RESULTAT mellan 19 aug och 20 aug
UDM/JDM/DM/VDM Uppland 2017-08-19/20
Midgårdsvallen, Märsta
UFIF och IFK Märsta
Uppdaterad: 2017-08-20 15:55
 
M 400m
Final20 aug 
Mohammed Loukili96IFK Lidingö52.30


M 800m
Final19 aug 
Simon Wahlström95Nord-Upplands AIF-792:09.48


M 5000m
19 aug 
Fredrik Swahn77IF Mantra Sport15:55.45
Thomas Stevens79IF Mantra Sport16:04.35
Martin Larsson80IF Mantra Sport17:50.80


M Diskus2.0 kg
19 aug 
Åke Lundberg53Upsala IF22,06


P19 400m
Final20 aug 
Björn Ternström99Gottsunda IF59.69
Rasmus Ternström99Gottsunda IF60.18


P19 800m
Final19 aug 
Björn Ternström99Gottsunda IF2:20.97
Rasmus Ternström99Gottsunda IF2:21.44


P19 1500m
Final20 aug 
Björn Ternström99Gottsunda IF4:55.45
Rasmus Ternström99Gottsunda IF5:09.20
Birger Forsberg52Sverige5:40.38M65 u t


P19 Hinder 2000m
Final20 aug 
Björn Ternström99Gottsunda IF8:11.21
Rasmus Ternström99Gottsunda IF8:12.53


P17 100m
Final20 aug 
Leonard Palmér01Rånäs 4H12.99
Felix Wallin01IFK Märsta13.09


P17 400m
Final20 aug 
Simon Thor00IFK Märsta58.09


P17 800m
Final19 aug 
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta2:07.65
Sebastian Thulin01Rånäs 4H2:28.78


P17 3000m
Final19 aug 
Arvid Schön01Gottsunda IF11:06.21
Sebastian Thulin01Rånäs 4H13:28.52


P17 Häck 110m91 cm
Final-1,019 aug 
Simon Thor00IFK Märsta16.65
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta17.53


P17 Häck 300m84 cm
Final20 aug 
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märstabröt


P17 Höjd
19 aug 
Simon Thor00IFK Märsta179
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta163


P17 Stav
20 aug 
Simon Thor00IFK Märsta441
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta311


P17 Längd
20 aug 
Simon Thor00IFK Märsta6,16+1,9
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta5,70+1,2
Leonard Palmér01Rånäs 4H5,31+4,5


P17 Tresteg
19 aug 
Simon Thor00IFK Märsta11,61-3,23


P17 Kula5.0 kg
20 aug 
Simon Thor00IFK Märsta15,14
Leonard Palmér01Rånäs 4H10,46
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta9,66


P17 Diskus1.5 kg
19 aug 
Simon Thor00IFK Märsta46,68
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta33,13
Leonard Palmér01Rånäs 4H24,13


P17 Slägga5.0 kg
20 aug 
David Sahi00Enköpings AI51,30
Simon Thor00IFK Märsta41,73


P17 Spjut700 g
19 aug 
Simon Thor00IFK Märsta48,69
Adrian Möllerström-Aho01IFK Märsta37,49
Leonard Palmér01Rånäs 4H36,83
Sebastian Thulin01Rånäs 4H22,74


P15 80m
Försök heat 10,720 aug 
Samuel Vinberg03Upsala IF10.15q
Ludvig Reinsson03Ununge IF10.32q
Gabriel Axelsson02Upsala IF10.63q
Eemeli Peura03Upsala IF11.01
Samuel Eriksson02Rånäs 4Hej start

Försök heat 20,020 aug 
Sture Källström03Upsala IF 9.97q
Johannes Jansson02Östhammar FI10.00q
Arman Zehtab Fard02IFK Märsta10.09q
Sebastian Eriksson03Alunda SK10.12q
Gustav Harning02Ununge IF10.28q

Final-2,120 aug 
Sture Källström03Upsala IF 9.96
Johannes Jansson02Östhammar FI10.12
Samuel Vinberg03Upsala IF10.14
Arman Zehtab Fard02IFK Märsta10.14
Ludvig Reinsson03Ununge IF10.41
Gustav Harning02Ununge IF10.47
Gabriel Axelsson02Upsala IFej start
Sebastian Eriksson03Alunda SKej start


