RESULTAT
Midgårdskastet 2019-09-22
Midgårdsvallen
IFK Märsta
Uppdaterad: 2019-09-28 12:12
 
P9 Kula2.0 kg
22 sep 
Benjamin Karlsson10Huddinge AIS5,98
Leo Mandorf12Bålsta IK5,07
Amadeus Fredman10IFK Märsta4,82
Gustav Rönnqvist10IFK Märsta4,16

1 2 3 4 5 6 
A.Fredman3,614,464,82
G.Rönnqvist3,383,764,16
B.KarlssonX5,985,80
L.Mandorf5,075,054,63


P9 Diskus600 gLängsta kast mättes
22 sep 
Benjamin Karlsson10Huddinge AIS13,34
Leo Mandorf12Bålsta IK9,69
William Ekholm11Åkersberga SK7,70
Gustav Rönnqvist10IFK Märsta4,34
Amadeus Fredman10IFK Märsta2,88

1 2 3 4 5 6 
W.Ekholm7,70
B.Karlsson13,34
A.Fredman2,88
G.Rönnqvist4,34
L.Mandorf9,69


P9 Slägga0,5 kg mjukslägga, längsta kast
22 sep 
Leo Mandorf12Bålsta IK18,79
Amadeus Fredman10IFK Märsta12,50
Gustav Rönnqvist10IFK Märsta11,60
Benjamin Karlsson10Huddinge AISX

1 2 3 4 5 6 
B.KarlssonX
L.Mandorf18,79
G.Rönnqvist11,60
A.Fredman12,50


P9 Boll150 g, längsta kast
22 sep 
Benjamin Karlsson10Huddinge AIS23,80
Leo Mandorf12Bålsta IK19,58
Gustav Rönnqvist10IFK Märsta11,19
Amadeus Fredman10IFK Märsta9,90
William Ekholm11Åkersberga SK8,70

1 2 3 4 5 6 
G.Rönnqvist11,19
A.Fredman9,90
W.Ekholm8,70
B.Karlsson23,80
L.Mandorf19,58


P10 Kula2.0 kg
22 sep 
Jumanne Hackett09Hammarby IF9,80
Wilmer Hägg09Hässelby SK7,70
Carl Berggren09Bålsta IK6,39
Max Linell09Bålsta IK5,06

1 2 3 4 5 6 
J.Hackett9,049,649,80
W.Hägg7,70X7,10
C.Berggren5,646,106,39
M.Linell4,715,065,02


P10 Diskus0.6 kgLängsta kast mättes
22 sep 
Carl Berggren09Bålsta IK14,85
Wilmer Hägg09Hässelby SK14,55
Max Linell09Bålsta IK13,25
Jumanne Hackett09Hammarby IFX

1 2 3 4 5 6 
M.Linell13,25
C.Berggren14,85
J.HackettX
W.Hägg14,55


P10 Slägga2.0 kg1 kg mjukslägga, längsta kast
22 sep 
Carl Berggren09Bålsta IK20,62
Wilmer Hägg09Hässelby SK18,93
Max Linell09Bålsta IK18,06
Jumanne Hackett09Hammarby IFX

1 2 3 4 5 6 
C.Berggren20,62
M.Linell18,06
W.Hägg18,93
J.HackettX


P10 Boll300 g, längsta kast
22 sep 
Jumanne Hackett09Hammarby IF35,09Rekord
Wilmer Hägg09Hässelby SK30,55
Carl Berggren09Bålsta IK19,75
Max Linell09Bålsta IK18,42

1 2 3 4 5 6 
M.Linell18,42
J.Hackett35,09
C.Berggren19,75
W.Hägg30,55


P11 Kula2.0 kg
22 sep 
Edwin Larripa Taxell08Hässelby SK9,57
Olle Ekengren08Upsala IF9,02
Theodor Håkansson08Hammarby IF6,81
Axel Hagman08Väsby IK6,09
Benjamin Terlinder08IFK Märsta6,06
Emil Sundberg08Väsby IK5,83
Elias Fredman08IFK Märsta4,85

1 2 3 4 5 6 
O.Ekengren8,229,029,00
E.Sundberg5,665,675,83
E.Fredman4,644,134,85
B.Terlinder5,626,066,02
A.Hagman5,544,726,09
E.Larripa Taxe9,029,579,18
T.Håkansson6,146,516,81


P11 Diskus0.6 kg
22 sep 
Edwin Larripa Taxell08Hässelby SK21,90
Axel Hagman08Väsby IK18,06
Emil Sundberg08Väsby IK15,48
Benjamin Terlinder08IFK Märsta15,44
Olle Ekengren08Upsala IF14,95
Theodor Håkansson08Hammarby IF14,91
Elias Fredman08IFK Märsta7,73

1 2 3 4 5 6 
O.EkengrenX14,95X
T.Håkansson14,6012,8414,91
A.Hagman18,0614,7913,48
E.Larripa TaxeX21,9019,05
E.SundbergXX15,48
E.FredmanX7,73X
B.Terlinder15,4413,47X


P11 Slägga2.0 kg
22 sep 
Edwin Larripa Taxell08Hässelby SK22,10
Olle Ekengren08Upsala IF21,07
Axel Hagman08Väsby IK18,24
Emil Sundberg08Väsby IK16,66
Theodor Håkansson08Hammarby IF15,29
Benjamin Terlinder08IFK Märsta14,77
Elias Fredman08IFK Märsta10,78

1 2 3 4 5 6 
E.Fredman10,789,767,62
B.Terlinder12,8814,77X
E.SundbergXX16,66
E.Larripa Taxe20,65X22,10
A.Hagman18,2417,63X
T.HåkanssonXX15,29
O.Ekengren20,24X21,07


P11 Spjut400 g
22 sep 
Edwin Larripa Taxell08Hässelby SK36,14Rekord
Olle Ekengren08Upsala IF26,39
Emil Sundberg08Väsby IK19,03
Theodor Håkansson08Hammarby IF17,45
Axel Hagman08Väsby IK16,83
Elias Fredman08IFK Märsta7,82
Benjamin Terlinder08IFK Märsta5,34

