Resultat IVSM 2010

Arrangör: Järvsö IF
Datum: 13-14 feb 2010
Plats: Höghammarhallen
Ort: Bollnäs
Tävlingsledare: Olle Arvidsson

Listan skapad: 2010-02-14 16:08:45


M 35 60 m Final13/2  12:35
       
1Jens Eklundh1973FK Studenterna7,50
2Håkan Persson1971Stocksäters IF7,68
3Peter Wallin1971IFK Märsta7,70
4Henrik Bergquist1973FK Studenterna7,77
5Sergej Nikolajev1973Hässelby SK7,80
6Johan Wibäck1971Huddinge AIS7,99

M 35 400 m Final13/2  16:30

Heat 1
       
2Johan Berggren1973Järvsö IF58,22
3Johan Wibäck1971Huddinge AIS62,34
 Henrik Bergquist1973FK StudenternaDNS

Heat 2
       
1Peter Wallin1971IFK Märsta56,74
4Martin Larsson1971Huddinge AIS77,83

M 35 400 m Final - Sammanställning
       
1Peter Wallin1971IFK Märsta56,74
2Johan Berggren1973Järvsö IF58,22
3Johan Wibäck1971Huddinge AIS62,34
4Martin Larsson1971Huddinge AIS77,83
 Henrik Bergquist1973FK StudenternaDNS

M 35 1 500 m Final13/2  15:00
       
1Tomas Jennerstål1974Vallentuna FK4.24,54
2Denny Pedersen1975IF Göta4.30,95
3Michael Westin1972Öbacka LK4.34,83
4Lars Åke Skoog1974Trångsvikens IF4.46,29
5Kent Eriksson Pripp1973Hargs BK Nyköping5.01,15
6Martin Larsson1971Huddinge AIS5.34,83

M 35 Höjd Final13/2  14:15
       
1Niklas Pegelow1972IFK Märsta1,66

M 35 Längd Final13/2  15:30
       
1Sergej Nikolajev1973Hässelby SK5,45
2Kent Eriksson Pripp1973Hargs BK Nyköping5,20
3Johan Wibäck1971Huddinge AIS4,72

M 35 Kula Final13/2  16:50
       
1Tony Settle1975Eskilstuna FI12,11

M 40 60 m Försök13/2  12:25

Heat A
       
1Mattias Sunneborn1970Spårvägen FK7,25QSvenskt rekord
2Jan-Olof Åkesson1967Lekeryd-Svarttorp SK7,88Q
3Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF7,92q
4Peter Nilsson1970Stockholms FTF7,94q

Heat B
       
1Per Olsson1970Stockholms FTF7,61Q
2Lars Dischle1969Sävedalens AIK7,92Q
3Bo Eklund1970Rånäs 4H7,97
4Henrik Young1967Solna FI8,00

M 40 60 m Final13/2  13:45
       
1Mattias Sunneborn1970Spårvägen FK7,27
2Per Olsson1970Stockholms FTF7,61
3Jan-Olof Åkesson1967Lekeryd-Svarttorp SK7,81
4Peter Nilsson1970Stockholms FTF7,82
5Lars Dischle1969Sävedalens AIK7,90
6Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF7,95

M 40 400 m Final13/2  16:20
       
1Anders Ortfelt1970Huddinge AIS56,75
2Morten Linnes1967IFK Märsta59,77
3Fredrik Eriksson1970IF Göta60,38
4Per Bergqvist1968Tidaholm SOK66,84

M 40 1 500 m Final13/2  15:10
       
1Jonas Nilsson1970Riviera FI4.18,73
2Joakim Persson1970Björnstorps IF4.24,95
3Fredrick Djupström1968Glanshammars IF4.26,55
4Magnus Nordström1970FK Studenterna4.27,04
5Anders Ortfelt1970Huddinge AIS4.33,35
6Jörgen Lindh1969Rånäs 4H4.38,25
7Lennart Eriksson1966IF Göta4.45,33

M 40 Höjd Final13/2  14:15
       
1Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF1,58
2Anders Ortfelt1970Huddinge AIS1,50
3Morten Linnes1967IFK Märsta1,42

M 40 Längd Final13/2  12:50
       
1Mattias Sunneborn1970Spårvägen FK6,73Svenskt rekord
2Per Olsson1970Stockholms FTF5,72
3Jan-Olof Åkesson1967Lekeryd-Svarttorp SK5,50
4Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF5,32
5Urban Håkansson1969Falköpings AIK4,83
6Mikael Magnusson1966IFK Tumba4,05

M 40 Kula Final13/2  16:50
       
1Magnus Håkansson1970Valbo AIF13,61
2Fred Stenberg1970Gefle IF12,96
3Michael Welin1967Rånäs 4H12,59
4Lars Dischle1969Sävedalens AIK9,95
5Urban Håkansson1969Falköpings AIK9,68
6Per Bergqvist1968Tidaholm SOK8,93
7Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF8,91

M 45 60 m Heat113/2  12:10

Heat A
       
1Peter Rosén1965Hovslätts Ik7,80Q
2Dag Dacke1965Rånäs 4H7,91Q
3Mikael Wallin1963Spårvägen FK8,12q
4Michael Carlsson1964Sundsvalls FI8,35
5Per-Jonas Trollsås1965Danderyds SK8,53
 Håkan Harrysson1963IF Rigor 

Heat B
       
1Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS7,92Q7,919
2Mikael Nord1961Högbo GIF7,93Q
3Roger Westin1964Haparanda SKT8,08q
4Thomas Larm1964Stockholms FTF8,38
5Peter Engström1963Huddinge AIS8,63

M 45 60 m Heat1 - Sammanställning
       
1Peter Rosén1965Hovslätts Ik7,80Q
2Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS7,92Q7,919
3Dag Dacke1965Rånäs 4H7,91Q
4Mikael Nord1961Högbo GIF7,93Q
5Roger Westin1964Haparanda SKT8,08q
6Mikael Wallin1963Spårvägen FK8,12q
7Michael Carlsson1964Sundsvalls FI8,35
8Thomas Larm1964Stockholms FTF8,38
9Per-Jonas Trollsås1965Danderyds SK8,53
10Peter Engström1963Huddinge AIS8,63
 Håkan Harrysson1963IF Rigor 