P15 300m
Finalheat 120 aug 
Gustav Harning02Ununge IF39.14
Arman Zehtab Fard02IFK Märsta41.56
Ludvig Reinsson03Ununge IF42.02
Samuel Vinberg03Upsala IF42.79
Nils Ekroth03Upsala IF44.12
Sture Källström03Upsala IFej start

Finalheat 220 aug 
Peter Wallin71IFK Märsta37.72M45 u t
Mårten Skogman67Spårvägens FK38.72M50 u t
Patrick Neuendorff66IFK Märsta43.62M50 u t


P15 800m
Final19 aug 
Gustav Harning02Ununge IF2:17.98
Nils Ekroth03Upsala IF2:20.63
Eemeli Peura03Upsala IF2:22.14
Alexander Ebbestad03Upsala IF2:40.11
Johan Garbell03Östhammar FIej start


P15 2000m
Final19 aug 
Nils Ekroth03Upsala IF7:01.16
Samuel Eriksson02Rånäs 4H7:23.03
Gustav Harning02Ununge IFej start
Alexander Ebbestad03Upsala IFej start


P15 Hinder 1500m
Final20 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H5:36.26
Pelle Nilsson03Upsala IF5:49.75
Alexander Ebbestad03Upsala IF6:00.19


P15 Häck 80m84 cm
Final-1,819 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H11.91
Johannes Jansson02Östhammar FI12.14
Gabriel Axelsson02Upsala IF13.08


P15 Häck 300m76 cm
20 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H46.26
Oskari Peura03Upsala IFej start


P15 Höjd
19 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H179
Johannes Jansson02Östhammar FI172
Gabriel Axelsson02Upsala IF158
Viktor Rydåker03Örbyhus IF153
Joar Jenifer03IFK Märsta125


P15 Stav
20 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H365
Johannes Jansson02Östhammar FI285
Viktor Rydåker03Örbyhus IF245
Otto Björfors03Rånäs 4H235


P15 Längd
20 aug 
Johannes Jansson02Östhammar FI6,02+4,2   4,29 1,1
Samuel Eriksson02Rånäs 4H6,01+3,5   5,68 1,7
Arman Zehtab Fard02IFK Märsta5,26+2,8   5,12 0,5
Gabriel Axelsson02Upsala IF5,25+2,6
Viktor Rydåker03Örbyhus IF5,05+4,2   4,99 0,4
Sebastian Eriksson03Alunda SKX


P15 Tresteg
19 aug 
Arman Zehtab Fard02IFK Märsta11,30-2,55
Sture Källström03Upsala IF10,83-3,66
Viktor Rydåker03Örbyhus IF10,37-2,30
Oskari Peura03Upsala IF10,25-4,41
Johan Garbell03Östhammar FI9,19-3,80
Joar Jenifer03IFK Märsta7,52-2,98


P15 Kula4.0 kg
20 aug 
Samuel Eriksson02Rånäs 4H13,23
Johannes Jansson02Östhammar FI12,26
Gabriel Axelsson02Upsala IF12,09
Viktor Rydåker03Örbyhus IFX


P15 Diskus1.0 kg
19 aug 
Johannes Jansson02Östhammar FI44,41
Viktor Rydåker03Örbyhus IF34,79
Samuel Eriksson02Rånäs 4H33,59
Alexander Ebbestad03Upsala IF23,57
Joar Jenifer03IFK Märsta16,37


P15 Slägga4.0 kg
20 aug 
Viktor Rydåker03Örbyhus IF36,11


P15 Spjut600 g
19 aug 
Johannes Jansson02Östhammar FI42,32
Gabriel Axelsson02Upsala IF37,63
Samuel Eriksson02Rånäs 4H36,80
Viktor Rydåker03Örbyhus IF32,02
Eemeli Peura03Upsala IF28,48
Johan Garbell03Östhammar FI24,29
Joar Jenifer03IFK Märsta20,72