1 2 3 4 5 6 
A.Hagman11,5814,6716,83
O.Ekengren26,3925,2525,71
E.Larripa Taxe32,0033,6436,14
T.Håkansson14,7517,4517,13
B.TerlinderX5,34X
E.Sundberg19,0318,6816,62
E.Fredman7,824,507,62


P13 Kula3.0 kg
22 sep 
Kevin Sjöström07IFK Märsta11,69
Ludvig Fredman06IFK Märsta10,63
Lowe Wängelin07Upsala IF9,61
Ivan Nilsson07Bålsta IK7,94

1 2 3 4 5 6 
K.Sjöström10,3910,7011,69
L.Wängelin9,619,279,35
L.Fredman10,5410,63X
I.Nilsson7,147,947,22


P13 Diskus0.6 kgLängsta kast mättes
22 sep 
Ludvig Fredman06IFK Märsta37,24
Kevin Sjöström07IFK Märsta29,89
Lowe Wängelin07Upsala IF28,25
Ivan Nilsson07Bålsta IK28,04

1 2 3 4 5 6 
L.Fredman23,4837,24X
L.Wängelin27,2028,2527,00
I.Nilsson28,04XX
K.Sjöström28,8629,1729,89


P13 Slägga3.0 kg
22 sep 
Lowe Wängelin07Upsala IF27,68
Ivan Nilsson07Bålsta IK22,07
Kevin Sjöström07IFK Märsta16,73
Ludvig Fredman06IFK MärstaX

1 2 3 4 5 6 
L.Wängelin26,4227,6826,68
I.NilssonX22,07X
K.SjöströmXX16,73
L.FredmanXXX


P13 Spjut400 g
22 sep 
Kevin Sjöström07IFK Märsta30,38
Ivan Nilsson07Bålsta IK30,31
Lowe Wängelin07Upsala IF26,75
Ludvig Fredman06IFK Märsta20,41

1 2 3 4 5 6 
L.Fredman20,4118,9619,22
K.Sjöström17,4323,9330,38
I.NilssonX30,31X
L.Wängelin25,7126,7526,36


P15 Kula4.0 kg
22 sep 
Oscar Niklasson04Hanvikens SK15,77
Lukas Svensson05Väsby IK6,71

1 2 3 4 5 6 
O.Niklasson14,3915,7714,45
L.Svensson6,716,716,60


P15 Diskus1.0 kg
22 sep 
Oscar Niklasson04Hanvikens SK42,36
Anton Hellstrand Helleberg05IFK Lidingö24,74
Lukas Svensson05Väsby IK18,68

1 2 3 4 5 6 
O.Niklasson36,5537,7942,36
A.Hellstrand HXX24,74X
L.SvenssonXX18,68


P15 Slägga4.0 kg
22 sep 
Lukas Svensson05Väsby IK14,60
Oscar Niklasson04Hanvikens SKX

1 2 3 4 5 6 
L.Svensson14,6014,5713,48
O.NiklassonXXX


P15 Spjut600 g
22 sep 
Oscar Niklasson04Hanvikens SK44,35
Anton Hellstrand Helleberg05IFK Lidingö32,30
Lukas Svensson05Väsby IK28,51

1 2 3 4 5 6 
A.Hellstrand H32,0627,6632,3029,39
O.Niklasson44,3540,37X
L.Svensson28,1128,5127,17


P17 Kula5.0 kg
22 sep 
Karl Ludvik02Turebergs FK16,33Rekord
Alfons Haals02Västerås FK13,08
Teo Paganus03Turebergs FK13,02
Leo Bystedt03Västerås FK12,00
Fredrik Frunck03Turebergs FK11,15
August Schmidt03Mälarhöjdens IK10,45
Joar Tjälldén03IFK Märsta9,31
Rohdger Tjälldén03IFK Märsta7,26
Anton Harrysson02Mälarhöjdens IKX

1 2 3 4 5 6 
A.Schmidt10,459,60X
K.Ludvik15,41XX16,33
A.Haals12,0513,0812,64
F.Frunck11,03X11,15
T.Paganus12,3313,0212,74
L.Bystedt11,8212,00X
A.HarryssonXXX
R.Tjälldén7,26X7,17
J.Tjälldén9,319,308,92


P17 Diskus1.5 kg
22 sep 
Teo Paganus03Turebergs FK42,95Rekord
Fredrik Frunck03Turebergs FK42,50
Alfons Haals02Västerås FK41,56
August Schmidt03Mälarhöjdens IK35,92
Anton Harrysson02Mälarhöjdens IK34,82
Leo Bystedt03Västerås FK27,50
Joar Tjälldén03IFK Märsta18,12
Rohdger Tjälldén03IFK Märsta16,25
Karl Ludvik02Turebergs FKX

1 2 3 4 5 6 
F.FrunckX42,50XX
K.LudvikXXXX
T.Paganus41,82X42,9542,29
R.TjälldénX16,2516,10
A.HarryssonXX34,82
A.Schmidt31,9330,6235,92
A.Haals41,56XX
J.Tjälldén18,0718,1215,06
L.Bystedt21,11X27,50


P17 Slägga5.0 kg
22 sep 
Alfons Haals02Västerås FK65,99Rekord
Karl Ludvik02Turebergs FK62,46
Leo Bystedt03Västerås FK62,37
Fredrik Frunck03Turebergs FK50,94
Anton Harrysson02Mälarhöjdens IK44,31
August Schmidt03Mälarhöjdens IK32,76
Teo Paganus03Turebergs FK27,51
Rohdger Tjälldén03IFK Märsta21,00
Joar Tjälldén03IFK Märsta20,75

1 2 3 4 5 6 
K.LudvikXX62,46
A.HaalsX65,99X62,17
A.SchmidtX32,76
L.Bystedt61,79X61,0862,37
F.Frunck49,29X50,94
J.TjälldénXX20,75
R.Tjälldén20,2421,00X
A.HarryssonX44,31
T.Paganus27,51X