M 45 60 m Final13/2  13:35

Heat 1
       
1Dag Dacke1965Rånäs 4H7,72
2Peter Rosén1965Hovslätts Ik7,737,721
3Mikael Nord1961Högbo GIF7,737,726
4Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS7,84
5Roger Westin1964Haparanda SKT8,03
6Mikael Wallin1963Spårvägen FK8,21

M 45 60 m Final - Sammanställning
       
1Dag Dacke1965Rånäs 4H7,72
2Peter Rosén1965Hovslätts Ik7,737,721
3Mikael Nord1961Högbo GIF7,737,726
4Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS7,84
5Roger Westin1964Haparanda SKT8,03
6Mikael Wallin1963Spårvägen FK8,21

M 45 400 m Final13/2  16:40
       
1Dag Dacke1965Rånäs 4H54,81
2Håkan Harrysson1963IF Rigor55,83
3Per-Jonas Trollsås1965Danderyds SK61,87
4Johan Norberg1961Trångsvikens IF62,69

M 45 1 500 m Final13/2  15:20
       
1Sören Persson1965IF Göta4.15,93Mästerskapsrekord
2Johan Engholm1962Hässelby SK4.24,37
3BG Nilensjö1963IS Göta4.33,57
4Christer Engström1963Boo IF4.40,05
5Sven Lindeberg1963IS Göta4.45,45

M 45 Höjd Final13/2  14:15
       
1Tomas Bengtsson1961IFK Märsta1,66
2Ulf Sjöberg1961IK Ymer1,66
3Mikael Wallin1963Spårvägen FK1,42

M 45 Längd Final13/2  17:00
       
1Ulf Sjöberg1961IK Ymer5,82Mästerskapsrekord
2Peter Rosén1965Hovslätts Ik5,26
3Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS5,19
4Roger Westin1964Haparanda SKT5,08
5Peter Engström1963Huddinge AIS4,70
6Mikael Wallin1963Spårvägen FK4,42

M 45 Kula Final13/2  12:25
       
1Patrick Ekström-Jöe1963Huddinge AIS11,70
2Ulf Sjöberg1961IK Ymer11,18
3Mikael Wallin1963Spårvägen FK10,73
4Torgny Lindkvist1962Wedevågs IF9,39
5Peter Rosén1965Hovslätts Ik9,15
6Thomas Larm1964Stockholms FTF8,78
7Mats Lundström1965IF Göta8,37
8Per-Jonas Trollsås1965Danderyds SK8,30

M 50 60 m Final13/2  12:45
       
1Åke Larsson1957Umedalens IF7,90
2Ingemar Ztorm1960FK Studenterna7,98
3Jörgen Lindholm1957Malmö AI8,15

M 50 400 m Final13/2  16:25
       
1Ingemar Ztorm1960FK Studenterna62,65

M 50 1 500 m Final13/2  15:40
       
1Martti Mustonen1960Rånäs 4H4.42,41
2Arne Mårtensson1960Björnstorps IF4.44,55
3Jens Malmgren1959IKSU Umeå4.45,97
4Göran Lindqvist1957Hemlingby LK4.57,87
5Sture Åhs1956FGF Gotland5.49,05

M 50 Höjd Final13/2  13:05
       
1Mats Nagle1960Huddinge AIS1,70
2Michael Zazzio1960Skruvs IF1,66

M 50 Längd Final13/2  17:00
       
1Anders Olsson1956Huddinge AIS5,96Svenskt rekord tan
2Mats Nagle1960Huddinge AIS5,28
3Johan Löfstedt1959Huddinge AIS4,16

M 50 Kula Final13/2  14:40
       
1Bruce Henry Lambert1958Huddinge AIS11,37
2Torbjörn Persson1959Tyresö FK11,10
3Sten-Erik Wihlborg1958Skellefteå AIK10,63
4Johan Löfstedt1959Huddinge AIS8,14

M 55 60 m Final13/2  12:50
       
1Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik8,26
2Kent Andersson1955Nyköpings BIS8,27
3Tomas Eriksson1951KFUM Örebro9,08

M 55 400 m Final13/2  16:50

Heat 1
       
4Bengt Dahlblom1955Lulekamraterna63,82
5Sten Braesch-Andersen1954Hammarby FI67,20
6Lennart Peterson1955Wärnamo SK7028

Heat 2
       
1Kent Andersson1955Nyköpings BIS61,12
2Greger Brodin1953Hammarby FI61,57
3Nils Nestor1952Team Skavsåret62,33

M 55 400 m Final - Sammanställning
       
1Kent Andersson1955Nyköpings BIS61,12
2Greger Brodin1953Hammarby FI61,57
3Nils Nestor1952Team Skavsåret62,33
4Bengt Dahlblom1955Lulekamraterna63,82
5Sten Braesch-Andersen1954Hammarby FI67,20
6Lennart Peterson1955Wärnamo SK7028

M 55 1 500 m Final13/2  15:40
       
1Lasse Hagström1955Spårvägen FK4.43,55

M 55 Höjd Final13/2  13:05
       
1Lennart Peterson1955Wärnamo SK1,48
2Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF1,22

M 55 Längd Final13/2  16:10
       
1Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik4,76
2Alpo Tornikoski1954Huddinge AIS4,38
3Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF3,00

M 55 Kula Final13/2  14:40
       
1Alpo Tornikoski1954Huddinge AIS12,08
2Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF10,02
3Jan Johansson1953Ludvika FI9,73
4Åke Lundberg1953IFK Märsta9,39

M 60 60 m Final13/2  13:35
       
1Göte Hinders1946Säters IF8,59
2Leif Johansson1950Kils AIK8,74
3Fleming Lindström1950Rånäs 4H8,91
4Börje Andersson1949Rånäs 4H8,92

M 60 400 m Final13/2  17:00
       
1Leif Johansson1950Kils AIK67,38
2Henning Perneholm1950Sandviks IK71,04
 Jan Kvistrum1947Rånäs 4HDNS
 Börje Andersson1949Rånäs 4HDNF

