11 Adam Andersson95SWEVillstads GIF 2:24.3937

Finalheat 43 juli
Mikael Rajanen95FINTampereen Pyrintö 2:17.4128
Ola Hiis-Bergh95NORASK Friidrett 2:18.8531
Örjan Börresen95NORSkjalg IL 2:20.6235
Ludvig Danielsson95SWEIK Norrköping FI 2:24.6638
Samuel Spjut95SWEFrövi IK 2:26.7239
Josh Houston96SCOInverclyde AC 2:26.8740
Nemo Asplund95SWEHanvikens SK 2:32.8141
Torri Magnusson95ISLIRej start-
Gunnar Gudmundsson95ISLIRej start-

P15 Höjd
3 juli
Philip Andersson95SWESOK Träff192
Max Andersson95SWETierps IF188
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer188
Gustav Liberg95SWEUllevi FK185
Joachim Sandberg95NORSandnes IL168
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK168
Henrik Sandberg95SWEIFK Lund168
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF168
Sindri Hrafn Gudmundsson95ISLBreidablick168
10 Karl Persson95SWEWärnamo SK168
11 Morten Simonsen95NORIL Giv-Akt168
12 David Kappelin95SWEÖrgryte IS168
13 Gabriel Heen95SWEHuddinge AIS163
13 Axel Johansson95SWETrollhättans FIK163
15 Oskar Greilert95SWEHanvikens SK163
16 André Andersson95SWEBrattås CK163
16 Martin Johansen95DENAalborg Atletik163
16 Patrick Malmquist95SWEIFK Helsingborg163
19 Joar Thyresson95SWEStocksäters IF158
20 Jonas Skoog95SWEUllevi FK152
20 Markku Sillman95FINTampereen Pyrintö152
22 Patrik Ljungkvist95SWEHeleneholms IF152
22 Johan Eriksson Viklund95SWESundbybergs IK152
24 Sören Lodrup95DENOdense Atletik152
25 Sebastian Dysterdich95DENSkive AM145
25 Andreas FT Gjesdal95NORKoll IL145
27 Junaid Hassan95SWEHeleneholms IF145

P15 Tresteg
3 juli
Valtteri Toimela95FINTampereen Pyrintö12,644,5
Martin Johansen95DENAalborg Atletik12,542,4   12,43 1,0
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer12,443,4
Martin Selin95SWEUllevi FK12,390,9
Artur Engström96SWEIK Ymer12,354,1   12,00 1,7
Jesper Hellström95SWEHässelby SK11,900,6
Simen K Kopperud95NORNesodden IF11,742,2
Oscar Holst95SWEIFK Halmstad11,432,3
Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK11,251,9
10 Gustav Norén96SWEÖrbyhus IF10,891,7
11 Herman Olvik96SWEUllevi FK10,834,0
12 Jonas Klöjgård Jensen96DENSAK-7710,573,6
13 Asbjörn Lunde95NORStord IL10,363,4
14 Kevin Pons95SWESoIK Hellas10,284,9   10,16 1,9
15 Juho Pommelin95FINTampereen Pyrintö10,081,8
Michael Chlebek95SWEVäsby IK0,00
Anton Johansson96SWEKFUM Örebro0,00
Filip Forsell96SWEKongahälla AIK0,00

P15 Slägga4.0 kg
3 juli
Fredrik Fröberg95FINSjundeå IF55,23
Simon Persson95SWEVästerås FK52,45
Chris Arnoldsson96SWEIFK Märsta51,61
Viktor Gardenkrans95SWEHeleneholms IF51,28
Sondre Kolbjörnsen95NORNorna Salhus45,02
Tim Söderqvist95SWEDals Södra FFI43,57
Johan Green-Pettersson95SWEBokenäs IF43,52
Dadi Fannar Sverrisson96ISLUIA40,95
Hilmar Örn Jonsson96ISLIR40,92
10 Markus Villanger95NORASK Friidrett40,58
11 Oliver Rasmussen95DENSjälland40,06
12 Jacob Sjödin95SWEStensjöns IF39,49
13 Joachim Heier96NORLaksevåg37,86
14 Axel Ohlson96SWEHässelby SK34,96
15 Simon Botvidsson96SWEFK Athlet31,93
16 Arvid Petersson96SWEHässleholms AIS31,59
17 Mohammed Fateh Al Rahman96QATAspire Qatar29,78
18 Jonathan Rosengren96SWEIK Finish22,75
19 Eric Hacksell96SWEHässelby SK20,86

P15 Spjut600 g
3 juli
Sindri Hrafn Gudmundsson95ISLBreidablick59,40
Jacob Sjödin95SWEStensjöns IF51,13
Lukas Björnvad95DENSjälland50,55
Sondre Kolbjörnsen95NORNorna Salhus49,86
Ricardo Haga Thomassen95NORIL Giv-Akt49,46
Tim Söderqvist95SWEDals Södra FFI48,06
Quincey Andersson95SWEEslövs AI47,45
Mikael Jokiniva95SWEIK Ymer42,74
Christoffer Bengtsson95SWEOskarshamns SK41,31
10 Anton Snällfot95SWEHässelby SK39,30
11 Martin Löfblom95SWEHanvikens SK38,33
12 Gabriel Heen95SWEHuddinge AIS38,25
13 Oskar Greilert95SWEHanvikens SK37,71
14 Erik Hagberg95SWEUpsala IF37,63   36,11
15 Arnar Orri Sverrisson95ISLIR37,63   35,80
16 Hlynur Kristjansson95ISLIR37,19
17 Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK36,88
18 Mikkel Jörgensen95DENSjälland36,43
19 Carl Moskuvaara95SWEHuddinge AIS36,05
20 Thor Henrik Raknerud95NORAskim IF35,57
21 Michael Shirafkan-Nejad95SWEIF Göta35,02
22 Timothy Edwards95SWEUpsala IF34,76
23 Andreas Vinghed95SWESundbybergs IK34,42
24 Sondre Bergesen95NORASK Friidrett34,21
25 Johan Green-Pettersson95SWEBokenäs IF33,73
26 Elias Odell95SWEIFK Trelleborg33,20
27 David Erlandsson95SWETurebergs FK32,74
28 Rikard E Böe95NORHerkules FK30,67
29 Maximilian Persson95SWEUllevi FK30,57
30 Martin Johansen95DENAalborg Atletik26,59
31 Johann Bjarni Petursson95ISLIR23,17
32 Jeff Blomgren95SWEHeleneholms IF19,59
Laurits Trier95DENSjälland0,00
Henrik Malmberg95SWEHuddinge AIS0,00