P13 60m
Försök heat 1-1,620 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF8.36q
Josef Malscher04Alunda SK 8.83q
Hadrian Hägg04Upsala IF 9.04q
Marcus Söderlund04Upsala IF 9.58q
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK 9.63

Final0,320 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF 8.34
Marc Flener04Upsala IF 8.38
Lukas Forss04Upsala IF 8.74
Josef Malscher04Alunda SK 8.91
Hadrian Hägg04Upsala IF9.14
Jonathan Jonsson04Rånäs 4H 9.40
Gustav Andren04Upsala IF 9.48
Marcus Söderlund04Upsala IF 9.69


P13 200m
Finalheat 11,919 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF27.741
Marc Flener04Upsala IF28.622
Lukas Forss04Upsala IF29.055
Joel Ekman04Upsala IF32.557
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK34.068

Finalheat 21,219 aug 
Edvin Schön04Gottsunda IF28.833
Josef Malscher04Alunda SK29.024
Hadrian Hägg04Upsala IF29.746
Jonathan Jonsson04Rånäs 4Hej start-


P13 600m
Final19 aug 
Edvin Schön04Gottsunda IF1:50.79
Josef Malscher04Alunda SK1:57.61
Marcus Söderlund04Upsala IF2:04.71
Hadrian Hägg04Upsala IF2:05.97


P13 1500m
Final20 aug 
Josef Malscher04Alunda SK5:41.96
Marcus Söderlund04Upsala IF6:17.09
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK6:38.43


P13 Häck 60m76 cm
Final-4,319 aug 
Lukas Forss04Upsala IF10.74
Josef Malscher04Alunda SK10.96
Marcus Söderlund04Upsala IF13.00
Joel Ekman04Upsala IF13.24
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK13.25


P13 Häck 200m
Final1,820 aug 
Lukas Forss04Upsala IF31.20
Josef Malscher04Alunda SK32.46
Edvin Gustafsson04Upsala IF34.44
David Axelsson04Upsala IF36.67


P13 Höjd
20 aug 
Marcus Söderlund04Upsala IF130
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK127
Viktor Lundqvist04Upsala IF123


P13 Stav
20 aug 
Jonathan Jonsson04Rånäs 4H235


P13 Längdzon
19 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF4,89+0,2   4,79 0,4
Marc Flener04Upsala IF4,89+0,5   4,61 1,9
Lukas Forss04Upsala IF4,70-0,5
Josef Malscher04Alunda SK4,59+2,1
Jonathan Jonsson04Rånäs 4H4,36+1,4
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK4,09+2,4
Joel Ekman04Upsala IF4,040,0
Gustav Andren04Upsala IF4,03+1,6
Lee Annerstedt04Upsala IF3,86+2,4
10 Viktor Lundqvist04Upsala IF3,37+1,8


P13 Trestegzon
20 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF10,17-1,3
Josef Malscher04Alunda SK9,880,0
Lukas Forss04Upsala IF9,460,0


P13 Kula3.0 kg
19 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF8,98
Jonathan Jonsson04Rånäs 4H8,53
Hadrian Hägg04Upsala IF7,90
Gustav Andren04Upsala IF7,77
David Axelsson04Upsala IF7,27
Marcus Söderlund04Upsala IF7,13
Lee Annerstedt04Upsala IF6,36
Viktor Lundqvist04Upsala IF6,34


P13 Diskus0.6 kg
19 aug 
Edvin Gustafsson04Upsala IF30,03
Lukas Forss04Upsala IF21,10
David Axelsson04Upsala IF20,23
Gustav Andren04Upsala IF19,44
Lee Annerstedt04Upsala IF17,47
Marcus Söderlund04Upsala IF17,11


P13 Spjut400 g
19 aug 
David Axelsson04Upsala IF28,02
Jonathan Jonsson04Rånäs 4H27,42
Edvin Gustafsson04Upsala IF23,37
Lee Annerstedt04Upsala IF22,67
Hampus Gull-Åhlund04Bålsta IK19,42
Gustav Andren04Upsala IF18,48
Lukas Forss04Upsala IF17,17
Viktor Lundqvist04Upsala IF16,59
Marcus Söderlund04Upsala IF11,60