M 60 1 500 m Final13/2  15:50
       
1Tommy Ericsson1947Hargs BK5.12,71
2Lars-Eric Sellberg1949Stångenäs AIS5.13,27
3Magnus Bergh1949Heleneholms IF5.29,53
4Folke Lindqvist1947Eksjö Södra IK5.36,46

M 60 Höjd Final13/2  15:00
       
1Lars Bergsten1948Skellefteå AIK1,40
2Stig Arvidsson1949Lekeryd-Svarttorp SK1,36
3Antti Lindstedt1949Huddinge AIS1,30
4Henning Perneholm1950Sandviks IK1,28

M 60 Längd Final13/2  16:10
       
1Antti Lindstedt1949Huddinge AIS4,33
2Henning Perneholm1950Sandviks IK3,92
3Lars-Rune Myhrén1946Munsö IF3,79

M 60 Kula Final13/2  11:45
       
1Kenneth Jansson1949IFK Helsingborg13,36
2Jöran Westberg1947Huddinge AIS13,05
3Börje Nordin1950Åsbro GoIF12,27
4Greger Melin1946Bottnaryds IF11,65
5Stig Arvidsson1949Lekeryd-Svarttorp SK10,71
6Lars Bergsten1948Skellefteå AIK10,43
7Rune Persson1947UF Contact10,31
8Antti Lindstedt1949Huddinge AIS10,20

M 65 60 m Final13/2  13:15
       
1Jan Söderström1942Bromma IF8,57
2Uno Niklasson1944Trångsvikens IF8,77
3Keith Johansson1944Gefle IF9,68
4Bengt Karlsson1942Högsbo AIK9,71
5Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF10,36
6Ola Eriksson1945Rånäs 4H10,60

M 65 400 m Final13/2  17:05

Heat 1
       
4Keith Johansson1944Gefle IF76,76
5Sven-Åke Persson1944IK Akele81,74
6Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF91,89

Heat 2
       
1Nils Olsson1944Huddinge AIS70,75
2Sune Persson1945Sandviks IK71,38
3Henry Kallioniemi1943Täby IS73,74

M 65 400 m Final - Sammanställning
       
1Nils Olsson1944Huddinge AIS70,75
2Sune Persson1945Sandviks IK71,38
3Henry Kallioniemi1943Täby IS73,74
4Keith Johansson1944Gefle IF76,76
5Sven-Åke Persson1944IK Akele81,74
6Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF91,89

M 65 1 500 m Final13/2  14:50
       
1Hans Sundgren1945Dalregementets IF5.34,73
2Sture Bodare1944Glanshammars IF5.34,77
3Arne Håkansson1941Högby IF5.36,01
4Lars Dennevi1942Hargs BK5.37,74
5Henry Kallioniemi1943Täby IS5.39,21
6Sven-Åke Persson1944IK Akele6.15,63
7Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF7.27,12

M 65 Höjd Final13/2  15:00
       
1Gunnar Ekstedt1943Hässelby SK1,46
2Lars-Erik Granberg1942Malmö AI1,42
3Karl-Erik Andersson1943IF Rigor1,36
4Harald Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK1,34
5Lars Kronlund1942Munsö IF1,26
 Agne Bergmark1945Stensjöns IFDNS

M 65 Längd Final13/2  13:30
       
1Lars-Erik Granberg1942Malmö AI4,07
2Harald Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK3,81
3Sune Persson1945Sandviks IK3,77
4Karl-Erik Andersson1943IF Rigor3,54
 Agne Bergmark1945Stensjöns IFDNS

M 65 Kula Final13/2  11:45
       
1Peter Hackenschmidt1943IK Hakarpspojkarna11,95
2Håkan Jakobsson1944FGF Gotland11,29
3Lars Kronlund1942Munsö IF10,03
4Ambjörn Martinsson1945Stensjöns IF9,02

M 70 60 m Final13/2  13:05
       
1Anthony Treacher1939IFK Lidingö8,92
2Roland Olsson1940IFK Tumba9,30
3Ingvar Lindqvist1938IFK Lidingö9,72
4Bengt Adolfsson1940Malmö AI10,31

M 70 400 m Final13/2  17:15
       
1Anthony Treacher1939IFK Lidingö67,58Mästerskapsrekord
2Ingvar Lindqvist1938IFK Lidingö104,36

M 70 1 500 m Final13/2  15:30
       
1Ingvar Olausson1940Heleneholms IF6.02,47
2Tord Johansson1936Filipstads IF6.14,46
3Björn Mattsson1940Rånäs 4H6.14,59
4Kai Adelborg1939SLK Oxelösund6.24,83

M 70 Höjd Final13/2  16:20
       
1Carl-Erik Särndal1937IFK Lund1,50
2Bengt Adolfsson1940Malmö AI1,28
3Lars Lagerstedt1939FK Herkules1,26
4Douglas Ohlson1940Huddinge AIS1,22
5Juha Hankkila1937Rånäs 4H1,18

M 70 Längd Final13/2  12:00
       
1Anthony Treacher1939IFK Lidingö4,42
2Lars Lagerstedt1939FK Herkules3,54
3Kalle Auvinen1940Huddinge AIS2,81

M 70 Kula Final13/2  13:30
       
1Juha Hankkila1937Rånäs 4H11,48
2Bo Sundström1940IK Heros10,67
3Bengt Adolfsson1940Malmö AI9,82
4Douglas Ohlson1940Huddinge AIS9,45
5Ingvar Lindqvist1938IFK Lidingö8,26
 Stenåke Sköld1937Gillberga-Lista IF 
 Ove Edlund1939Nyköpings BISDNS

M 75 60 m Final13/2  13:00
       
1Tor Trondset1935Nynäshamns FK9,33

M 75 1 500 m Final13/2  15:30
       
1Gunnar Nilsson1933Heleneholms IF6.22,09
2Eric Berglund1932Vallsta SK6.41,31
3Bernt Magnusson1933IK Akele7.03,84