P14 100m
Försök heat 1-0,83 juli
Markus Holmström96SWEIF Hagen11.93q
Cidi Nzita96NORNorna Salhus12.20q
Isak Stenberg96SWEHulåns IF12.83
Axel Sherlock96SWEVäsby IK12.83
Kalle Petersson96SWESolna FK13.06
Emil von Barth96SWEUllevi FK13.35
Erik Hjalmarsson96SWEHässelby SK16.08
Ville Lehtinen96FINTampereen Pyrintöej start

Försök heat 2-0,93 juli
Simon Mathiasen96DENSjälland11.87q
Felix So96SWEIFK Göteborg12.19q
Rasmus Allansson96SWEIK Hinden12.28q
Albin Lager96SWEKFUM Örebro12.58q
Alexander Thunberg96SWEIK Stål12.64q
Steinar Sollie Nicolaisen96NORHorten Friidrett13.53
John Amundsson96SWESävedalens AIK13.90
Ilari Laine96FINTampereen Pyrintö14.13

Försök heat 3-1,03 juli
Gustav Kjell96SWETurebergs FK11.98q
Charles Mitala96SWEMalmö AI12.09q
Gustav Kullgren96SWEIF Rigor12.98
Melker Karlsson06SWEUllevi FK13.11
Sverre Blom Breivik96NORIL Sandvin13.52
Johannes R S Solberg96NORBergens Turnforening13.88
Julius Saarinen96FINTampereen Pyrintö14.60
Magnus Bay Gundersen96NORKristiansandDQ tjuvstart

Försök heat 4-2,63 juli
Hugo Forsberg96SWESävedalens AIK12.48q
Jakob Fornman96SWEIK Finish12.67q
Florian Plathe96SWEBrattås CK12.69q
Jörgen Staurvik Strand96NORBUL13.11
Kristian Dragsund Mork96NORDimna IL13.22
André Zune96SWEMotala AIF13.56
Markus Palmroth96FINTampereen Pyrintö13.60
Daniel Norén96SWERånäs 4HDQ tjuvstart

Försök heat 50,13 juli
Karsten Warholm96NORDimna IL12.38q
Artur Engström96SWEIK Ymer12.51q
Thobias Nilsson Montler96SWEIF Kronan12.59q
Teddy Edlund96SWEUmedalens IF12.70
Victor Björklund96SWEUpsala IF12.97
Martin Jönsson96SWEIFK Lund13.16
Elias Saarinen96FINTampereen Pyrintö13.58
Magnus Steinstö96NORBergens Turnforening14.81

Försök heat 6-0,73 juli
Saad Alsaudi96SWEKFUM Kristianstad12.15q
Kalle Berglund96SWEUF Contact12.83
Victor Fingal96SWESävedalens AIK12.90
Frederik Sörensen96DENSkive AM12.91
Dadi Fannar Sverrisson96ISLUIA13.51
Henrik Odenlid96SWEHässelby SK13.53
Miko Viitanen96FINTampereen Pyrintö13.90
Emil Nilsson96SWEMölndals AIKej start

Försök heat 7-0,43 juli
Gunnar Ingi Hardarson96ISLIR12.33q
Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK12.55q
Tobias Jonsson96SWEDals Södra FFI12.82
Anton Johansson96SWEKFUM Örebro12.88
Henrik Semb96NORTönsberg FIK12.93
Emil Jönsson96SWEIFK Lund13.05
Rasmus Bergman96SWESundbybergs IK13.32
Waltteri Koskinen96FINTampereen Pyrintö14.10

Finalheat 1-1,73 juli
Gustav Kjell96SWETurebergs FK11.94
Markus Holmström96SWEIF Hagen11.95
Simon Mathiasen96DENSjälland12.03
Charles Mitala96SWEMalmö AI12.08
Gunnar Ingi Hardarson96ISLIR12.27
Rasmus Allansson96SWEIK Hinden12.29
Felix So96SWEIFK Göteborg12.33
Cidi Nzita96NORNorna Salhus12.39
Saad Alsaudi96SWEKFUM Kristianstad12.41

Finalheat 2-2,13 juli
Hugo Forsberg96SWESävedalens AIK12.27
Artur Engström96SWEIK Ymer12.39
Florian Plathe96SWEBrattås CK12.51
Jakob Fornman96SWEIK Finish12.57
Karsten Warholm96NORDimna IL12.58
Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK12.62
Albin Lager96SWEKFUM Örebro12.63
Alexander Thunberg96SWEIK Stål12.65
Thobias Nilsson Montler96SWEIF Kronan12.68

P14 800m
Finalheat 13 juli
Edvard Kamperud96NORÅs IL 2:03.371
Jonas Gjesdal96NORIL Varegg 2:04.732
Johan Slagbrand96SWEIFK Märsta 2:05.483
Gustaf Stensjö96SWESävedalens AIK 2:06.474
Aleksander Lie96NORGneist IL 2:07.665
Markus KaadaHarbo96NORSkjalg IL 2:07.896
Sigurd Blom Breivik96NORIL Sandvin 2:09.117
Marc Sundén96FINSibbo-Vargarna 2:10.668
Gustav Bivstedt96SWEHässelby SK 2:11.209
10 Anton Persson96SWEHässelby SK 2:11.2510
11 Henrik Grönbech96NORBUL 2:11.3511
12 Kristian U Hansen96DENAalborg Atletik 2:11.4712

