Prel, Resultat Kalmar Sommarspel 2010-07-14
Arrangör: Kalmar SK-friidrott
Plats: Fredriksskans IP
Väder: soligt, varmt med svaga vindar
Tävlingsledare: Tomas Lindén 
M 100m fö heat1 vind: 0,9
1 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 11,91
2 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 12,00
3 Anders Jonsson 82 Alvesta FI 12,07
4 Carl Stenson 93 SOIK Hellas 12,20
5 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 12,21
M 100m fö heat2 vind: 0,0
1 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 11,09
2 Filip Nilsson 92 FI Kalmarsund 11,72
4 Erik Palmgren 94 FI Kalmarsund 12,09
5 Jacob Tersander 92 Bromma IF 12,21
M 100m final vind: 1,0
1 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 10,93
2 Filip Nilsson 92 FI Kalmarsund 11,64
3 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 12,02
4 Anders Jonsson 82 Alvesta FI 12,04
5 Erik Palmgren 94 FI Kalmarsund 12,09
6 Alexander Bengtsson 88 IK Hinden 12,22
7 Jacob Tersander 92 Bromma IF 12,41
u.t Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund 13,44
M 400m A-final
1 Johan Svensson 89 Spårvägens IF 50,73
2 Peter Wallin 71 IFK Märsta 53,19
3 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 53,82
4 Anders Bäck 74 KA 2 IF 56,22
M 400m B-final
1 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 55,43
2 Sebastian Almén 93 Högby IF 57,70
3 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 57,92
4 Markus Andersson 85 Högby IF 60,12
M 400m samlad lista
1 Johan Svensson 89 Spårvägens IF 50,73
2 Peter Wallin 71 IFK Märsta 53,19
3 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 53,82
4 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 55,43
5 Anders Bäck 74 KA 2 IF 56,22
6 Sebastian Almén 93 Högby IF 57,70
7 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 57,92
8 Markus Andersson 85 Högby IF 60,12
M Längdhopp vind
1 Carl Stenson 93 SOIK Hellas 5,94 -0,5
2 Jacob Tersander 92 Bromma IF 5,85 -0,2
3 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 4,89 -0,2
M Höjdhopp
1 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 1,94
2 Olle Willsund 94 Högby IF 1,94
3 Mattias de Graaf 94 FI Kalmarsund 1,76
4 Adam Björling 90 GOIF Tjalve 1,71
M Kula 7,26 kg
1 Martin Jönsson 90 Ullevi FK 12,10
2 Peter Fritz 74 IK Sisu 11,68
M Spjut 800 g
1 Elias Eriksson 82 FI Kalmarsund 59,33
2 David Kallebäck 89 Varbergs GIF 54,35
3 Adam Björling 90 GOIF Tjalve 51,61
4 Sebastian Karlsson 92 FI Kalmarsund 43,47
5 Pontus Eriksson 90 FI Kalmarsund 36,07
P17 Tresteg vind
1 Olle Willsund 94 Högby IF 12,47 0,0
2 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 11,65 0,0
3 Mattias de Graaf 94 Fi Kalmarsund 10,87 0,2
P17 Stavhopp
1 Samuel Viktorsson 92 Trångsvikens IF 3,85
2 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 3,85
3 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 3,65
4 Tom Tuvhag 93 IFK Växjö 3,65
5 Emil Quick 94 FI Kalmarsund 2,75
P17 Diskus 1,5 kg
1 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 45,36
2 Oskar Karlsson 93 Oskarshamns SK 37,57
3 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 36,05
P17 Spjut 700 g
1 Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund 50,24
2 Olle Willsund 94 Högby IF 43,99
3 Micael Fagö 94 FI Kalmarsund 33,28
P15 100m fö vind: +0,7
1 Johannes Gustafsson 95 FI Kalmarsund 12,07
3 Joakim Stenström 96 IK Hinden 12,30
2 Oskar Hoff 95 IFK Växjö 12,90
P15 100m final vind: 0,7
1 Johannes Gustafsson 95 FI Kalmarsund 12,16
2 Joakim Stenström 96 IK Hinden 12,38
3 Oskar Hoff 95 IFK Växjö 13,14
P15 800m final
1 Ken Slättengren 95 Högby IF 2,05:38
2 Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK 2,06:09
3 Andreas Davidsson 95 IFK Växjö 2,14:88
4 Oskar Hoff 95 IFK Växjö 2,15:28
5 Joakim Stenström 96 IK Hinden 2,25:14
u.t Mikael Persson 67 Högby IF 2,18:06
P15 100m Häck 84 cm final vind: +1.1
1 Joakim Stenström 96 IK Hinden 14,93
P15 Höjdhopp