P17 Spjut700 g
22 sep 
Karl Ludvik02Turebergs FK52,06
Alfons Haals02Västerås FK44,25
Fredrik Frunck03Turebergs FK42,49
Leo Bystedt03Västerås FK41,17
Teo Paganus03Turebergs FK37,39
Joar Tjälldén03IFK Märsta32,89
Anton Harrysson02Mälarhöjdens IK27,17
August Schmidt03Mälarhöjdens IK25,80
Rohdger Tjälldén03IFK Märsta23,84

1 2 3 4 5 6 
R.Tjälldén23,8422,3322,52
L.Bystedt39,3441,1738,87
A.Haals44,2542,40X
K.Ludvik52,06
F.Frunck41,1840,9542,49
T.Paganus37,1237,3934,67
J.Tjälldén32,8930,8330,03
A.Harrysson27,1725,32X
A.Schmidt25,8024,16


P19 Kula6.0 kg
22 sep 
Simon Thor00IFK Märsta13,62Rekord

1 2 3 4 5 6 
S.Thor12,7613,62X


P19 Diskus1.75 kg
22 sep 
Simon Thor00IFK Märsta41,84
Emil Uhlin00Falu IK37,71

1 2 3 4 5 6 
E.UhlinX34,6635,2637,71
S.Thor40,3241,8441,65


P19 Slägga6.0 kg
22 sep 
Simon Thor00IFK Märsta43,55Rekord
Emil Uhlin00Falu IK42,28
David Sahi00Enköpings AI0,00

1 2 3 4 5 6 
E.Uhlin40,5242,28XX
S.ThorX43,0443,5541,89
D.SahiXXXX


P19 Spjut800 g
22 sep 
Simon Thor00IFK Märsta54,24Rekord

1 2 3 4 5 6 
S.Thor48,0854,24


F9 Kula2.0 kg
22 sep 
Maliom Manele10IFK Märsta7,03
Maya Löf10Alunda SK6,48
Ellen Littorin Pousette10Alunda SK5,54
Amanda Sjöström10IFK Märsta5,02
Viola Rydstedt10Alunda SK4,85
Disa Mandorf10Bålsta IK4,39
Maja Ivarsson10Bålsta IK4,17

1 2 3 4 5 6 
D.Mandorf2,723,404,39
M.Manele6,417,035,79
A.Sjöström5,024,904,79
M.Ivarsson3,774,074,17
E.Littorin Pou4,925,035,54
V.Rydstedt4,814,764,85
M.Löf6,48X6,03


F9 Diskus600 gLängsta kast mättes
22 sep 
Maya Löf10Alunda SK16,06Rekord
Maliom Manele10IFK Märsta13,65
Ellen Littorin Pousette10Alunda SK13,53
Amanda Sjöström10IFK Märsta11,55
Viola Rydstedt10Alunda SK10,98
Maja Ivarsson10Bålsta IK9,84
Disa Mandorf10Bålsta IK9,65

1 2 3 4 5 6 
V.Rydstedt10,98
E.Littorin Pou13,53
M.Manele13,65
D.Mandorf9,65
M.Ivarsson9,84
A.Sjöström11,55
M.Löf16,06


F9 Slägga0,5 kg mjukslägga, längsta kast
22 sep 
Ellen Littorin Pousette10Alunda SK24,56Rekord
Maliom Manele10IFK Märsta23,56
Viola Rydstedt10Alunda SK22,92
Maya Löf10Alunda SK22,78
Maja Ivarsson10Bålsta IK20,66
Amanda Sjöström10IFK Märsta19,03
Disa Mandorf10Bålsta IK17,28

1 2 3 4 5 6 
D.Mandorf17,28
A.Sjöström19,03
E.Littorin Pou24,56
M.Löf22,78
M.Manele23,56
V.Rydstedt22,92
M.Ivarsson20,66


F9 Boll150 g, längsta kast
22 sep 
Maja Ivarsson10Bålsta IK18,83
Viola Rydstedt10Alunda SK18,83
Maya Löf10Alunda SK18,44
Maliom Manele10IFK Märsta16,79
Disa Mandorf10Bålsta IK16,59
Amanda Sjöström10IFK Märsta15,37
Ellen Littorin Pousette10Alunda SK13,16

1 2 3 4 5 6 
M.Ivarsson18,83
A.Sjöström15,37
M.Manele16,79
M.Löf18,44
E.Littorin Pou13,16
D.Mandorf16,59
V.Rydstedt18,83


F10 Kula2.0 kg
22 sep 
Tyra Sternlind09Hammarby IF7,44
Vendela Dekreon09Eskilstuna FI7,26

1 2 3 4 5 6 
T.Sternlind7,217,44X
V.Dekreon6,967,127,26


F10 Diskus0.6 kgLängsta kast mättes
22 sep 
Tyra Sternlind09Hammarby IF15,53
Vendela Dekreon09Eskilstuna FI10,04

1 2 3 4 5 6 
T.Sternlind15,53
V.Dekreon10,04


F10 Slägga2.0 kg1 kg mjukslägga, längsta kast
22 sep 
Tyra Sternlind09Hammarby IF20,86
Vendela Dekreon09Eskilstuna FI17,59

1 2 3 4 5 6 
V.Dekreon17,59
T.Sternlind20,86


F10 Boll300 g, längsta kast
22 sep 
Vendela Dekreon09Eskilstuna FI28,62
Tyra Sternlind09Hammarby IF27,33

1 2 3 4 5 6 
V.Dekreon28,62
T.Sternlind27,33


F11 Kula2.0 kg
22 sep 
Maja Lyckebäck08IFK Märsta7,49
Daniela Ristik08IFK Märsta7,30
Maja Andersson08Alunda SK6,88
Wilma Löf08Alunda SK6,10
Linnea Ågren08IFK Märsta4,10

1 2 3 4 5 6 
M.Lyckebäck7,496,997,00
D.Ristik7,077,306,70
W.Löf5,745,326,10
L.ÅgrenXX4,10
M.Andersson6,646,816,88


F11 Diskus0.6 kgLängsta kast mättes
22 sep 
Maja Andersson08Alunda SK19,04
Daniela Ristik08IFK Märsta18,61
Maja Lyckebäck08IFK Märsta17,50
Wilma Löf08Alunda SK13,71
Linnea Ågren08IFK Märsta5,58