Finalheat 23 juli
Steinar Sollie Nicolaisen96NORHorten Friidrett 2:13.0613
Gabriel Steffensen96SWESävedalens AIK 2:13.8214
Daniel Bucht96SWESävedalens AIK 2:14.2215
Joakim Engelbrecht96DENSjälland 2:14.3016
Sebastian Gonzales96SWERånäs 4H 2:15.4317
Viktor Palm96SWEIK Norrköping FI 2:15.8719
Abu Baker Hidar Hassan Abdalla96QATAspire Qatar 2:16.5420
Frederik Hoff96DENSjälland 2:16.5721
Erland Simonsson96SWESundbybergs IK 2:20.7224
10 Alexander Quick96SWEIFK Lund 2:21.7625
11 Santiago Wilkman96SWESundbybergs IK 2:22.4026
12 Christopher Koos96SWEMalmö AI 2:22.9529

Finalheat 33 juli
Kalle Berglund96SWEUF Contact 2:15.7418
Sverre Blom Breivik96NORIL Sandvin 2:17.7022
Rasmus Vonen96NORIL Varegg 2:19.7923
William Lundström96SWEHammarby IF 2:22.4327
Sören Toft Vaesel96DENStoholm IF 2:22.9328
Elias Saarinen96FINTampereen Pyrintö 2:25.0330
Johannes R S Solberg96NORBergens Turnforening 2:25.6731
Magnus Steinstö96NORBergens Turnforening 2:29.4632
Henrik Semb96NORTönsberg FIK 2:31.4433
10 Henrik Odenlid96SWEHässelby SK 2:31.6234
11 Isak Collett96NORBergens Turnforening 2:32.5835
12 Henrik Brodin Lien96NORBUL 2:46.9836
Christoffer Almqvist96SWEUpsala IFej start-

P14 Stav
3 juli
Pontus Sterner Johansson96SWEMalmö AI385
Jens Roslund96SWEStocksäters IF340
Jacob Staaf96SWEBålsta IK340
Fraser O´Rourke96SCOGlasgow340
Victor Fingal96SWESävedalens AIK329
Antoine Duplantis96SWEIK Stål329
Jonatan Nordh96SWESävedalens AIK329
Esa Hiltunen96SWEUllevi FK329
André Zune96SWEMotala AIF305
10 Mikkel Ringsted96DENSjälland292
11 Jakob Johansson96SWETurebergs FK279
12 Axel Ohlson96SWEHässelby SK247
13 Eric Hacksell96SWEHässelby SK247
14 Andreas Söderlund96SWELerum Friidrott211
Carl Thunberg96SWEÖrgryte IS

P14 Spjut600 g
3 juli
Isak Oskarsson96SWEStensjöns IF50,78
Alexander Thunberg96SWEIK Stål47,18
Axel Ohlson96SWEHässelby SK44,98
Chris Arnoldsson96SWEIFK Märsta44,70
Florian Plathe96SWEBrattås CK42,15
Johannes Svensson96SWEStenungsunds FI41,67
Dadi Fannar Sverrisson96ISLUIA41,64
Theodor Krona96SWEIF Rigor40,56
Hilmar Örn Jonsson96ISLIR37,30
10 Anton Johansson96SWEKFUM Örebro37,10
11 Ramon Navarro Marttinen96SWETullinge Tumba FI36,71
12 Gustav Kjell96SWETurebergs FK36,34
13 Jacob Staaf96SWEBålsta IK35,57
14 Eric Hacksell96SWEHässelby SK34,34
15 Andreas K Laursen96DENRödding AK33,96
16 Alexander Quick96SWEIFK Lund33,65
17 Daniel Norén96SWERånäs 4H31,56
18 Sigurd Blom Breivik96NORIL Sandvin31,55
19 Arvid Petersson96SWEHässleholms AIS31,41
20 Miko Viitanen96FINTampereen Pyrintö29,64
21 Marko Valkama96FINTampereen Pyrintö29,33
22 Steinar Sollie Nicolaisen96NORHorten Friidrett28,84
23 Henrik Semb96NORTönsberg FIK27,60
24 Henrik Brodin Lien96NORBUL24,06
25 Christoffer Almqvist96SWEUpsala IF22,84
26 Tonni Dalby96DENRödding AK14,14
Simon Botvidsson96SWEFK Athlet0,00
Alfred Sederlin96SWERånäs 4H0,00
Julian Ohldin96SWEIFK Helsingborg0,00
Eric Sorcini96SWEHuddinge AIS0,00
John Amundsson96SWESävedalens AIK0,00
Stefan Strandberg96SWEMalmö AI0,00

P13 80m
Försök heat 1-0,23 juli
Lucas Järpsjö97SWEMariestads AIF10.50q
Eric Mårtensson97SWEIFK Trelleborg10.75q
Alfred Nordgren97SWEMalmö AI11.21q
Robin Ericsson97SWEHabo Friidrott 0411.28q
Elias Högström97SWESundsvalls FI11.48
Mathias Mörk97DENHelsingör IF11.61
Jacob Eriksson Viklund97SWESundbybergs IK12.04

Försök heat 2-1,83 juli
Carl Davidsson97SWELinköpings GIF10.53q
Anthony Torir Santos97ISLIR11.07q
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer11.16q
Erik Andersson97SWEWedevågs IF11.20q
Eirik Nordstrand Veskje97NORLillehammer IF11.21q
Niklas Kvarnerup97SWEHanvikens SK12.15
Kalman Veigar Ingolfsson97ISLSelfoss12.47
Valdimar Fridrik Jonatansson97ISLBreidablickej start

Försök heat 3-2,03 juli
Austin Hamilton97SWEIK Finish10.32q
Öystein Hatlestad Hovland97NORAsker SK11.14q
Jesper Arbinge97SWEHuddinge AIS11.15q
Martin Arvidsson97SWESävedalens AIK11.57
Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR11.77
Kristinn Brynjolfsson97ISLIR12.80
Sigtor Helgason97ISLSelfossej start
Edwin Sahlin97SWERåby-Rekarne FIej start

Försök heat 4-1,23 juli
Josef Bergström Raouf97SWEUpsala IF10.87q
Isac Larsson97SWESävedalens AIK11.17q
Filip Augustsson97SWEBrattås CK11.45q
Christopher Pool Wiklund97SWEFalköpings IK11.64
Oscar Hjerm97SWEVästerås FK11.67
Carl Blomqvist97SWEIK Finish11.69
Öyvind Kvalheim Madsen97NORBergens Turnforening12.81
Haukir Aegir Johannesson97ISLIR13.07