M 75 Höjd Final13/2  16:20
       
1Lars Wennblom1934Hässelby SK1,20
2Bernhard Karlsson1933Valö IK1,12

M 75 Längd Final13/2  12:00
       
1Tor Trondset1935Nynäshamns FK4,13Svenskt rekord

M 75 Kula Final13/2  13:30
       
1Bernhard Karlsson1933Valö IK12,79
 Östen Edlund1934Ragunda IFDNS

M 80 400 m Final13/2  17:15
       
1Ingvar Lundberg1928Gnosjö FK129,51

M 80 1 500 m Final13/2  15:30
       
1Ingvar Lundberg1928Gnosjö FK9.31,58

M 80 Höjd Final13/2  16:20
       
1Nils-Bertil Nevrup1926Elmhults SC1,20
2Axel Fernaeus1928Järvsö IF1,16

M 80 Längd Final13/2  12:00
       
1Axel Fernaeus1928Järvsö IF2,87

M 80 Kula Final13/2  13:00
       
1Nils-Bertil Nevrup1926Elmhults SC10,17
2Axel Fernaeus1928Järvsö IF9,77
3Jaroslav Hanus1930VAC London8,78

M 85 Längd Final13/2  12:00
       
1Eskil Ljunggren1923Wärnamo SK1,99

M 85 Kula Final13/2  13:00
       
1Bertil Larsson1924Trollhättan IF8,81
2Stig Vilén1925IF Skade7,27
3Eskil Ljunggren1923Wärnamo SK6,63

M 90 Kula Final13/2  13:00
       
1Idolf Sandahl1920Stensjöns IF7,21

K 35 60 m Final13/2  12:55
       
1Gina Engberg1971Järvsö IF9,22

K 35 400 m Final13/2  16:00
       
1Gina Engberg1971Järvsö IF72,36

K 35 1 500 m Final13/2  14:30
       
1Matilda Lundmark1972FK Studenterna4.57,35
2Annika Wallin1973Öbacka LK5.48,24

K 40 60 m Final13/2  12:55
       
1Anna Sunneborn1970Spårvägen FK8,24
2Annika Åkervall1966Rånäs 4H8,79
3Catarina Hillblom1966Uppsala LK9,73

K 40 400 m Final13/2  16:00
       
1Catarina Hillblom1966Uppsala LK72,50

K 40 Längd Final13/2  14:30
       
1Anna Sunneborn1970Spårvägen FK4,91
2Annika Åkervall1966Rånäs 4H4,12
3Annelie Schöldström1967Huddinge AIS3,77

K 40 Kula Final13/2  16:20
       
1Annelie Schöldström1967Huddinge AIS9,55
2Annika Åkervall1966Rånäs 4H7,39
3Mia Östman1970Falköpings AIK5,58

K 45 60 m Final13/2  12:00
       
1Carina Palmquist1962Villstads GIF8,40Mästerskapsrekord
2Görel Kroné1963Fredrikhofs FIF8,91
3Lena Sundberg1961IFK Tumba9,13
4Carin Gustafsson1963Rånäs 4H9,16
5Karin Olsson1961Järvsö IF9,78
6Katrin Petrén1965Järvsö IF12,43

K 45 400 m Final13/2  16:00
       
1Karin Olsson1961Järvsö IF77,54
2Carin Gustafsson1963Rånäs 4H77,98

K 45 Höjd Final13/2  12:10
       
1Ann Carlsson1963Bollnäs FIK1,49
2Lena Sundberg1961IFK Tumba1,22

K 45 Längd Final13/2  14:30
       
1Carina Palmquist1962Villstads GIF5,02
2Lena Sundberg1961IFK Tumba4,23

K 45 Kula Final13/2  16:20
       
1Carin Gustafsson1963Rånäs 4H7,71
2Katrin Petrén1965Järvsö IF5,75

K 50 60 m Final13/2  13:20
       
1Barbara Bondesson1960Huddinge AIS9,64
2Rose-Marie Blom1960Järvsö IF11,28

K 50 400 m Final13/2  16:05
       
1Karin Wåhlstedt1960Järvsö IF64,52Svenskt rekord

K 50 1 500 m Final13/2  14:30
       
1Karin Wåhlstedt1960Järvsö IF4.56,24Svenskt rekord
2Julie Leonard1959Högbo GIF5.27,59
3Yvonne Brandberg1959Rånäs 4H5.29,31
4A nna Rubusch1957Rånäs 4H6.23,86

K 50 Höjd Final13/2  12:10
       
1Barbara Bondesson1960Huddinge AIS1,22

K 50 Längd Final13/2  14:30
       
1Barbara Bondesson1960Huddinge AIS3,93

K 50 Kula Final13/2  15:40
       
1Rose-Marie Blom1960Järvsö IF9,80Mästerskapsrekord
2Barbara Bondesson1960Huddinge AIS7,97

K 55 60 m Final13/2  13:10
       
1Lilly Wizén1955FGF Gotland9,42
2Yvonne Levinovitz1953Fredrikhofs FIF10,47
3Marketta Korpi1954Rånäs 4H10,76
4Ewa Wahlberg1955Uppsala LK10,80
5Ann Ahlstedt1955Fredrikhofs FIF10,81

K 55 400 m Final13/2  16:05
       
1Lilly Wizén1955FGF Gotland68,72

K 55 1 500 m Final13/2  14:40
       
1Lilly Wizén1955FGF Gotland5.35,84Svenskt rekord
2Ewa Wahlberg1955Uppsala LK6.03,14

K 55 Höjd Final13/2  12:10
       
1Ann Ahlstedt1955Fredrikhofs FIF1,06

K 55 Längd Final13/2  14:30
       
1Ann Ahlstedt1955Fredrikhofs FIF1,51

K 55 Kula Final13/2  15:40
       
1Elisabeth Ekborg1952Rånäs 4H8,58
2Marketta Korpi1954Rånäs 4H8,40
3Ann Ahlstedt1955Fredrikhofs FIF6,30

K 60 60 m Final13/2  13:10
       
1Ulla Littenheim1947Uddevalla IS9,84Mästerskapsrekord

K 60 400 m Final13/2  16:10
       
1Ulla Littenheim1947Uddevalla IS74,88
2Ing-Britt Lindqvist1947Eksjö Södra IK108,44