1 2 3 4 5 6 
L.Ågren5,58
W.Löf13,71
D.Ristik18,61
M.Andersson19,04
M.Lyckebäck17,50


F11 Slägga2.0 kg1 kg mjukslägga, längsta kast
22 sep 
Daniela Ristik08IFK Märsta30,80
Maja Lyckebäck08IFK Märsta30,06
Maja Andersson08Alunda SK22,03
Wilma Löf08Alunda SK20,91
Linnea Ågren08IFK Märsta10,62

1 2 3 4 5 6 
D.Ristik30,80
M.Lyckebäck30,06
M.Andersson22,03
L.Ågren10,62
W.Löf20,91


F11 Spjut400 gLängsta kast mättes
22 sep 
Maja Andersson08Alunda SK23,89
Daniela Ristik08IFK Märsta21,87
Maja Lyckebäck08IFK Märsta15,77
Vendela Dekreon09Eskilstuna FI14,33utom tävl
Wilma Löf08Alunda SK10,64
Linnea Ågren08IFK Märsta5,87

1 2 3 4 5 6 
V.Dekreon14,33
D.Ristik21,87
W.Löf10,64
L.Ågren5,87
M.Lyckebäck15,77
M.Andersson23,89


F13 Kula2.0 kg
22 sep 
Tindra Törnestam06Spårvägens FK11,91
Elise Angsten06Upsala IF11,61
Kajsa Berg06Östhammar FI10,11
Stina Ekengren06Upsala IF9,63
Olivia Grahn Wickman06Alunda SK8,61
Lovis Markström06Åkersberga SK7,89
Ella Andersson06Åkersberga SK7,27
Binai Mustafa07IFK Märsta6,99
Tova Erlandsson06Åkersberga SK6,82
10 Evelina Lång07Bålsta IK6,82
11 Elisabet Kartunovic07IFK Märsta6,49
12 Isabelle Andebrahn07IFK Märsta4,58

1 2 3 4 5 6 
T.Törnestam11,7511,9111,85
E.KartunovicX6,495,17
T.Erlandsson6,606,826,51
B.Mustafa6,996,466,55
S.Ekengren9,63XX
E.Andersson6,847,276,93
E.Angsten11,61X11,05
O.Grahn Wickma8,498,378,61
L.Markström7,896,907,11
I.Andebrahn4,584,234,36
K.Berg9,79X10,11X
E.Lång5,656,436,82


F13 Diskus0.6 kg
22 sep 
Stina Ekengren06Upsala IF31,81
Elise Angsten06Upsala IF27,73
Tindra Törnestam06Spårvägens FK26,69
Elisabet Kartunovic07IFK Märsta22,04
Ella Andersson06Åkersberga SK19,58
Olivia Grahn Wickman06Alunda SK18,03
Lovis Markström06Åkersberga SK16,06
Evelina Lång07Bålsta IK14,91
Isabelle Andebrahn07IFK Märsta12,19
10 Tova Erlandsson06Åkersberga SK11,79

1 2 3 4 5 6 
L.MarkströmXX16,06
I.Andebrahn12,19X11,33
E.LångX14,9113,76
E.AnderssonX16,9019,58
T.Erlandsson11,79XX
O.Grahn Wickma16,93X18,03
T.Törnestam26,69XX
S.Ekengren28,3231,8130,05
E.KartunovicX22,04X
E.Angsten27,73XX


F13 Slägga2.0 kg
22 sep 
Tindra Törnestam06Spårvägens FK36,07
Kajsa Berg06Östhammar FI33,78
Stina Ekengren06Upsala IF32,44
Elise Angsten06Upsala IF29,08
Elisabet Kartunovic07IFK Märsta25,83
Olivia Grahn Wickman06Alunda SK23,70
Tova Erlandsson06Åkersberga SK18,23
Ella Andersson06Åkersberga SK17,81
Evelina Lång07Bålsta IK17,56
10 Isabelle Andebrahn07IFK Märsta14,95
Lovis Markström06Åkersberga SKX

1 2 3 4 5 6 
K.Berg33,78X32,13X
T.Törnestam32,8234,0436,07
S.Ekengren30,4432,1532,44
I.Andebrahn14,95X13,03
E.AngstenX29,08X
O.Grahn Wickma18,3523,70X
T.Erlandsson18,23XX
E.LångX16,4317,56
E.AnderssonX14,9317,81
E.Kartunovic25,83X25,57
L.MarkströmXXX


F13 Spjut400 g
22 sep 
Tindra Törnestam06Spårvägens FK22,92
Stina Ekengren06Upsala IF22,92
Lovis Markström06Åkersberga SK19,99
Elise Angsten06Upsala IF16,43
Tova Erlandsson06Åkersberga SK15,75
Elisabet Kartunovic07IFK Märsta13,12
Isabelle Andebrahn07IFK Märsta12,85
Olivia Grahn Wickman06Alunda SK12,27
Ella Andersson06Åkersberga SK11,95
10 Binai Mustafa07IFK Märsta10,10
11 Evelina Lång07Bålsta IK9,11

1 2 3 4 5 6 
E.Kartunovic12,4913,1211,62
I.Andebrahn12,8510,1811,41
L.Markström18,6019,0619,99
T.Erlandsson13,7114,6915,75
T.Törnestam22,9218,6920,55
B.Mustafa4,4810,107,97
E.Andersson11,4511,9510,81
E.Lång9,117,706,97
O.Grahn Wickma7,088,9912,27
E.Angsten13,9713,0816,43
S.Ekengren20,1122,9219,96


F15 Kula3.0 kg
22 sep 
Norah Lindh05Tyresö FK11,52
Frida Krantz04Hammarby IF11,12
Tindra Dahlberg05Upsala IF10,83
Saga Berg04Östhammar FI10,43
Smilla Eriksson05Alunda SK9,88
Alvah Lindh05Tyresö FK9,81
Sofia Elleborn05IF Linnéa9,14
Linnea Blidborg Stenberg05Hammarby IF8,49
Ruth Eklöf05Alunda SK8,15
10 Maja Martinsson04Huddinge AIS6,83