Försök heat 5-1,23 juli
Adrian Kamlin97SWEKarlskoga FI10.74q
William Gunnarsson97SWEKFUM Örebro10.87q
Patrik Hybelius97SWEIFK Trelleborg11.31q
Johannes Ferm97SWEMalmö AI11.56
Preben Sylvester Jensen97NORIL Bjarg11.59
Alexander Metze97SWEMölndals AIK12.03
Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR12.22
Sverri Omar Victorsson97ISLSelfoss14.29

Finalheat 1-2,53 juli
Austin Hamilton97SWEIK Finish10.32
Carl Davidsson97SWELinköpings GIF10.49
Lucas Järpsjö97SWEMariestads AIF10.64
Josef Bergström Raouf97SWEUpsala IF10.87
Adrian Kamlin97SWEKarlskoga FI10.93
Anthony Torir Santos97ISLIR11.06
William Gunnarsson97SWEKFUM Örebro11.07
Eric Mårtensson97SWEIFK Trelleborg11.14
Öystein Hatlestad Hovland97NORAsker SK11.31

Finalheat 2-1,33 juli
Erik Andersson97SWEWedevågs IF10.98
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer11.06
Isac Larsson97SWESävedalens AIK11.14
Eirik Nordstrand Veskje97NORLillehammer IF11.15
Jesper Arbinge97SWEHuddinge AIS11.19
Patrik Hybelius97SWEIFK Trelleborg11.29
Alfred Nordgren97SWEMalmö AI11.33
Filip Augustsson97SWEBrattås CK11.54
Robin Ericsson97SWEHabo Friidrott 0411.56

P13 1500m
Final3 juli
Benjamin Lobo Vedel97DENAalborg Atletik 4:37.09
Sebastian Romer97DENSjälland 4:38.32
Andreas Kramer97SWESävedalens AIK 4:39.29
Leo Magnusson98SWESävedalens AIK 4:39.58
Casper Stenersen98NORGneist IL 4:45.01
Lars Lunde97NORStord IL 4:50.90
Marcus Nilsson97SWELulekamraterna 4:50.97
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS 4:57.04
Bendik Plesner97NORLarvik 4:58.72
10 Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 4:58.75
11 Jacob Eriksson Viklund97SWESundbybergs IK 4:59.33
12 Emil Danielsson97SWEDala-Järna IK 5:08.47
13 Alexander Waerme97SWEKongahälla AIK 5:12.42
14 Håkan Kjonerud97NORLillehammer IF 5:23.76
15 Kalman Veigar Ingolfsson97ISLSelfoss 5:42.17
16 Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR 5:52.75
17 Öyvind Kvalheim Madsen97NORBergens Turnforening 6:02.03

P13 Stav
3 juli
Armand Duplnatis98SWEIK Stål384
Urho Kujanpää97FINTampereen Pyrintö305
Niklas Svanberg97SWEStenungsunds FI292
Oliver Durafour97DENSjälland292
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF247
Edwin Sahlin97SWERåby-Rekarne FI247
Felix Antonsson97SWEMalmö AI247
Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK247
Melker Kroon97SWEMalmö AI230
Bryson Brunsberg97SWEEnköpings AIF230
11 Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik230
12 Max Skalenius97SWEÖrgryte IS211
Nils Eriksson97SWERånäs 4H

P13 Trestegzon
3 juli
Adrian Kamlin97SWEKarlskoga FI11,251,5
Benjamin Lobo Vedel97DENAalborg Atletik11,202,8   10,64 0,2
William Gunnarsson97SWEKFUM Örebro11,164,0   11,05 1,8
Erik Lund97NORBrandbu IL11,084,3
Sigtor Helgason97ISLSelfoss10,803,3   10,16 0,5
Magnus Rasmussen97DENAalborg Atletik10,702,7   10,24 1,4
Valdimar Fridrik Jonatansson97ISLBreidablick10,512,8   10,03 0,2
Markus Nyberg97SWEIK Finish10,233,0   9,61 1,0
Elias Högström97SWESundsvalls FI10,052,5
10 Joachim Munksgaard97DENSjälland10,041,6
11 Oscar Hjerm97SWEVästerås FK9,953,6
12 Nils Eickhoff97SWEIK Ymer9,922,7
13 Alexander Waerme97SWEKongahälla AIK9,792,7   9,75 1,8
14 Daniel Bohlin97SWEUllevi FK9,763,4   9,53 1,6
15 Nils Eriksson97SWERånäs 4H9,702,4
16 Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR9,350,1
17 Lars Lunde97NORStord IL9,192,0
18 Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR8,781,8
Öyvind Kvalheim Madsen97NORBergens Turnforening0,00
Kristinn Brynjolfsson97ISLIR0,00

P12 80m
Försök heat 11,33 juli
Simon Hansen98DENHerning Atletik10.95q
Martin Dam Larsen98DENAalborg Atletik11.04q
Andreas Hoven98NORIL Sandvin11.06q
Jonatan Åsman98SWEHeleneholms IF11.19q
Mikael Máni Freysson98ISLUIA11.75q
Axel Nilsson98SWEMölndals AIK12.31
Albin Carlsson98SWEKFUM Arvika12.56
Axel Abrahamsson98SWEBromma IF12.59
Marius Hildén98SWEIF Göta12.76

Försök heat 20,13 juli
Pontus Jansson98SWEWedevågs IF11.01q
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg11.04q
David Svensson98SWEIFK Tumba11.62q
Max Nero98SWEIF Göta11.92
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik11.97
Johan Beckman98SWEIFK Lund12.08
Max Ek98SWEMölndals AIK12.85
Victor Koch98SWEÖrgryte IS13.28
Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSSej start

Försök heat 30,13 juli
James Gaudiello98SWEMalmö AI11.06q
William Littorin98SWERånäs 4H11.45q
Gustav Eriksson98SWEIF Kville11.66q
Håvard Rosseland Johansen98NORLye IL11.76q
Simon Larsson98SWEStenungsunds FI11.88q
Henrik Nordlander98SWEIF Göta12.25
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss12.33
Öyvind Steinstö98NORBergens Turnforening13.02
Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA13.28