P12 60m
Final-3,620 aug 
Zeb Dahl05Upsala IF 9.73
William Lindgren05Rånäs 4H 9.90
Liam Helén05Örbyhus IF10.02
Elis Gemzell05Örbyhus IF10.14
Gustav Rydåker05Örbyhus IF10.42
Alex Eriksson05Örbyhus IF10.20


P12 200m
Final0,919 aug 
Albin Bolund05Gottsunda IF33.43
Alex Eriksson05Örbyhus IF33.85
William Lindgren05Rånäs 4H35.10


P12 600m
Final19 aug 
Albin Bolund05Gottsunda IF2:06.67
Gustav Rydåker05Örbyhus IF2:12.44


P12 1500m
Final20 aug 
Albin Bolund05Gottsunda IF5:43.67


P12 Häck 60m76 cm
Final-3,419 aug 
Elis Gemzell05Örbyhus IF12.56
Alex Eriksson05Örbyhus IF12.59
William Lindgren05Rånäs 4H13.88


P12 Häck 200m
1,820 aug 
Albin Bolund05Gottsunda IF39.08


P12 Höjd
20 aug 
Alex Eriksson05Örbyhus IF139
Gustav Rydåker05Örbyhus IF119
Elis Gemzell05Örbyhus IF109


P12 Längdzon
19 aug 
Zeb Dahl05Upsala IF4,33+3,4
Elis Gemzell05Örbyhus IF4,14+4,7
Alex Eriksson05Örbyhus IF4,01+0,0
William Lindgren05Rånäs 4H3,92+2,0
Liam Helén05Örbyhus IF3,66+0,0


P12 Trestegzon
20 aug 
Elis Gemzell05Örbyhus IF8,45+3,2   8,07 -1,6
Liam Helén05Örbyhus IF8,29-0,9
Alex Eriksson05Örbyhus IF8,21-0,2
William Lindgren05Rånäs 4H8,140,0


P12 Kula3.0 kg
19 aug 
Gustav Rydåker05Örbyhus IF8,20
Liam Helén05Örbyhus IF5,47


P12 Diskus0.6 kg
19 aug 
Gustav Rydåker05Örbyhus IF23,70


P12 Slägga3.0 kg
20 aug 
Gustav Rydåker05Örbyhus IF21,51


P12 Spjut400 g
19 aug 
Gustav Rydåker05Örbyhus IF29,35
Elis Gemzell05Örbyhus IF23,95


P11 60m
-2,219 aug 
Tore Hamdahl06Estuna IF 9.98
Joel Härensjö06Rånäs 4H10.07
Hugo Engkvist06Upsala IF10.45
Jesper Mattsson06Estuna IF10.56
Arvid Ygeby06Upsala IFej start

-2,119 aug 
Viktor Norrby06Upsala IF10.04
Oskar Jansson06Alunda SK10.44
Gabriel Matsson06Rånäs 4H10.51
Oskar Jansson06Estuna IF10.65
Kyle Bynoe06Upsala IFej start


P11 600m
Final19 aug 
Viktor Norrby06Upsala IF2:06.37
Hugo Engkvist06Upsala IF2:08.81
Oskar Jansson06Alunda SK2:15.11
Gabriel Matsson06Rånäs 4H2:18.62
Oskar Jansson06Estuna IF2:22.06
Joel Härensjö06Rånäs 4H2:27.04
Tore Hamdahl06Estuna IF2:37.17
Jesper Mattsson06Estuna IFej start


P11 Höjd
19 aug 
Joel Härensjö06Rånäs 4H121
Hugo Engkvist06Upsala IF118
Oskar Jansson06Alunda SK114
Viktor Norrby06Upsala IF114
Gabriel Matsson06Rånäs 4H114
Jesper Mattsson06Estuna IF110
Tore Hamdahl06Estuna IF105
Oskar Jansson06Estuna IF105