1 2 3 4 5 6 
M.Martinsson6,83X6,516,34
F.Krantz10,5110,4010,9711,12
S.Elleborn9,089,079,14
S.BergXX9,8310,43
N.Lindh11,2010,8711,52
S.Eriksson9,179,679,88
L.Blidborg Ste8,198,497,55
R.Eklöf7,538,15X
A.Lindh9,389,819,55
T.Dahlberg10,8310,2310,43


F15 Diskus0.75 kg
22 sep 
Norah Lindh05Tyresö FK35,51Rekord
Tindra Dahlberg05Upsala IF31,71
Alvah Lindh05Tyresö FK30,39
Linnea Blidborg Stenberg05Hammarby IF29,81
Julia Samuelsson05Hässelby SK28,58
Saga Berg04Östhammar FI24,45
Ruth Eklöf05Alunda SK22,25
Sofia Elleborn05IF Linnéa21,79
Maja Martinsson04Huddinge AIS18,44
Smilla Eriksson05Alunda SK0,00

1 2 3 4 5 6 
M.MartinssonX18,44X
S.Elleborn20,5120,3721,79
N.Lindh35,51XX
S.ErikssonXXX
R.EklöfX22,25X
T.Dahlberg31,71X28,90
S.Berg24,2124,45X20,55
L.Blidborg Ste25,93X29,81
A.Lindh30,3930,33X
J.Samuelsson28,58XXX


F15 Slägga3.0 kg
22 sep 
Saga Berg04Östhammar FI47,98
Norah Lindh05Tyresö FK47,62
Alvah Lindh05Tyresö FK41,24
Julia Samuelsson05Hässelby SK30,00
Smilla Eriksson05Alunda SK29,69
Maja Martinsson04Huddinge AIS26,00
Tindra Dahlberg05Upsala IF25,85
Sofia Elleborn05IF Linnéa21,84
Linnea Blidborg Stenberg05Hammarby IF13,55
Ruth Eklöf05Alunda SK0,00

1 2 3 4 5 6 
A.Lindh40,8541,24X
R.EklöfXXX
J.Samuelsson30,00XXX
S.Berg46,7446,6247,9847,61
M.MartinssonXX26,00X
N.Lindh45,4247,6247,07
T.Dahlberg25,85XX
S.Elleborn21,29X21,84
L.Blidborg Ste13,55XX
S.ErikssonX29,69X


F15 Spjut500 g
22 sep 
Norah Lindh05Tyresö FK33,35Rekord
Linnea Blidborg Stenberg05Hammarby IF28,02
Alvah Lindh05Tyresö FK25,19
Smilla Eriksson05Alunda SK21,32
Tindra Dahlberg05Upsala IF18,58
Sofia Elleborn05IF Linnéa16,15
Ruth Eklöf05Alunda SKX

1 2 3 4 5 6 
S.Elleborn16,15
S.Eriksson21,32
R.EklöfX
A.Lindh25,19
N.Lindh33,35
T.Dahlberg18,58
L.Blidborg Ste28,02


F17 Kula3.0 kg
22 sep 
Victoria Wickman03Alunda SK11,25
Ella Nilsson03Hanvikens SK8,90
Emelie Malmborg03Hässelby SK8,58
Vilma Damberg03Turebergs FK8,39
Linn Gellar03Nyköpings BIS8,10
Elin Granlöf02Timrå AIF7,19

1 2 3 4 5 6 
E.Granlöf6,686,647,19
E.Malmborg8,58XX
L.Gellar7,877,428,10
V.DambergX7,858,39
E.Nilsson8,218,908,27
V.Wickman10,6511,25X


F17 Diskus1.0 kg
22 sep 
Victoria Wickman03Alunda SK32,72
Emelie Malmborg03Hässelby SK27,65
Linn Gellar03Nyköpings BIS23,70
Elin Granlöf02Timrå AIF23,45
Vilma Damberg03Turebergs FK21,43
Ella Nilsson03Hanvikens SK21,15

1 2 3 4 5 6 
V.Damberg19,0621,1421,43
E.Granlöf20,5723,45X
E.NilssonX21,15X
V.Wickman32,72X31,06
L.Gellar20,7023,7021,52
E.Malmborg27,65XX


F17 Slägga3.0 kg
22 sep 
Vilma Damberg03Turebergs FK48,90
Elin Granlöf02Timrå AIF44,75
Victoria Wickman03Alunda SK38,51
Emelie Malmborg03Hässelby SK35,70
Linn Gellar03Nyköpings BIS24,58
Ella Nilsson03Hanvikens SKX

1 2 3 4 5 6 
E.Granlöf40,5344,75X
V.Wickman38,3338,51X
E.NilssonXXX
V.DambergX48,9045,68
L.Gellar24,5822,0317,36
E.Malmborg35,7035,21X


F17 Spjut500 g
22 sep 
Vilma Damberg03Turebergs FK28,93
Victoria Wickman03Alunda SK26,50
Linn Gellar03Nyköpings BIS23,93
Emelie Malmborg03Hässelby SK20,53
Ella Nilsson03Hanvikens SKX

1 2 3 4 5 6 
V.Wickman26,50
V.Damberg28,93
E.NilssonX
L.Gellar23,93
E.Malmborg20,53


M Kula7.26 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK9,55
Simon Wallin94Spårvägens FK8,21

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin8,69X9,55
S.Wallin7,778,217,87


M Diskus2.0 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK23,17
Simon Wallin94Spårvägens FK22,67

1 2 3 4 5 6 
S.Wallin22,67
M.Wallin23,17


M Slägga7.26 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK26,79
Simon Wallin94Spårvägens FK26,53

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin23,8826,79X
S.Wallin26,53X26,47


M Spjut800 g
22 sep 
Simon Wallin94Spårvägens FK28,51
Mikael Wallin63Spårvägens FK26,33

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin26,33
S.Wallin28,51


M Vikt15,00 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK9,06
Simon Wallin94Spårvägens FK8,10