Försök heat 4-1,23 juli
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK11.02q
Max Hrelja98SWELinköpings GIF11.06q
Gustav Montin98SWEKFUM Örebro11.61q
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik11.61q
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik11.75q
Axel Nykvist98SWETranås AIF12.35
Pontus Thorén98SWEIF Göta12.53
Einar Bjarni Helgason98ISLUIA13.64
Karl Vernhard Torleifsson98ISLUMSS13.81

Finalheat 1-1,13 juli
Pontus Jansson98SWEWedevågs IF10.80
Filip Schwartz98SWEMölndals AIK10.88
James Gaudiello98SWEMalmö AI10.95
Max Hrelja98SWELinköpings GIF10.97
Simon Hansen98DENHerning Atletik11.01
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg11.06
Jonatan Åsman98SWEHeleneholms IF11.14
Martin Dam Larsen98DENAalborg Atletik11.16
Andreas Hoven98NORIL Sandvin11.23

Finalheat 2-3,13 juli
William Littorin98SWERånäs 4H11.68
David Svensson98SWEIFK Tumba11.79
Gustav Montin98SWEKFUM Örebro11.99
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik12.02
Mikael Máni Freysson98ISLUIA12.11
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik12.12
Simon Larsson98SWEStenungsunds FI12.16
Håvard Rosseland Johansen98NORLye IL12.24
Gustav Eriksson98SWEIF Kvilleej start

P12 Höjd
3 juli
Simon Hansen98DENHerning Atletik150
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik147
Gustav Eriksson98SWEIF Kville143
Filip Björklund98SWEUpsala IF143
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS139
Arvid Ryberg98SWEÖrgryte IS139
Andreas Hoven98NORIL Sandvin139
Pontus Thorén98SWEIF Göta135
Filip Steussloff98SWEMölndals AIK135
10 Filip Wenander98SWEÖrgryte IS135
10 Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK135
12 Marcus Bredberg98SWEMölndals AIK135
13 Erik Axlid98SWEUllevi FK130
14 Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik130
15 Jacob Olvik98SWEUllevi FK130
15 Mikael Máni Freysson98ISLUIA130
17 Karl Vernhard Torleifsson98ISLUMSS124
17 Mauro Karlsfred98SWEUllevi FK124
17 Max Nero98SWEIF Göta124
17 Linus Baeckström98SWEUllevi FK124
21 Patrik Björkman98SWETingbergs AIS124
21 Einar Bjarni Helgason98ISLUIA124
23 Arnstein Borge98NORÖsteröy IL124
Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSS
Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss

P12 Spjut400 g
3 juli
Rasmus Eriksson98SWEKils AIK44,47
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK42,91
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK39,46
Jesper Berge Hansen98NORHerkules FK37,53
Karl Vernhard Torleifsson98ISLUMSS34,15
Hampus Roos98SWELjungby FIK32,68
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss31,41
Fredrik Sandvik98NORAskim IF31,00
Filip Björklund98SWEUpsala IF30,58
10 Gudmundur Smari Danielsson98ISLUMSS30,23
11 Thomas Brurås98NORNorna Salhus30,21
12 Mauro Karlsfred98SWEUllevi FK29,96
13 Max Ek98SWEMölndals AIK29,84
14 Martin Dam Larsen98DENAalborg Atletik28,15
15 Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA26,22
16 Atli Geir Sverrisson98ISLUIA26,05
17 Einar Bjarni Helgason98ISLUIA24,50
18 Pontus Thorén98SWEIF Göta24,26
19 Filip Steussloff98SWEMölndals AIK24,16
20 Jonatan Åsman98SWEHeleneholms IF23,17
21 Jonas Rajaniemi98SWEUllevi FK23,12
22 Simon Persson98SWEKFUM Örebro21,82
23 Max Nero98SWEIF Göta17,12

K 100m
Försök heat 1-0,63 juli
Mari Gilde BrubakNORMalvik IL12.09q
Caroline Lundahl91SWEKA 2 IF12.16q
Sofia Lund86SWEHässelby SK12.22q
Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP12.62q
Maryon Paulsen Strugstad86NORSkjalg IL12.83
Josefin Johansson88SWEEds SK12.86
Sofie Lindesten88SWESoIK Hellas12.93
Mia Stenvall90SWEUllevi FK13.12

Försök heat 2-0,83 juli
Siri Eritsland85NORSK Vidar12.04q
Mathilda Hultgren89SWEIK Ymer12.15q
Frida Claesson84SWEAlingsås IF12.52q
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve12.62q
Johanna Nilsson90SWEKFUM Kristianstad12.67q
Erica Pettersson90SWEIF Göta12.75q
Linda Bergh89SWEHässelby SK12.80
Karoline Nilsson88NORIL Gular13.28

Försök heat 3-2,63 juli
Emma Tuvesson91SWEIFK Helsingborg12.52q
Sofia Hellberg-Jonsén89SWEHammarby IF12.74q
Tina Teigene Dalen90NORSK Vidar12.74q
Anna Hildingsson93SWELerum Friidrott12.75q
Heidi Ann Bruknapp91NORIL Gular12.95
Angelica Engberg89SWEHässelby SK13.05
Malin Johansson87SWESoIK Hellas13.07
Josefine Dalhqvist88SWEIF Kville13.35

Försök heat 4-0,13 juli
Anna Olsson88DENSparta Atletik12.20q
Alisa Andersen89NORSteinkjer12.61q
Caroline Tegel90SWEIF Göta12.73q
Anette Persson85SWEIF Kville12.80q
Karolina Busznyak84SWEIFK Tumba12.91
Anna Sunneborn70SWESpårvägens FK13.09
Johanna Aalto89SWEIF Kville13.31
Karina Nielsen85DENAalborg Atletik13.68
Sanni Mäki96FINTampereen Pyrintö14.53