1 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 1,60
P15 Kula 4,0 kg
1 Johannes Gustafsson 95 FI Kalmarsund 10,76
2 Ken Slättengren 95 Högby IF 9,81
P15 Diskus 1,0 kg
1 Johannes Gustafsson 95 FI Kalmarsund 27,89
P15 Spjut 600 g
1 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamns SK 44,45
2 Jesper Bolö 95 IFK Växjö 39,55
3 Oskar Hoff 95 IFK Växjö 32,54
P13 80m fö vind: -0,1
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 11,26
2 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 11,61
3 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 11,63
4 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 12,89
P13 80m final vind: 0,0
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 11,28
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 11,64
3 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 11,65
4 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 13,33
P13 600m final
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 1:54,85
2 Elias Engström 98 FIK Färjestaden 1:56,16
3 Erik Sandsten 98 Oskarshamns SK 2:00,11
4 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 2:06,85
P13 Längdhopp vind
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 4,97 0,0
2 Filip Bolö 5 IFK Växjö 4,93 -1,1
3 Fredrik Holmberg 97 IFK Växjö 4,47 -1,3
4 Viktor Sundström 98 FIK Färjestaden 4,14 -1,1
5 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 3,85 0,0
6 Arvid Lindgren 98 IFK Växjö DNS
7 Viktor Kjellsson 98 IFK Växjö DNS
P13 Kula 3,0 kg
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 12,07
2 Fredrik Holmberg 97 IFK Växjö 8,02
3 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 7,65
P13 4-kampen
1 Gustav Eichmueller 98 Åhus FIK 4
2 Cornelius Petersson 98 Upsala IF 8
P11 60m heat 1 vind: -0,1
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 8,51
2 Oskar Ekman 99 Upsala IF 8,90
3 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 9,54
4 Emil Karlsson 99 Ruda IF 10,63
5 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 11,24
P11 60m heat 2 vind: +0,7
1 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 8,69
2 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 9,04
3 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 9,06
4 Elias Landström 99 IK Hinden 9,14
5 Elias Svensson Hammarby 9,40
6 Ivar Glasberg 00 Högby IF 10,21
P11 60m A-final vind: -0,7
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 8,48
2 Oskar Ekman 99 Upsala IF 8,69
3 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 8,72
4 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 9,34
5 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 9,41
6 Elias Landström 99 IK Hinden 9,44
7 Elias Svensson Hammarby 9,44
8 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 9,60
P11 60m B-final vind: -0,7
2 Emil Karlsson 99 Ruda IF 10,60
1 Ivar Glasberg 00 Högby IF 10,63
3 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 11,41
P11 600m
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 1:44,99
2 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 1:49,92
3 Robin Gustavsson 99 Högby IF 1:58,52
4 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 2:02,01
5 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 2:05,79
6 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 2:06,91
8 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 2:09,55
9 Emil Karlsson 99 Ruda IF 2:28,99
10 Ivar Glasberg 00 Högby IF 2:42,53
P11 Längdhopp vind
1 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 4,74 0,0
2 Oskar Ekman 99 Upsala IF 4,47 0,0
3 Elias Landström 99 IK Hinden 4,19 0,0
4 Wincent Franzén 99 Oskarshamns SK 4,15 1,0
5 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 4,12 0,6
6 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 3,82 0,0
7 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 3,68 0,0
8 Elias Svensson 00 Hammarby 3,63 -1,0
9 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 3,34 -0,6