P11 Längdzon
19 aug 
Viktor Norrby06Upsala IF4,10+3,0
Oskar Jansson06Alunda SK3,98+2,2
Joel Härensjö06Rånäs 4H3,85+2,7
Tore Hamdahl06Estuna IF3,83+3,8
Gabriel Matsson06Rånäs 4H3,56+3,0
Oskar Jansson06Estuna IF3,53+3,8
Jesper Mattsson06Estuna IF3,41+3,0
Hugo Engkvist06Upsala IF3,36+3,1


P11 Kula2.0 kg
19 aug 
Gabriel Matsson06Rånäs 4H8,90
Tore Hamdahl06Estuna IF7,70
Viktor Norrby06Upsala IF7,65
Hugo Engkvist06Upsala IF7,04
Jesper Mattsson06Estuna IF7,02
Joel Härensjö06Rånäs 4H6,97
Oskar Jansson06Estuna IF6,77
Oskar Jansson06Alunda SK5,87


M35 100m
Final-1,820 aug 
Peter Wallin71IFK Märsta12.34M45
Roland Sundqvist71Upsala IF13.12M45
Patrick Neuendorff66IFK Märsta13.56M50
Harald Söderlund74Upsala IF14.08M40
Anders Petersson78IFK Märsta15.20M35
Peter Bergström75Bålsta IK15.50M40
Benny Carlsson59Spårvägens FKej start


M35 200m
Finalheat 10,019 aug 
Lion Martinez78Spårvägens FK22.44M35 ut
Peter Wallin71IFK Märsta24.40M45 1DM
Peder Berge79Spårvägens FK24.78M35 ut
Mårten Skogman67Spårvägens FK25.12M50 ut
Tobias Rauch74Bromma IF26.55M45 ut

Finalheat 22,519 aug 
Patrick Neuendorff66IFK Märsta27.7M50 1DM
Örjan Carlborg72Upsala IF30.54M45 2DM
Anders Petersson78IFK Märsta30.97M35 1DM
Christer Christophersson51Spårvägens FKej startM65 ut


M35 400m
Final20 aug 
Peter Wallin71IFK Märsta53.69M45
Mårten Skogman67Spårvägens FK55.38M50 ut
Tobias Rauch74Bromma IF59.35M40 ut
Patrick Neuendorff66IFK Märsta60.38M50
Harald Söderlund74Upsala IF61.89M40


M35 800m
Final19 aug 
Björn Johansson76LK Roslagen2:33.73M40 1DM
Örjan Carlborg72Upsala IF2:35.01M45 1DM
Anders Petersson78IFK Märsta2:58.36M35 1DM


M35 5000m
Final19 aug 
Olov Norlén80IF Mantra Sport17:36.49
Magnus Bosson79Bålsta IK18:13.25
Jörgen Lindh69LK Roslagen18:40.27
Mikael Tennare61LK Roslagen20:23.01
Örjan Wedin55Östhammar FI27:22.81


M35 Häck 110m
Final-1,019 aug 
Harald Söderlund74Upsala IF21.62M40


M35 Höjd
19 aug 
Henrik Larsson69Bålsta IK1481 M45
Harald Söderlund74Upsala IF1451 M40


M35 Längd
20 aug 
Henrik Larsson69Bålsta IK4,70+1,71 M45
Ronnie Eckervig77Upsala IF4,27-0,21 M40
Harald Söderlund74Upsala IF4,230,02 M40
Peter Bergström75Bålsta IK3,61+0,73 M40


M35 Kula
20 aug 
Peter Lundmark57Bålsta IK10,171 M60
Henrik Larsson69Bålsta IK10,091 M45
Jussi Peura78Upsala IF9,491 M35
Alf Nede53IFK Linköping9,412 M60 ut
Anders Petersson78IFK Märsta7,292 M35
Peter Bergström75Bålsta IK6,511 M40


M35 Diskus
19 aug 
Peter Lundmark57Bålsta IK32,831 M60
Åke Lundberg53Upsala IFX


M35 Slägga
20 aug 
Alf Nede53IFK Linköping29,301 M60 ut
Åke Lundberg53Upsala IF24,352 M60 1 DM
Håkan Lönsjö76IFK Märsta23,461 M40
Peter Lundmark57Bålsta IK23,143 M60 2 DM