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin9,06X8,50
S.WallinX5,668,10


K Kula4.0 kg
22 sep 
Felicia Lindberg97Hammarby IF12,24

1 2 3 4 5 6 
F.LindbergX11,7412,1812,24


M35 Kula7.26 kg
22 sep 
Henrik Terlinder83IFK Märsta6,45

1 2 3 4 5 6 
H.Terlinder5,686,455,82


M35 Diskus2.0 kg
22 sep 
Henrik Terlinder83IFK Märsta17,33

1 2 3 4 5 6 
H.Terlinder17,33


M35 Slägga7.26 kg
22 sep 
Henrik Terlinder83IFK Märsta16,04

1 2 3 4 5 6 
H.Terlinder15,5016,04X


M35 Spjut800 g
22 sep 
Henrik Terlinder83IFK Märsta22,91

1 2 3 4 5 6 
H.Terlinder22,91


M35 Vikt15.88 kg
22 sep 
Henrik Terlinder83IFK Märsta5,68

1 2 3 4 5 6 
H.Terlinder4,755,685,48


M40 Kula7.26 kg
22 sep 
Tony Karlsson76Huddinge AIS10,46
Hercules Ramos79Ösmo Nynäs FK9,91
Kristian Petersson75Åkersberga SK9,39
Robert Thorslund76Bålsta IK8,65
Palle Storm77Ösmo Nynäs FK8,50

1 2 3 4 5 6 
K.Petersson9,398,969,15
R.Thorslund8,588,658,47
P.Storm8,508,498,14
H.Ramos9,759,439,91
T.Karlsson9,999,9410,46


M40 Diskus2.0 kg
22 sep 
Tony Karlsson76Huddinge AIS32,65
Kristian Petersson75Åkersberga SK29,11
Hercules Ramos79Ösmo Nynäs FK26,77
Palle Storm77Ösmo Nynäs FK24,20
Robert Thorslund76Bålsta IK21,92

1 2 3 4 5 6 
T.Karlsson32,65
R.Thorslund21,92
H.Ramos26,77
K.Petersson29,11
P.Storm24,20


M40 Slägga7.26 kg
22 sep 
Kristian Petersson75Åkersberga SK29,03
Tony Karlsson76Huddinge AIS27,64
Palle Storm77Ösmo Nynäs FK23,47
Hercules Ramos79Ösmo Nynäs FK19,84
Robert Thorslund76Bålsta IK19,41

1 2 3 4 5 6 
H.Ramos18,5819,8419,30
P.Storm22,7422,9323,47
K.Petersson27,4927,8329,03
T.Karlsson27,64XX
R.ThorslundX19,4119,35


M40 Spjut800 g
22 sep 
Kristian Petersson75Åkersberga SK40,01
Tony Karlsson76Huddinge AIS32,41
Robert Thorslund76Bålsta IK30,28
Palle Storm77Ösmo Nynäs FK24,32
Hercules Ramos79Ösmo Nynäs FK22,12

1 2 3 4 5 6 
H.Ramos22,12
K.Petersson40,01
T.Karlsson32,41
P.Storm24,32
R.Thorslund30,28


M40 Vikt15.88 kg
22 sep 
Tony Karlsson76Huddinge AIS9,94
Kristian Petersson75Åkersberga SK8,29
Hercules Ramos79Ösmo Nynäs FK7,57
Palle Storm77Ösmo Nynäs FK7,34
Robert Thorslund76Bålsta IK6,14

1 2 3 4 5 6 
H.Ramos6,097,577,51
P.Storm7,347,25X
K.Petersson8,298,17X
T.Karlsson9,949,31X
R.Thorslund6,145,685,27


M45 Kula7.26 kg
22 sep 
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK10,84
Michel Oesten74IFK Nora7,76
Mats Berggren71Bålsta IK7,05
Anders MellgårdSpårvägens FK6,73

1 2 3 4 5 6 
M.Berggren6,527,056,95
P.LindforsX10,8410,16
M.Oesten7,097,767,69
A.Mellgård6,736,586,56


M45 Diskus2.0 kg
22 sep 
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK37,49
Michel Oesten74IFK Nora22,07
Mats Berggren71Bålsta IK18,82
Anders MellgårdSpårvägens FK17,58

1 2 3 4 5 6 
M.Oesten22,07
P.Lindfors37,49
M.Berggren18,82
A.Mellgård17,58


M45 Slägga7.26 kg
22 sep 
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK40,69
Michel Oesten74IFK Nora23,34
Anders MellgårdSpårvägens FK20,90
Mats Berggren71Bålsta IK16,59

1 2 3 4 5 6 
M.Berggren15,5516,5916,09
A.MellgårdX20,7820,90
M.Oesten20,7321,7423,34
P.Lindfors40,6938,08X


M45 Spjut800 g
22 sep 
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK31,40
Michel Oesten74IFK Nora26,92
Mats Berggren71Bålsta IK23,81
Anders MellgårdSpårvägens FK22,25

1 2 3 4 5 6 
M.Oesten26,92
P.Lindfors31,40
A.Mellgård22,25
M.Berggren23,81


M45 Vikt15.88 kg
22 sep 
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK12,29
Michel Oesten74IFK Nora7,68
Anders MellgårdSpårvägens FK5,48
Mats Berggren71Bålsta IK0,00

1 2 3 4 5 6 
P.Lindfors12,2912,1112,06
M.OestenX6,157,68
A.Mellgård5,48XX
M.BerggrenXXX


M50 Kula6.0 kg
22 sep 
Claes Littorin66Alunda SK10,33
Panagiotis Avramidis65Hanvikens SK9,91
Hans Nordberg65IFK Märsta9,19
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK9,07
Jörgen Wehmonen69Ösmo Nynäs FK7,91

1 2 3 4 5 6 
C.Littorin10,2610,339,92
H.Nordberg8,758,549,19
J.Wehmonen7,887,667,91
P.Avramidis9,309,689,91
P.Trollsås8,729,049,07