10 Ivar Glasberg 00 Högby IF 3,33 0,0
11 Emil Karlsson 99 Ruda IF 3,03 0,3
12 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 2,58 0,0
P11 Kula 2,0 kg
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 12,58
2 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 10,22
3 Elias Landström 99 IK Hinden 9,88
4 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 7,99
5 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 7,62
6 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 7,62
7 Ossian Henrysson 99 Kalmar SK 7,17
8 Emil Karlsson 99 Ruda IF 6,36
9 Ivar Glasberg 00 Högby IF 5,45
10 Tom Ekberg 99 Oskarshamns SK 5,32
P11 4-kampen
1 Oskar Ekman 99 Upsala IF 6
2 Christoffer Karlsén 99 IK Hinden 6
3 Sebastian Ekfeldt 00 Åkersberga SK 16
4 Oscar Lindwall 99 Västerviks IF 19
5 Erik Eichmueller 00 Åhus FIK 20
6 Emil Karlsson 99 Ruda IF 28
7 Ivar Glasberg 00 Högby IF 30
Elias Landström 99 IK Hinden DNF
P9 60m fö vind: +1,2
1 Carl af Forselles ´01 SOIK Hellas 9,88
2 Andreas Unosson 01 Oskarshamns SK 10,25
3 Axel Karlsson 01 Ruda IF 10,55
4 Erik Aspegren 01 FIK Färjestaden 10,85
P9 60m final vind: 0,0
1 Carl af Forselles ´01 SOIK Hellas 10,03
2 Andreas Unosson 01 Oskarshamns SK 10,43
3 Axel Karlsson 01 Ruda IF 10,80
4 Erik Aspegren 01 FIK Färjestaden 10,81
P9 600m final
1 Carl af Forselles 01 SOIK Hellas 2:06,93
2 Axel Karlsson 01 Ruda IF 2:17,18
3 Andreas Unosson 01 Oskarshamns SK 2:18,27
P9 Längdhopp vind:
1 Carl af Forselles 01 SOIK Hellas 3,60 0,3
2 Hugo Karlsson 01 Götlunda IF 3,25 -1,0
3 Andreas Unosson 01 Oskarshamns SK 3,16 0,0
4 Axel Karlsson 01 Ruda IF 3,01 0,0
5 Pelle Karlsson 03 Götlunda IF 2,73 0,0
P9 Kula 2,0 kg
1 Erik Aspegren 01 FIK Färjestaden 6,26
2 Hugo Karlsson 01 Götlunda IF 5,86
3 Axel Karlsson 01 Ruda IF 5,84
4 Carl af Forselles 01 SOIK Hellas 5,54
P9 4-kampen
1 Carl af Forselles 01 SOIK Hellas 5
2 Axel Karlsson 01 Ruda IF 7
K 100m Final vind: 0,0
1 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 12,83
2 Sara Söderberg 94 IK Norrköping Friidrott 12,89
3 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 13,05
4 Rebecca Arnesson  92 IFK Växjö 13,30
5 Rebecka Abrahamsson 94 IF Udd 13,32
6 Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund 13,42
7 Nina Johansson 92 Oskarshamns SK 14,31
K 400m samlad lista
1 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamns SK 58,63
2 Emma Ulfberg 90 IK Hakarpspojkarna 59,23
3 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamns SK 59,59
4 Rebecca Arnesson  92 IFK Växjö 62,87
5 Frida Jansson 95 IFK Växjö 63,79
6 Josefine Nilsson 94 Oskarshamns SK 67,09
K 100m häck 84,0 vind: +1,1
1 Marica Merkel Johansson 91 KA 2 IF 14,48
2 Victoria Lowentoft 92 IFK Växjö 15,74
3 Lisa Nyström 89 FI Kalmarsund DNS
K Längdhopp vind
1 Elise Malmberg 95 Hässleholm AIS 5,75 0,0
K Höjdhopp
1 Anna Axelsson 87 Spårvägens FK 1,80
2 Tova Österberg 94 FI Kalmarsund  1,68
K Stavhopp
1 Victoria Bengtsson 90 KA 2 IF 3,55
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund DNR
3 Emma Eneros 93 FI Kalmarsund DNR
K Kula 4,0 kg
1 Sandra Ronneteg 73 Oskarshamns SK 6,70
2 Nina Johansson 92 Oskarshamns SK 5,79
K Spjut 600 g
1 Rebecka Karlsson 79 Alvesta FI 37,32
2 Hedvig Samuelsson 91 FI Kalmarsund 34,96
3 Katherine karlström 91 Högby IF 33,61
4 Sara Söderberg 94 IK Norrköping Friidrott 31,03
F17 100m häck 76,2 vind: +1,1
1 Rebecka Abrahamsson 94 IF Udd 15,56
2 Sara Söderberg 94 IK Norrköping Friidrott 15,74
F17 Tresteg vind
1 Rebecka Abrahamsson 94 IF Udd 11,52 0,0
2 Jonna Nilsson 94 UF Contact 9,82 0,0
3 Emma Lembke 94 IK Hinden 8,40 0,5
F17 Diskus 1,0 kg
1 Jonna Nilsson 94 UF Contact 33,66
F17 Spjut 600 g
1 Jonna Nilsson 94 UF Contact 28,10
2 Klara Åkesson 93 Fi Kalmarsund 16,58
F15 100m heat 1 vind: 0,0
1 Elin Andersson 95 IFK Växjö 12,71
2 Elise Malmaberg 95 Hässleholm IF 12,98
3 Malin Wickström 95 FI Kalmarsund 13,78
4 Ida Ekroth 96 Uppsala IF 14,09