K 60 1 500 m Final13/2  14:40
       
1Inger Tronner1948Ingarö IF6.53,38
2Ing-Britt Lindqvist1947Eksjö Södra IK7.48,10

K 60 Kula Final13/2  15:40
       
1Harriet Justrell1948Sälens IF5,32

K 65 60 m Final13/2  13:25
       
1Kerstin Nilsson1942IFK Lund10,60
2Kerstin Boström1942IK Heros10,67
3Ulla Bodén1942FGF Gotland11,08
4Rozalia Toth1944Fredrikhofs FIF15,35
5Marie-Louise Wahlberg1945Fredrikhofs FIF16,99

K 65 400 m Final13/2  16:10
       
1Kerstin Boström1942IK Heros89,92

K 65 Höjd Final13/2  12:10
       
1Kerstin Nilsson1942IFK Lund1,02
2Rozalia Toth1944Fredrikhofs FIF0,94

K 65 Längd Final13/2  14:30
       
1Kerstin Nilsson1942IFK Lund3,06
2Rozalia Toth1944Fredrikhofs FIF2,59

K 65 Kula Final13/2  15:40
       
1Rozalia Toth1944Fredrikhofs FIF6,81
2Gudrun Kinger1942Göteborgs KIK6,55
3Majken Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK5,76
4Marie-Louise Wahlberg1945Fredrikhofs FIF3,44

K 70 60 m Final13/2  13:20
       
1Kristina Carlsson1940IFK Tumba10,82
2Sonja Nilsson1939IFK Lund12,19

K 70 400 m Final13/2  16:10
       
1Kristina Carlsson1940IFK Tumba86,40Mästerskapsrekord

K 70 1 500 m Final13/2  14:40
       
1Viveka Ruffel1939Hargs BK Nyköping7.07,05

K 70 Höjd Final13/2  12:10
       
1Sonja Nilsson1939IFK Lund1,02

M 35-90 4x200 Final13/2  17:40
       
1Eklundh, Ztorm, Helenius, BergqvistFK Studenterna1.41,50Svenskt rekord
2Dacke, Andersson, Mustonen, Lindh,Rånäs 4H1.51,70
3Persson, Larsson, Berggren, LiJärvsö IF1.53,80
4Ortfelt, Lindstedt, Olsson, WibäckHuddinge AIS1.57,19

K 35-90 4x200 Final13/2  17:30
       
1Blom, Engberg, Olsson, WåhlstedtJärvsö IF2.16,13Svenskt rekord
2Gustafsson, Brandberg, Korpi, ÅkervallRånäs 4H2.16,81


© Arena 2.0, RunPro Systems

Resultat IVSM 2010

Arrangör: Järvsö IF
Datum: 13-14 feb 2010
Plats: Höghammarhallen
Ort: Bollnäs
Tävlingsledare: Olle Arvidsson

Listan skapad: 2010-02-14 16:03:56


M 35 200 m Final14/2  13:30

Heat 1
       
1Peter Wallin1971IFK Märsta24,83
5Johan Wibäck1971Huddinge AIS26,18

Heat 2
       
2Henrik Bergquist1973FK Studenterna24,99
3Jens Eklundh1973FK Studenterna25,46
4Sergej Nikolajev1973Hässelby SK25,50

M 35 200 m Final - Sammanställning
       
1Peter Wallin1971IFK Märsta24,83
2Henrik Bergquist1973FK Studenterna24,99
3Jens Eklundh1973FK Studenterna25,46
4Sergej Nikolajev1973Hässelby SK25,50
5Johan Wibäck1971Huddinge AIS26,18

M 35 800 m Final14/2  12:10
       
1Tomas Jennerstål1974Vallentuna FK2.07,33
2Robert Samuelsson1975IF Kville2.11,55
3Lars Åke Skoog1974Trångsvikens IF2.12,19
4Måns Åkerberg1973IF Kville2.12,45
5Jonas Jerrelind1973IF Kville2.18,90
6Kent Eriksson Pripp1973Hargs BK Nyköping2.26,00
7Martin Larsson1971Huddinge AIS2.47,93

M 35 3 000 m Final14/2  15:40
       
1Ulf Eriksson1974Huddinge AIS9.56,24
2Michael Westin1972Öbacka LK10.00,68
3Denny Pedersen1975IF Göta10.13,98
4Martin Larsson1971Huddinge AIS11.37,60
 Kent Eriksson Pripp1973Hargs BK NyköpingDNS

M 35 60 mh Final14/2  10:00
       
1Sergej Nikolajev1973Hässelby SK10,25

M 35 Stav Final14/2  10:30
       
1Sergej Nikolajev1973Hässelby SK3,60

M 35 Vikt Final14/2  12:10
       
1Tony Settle1975Eskilstuna FI15,10
2Mikael Nyström1971IF Linnéa14,89

M 40 200 m Final14/2  14:10
       
1Hunter S Mabon1969Fredrikhofs FIF26,15
2Anders Ortfelt1970Huddinge AIS26,54
3Per Bergqvist1968Tidaholm SOK30,58

M 40 800 m Final14/2  12:00
       
1Anders Ortfelt1970Huddinge AIS2.08,59
2Magnus Nordström1970FK Studenterna2.12,08
3Fredrik Eriksson1970IF Göta2.18,58
4Morten Linnes1967IFK Märsta2.18,67
5Lennart Eriksson1966IF Göta2.20,33
6Per Slagbrand1966IFK Märsta2.25,32
7Per Bergqvist1968Tidaholm SOK2.44,52

M 40 3 000 m Final14/2  15:40
       
1Jonas Nilsson1970Riviera FI9.21,70
2Fredrick Djupström1968Glanshammars IF9.24,96
3Joakim Persson1970Björnstorps IF9.26,05
4Jonas Birgerson1969Kvarnsvedens GoIF9.48,20
5Anders Ortfelt1970Huddinge AIS10.02,62
6Jörgen Lindh1969Rånäs 4H10.07,78
7Lennart Eriksson1966IF Göta10.25,88

M 40 60 mh Final14/2  10:10
       
1Mattias Sunneborn1970Spårvägen FK8,67Svenskt rekord
2Lars Dischle1969Sävedalens AIK9,53
3Patrik Rostmark1967IFK Märsta10,34
4Mikael Magnusson1966IFK Tumba12,29