M50 Diskus1.5 kg
22 sep 
Panagiotis Avramidis65Hanvikens SK35,72
Claes Littorin66Alunda SK31,69
Hans Nordberg65IFK Märsta28,90
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK28,77
Jörgen Wehmonen69Ösmo Nynäs FK27,47

1 2 3 4 5 6 
C.Littorin31,69
J.Wehmonen27,47
P.Trollsås28,77
P.Avramidis35,72
H.Nordberg28,90


M50 Slägga6.0 kg
22 sep 
Claes Littorin66Alunda SK31,53
Panagiotis Avramidis65Hanvikens SK26,78
Hans Nordberg65IFK Märsta26,73
Jörgen Wehmonen69Ösmo Nynäs FK23,44
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK20,31

1 2 3 4 5 6 
H.Nordberg25,3726,73X
P.Avramidis26,78X20,57
C.Littorin27,9730,6131,53
J.Wehmonen23,4422,45X
P.Trollsås16,6720,2820,31


M50 Spjut700 g
22 sep 
Hans Nordberg65IFK Märsta37,26
Claes Littorin66Alunda SK32,56
Panagiotis Avramidis65Hanvikens SK32,06
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK26,97
Jörgen Wehmonen69Ösmo Nynäs FK18,31

1 2 3 4 5 6 
C.Littorin32,56
P.Trollsås26,97
J.Wehmonen18,31
P.Avramidis32,06
H.Nordberg37,26


M50 Vikt11.34 kg
22 sep 
Panagiotis Avramidis65Hanvikens SK13,06
Hans Nordberg65IFK Märsta12,55
Claes Littorin66Alunda SK12,09
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK9,77
Jörgen Wehmonen69Ösmo Nynäs FK8,66

1 2 3 4 5 6 
P.Trollsås9,499,778,98
J.Wehmonen8,258,668,53
C.Littorin11,62X12,09
P.Avramidis12,0211,5813,06
H.Nordberg11,4412,5511,40


M55 Kula6.0 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK10,21

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin9,7010,2110,14


M55 Diskus1.5 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK24,78

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin24,78


M55 Spjut700 g
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK22,03

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin22,03


M55 Slägga6.0 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK29,63

1 2 3 4 5 6 
M.Wallin29,60X29,63


M55 Vikt11.34 kg
22 sep 
Mikael Wallin63Spårvägens FK11,63

1 2 3 4 5 6 
M.WallinX11,639,45


M60 Kula5.0 kg
22 sep 
Johan Löfstedt59Ösmo Nynäs FK9,72
Peter Lundmark57Bålsta IK9,45

1 2 3 4 5 6 
J.Löfstedt9,729,729,53
P.Lundmark9,289,299,45


M60 Diskus1.0 kg
22 sep 
Peter Lundmark57Bålsta IK34,32
Johan Löfstedt59Ösmo Nynäs FK32,68

1 2 3 4 5 6 
J.Löfstedt32,68
P.Lundmark34,32


M60 Slägga5.0 kg
22 sep 
Johan Löfstedt59Ösmo Nynäs FK29,12
Peter Lundmark57Bålsta IK23,45

1 2 3 4 5 6 
P.Lundmark23,45
J.Löfstedt29,12


M60 Spjut600 g
22 sep 
Peter Lundmark57Bålsta IK33,34
Johan Löfstedt59Ösmo Nynäs FK28,11

1 2 3 4 5 6 
P.Lundmark33,34
J.Löfstedt28,11


M60 Vikt9.08 kg
22 sep 
Peter Lundmark57Bålsta IK11,78
Johan Löfstedt59Ösmo Nynäs FK11,13

1 2 3 4 5 6 
P.Lundmark10,5711,6511,78
J.Löfstedt10,8311,13X


M65 Kula5.0 kg
22 sep 
Alf Nede53IFK Linköping9,17

1 2 3 4 5 6 
A.Nede9,059,178,96


M65 Diskus1.0 kg
22 sep 
Alf Nede53IFK Linköping21,41

1 2 3 4 5 6 
A.Nede21,41


M65 Slägga5.0 kg
22 sep 
Alf Nede53IFK Linköping25,51

1 2 3 4 5 6 
A.Nede25,51


M65 Spjut600 g
22 sep 
Alf Nede53IFK Linköping27,43

1 2 3 4 5 6 
A.Nede27,43


M65 Vikt9.08 kg
22 sep 
Alf Nede53IFK Linköping10,08

1 2 3 4 5 6 
A.Nede10,089,439,95


M70 Kula4.0 kg
22 sep 
Jöran Westberg47IFK Märsta11,55
Aleksander Strykowski47Turebergs FK9,88
John Östlund45Hässelby SK8,93

1 2 3 4 5 6 
A.Strykowski9,409,889,54
J.Westberg10,9911,5511,32
J.Östlund8,318,908,93


M70 Diskus1.0 kg
22 sep 
Jöran Westberg47IFK Märsta33,20
John Östlund45Hässelby SK28,68
Aleksander Strykowski47Turebergs FK24,96

1 2 3 4 5 6 
J.Östlund28,68
J.Westberg33,20
A.Strykowski24,96


M70 Slägga4.0 kg
22 sep 
Jöran Westberg47IFK Märsta35,58
Aleksander Strykowski47Turebergs FK34,57
John Östlund45Hässelby SK27,04

1 2 3 4 5 6 
J.Westberg35,58
J.Östlund27,04
A.Strykowski34,57


M70 Spjut500 g
22 sep 
John Östlund45Hässelby SK28,93
Jöran Westberg47IFK Märsta25,49
Aleksander Strykowski47Turebergs FK21,97

1 2 3 4 5 6 
J.Östlund28,93
A.Strykowski21,97
J.Westberg25,49


M70 Vikt7.26 kg
22 sep 
Jöran Westberg47IFK Märsta14,06
John Östlund45Hässelby SK11,54
Aleksander Strykowski47Turebergs FK11,31