M35 Spjut
19 aug 
Jussi Peura78Upsala IF35,171 M35
Henrik Larsson69Bålsta IK34,411 M45
Alf Nede53IFK Linköping30,451 M60 ut
Peter Lundmark57Bålsta IK30,182 M60 1DM
Hans Andersson47Upsala IF29,871 M70
Anders Petersson78IFK Märsta22,802 M35


M35 Vikt
20 aug 
Peter Lundmark57Bålsta IK8,481 M60


K 100m
Final0,020 aug 
Lovisa Östervall97Upsala IF12.65
Marie Ebbestad00Upsala IF13.24


K 200m
Final0,519 aug 
Fredrika Karlsson86LK Roslagen28.59
Caroline Jansson94Örbyhus IFej start


K 800m
Final19 aug 
Fredrika Karlsson86LK Roslagen2:23.74


K 5000m
19 aug 
Malin Besson89LK Roslagen19:15.51


K Höjd
19 aug 
Klara Helander95Upsala IF163


K Stav
20 aug 
Frida Thornander02Upsala IF325
Jenny Jansson93Östhammar FI315


K Längd
20 aug 
Joline Jansson96Östhammar FI5,33+2,6   4,73 0,0
Ida Ekroth96Upsala IF5,18+3,1   4,92 0,0


K Kula4.0 kg
20 aug 
Julia Axtelius00Enköpings AI12,61
Lovisa Östervall97Upsala IF10,88


K Diskus1.0 kg
19 aug 
Ellen Pettersson97Örbyhus IF40,62


K Slägga4.0 kg
20 aug 
Matilda Björklund97Bålsta IK53,74


K Spjut600 g
19 aug 
Klara Helander95Upsala IF35,43
Lovisa Östervall97Upsala IF33,76


F19 100m
Final20 aug 
Claudia Spanier98Upsala IF12.89
Levina Ahlgren98Upsala IF13.45


F19 Längd
20 aug 
Levina Ahlgren98Upsala IF5,06+1,0


F19 Diskus1.0 kg
19 aug 
Daniella Ekström99Upsala IF23,07


F19 Slägga4.0 kg
20 aug 
Marianna Dinopoulos99Upsala IF44,19
Sara Svenda99Upsala IF30,53


F19 Spjut600 g
19 aug 
Daniella Ekström99Upsala IF32,71


F17 100m
Final0,020 aug 
Linnea Westerberg01Bålsta IK14.42


F17 Kula3.0 kg
20 aug 
Julia Axtelius00Enköpings AI14,52


F17 Diskus1.0 kg
19 aug 
Julia Axtelius00Enköpings AI36,23
Linnea Westerberg01Bålsta IK27,38


F17 Slägga3.0 kg
20 aug 
Julia Axtelius00Enköpings AI52,41
Linnea Westerberg01Bålsta IK39,33


F17 Spjut500 g
19 aug 
Linnea Westerberg01Bålsta IK31,52


F15 80m
Försök heat 1-0,120 aug 
Annie Norström03Alunda SK11.01q
Tyra Johansson02Bålsta IK11.27q
Tyra Morell02Upsala IF11.41q
Lovisa Elm02Upsala IF11.72
Nora Axelsson02Upsala IF12.26
Vanessa Shiva03Upsala IF12.28
Ebba Fock02Upsala IF12.44
Andrea Åstrand02Upsala IF12.86

Final0,220 aug 
Tindra Kjettselberg03Örbyhus IF10.86
Ebba Lindblom02Alunda SK10.94
Annie Norström03Alunda SK11.10
Liv Andersson02Rånäs 4H11.22
Tiffanie Magnusson02Upsala IF11.23
Tyra Morell02Upsala IF11.30
Tilde Axelid02Upsala IF11.49
Tyra Johansson02Bålsta IK12.07


F15 300m
Finalheat 120 aug 
Annie Norström03Alunda SK44.671
Tyra Morell02Upsala IF45.392
Edith Nelander03Upsala IF51.866
Andrea Åstrand02Upsala IF53.677