M 40 Stav Final14/2  10:30
       
1Erik Li1968Järvsö IF3,40
2Lars Dischle1969Sävedalens AIK3,20

M 40 Tresteg Final14/2  13:00
       
1Mattias Sunneborn1970Spårvägen FK14,10Nordiskt rekord
2Urban Håkansson1969Falköpings AIK10,24
3Per Bergqvist1968Tidaholm SOK8,55

M 40 Vikt Final14/2  15:00
       
1Michael Welin1967Rånäs 4H14,87Mästerskapsrekord
2Fred Stenberg1970Gefle IF10,81
3Patrik Rostmark1967IFK Märsta8,31
4Urban Håkansson1969Falköpings AIK7,30
5Per Bergqvist1968Tidaholm SOK5,36

M 45 200 m Final14/2  14:00
       
1Dag Dacke1965Rånäs 4H24,72
2Håkan Harrysson1963IF Rigor25,65
3Peter Rosén1965Hovslätts Ik25,66
4Per-Jonas Trollsås1965Danderyds SK27,87

M 45 800 m Final14/2  12:20
       
1Sören Persson1965IF Göta2.03,77Mästerskapsrekord
2Johan Engholm1962Hässelby SK2.06,51
3Christer Engström1963Boo IF2.14,06
4BG Nilensjö1963IS Göta2.15,74
5Mikael Engqvist1965SK Granan2.20,55
 Sven Lindeberg1963IS GötaDNF

M 45 3 000 m Final14/2  15:20
       
1Sören Persson1965IF Göta9.42,31
2Gunnar Durén1963Hässelby SK9.42,96
3BG Nilensjö1963IS Göta9.56,23
4Anders Thelemyr1964Duvbo IK10.56,05
 Sven Lindeberg1963IS GötaDNF

M 45 60 mh Final14/2  10:00
       
1Ulf Sjöberg1961IK Ymer9,98

M 45 Stav Final14/2  10:30
       
1Tomas Bengtsson1961IFK Märsta3,00
2Roger Westin1964Haparanda SKT2,80
3Ulf Sjöberg1961IK Ymer2,80
 Mikael Wallin1963Spårvägen FKDNS

M 45 Tresteg Final14/2  13:00
       
1Dag Dacke1965Rånäs 4H12,08Mästerskapsrekord
2Peter Gabrielsson1962Huddinge AIS10,72
3Peter Engström1963Huddinge AIS10,44
4Roger Westin1964Haparanda SKT9,65

M 45 Vikt Final14/2  12:10
       
1Tomas Classon1962Huddinge AIS10,56
2Kees Kok1962IFK Märsta10,42
3Torgny Lindkvist1962Wedevågs IF9,66
4Ulf Sjöberg1961IK Ymer8,77
5Mats Lundström1965IF Göta6,28

M 50 200 m Final14/2  13:40
       
1Ingemar Ztorm1960FK Studenterna25,48
2Åke Larsson1957Umedalens IF25,80
3Jörgen Lindholm1957Malmö AI26,88

M 50 800 m Final14/2  11:50
       
1Jens Malmgren1959IKSU Umeå2.26,54

M 50 3 000 m Final14/2  15:20
       
1Alex Smirnov1960Hammarby FI9.49,54
2Martti Mustonen1960Rånäs 4H9.54,92
3Arne Mårtensson1960Björnstorps IF10.13,18

M 50 60 mh Final14/2  10:20
       
1Jörgen Lindholm1957Malmö AI9,53Mästerskapsrekord
2Michael Zazzio1960Skruvs IF10,07

M 50 Stav Final14/2  10:30
       
1Börje Almqvist1960Skellefteå AIK3,80Mästerskapsrekord

M 50 Tresteg Final14/2  10:50
       
1Jörgen Lindholm1957Malmö AI10,78
2Johan Löfstedt1959Huddinge AIS8,45

M 50 Vikt Final14/2  12:45
       
1Torbjörn Persson1959Tyresö FK13,88
2Göran Nilsson1956Huddinge AIS13,46
3Sten-Erik Wihlborg1958Skellefteå AIK11,26
 Johan Löfstedt1959Huddinge AISDNS

M 55 200 m Final14/2  13:50

Heat 1
       
4Bengt Dahlblom1955Lulekamraterna29,39
5Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF33,92

Heat 2
       
1Kent Andersson1955Nyköpings BIS27,02
2Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik27,70
3Greger Brodin1953Hammarby FI28,14

M 55 200 m Final - Sammanställning
       
1Kent Andersson1955Nyköpings BIS27,02
2Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik27,70
3Greger Brodin1953Hammarby FI28,14
4Bengt Dahlblom1955Lulekamraterna29,39
5Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF33,92

M 55 800 m Final14/2  11:50
       
1Bengt Dahlblom1955Lulekamraterna2.44,94
2Lennart Peterson1955Wärnamo SK2.51,82

M 55 3 000 m Final14/2  15:00
       
1Nils Nestor1952Team Skavsåret10.23,71
2Bo Larsson1951Vallsta SK11.21,30

M 55 60 mh Final14/2  10:20
       
1Lennart Peterson1955Wärnamo SK12,80

M 55 Stav Final14/2  14:00
       
1Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik3,003,10 Särhopp
2Tomas Jonsson1952Bollnäs FIK3,00

M 55 Tresteg Final14/2  10:50
       
1Kjell Alnervik1952Hovslätts Ik10,36
2Lennart Peterson1955Wärnamo SK8,88
3Stig-Arne Mattsson1951Fredrikhofs FIF6,97

M 55 Vikt Final14/2  12:45
       
1Åke Lundberg1953IFK Märsta11,81

M 60 200 m Final14/2  13:20

Heat 1
       
4Evert Tegle1949Fredrikhofs FIF31,01
5Jan Kvistrum1947Rånäs 4H32,49

Heat 2
       
1Göte Hinders1946Säters IF28,27
2Leif Johansson1950Kils AIK28,96
3Börje Andersson1949Rånäs 4H30,76