Finalheat 1-1,83 juli
Siri Eritsland85NORSK Vidar12.07
Mari Gilde BrubakNORMalvik IL12.09
Mathilda Hultgren89SWEIK Ymer12.10
Caroline Lundahl91SWEKA 2 IF12.19
Anna Olsson88DENSparta Atletik12.21
Sofia Lund86SWEHässelby SK12.34
Emma Tuvesson91SWEIFK Helsingborg12.41
Frida Claesson84SWEAlingsås IF12.46
Alisa Andersen89NORSteinkjer12.59

Finalheat 2-0,53 juli
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve12.43
Sofia Hellberg-Jonsén89SWEHammarby IF12.48
Tina Teigene Dalen90NORSK Vidar12.49
Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP12.51
Anna Hildingsson93SWELerum Friidrott12.56
Erica Pettersson90SWEIF Göta12.65
Caroline Tegel90SWEIF Göta12.75
Anette Persson85SWEIF Kville12.90
Johanna Nilsson90SWEKFUM Kristianstadbröt

K 400m
Finalheat 13 juli
Stine Tomb86SWEHammarby IF54.041
Nina Brandt85NORSteinkjer54.422
Rebecca Högberg84SWEHammarby IF54.893
Irene Hövik Helgesen85NORIL Fri55.225
Line Kloster90NORSK Vidar55.276
Helena Scherer84DENSparta Atletik55.498
Josefin Magnusson89SWEMalmö AI55.699
Charlotte Johansson86SWEIFK Lidingö57.9911

Finalheat 23 juli
Lotta Lindsén90SWETurebergs FK55.204
Emilia Granqvist90SWEÖstersunds GIF55.417
Heidi Ann Bruknapp91NORIL Gular57.7910
Isabelle Eriksson85SWEIFK Lidingö58.0512
Katrine Mikkelsen86DENAalborg Atletik58.1913
Camilla Olsson89SWESoIK Hellas58.4114
Ida Fillingsnes90NORHerkules FK59.2917
Karoline Nilsson88NORIL Gular60.3220

Finalheat 33 juli
Ingvild Kåshagen90NORMoelven IL58.8615
Emelie Gabrielsson88SWEOskarshamns SK59.1716
Jessica Hermansson88SWEEslövs AI59.8518
Emma Ulfberg90SWEHakarpspojkarna60.0319
Caroline Ivarsson85SWEYstads IF62.2424
Ann Hyvärinen90SWEKFUM Örebro64.0428

Finalheat 43 juli
Leah Röste95NORTyrving60.9821
Kari Sörby90NORLillehammer IF61.4022
Louise Larsson90SWEHammarby IF61.6623
Alexandra Axell89SWELerum Friidrott62.4025
Josefine Dalhqvist88SWEIF Kville62.4226
Lina Hansson90SWEIK Orient63.4027
Emma Lagerqvist89SWEIFK Växjöbröt-
Åsta Sulen90NORMoelven ILbröt-

K 1500m
Finalheat 13 juli
Charlotta Fougberg85SWEUllevi FK 4:29.811
Lauren Jane Howarth90GBRUniv.of Birmingham 4:33.132
Kristin Bröndbo88NORSteinkjer 4:34.283
Runa Skrove Falch90NORSteinkjer 4:35.054
Elin Borglund91SWESävedalens AIK 4:35.125
Elina Johansson89SWESpårvägens FK 4:41.229
Becky Gough90GBRUniv.of Birmingham 4:45.5612
Louise Bichler91SWESävedalens AIK 4:46.1514
Caroline Erlingson86SWEÄngelholms IF 4:54.0526
Victoria Fouhy90GBRUniv.of Birminghamej start-
Lucy Dowsett90GBRUniv.of Birminghamej start-
Cecilie Udstuen86NORHaugesund ILej start-

Finalheat 23 juli
Ingeborg Lind90NORAskim IF 4:38.916
Ida Kjelkenes86NORIL Gular 4:39.617
Julie Marie Haabeth88NORFredrikstad 4:40.848
Karin Sennvall80SWEKFUM Örebro 4:42.6810
Ingeborg Haugli78NORSK Vidar 4:44.7711
Mette Riise82NORSK Vidar 4:45.7113
Ellen Aga Kildal90NORHerkules FK 4:46.2015
Maria Sandström90SWEMalmö AI 4:46.2116
Ida Eltervaag95NORSkjalg IL 4:47.7317
10 Linnea Smeds85SWESpårvägens FK 4:47.7718
11 Petra Hedenqvist90SWESpårvägens FK 4:50.0120
12 Karin Svensson90SWEÖrgryte IS 4:54.5727

Finalheat 33 juli
Jennifer Asp92SWEIK Norrköping FI 4:49.4819
Jessica Hedenqvist90SWESpårvägens FK 4:50.4721
Nathalie Tolvers90SWEHammarby IF 4:51.8922
Annemette Fischer75DENFrederiksbergs IF 4:52.0223
Tonje Helle87NORTjalve 4:52.0724
Line Kalstrup Schulz96DENRanders Atletik 4:53.5225
Sandra Södergren89SWEFIF Gnistan 4:56.8428
Kristin Hagen92NORHaugesund IL 5:04.5029
Karoline Olsson90SWESundsvalls FI 5:05.5630
10 Sara Holmgren89SWESävedalens AIK 5:08.4131
11 Liz-Helen Löchen83NORTrondheim Friidrett 5:12.2032