5 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 14,11
6 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 14,42
F15 100m A-final vind: 
1 Elise Malmaberg 95 Hässleholm IF 12,57
2 Elin Andersson 95 IFK Växjö 12,76
3 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 14,05
4 Ida Ekroth 96 Uppsala IF 14,09
5 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 14,39
6 Malin Wickström 95 FI Kalmarsund DNS
F15 800m
1 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 2,52,79
u.t Hanna Fredriksson 94 IK Hinden 2,36,52
u.t Klara Åkesson 93 FI Kalmarsund 2,41,72
F15 80m Häck 76,2 cm final vind: 0,0
1 Elise Malmaberg 95 Hässleholm IF 12,21
2 Elin Andersson 95 IFK Växjö 12,71
3 Elin Lindeblad 95 Högby IF 12,71
4 Hanna Bengtsson 96 Sävedalens AIK 13,17
F15 Tresteg vind
1 Hanna Bengtsson 96 Sävedalens AIK 10,21 -0,3
2 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 9,54 0,4
3 Ida Ekroth 96 Uppsala IF 9,53 -0,7
4 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 9,15 -0,5
5 Emma Petersson 95 FI Kalmarsund 8,46 -0,5
F15 Höjdhopp
1 Elin Lindeblad 95 Högby IF 1,60
2 Jonna Lindeén 96 Kalmar SK 1,57
3 Emma Petersson 95 FI Kalmarsund 1,49
4 Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden 1,41
5 Sara Hermansson 98 IFK Lidingö 1,41
6 Ida Ekroth 96 Uppsala IF 1,41
7 Vilma Lindeén 98 Kalmar SK 1,36
F15 Kula 3,0 kg
1 Elsie Malmberg 95 Hässleholm AIS 11,48
2 Frida Jansson 95 IFK Växjö 9,66
3 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 9,56
4 Hanna Bengtsson 96 Sävedalens AIK 9,46
5 Josefin Nyblom 95 Turebergs FK 9,13
F15 Diskus 0,6 kg
1 Lisa Johansson 96 FIK Färjestaden 27,89
2 Elise Malmaberg 95 Hässleholm AIS 27,30
F15 Spjut 400 g
1 Celine Udden 95 IK Sisu 37,61
2 Evelyn Einebrant 95 FI Kalmarsund 35,89
3 Elin Andersson 95 IFK Växjö 33,44
4 Frida Jansson 95 IFK Växjö 30,45
5 Elise Malmaberg 95 Hässleholm AIS 28,08
6 Signe Karlsson 96 Kalmar SK 20,68
F13 80m heat 1 vind: -0,2
1 Johanna Sunesson 97 IFK Växjö 11,39
2 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 11,58
3 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 11,72
4 Elin Vertetics 98 Högby IF 11,77
5 Beata Tersander 97 Hammarby Friidrott 11,81
6 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 12,68
F13 80m heat 2 vind: 0,2
1 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 10,89
2 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 11,09
3 Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden 11,48
4 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 11,51
5 Isabella Bexell 98 Södra VI 11,89
6 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 11,94
7 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 12,39
F13 80m A-final vind:-1,6
1 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 10,69
2 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 11,27
3 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 11,34
4 Emmy Andersson 97 FIK Färjestaden 11,39
5 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 11,43
6 Johanna Sunesson 97 IFK Växjö 11,48
7 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 11,74
8 Elin Vertetics 98 Högby IF 11,85
F13 80m B-final vind: +0,8
1 Beata Tersander 97 Hammarby Friidrott 11,61
2 Isabella Bexell 98 Södra VI 11,63
3 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 11,91
4 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 12,77
5 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK DNF
F13 600m 
1 Hilda Hardell 97 Hässelby SK 1,56,76
2 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 1,56,92
3 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 1,57,69
4 Elin Vertetics 98 Högby IF 2,00,91
5 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 2,02,66
6 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 2,09,03
7 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 2,15,76
8 Isabella Bexell 98 Södra VI 2,17,14
9 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 2,18,44