M 60 200 m Final - Sammanställning
       
1Göte Hinders1946Säters IF28,27
2Leif Johansson1950Kils AIK28,96
3Börje Andersson1949Rånäs 4H30,76
4Evert Tegle1949Fredrikhofs FIF31,01
5Jan Kvistrum1947Rånäs 4H32,49

M 60 800 m Final14/2  11:50
       
1Lars-Eric Sellberg1949Stångenäs AIS2.48,24
2Henning Perneholm1950Sandviks IK2.58,71
3Jan Kvistrum1947Rånäs 4H3.03,60

M 60 3 000 m Final14/2  15:00
       
1Lars-Eric Sellberg1949Stångenäs AIS11.06,63
2Tommy Ericsson1947Hargs BK11.11,51
3Kjell Björk1946Hemlingby LK11.38,31
4Magnus Bergh1949Heleneholms IF11.44,45
 Folke Lindqvist1947Eksjö Södra IKDNF

M 60 60 mh Final14/2  10:30
       
1Börje Andersson1949Rånäs 4H12,12
2Henning Perneholm1950Sandviks IK13,42

M 60 Stav Final14/2  14:00
       
1Lars Bergsten1948Skellefteå AIK2,70
 Anders Tollstern1947KFUM ÖrebroDNF

M 60 Tresteg Final14/2  10:50
       
1Henning Perneholm1950Sandviks IK7,98
 Lars-Rune Myhrén1946Munsö IFDNS

M 60 Vikt Final14/2  13:30
       
1Kenneth Jansson1949IFK Helsingborg18,49
2Jöran Westberg1947Huddinge AIS15,19
3Stig Arvidsson1949Lekeryd-Svarttorp SK14,88
4Lars Bergsten1948Skellefteå AIK13,17
5Greger Melin1946Bottnaryds IF12,79
6Börje Nordin1950Åsbro GoIF12,41
7Carl-Herbert Wessely1946Varbergs GIF12,24
8Rune Persson1947UF Contact12,10

M 65 200 m Final14/2  13:10

Heat 1
       
3Bengt Karlsson1942Högsbo AIK33,66
5Sven-Åke Persson1944IK Akele37,25
6Ingvar Ellbring1941Stensjöns IF37,84
7Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF70,39

Heat 2
       
1Uno Niklasson1944Trångsvikens IF30,71
2Nils Olsson1944Huddinge AIS31,49
4Henry Kallioniemi1943Täby IS33,67

M 65 200 m Final - Sammanställning
       
1Uno Niklasson1944Trångsvikens IF30,71
2Nils Olsson1944Huddinge AIS31,49
3Bengt Karlsson1942Högsbo AIK33,66
4Henry Kallioniemi1943Täby IS33,67
5Sven-Åke Persson1944IK Akele37,25
6Ingvar Ellbring1941Stensjöns IF37,84
7Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF70,39

M 65 800 m Final14/2  11:40
       
1Sture Bodare1944Glanshammars IF2.45,17
2Nils Olsson1944Huddinge AIS2.45,50
3Henry Kallioniemi1943Täby IS2.46,99
4Arne Håkansson1941Högby IF2.49,80
5Sune Persson1945Sandviks IK2.52,27
6Sven-Åke Persson1944IK Akele3.08,68
7Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF3.32,13

M 65 3 000 m Final14/2  14:40
       
1Hans Sundgren1945Dalregementets IF12.00,59
2Lars Dennevi1942Hargs BK12.39,18
3Sven-Åke Persson1944IK Akele13.40,59

M 65 60 mh Final14/2  10:30
       
1Jan Söderström1942Bromma IF9,88
2Harald Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK13,13
3Ingvar Ellbring1941Stensjöns IF15,63

M 65 Stav Final14/2  14:00
       
1Sune Persson1945Sandviks IK2,50
2Agne Bergmark1945Stensjöns IF2,40
3Karl-Erik Andersson1943IF Rigor2,00

M 65 Tresteg Final14/2  11:50
       
1Harald Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK8,54
2Agne Bergmark1945Stensjöns IF7,95
3Sven-Åke Persson1944IK Akele7,84
4Karl-Erik Andersson1943IF Rigor7,60
5Ingvar Ellbring1941Stensjöns IF6,03
6Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF5,63

M 65 Vikt Final14/2  14:20
       
1Peter Hackenschmidt1943IK Hakarpspojkarna16,27
2Ambjörn Martinsson1945Stensjöns IF13,93
3Håkan Jakobsson1944FGF Gotland13,14
4Harald Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK11,68
5Erik-Åke Tranberg1941Sälens IF5,22

M 70 200 m Final14/2  13:25
       
1Anthony Treacher1939IFK Lidingö29,56
2Roland Olsson1940IFK Tumba32,01
3Gösta Blank1939Delsbo IF35,23

M 70 800 m Final14/2  12:30
       
1Bengt Karlsson1939IK Norrköping2.48,31
2Björn Mattsson1940Rånäs 4H3.12,78

M 70 3 000 m Final14/2  14:40
       
1Ingvar Olausson1940Heleneholms IF13.00,98
2Kai Adelborg1939SLK Oxelösund13.25,18

M 70 60 mh Final14/2  10:40
       
1Gösta Blank1939Delsbo IF12,94
2Lars Lagerstedt1939FK Herkules14,44

M 70 Stav Final14/2  13:00
       
1Kalle Auvinen1940Huddinge AIS2,00
2Douglas Ohlson1940Huddinge AIS2,00

M 70 Tresteg Final14/2  11:50
       
1Anthony Treacher1939IFK Lidingö8,35
2Lars Lagerstedt1939FK Herkules7,82
3Juha Hankkila1937Rånäs 4H6,15

M 70 Vikt Final14/2  10:00
       
1Per Grundberg1937Järvsö IF13,32
2Kalle Auvinen1940Huddinge AIS12,67
3Bo Sundström1940IK Heros11,76
4Douglas Ohlson1940Huddinge AIS11,57
5Juha Hankkila1937Rånäs 4H11,53

M 75 200 m Final14/2  14:15
       
1Tor Trondset1935Nynäshamns FK30,75
2Lars Wennblom1934Hässelby SK32,29

M 75 800 m Final14/2  12:30
       
1Bernt Magnusson1933IK Akele3.32,24

M 75 3 000 m Final14/2  14:40
       
1Gunnar Nilsson1933Heleneholms IF13.37,33
2Eric Berglund1932Vallsta SK14.01,63
3Bernt Magnusson1933IK Akele15.10,26