K Längd
3 juli
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö6,192,9   4,35 0,8
Erica Jarder86SWESpårvägens FK6,173,7   6,12 1,3
Oda Utsi Onstad90NORFagernes IL6,151,7
Sofia Lund86SWEHässelby SK6,090,6
Malin Olsson90SWEMalmö AI6,072,6   6,06 0,8
Malin Marmbrandt85SWEVästerås FK6,073,4   5,94 1,0
Ellinor Rosenquist89SWEGoIF Tjalve6,021,8
Johanna Nilsson90SWEKFUM Kristianstad5,921,4   5,91 2,8
Melissa Stenzon91SWEGöteborgs KIK5,920,9
10 Jessie Ipsen83DENKöbenhavns IF5,912,4   5,83 0,7
11 Kim McCabe90SWEIFK Lund5,892,8   5,64 1,4
12 Linda Berntsson87SWEMölndals AIK5,871,7
13 Hafdis Sigurdardottir87ISLHSP5,852,5   5,74 1,2
14 Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve5,84-0,4
15 Malin Fransson89NORKristiansand5,762,1   5,58 1,1
16 Linda Bergh89SWEHässelby SK5,72-0,1   5,69 2,3
17 Johanna Froode90SWEÖrgryte IS5,721,9   5,65 1,1
18 Johanna Aalto89SWEIF Kville5,641,7   5,51 2,6
19 Josefin Svensson89SWEIFK Växjö5,640,9
20 Sofie Lindesten88SWESoIK Hellas5,631,9
21 Maryon Paulsen Strugstad86NORSkjalg IL5,582,3   5,38 1,8
22 Anna Olsson88DENSparta Atletik5,563,3   5,21 1,6
23 Angelica Engberg89SWEHässelby SK5,552,3   5,46 1,5
24 Katrine Holten Kristensen89DENKöbenhavns IF5,44-1,4
25 Sandra Sääw87SWEKFUM Örebro5,431,6
26 Sofia Rahdevi87SWEMölndals AIK5,300,9
27 Camilla Eriksson88SWEIF Göta5,250,1
28 Tina Nordstrand81SWESundbybergs IK5,220,3
29 Carina Palmqvist62SWEVillstads GIF5,040,6
30 Madelene Friberg88SWEYstads IF4,912,9   4,79 0,8

K Kula4.0 kg
3 juli
Kristin Sundsteigen88NORTyrving13,68
Frida Åkerström90SWEHuddinge AIS13,56
Helga Margreet Torsteinsdottir91ISLÁrmann13,55
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö13,07
Jenny-Lee Angbah90SWEUllevi FK12,86
Therese Christensson89SWEMölndals AIK12,55
Jennie Söderholm93SWEVästerås FK12,53
Rebecka Holmqvist89SWEMölndals AIK12,09
Benedicte Övrebö85NORStord IL11,06
10 Mari Kogstad89SWEKFUM Örebro10,53
11 Johanna Höglund84SWEUpsala IF9,87
12 Anna Johansson89SWEUllevi FK7,56

K Slägga4.0 kg
3 juli
Karolina Pedersen87SWEUllevi FK59,26
Trude Raad90NORGloppen FIL56,12
Johanna Rydberg88SWEVästerås FK52,51
Helene Hofstad91NORIL Gular49,57
Sandra Petursdottir89ISLIR49,18
Anneli Ståhl90SWESpårvägens FK47,29
Louise Johansson90SWESödertälje IF39,41
Elin Töllborg86SWEUllevi FK34,44

F19 100m
Försök heat 1-1,23 juli
Hanna Adriansson92SWEWärnamo SK12.11q
Maryann Andreasson92SWEKFUM Arvika12.46q
Pernilla Nilsson92SWEIFK Trelleborg12.51q
Frida Lüppert-Thomsson92SWEHammarby IF12.80q
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro12.80q
Linnea Eklund92SWEGöteborgs KIK13.02
Josefin Sahlström92SWEMalmö AI13.05
Lovisa Pettersson91SWETurebergs FK14.08
Emilia Fischer91SWEMölndals AIK15.05

Försök heat 2-0,13 juli
Gabriella Nykvist92SWETranås AIF12.67q
Anne Bjelland Jensen91NORIL Bjarg13.02
Sara Ulin91SWEFalu IK13.02
Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingö13.05
Gerd Lahlum Lystad92NORFIK Orion13.25
Angelica Adolfsson92SWEIF Kville13.26
Linnea Backman92SWEIFK Helsingborg13.30
Fredrikke Dam Larsen91SWEEksjö Södra IK13.86

Försök heat 3-0,23 juli
Stephanie Olsson91SWEKA 2 IF12.24q
Hope Robertson91SCOCity of Edinburgh12.49q
Emma Fredriksson91SWEHammarby IF12.52q
Kajsa Kärnman92SWEUllevi FK12.97q
Josefine Gabrielsson92SWEOskarshamns SK13.07
Camilla Olsson92SWEKlippans FK13.10
Ingvild Hjortnaes Larsen92NORLillehammer IF13.50
Mari Skiftestad92NORHaugesund IL13.58

Försök heat 4-0,83 juli
Caroline Sandsjoe92SWEIF Göta12.19q
Sandra Knezevic92SWEHuddinge AIS12.36q
Hanna Mattisson92SWEUllevi FK12.87q
Renate Grimstad92NORDimna IL12.88q
Sara Jungersten92SWEIFK Göteborg13.08
Synne Krokstad92NORRanheim IL13.22
Saga Kullenbäck91SWELidköpings IS13.64
Anna Nymo92SWEÖstersunds GIF14.13
Katarina Landberg92SWELaholms IF14.50

Försök heat 50,53 juli
Elina Palmquist91SWEIF Göta12.60q
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.61q
Erica Gravely92SWEBromma IF12.91q
Anne Hansen91NORHovding TIL12.92q
Tove Tengvall91SWEHammarby IF13.04
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK13.25
Samantha Wikmark92SWEDanderyds SK13.43
Jennika Larsson91SWELomma FIK14.01
Agnes Nilsson92SWESöderhamns IF14.42

Finalheat 10,53 juli
Caroline Sandsjoe92SWEIF Göta12.01
Hanna Adriansson92SWEWärnamo SK12.03
Stephanie Olsson91SWEKA 2 IF12.06
Maryann Andreasson92SWEKFUM Arvika12.24
Sandra Knezevic92SWEHuddinge AIS12.31
Pernilla Nilsson92SWEIFK Trelleborg12.33
Emma Fredriksson91SWEHammarby IF12.37
Hope Robertson91SCOCity of Edinburgh12.38
Elina Palmquist91SWEIF Göta12.53

Finalheat 2-0,93 juli
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF12.41
Gabriella Nykvist92SWETranås AIF12.64
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro12.72
Frida Lüppert-Thomsson92SWEHammarby IF12.80
Hanna Mattisson92SWEUllevi FK12.82
Erica Gravely92SWEBromma IF12.90
Renate Grimstad92NORDimna IL12.92
Kajsa Kärnman92SWEUllevi FK12.95
Anne Hansen91NORHovding TIL13.21