1 2 3 4 5 6 
A.Strykowski11,31XX
J.Östlund11,3411,5410,92
J.Westberg13,88X14,06


M85 Kula3.0 kg
22 sep 
Östen Edlund34Ragunda IF11,03

1 2 3 4 5 6 
Ö.Edlund10,30X11,03


M85 Diskus1.0 kg
22 sep 
Östen Edlund34Ragunda IF33,28

1 2 3 4 5 6 
Ö.Edlund33,28


M85 Slägga3.0 kg
22 sep 
Östen Edlund34Ragunda IF36,62

1 2 3 4 5 6 
Ö.Edlund36,62


M85 Spjut400 g
22 sep 
Östen Edlund34Ragunda IF22,36

1 2 3 4 5 6 
Ö.Edlund22,36


M85 Vikt5.45 kg
22 sep 
Östen Edlund34Ragunda IF15,17

1 2 3 4 5 6 
Ö.Edlund14,3915,1713,96


M95 Kula3.0 kg
22 sep 
Gunnar Kulleskog23Huddinge AIS4,84

1 2 3 4 5 6 
G.Kulleskog4,204,844,62


M95 Diskus1.0 kg
22 sep 

1 2 3 4 5 6 


M95 Slägga3.0 kg
22 sep 
Gunnar Kulleskog23Huddinge AIS11,09

1 2 3 4 5 6 
G.Kulleskog11,09


M95 Spjut400 g
22 sep 

1 2 3 4 5 6 


M95 Vikt5.45 kg
22 sep 

1 2 3 4 5 6 


K40 Kula4.0 kg
22 sep 
Kristina Glantz Nilsson75Bålsta IK8,07
Ulrika Lindgren76IFK Nora6,90

1 2 3 4 5 6 
K.Glantz Nilss8,077,738,04
U.Lindgren6,906,796,81


K40 Diskus1.0 kg
22 sep 
Kristina Glantz Nilsson75Bålsta IK20,38
Ulrika Lindgren76IFK Nora19,37

1 2 3 4 5 6 
K.Glantz Nilss20,38
U.Lindgren19,37


K40 Spjut600 g
22 sep 
Ulrika Lindgren76IFK Nora20,42
Kristina Glantz Nilsson75Bålsta IK16,18

1 2 3 4 5 6 
U.Lindgren20,42
K.Glantz Nilss16,18


K40 Slägga4.0 kg
22 sep 
Kristina Glantz Nilsson75Bålsta IK20,49
Ulrika Lindgren76IFK Nora20,29

1 2 3 4 5 6 
K.Glantz Nilss20,49
U.Lindgren20,29


K40 Vikt9.08 kg
22 sep 
Kristina Glantz Nilsson75Bålsta IK9,22
Ulrika Lindgren76IFK Nora6,59

1 2 3 4 5 6 
K.Glantz Nilss7,799,228,48
U.LindgrenX6,466,59


K50 Kula3.0 kg
22 sep 
Annelie Schöldström67Turebergs FK9,02
Britt Elleborn66IF Linnéa6,63

1 2 3 4 5 6 
B.Elleborn6,635,946,41
A.Schöldström9,028,198,25


K50 Diskus1.0 kg
22 sep 
Annelie Schöldström67Turebergs FK21,77
Britt Elleborn66IF Linnéa13,89

1 2 3 4 5 6 
B.Elleborn13,89
A.Schöldström21,77


K50 Slägga3.0 kg
22 sep 
Annelie Schöldström67Turebergs FK37,01
Britt Elleborn66IF Linnéa20,50

1 2 3 4 5 6 
B.Elleborn20,50
A.Schöldström37,01


K50 Spjut500 g
22 sep 
Britt Elleborn66IF Linnéa15,32
Annelie Schöldström67Turebergs FK14,45

1 2 3 4 5 6 
B.Elleborn15,32
A.Schöldström14,45


K50 Vikt7.26 kg
22 sep 
Annelie Schöldström67Turebergs FK12,58
Britt Elleborn66IF Linnéa4,19

1 2 3 4 5 6 
B.EllebornX4,193,66
A.Schöldström11,9312,58X


K55 Kula3.0 kg
22 sep 
Kristina Trollsås61Danderyds SK7,46

1 2 3 4 5 6 
K.Trollsås7,467,117,306,85


K55 Diskus1.0 kg
22 sep 
Kristina Trollsås61Danderyds SK14,51

1 2 3 4 5 6 
K.Trollsås14,51


K55 Spjut500 g
22 sep 
Kristina Trollsås61Danderyds SK21,83

1 2 3 4 5 6 
K.Trollsås21,83


K65 Kula3.0 kg
22 sep 
Lena Berzen Vestberg50Bålsta IK5,80

1 2 3 4 5 6 
L.Berzen Vestb5,805,454,78


K65 Diskus1.0 kg
22 sep 
Lena Berzen Vestberg50Bålsta IK12,64

1 2 3 4 5 6 
L.Berzen Vestb12,64


K65 Slägga3.0 kg
22 sep 
Lena Berzen Vestberg50Bålsta IK14,19

1 2 3 4 5 6 
L.Berzen Vestb14,19


K65 Spjut500 g
22 sep 
Lena Berzen Vestberg50Bålsta IK13,92

1 2 3 4 5 6 
L.Berzen Vestb13,92


K65 Vikt7.26 kg
22 sep 
Lena Berzen Vestberg50Bålsta IK8,98

1 2 3 4 5 6 
L.Berzen Vestb6,117,898,98


K75 Kula2.0 kg
22 sep 
Anita Vestlund41Huddinge AIS5,04

1 2 3 4 5 6 
A.Vestlund5,044,964,82


K75 Diskus0.75 kg
22 sep 
Anita Vestlund41Huddinge AIS11,08

1 2 3 4 5 6 
A.Vestlund11,08


K75 Spjut400 g
22 sep 
Anita Vestlund41Huddinge AIS6,40

1 2 3 4 5 6 
A.Vestlund6,40


K75 Slägga2.0 kg
22 sep 
Anita Vestlund41Huddinge AIS20,03

1 2 3 4 5 6 
A.Vestlund20,03


K75 Vikt4.0 kg
22 sep 
Anita Vestlund41Huddinge AIS6,70

1 2 3 4 5 6 
A.Vestlund6,706,506,19



© Track & Field, Christer Falk