M 75 60 mh Final14/2  10:40
       
1Werner Magnusson1934Båstads GIF13,01

M 75 Stav Final14/2  13:00
       
1Lars Wennblom1934Hässelby SK2,50
2Tor Trondset1935Nynäshamns FK2,40

M 75 Tresteg Final14/2  11:50
       
1Werner Magnusson1934Båstads GIF7,95

M 75 Vikt Final14/2  10:00
       
1Bernhard Karlsson1933Valö IK11,69

M 80 200 m Final14/2  14:15
       
 Axel Fernaeus1928Järvsö IFDNS

M 80 800 m Final14/2  12:30
       
1Ingvar Lundberg1928Gnosjö FK4.47,73

M 80 60 mh Final14/2  10:40
       
1Axel Fernaeus1928Järvsö IF15,16

M 80 Vikt Final14/2  10:00
       
1Jaroslav Hanus1930VAC London10,49

M 85 Tresteg Final14/2  11:50
       
1Bertil Larsson1924Trollhättan IF5,93
2Eskil Ljunggren1923Wärnamo SK4,78

M 85 Vikt Final14/2  10:00
       
1Bertil Larsson1924Trollhättan IF11,42Svenskt rekord
2Eskil Ljunggren1923Wärnamo SK9,35

M 90 Vikt Final14/2  10:00
       
1Idolf Sandahl1920Stensjöns IF8,64Svenskt rekord

K 35 200 m Final14/2  12:40
       
1Gina Engberg1971Järvsö IF32,13

K 35 800 m Final14/2  11:20
       
1Matilda Lundmark1972FK Studenterna2.23,49

K 35 3 000 m Final14/2  14:20
       
1Annika Wallin1973Öbacka LK12.45,35

K 40 200 m Final14/2  12:40
       
1Anna Sunneborn1970Spårvägen FK27,91
2Annika Åkervall1966Rånäs 4H30,57
3Catarina Hillblom1966Uppsala LK33,08

K 40 800 m Final14/2  11:20
       
1Catarina Hillblom1966Uppsala LK2.50,67

K 40 Tresteg Final14/2  10:00
       
1Annika Åkervall1966Rånäs 4H8,37
2Annelie Schöldström1967Huddinge AIS8,22

K 40 Vikt Final14/2  11:20
       
1Annelie Schöldström1967Huddinge AIS11,54
2Mia Östman1970Falköpings AIK6,30

K 45 200 m Final14/2  12:45
       
1Carina Palmquist1962Villstads GIF28,27
2Carin Gustafsson1963Rånäs 4H32,37
3Karin Olsson1961Järvsö IF33,05

K 45 800 m Final14/2  11:20
       
1Viveka Lindberg1965Hemlingby LK2.47,28

K 45 3 000 m Final14/2  14:20
       
1Viveka Lindberg1965Hemlingby LK12.05,17

K 45 Tresteg Final14/2  10:00
       
1Carina Palmquist1962Villstads GIF9,64Svenskt rekord
2Lena Sundberg1961IFK Tumba8,64

K 50 200 m Final14/2  12:50
       
1Karin Wåhlstedt1960Järvsö IF30,43
2Ann Britt Nilseng1959IF Skade40,60

K 50 800 m Final14/2  11:20
       
1Karin Wåhlstedt1960Järvsö IF2.27,25Svenskt rekord

K 50 3 000 m Final14/2  14:20
       
1Julie Leonard1959Högbo GIF11.46,05
2Yvonne Brandberg1959Rånäs 4H12.08,34
3Ann Britt Nilseng1959IF Skade13.18,00
4A nna Rubusch1957Rånäs 4H13.39,61

K 50 Vikt Final14/2  11:20
       
1Rose-Marie Blom1960Järvsö IF11,08Svenskt rekord

K 55 200 m Final14/2  12:55
       
1Lilly Wizén1955FGF Gotland31,24
2Ewa Wahlberg1955Uppsala LK36,13
3Yvonne Levinovitz1953Fredrikhofs FIF37,68

K 55 800 m Final14/2  11:30
       
1Lilly Wizén1955FGF Gotland2.42,37Mästerskapsrekord
2Ewa Wahlberg1955Uppsala LK2.57,69

K 55 Vikt Final14/2  11:20
       
1Marketta Korpi1954Rånäs 4H9,56Mästerskapsrekord
2Elisabeth Ekborg1952Rånäs 4H8,68Svenskt rekord

K 60 200 m Final14/2  12:55
       
1Ulla Littenheim1947Uddevalla IS32,39

K 60 800 m Final14/2  11:30
       
1Ulla Littenheim1947Uddevalla IS3.07,66
2Ing-Britt Lindqvist1947Eksjö Södra IK3.47,48

K 60 3 000 m Final14/2  14:20
       
1Inger Tronner1948Ingarö IF14.34,99
2Ing-Britt Lindqvist1947Eksjö Södra IK16.42,18

K 60 Vikt Final14/2  11:20
       
1Harriet Justrell1948Sälens IF7,32

K 65 200 m Final14/2  13:00
       
1Kerstin Boström1942IK Heros36,12
2Ulla Bodén1942FGF Gotland37,22
3Kerstin Nilsson1942IFK Lund38,57
4Marie-Louise Wahlberg1945Fredrikhofs FIF71,03

K 65 60 mh Final14/2  10:50
       
1Kerstin Nilsson1942IFK Lund14,77

K 65 Vikt Final14/2  11:20
       
1Majken Henriksson1945Lekeryd-Svarttorp SK10,70

K 70 200 m Final14/2  13:05
       
1Kristina Carlsson1940IFK Tumba38,82
2Sonja Nilsson1939IFK Lund45,51

K 70 800 m Final14/2  11:30
       
 Kristina Carlsson1940IFK TumbaDNS

K 70 3 000 m Final14/2  14:20
       
1Viveka Ruffel1939Hargs BK Nyköping15.37,38


© Arena 2.0, RunPro Systems