10 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 2,24,73
F13 Längdhopp vind
1 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 5.16 -0,6
2 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 5.03 -0,1
3 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 4.66 0,0
4 Johanna Sunesson 97 IFK Växjö 4.56 0,0
5 Tilda Hultin 97 IK Sisu 4.50 -0,3
6 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 4.37 -0,9
7 Beata Tersander 97 Hammarby Friidrott 4.32 0,0
8 Isabella Bexell 98 Södra VI 4.28 0,4
9 Elin Vertetics 98 Högby IF 4.18 -0,8
10 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 4.13 0,0
11 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 4.11 0,0
12 Ida Zäll 98 Kalmar SK 4.06 0,4
13 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 4.05 0,0
14 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 3.73 -0,5
F13 Kula 2,0 kg
1 Tilda Hultin 97 IK Sisu 12,35
2 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 11,00
3 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 10,84
4 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 8,94
5 Vilma Lindeén 98 Kalmar SK 8,86
6 Emmy Andeersson 97 Färjestaden If 8,32
7 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 8,11
8 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 8,08
9 Isabella Bexell 98 Södra VI 8,04
10 Elin Vertetics 98 Högby IF 7,36
11 Wilma Pernius 98 Oskarshamns SK 7,01
12 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 7,01
13 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 7,00
14 Ida Zäll 98 Kalmar SK 6,84
F13 4-kampen
1 Hanna Agrell Gustafsson 97 UF Contact 4
2 Hanna Hoff 97 IFK Växjö 12
3 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 14
4 Maja Almgren 98 VIF Gute FI 17
5 Isabella Bexell 98 Södra VI 23
6 Elin Vertetics 98 Högby IF 23
7 Sofie Borssén 98 Kalmar SK 23
8 Hilda Petersson 97 Kalmar SK 27
9 Evelinn Hammarström 97 Kalmar SK 28
F11 60m heat 1 vind: 1,1
1 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 9,28
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,43
3 Tova Göransson 99 IK Hinden 9,47
4 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 9,87
5 Maja Gustafsson 00 FIK Färjestaden 10,28
F11 60m heat 2 vind: 1,2
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 9,10
2 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 9,33
3 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 9,77
4 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 9,82
5 Evelina Eklund 99 IK Hinden 9,85
6 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 10,64
F11 60m heat 3 vind: 1,0
1 Ellen Lindeby 99 Högby IF 9,91
2 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 10,02
3 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 10,32
4 Elisa Thonrud 00 Kyrkhults Sportklubb 13,47
F11 60m A-final vind: +1,5
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 9,15
2 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 9,23
3 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 9,46
4 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 9,47
5 Tova Göransson 99 IK Hinden 9,66
6 Evelina Eklund 99 IK Hinden 9,96
7 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 9,99
8 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 10,15
F11 60m B-final vind: +1,7
1 Ellen Lindeby 99 Högby IF 9,74
2 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 9,81
3 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 10,06
4 Maja Gustafsson 00 FIK Färjestaden 10,58
5 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 10,71
6 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 10,86
7 Elisa Thonrud 00 Kyrkhults Sportklubb 14,02
F11 600m
1 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 2,04,94
2 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 2,07,67
3 Tova Göransson 99 IK Hinden 2,09,97
4 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 2,10,58
5 Ellen Lindeby 99 Högby IF 2,10,88