F19 400m
Finalheat 13 juli
Malin Lindblom91SWEGefle IF56.611
Tara Marie Norum91NORSteinkjer56.622
Sara Bley91SWEGoIF Tjalve57.193
Stine Marie Grönnhaug92NORRanheim IL58.315
Cecilie Hofstad92NORRanheim IL58.757
Caroline Andersson92SWEIF Göta58.958
Frida Åhsberg93SWEVillstads GIF58.989
Ingrid Haga92NORHaugesund IL59.6910

Finalheat 23 juli
Sofie Näslund92SWEIF Vingarna57.724
Marie Hagström92SWEIK Ymer58.646
Marte Jensen91NORHaugesund IL60.0911
Janina Björkström92FINIK Falken60.2012
Malin Nyberg92SWEBromma IF60.5814
Louise Svärd92SWEIK Finish61.1815
Helen Waters91GBRUniv.of Birmingham61.4319

Finalheat 33 juli
Nanna Boholm92DENAalborg Atletik60.3613
Sara B Svendsen91DENSparta Atletik61.2316
Linnea Harrysson92SWEUllevi FK61.2417
Anne Bjelland Jensen91NORIL Bjarg62.0921
Rebecca Arnesson92SWEIFK Växjö64.3425
Marte-Kari Garcia de Presno92NORFIL Borgbröt-

Finalheat 43 juli
Felicia Hedström92SWEUllevi FK61.3518
Karina Klok92DENAmager AC61.8820
Maria Theresia Austberg92NORLillehammer IF62.5722
Kristin Bakkeli92NORLillehammer IF62.5723
Stephanie Franksson91SWEIK Ymer63.5724
Jannike Borge92NORUraedd FI65.3026

F19 1500m
Finalheat 13 juli
Lara Thomas91GBRUniv.of Birmingham 4:36.621
Sigrid Jervell Våg92NORTrondheim Friidrett 4:36.752
Björk Herup Olsen91FÄRFäröarna 4:37.833
Zenitha Eriksson92FINIF Nykarlebynejden 4:43.594
Julia Nilsson92SWEIK Pallas 4:44.855
Ingvild Vedde92NORNesbyen 4:46.966
Bertine-Helene Faerö92NORAKS-77 4:48.177
Rebecka Öberg92SWEIFK Lidingö 4:54.0512
Tilda Helgesson92SWEÅhus FIK 4:54.1313
10 Helene Strömblad Hansen92NORFana IL 4:54.1414
11 Emma Dahl91SWEÖrgryte IS 5:13.2917
Katrine Vaesel92DENSkive AMbröt-

Finalheat 23 juli
Josefin Eriksson92SWEHuddinge AIS 4:49.808
Erica Wesström92SWEUpsala IF 4:51.109
Emma Rice92SCOInverclyde AC 4:51.8610
Erika Svanborg91SWEBromma IF 4:53.5811
Nina Persson91SWEÖrgryte IS 4:56.8715
Hannah Nilsson91SWEMalmö AI 5:02.8416
Anniken Ruud91NORFIL Borg 5:17.3818
Maria Ringstad92NORDimna IL 5:19.8719
Lovisa Svanborg91SWEBromma IF 5:37.7320

F19 Längd
Final3 juli
Erika Brandt92SWEMölndals AIK5,900,3   5,86 1,6
Ida Carlsson91SWEOskarshamns SK5,901,1   4,02 0,6
Mergime Jashari92SWEIK Westmannia FI5,802,3   5,58 1,4
Lisa Linell91SWELjungby FIK5,761,3
Tina Runesson92SWEFIF Gnistan5,642,3   5,57 1,2
Frida McCabe92SWEIFK Lund5,581,2
Hanna Skaraas Johnsen91NORUraedd FI5,531,1
Therése Lindhe91SWEIFK Kristinehamn5,450,6
Elina Palmquist91SWEIF Göta5,412,7   5,24 0,2
10 Josefin Olsson92SWEMalmö AI5,371,9   5,28 0,3
11 Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro5,370,7
12 Malin Brattström91SWEIF Göta5,281,6
13 Emilie Starling91DENHvidovre Atletik5,222,8   5,21 0,4
Melissa Stenzon91SWEGöteborgs KIK0,00
Mikaela Lindqvist91SWEUpsala IF0,00

F19 Kula4.0 kg
3 juli
Ingvild Rönhovde91NORStord IL12,51
Silje Nordahl Disserud91NORIL Sandvin12,33
Camilla Norr-Ericson91SWEGoIF Tjalve11,81
Hanna Bengtsson92SWEHeleneholms IF11,61
Julia Wiberg92SWEUF Contact11,51
Eline Bye91SWEOgndal IL10,85
Hanna Rintamäki92FINIF Femman10,47
Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingö9,97
Anne Margrete Håland91NORKristiansand9,75
10 Fellicia Thomson92SWEHässelby SK9,68
11 Josefin Karlsson91SWEIK Orient9,47
12 Saga Kullenbäck91SWELidköpings IS9,40
13 Malin Gerleman92SWEDals Södra FFI8,97
14 Emma Arnsten92SWETrångsvikens IF8,91
15 Anna Nymo92SWEÖstersunds GIF8,85
16 Sandra Sandin92SWEHerrljunga SK8,35
17 Sandra Fors91SWESkeninge IK6,82

F19 Slägga4.0 kg
3 juli
Katja Vangsnes91NOROppegård Friidrett57,14
Helene Hofstad91NORIL Gular48,05
Kajsa Århäll91SWEMariestads AIF47,07
Camilla Norr-Ericson91SWEGoIF Tjalve47,03
Johanna Larsson92SWEFilipstads IF46,97
Kristina Andersson91SWERåby-Rekarne FI43,43
Rebecka Markus91SWEFalu IK39,87
Gunnbjörg Foosnaess91NORSteinkjer34,51
Sandra Sandin92SWEHerrljunga SK25,21