6 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 2,21,05
7 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 2,30,57
8 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 2,34,68
9 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 2,36,83
10 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 2,39,49
F11 Längdhopp vind
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 4,24 0,0
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 4,14 0,0
3 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 4,07 0,0
4 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 4,04 0,1
5 Tova Göransson 99 IK Hinden 3,79 0,0
6 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 3,71 0,0
7 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 3,70 0,2
8 Ellen Lindeby 99 Högby IF 3,59 0,1
10 Evelina Eklund 99 IK Hinden 3,59 0,0
11 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 3,37 0,5
12 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 3,29 0,0
13 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 3,25 0,8
14 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 3,09 0,6
15 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 2,98 0,0
16 Emilia Svensson 00 Kyrkhults Sportklubb 2,52 0,0
F11 Kula 2,0 kg
1 Frida Bergvall 99 IFK Växjö 10.66
2 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 7.67
3 Evelina Eklund 99 IK Hinden 7.59
4 Ebba Carlsson 99 IK Hinden 6.73
5 Wendela Kirppu Jörneklint 00 Kalmar SK 6.71
6 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 6.60
7 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 6.28
8 Ellen Lindeby 99 Högby IF 6.06
9 Sara Johansson 00 FIK Färjestaden 5.95
10 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 5.76
11 Maja Gustafsson 00 FIK Färjestaden 5.56
12 Tova Göransson 99 IK Hinden 5.47
13 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 5.34
14 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 5.28
15 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 4.94
16 Emilia Svensson 00 Kyrkhults Sportklubb 4.77
17 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 4.46
18 Elisa Thonrud 00 Kyrkhults Sportklubb 4.09
F11 F11 4-kampen
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 8
2 Amanda Lindblom 99 IK Hinden 9
3 Johanna Johansson Olson 99 Täby IS 16
4 Tova Göransson 99 IK Hinden 17
5 Ellen Lindeby 99 Högby IF 20
6 Amanda Aasa 99 Habo FIF-04 24
7 Klara Hammarström 99 Hässelby SK 21
8 Linnéa  Tvingsjö 00 Oskarshamns SK 29
9 Anna Juhlin  00 Oskarshamns SK 37
10 Hanna Ronneteg  00 Oskarshamns SK 39
F9 60m fö vind: +1,1
1 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 10.50
2 Maya Petersson 01 Upsala IF 10.88
3 Lisa Ekberg  03 Oskarshamns SK 12.60
4 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 12.73
F9 60m Final vind: +1,1
1 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 10,74
2 Maya Petersson 01 Upsala IF 11,30
3 Lisa Ekberg  03 Oskarshamns SK 12,82
4 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 13,38
F9 600m final
1 Lisa Sandsten 2 Oskarshamns SK 2,28,13
2 Maya Petersson 01 Upsala IF 2,29,36
3 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 2,39,93
4 Lisa Ekberg  03 Oskarshamns SK 2,54,69
F9 Längdhopp vind:
1 Maya Petersson 01 Upsala IF 3,08 1,0
2 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 2,92 -0,5
3 Ida Svensson 01 Kyrkhults Sportklubb 2,37 0,3
4 Lisa Ekberg  03 Oskarshamns SK 2,08 0,00
5 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 2,05 0,0
F9 Kula 2,0 kg
1 Maya Petersson 01 Upsala IF 5.67
2 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 5.26
3 Ida Svensson 01 Kyrkhults Sportklubb 3.77
4 Louise Tvingsjö 03 Oskarshamns SK 2.75
F9 4-kampen
1 Maya Petersson 01 Upsala IF 5
2 Emma Johansson Olson 01 Täby IS 7
Uppdaterad
2010-07-14 21:40
Skribent
Elisabeth Gardmar-Karlsson
Kalmar SK - Friidrott
Box 2095
39002 Kalmar
Telefon: 048020434
E-post: This is a mailto link