F15 800m
Final19 aug 
Maja Björnsson03Upsala IF2:33.69
Elsa Eriksson03Upsala IF2:43.45
Nora Axelsson02Upsala IF2:48.08
Ebba Fock02Upsala IF2:59.77
Elin Abrahamsson03Upsala IF3:22.53


F15 2000m
Final19 aug 
Maja Björnsson03Upsala IF7:24.12


F15 Hinder 1500m
Final20 aug 
Klara Ygeby02Upsala IF5:29.16
Maja Björnsson03Upsala IF5:51.47
Carin Cullhed03Upsala IF6:31.03


F15 Häck 80m76 cm
Final-2,419 aug 
Ebba Lindblom02Alunda SK13.06
Annie Norström03Alunda SK13.66
Tyra Johansson02Bålsta IK13.89
Liv Andersson02Rånäs 4Hbröt


F15 Häck 300m76 cm
Final20 aug 
Elsa Jansson03Upsala IF49.86
Ebba Lindblom02Alunda SK51.70
Elin Abrahamsson03Upsala IF58.63


F15 Höjd
19 aug 
Tiffanie Magnusson02Upsala IF152
Elsa Eriksson03Upsala IF152
Ebba Lindblom02Alunda SK147
Elin Carlborg03Upsala IF127
Elin Abrahamsson03Upsala IF127


F15 Längd
20 aug 
Ebba Lindblom02Alunda SK5,12+1,3
Tindra Kjettselberg03Örbyhus IF4,96-0,1
Elsa Eriksson03Upsala IF4,91+2,1
Tiffanie Magnusson02Upsala IF4,85-1,1
Rut Ehn03Upsala IF4,63+3,4
Annie Norström03Alunda SK4,62+1,6
Victoria Wickman03Alunda SK4,60+1,0
Elin Abrahamsson03Upsala IF4,35+2,0
Liv Andersson02Rånäs 4H4,22+2,3
10 Elin Carlborg03Upsala IF4,03+2,1
11 Vanessa Shiva03Upsala IF3,69+0,5
12 Vilma Damberg03Turebergs FK3,39-0,3
Tyra Johansson02Bålsta IKX


F15 Tresteg
19 aug 
Tyra Johansson02Bålsta IK10,27+1,73
Victoria Wickman03Alunda SK10,07-0,15
Elsa Eriksson03Upsala IF10,05+0,82
Annie Norström03Alunda SK10,03+1,70
Nina Bjerkliden03Upsala IF9,45-0,10
Liv Andersson02Rånäs 4H9,40-1,03
Elin Abrahamsson03Upsala IF9,36+1,83
Vanessa Shiva03Upsala IF8,45+2,23


F15 Kula3.0 kg
20 aug 
Emma Wallsten03Örbyhus IF9,81
Nina Bjerkliden03Upsala IF9,30
Victoria Wickman03Alunda SK8,96
Andrea Åstrand02Upsala IF8,61
Nora Axelsson02Upsala IF8,20
Vilma Damberg03Turebergs FK7,57
Edith Nelander03Upsala IF6,48


F15 Diskus0.75 kg
19 aug 
Victoria Wickman03Alunda SK32,29
Emma Wallsten03Örbyhus IF30,41
Cissela Billock02Alunda SK25,21
Nina Bjerkliden03Upsala IF23,00
Annie Norström03Alunda SK19,49
Andrea Åstrand02Upsala IF19,09
Elin Carlborg03Upsala IF17,83


F15 Slägga3.0 kg
20 aug 
Victoria Wickman03Alunda SK36,111 DM
Vilma Damberg03Turebergs FK34,34
Nina Bjerkliden03Upsala IF27,912 DM
Annie Norström03Alunda SK27,163 DM
Andrea Åstrand02Upsala IF23,13


F15 Spjut500 g
19 aug 
Cissela Billock02Alunda SK22,08
Nora Axelsson02Upsala IF20,93
Emma Wallsten03Örbyhus IF20,87
Andrea Åstrand02Upsala IF20,05
Ebba Lindblom02Alunda SK19,90


F13 60m
Försök heat 1-0,820 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK 8.66q
Hilma Wide04Upsala IF 9.04q
Kajsa Wibling04Upsala IF 9.10q
Alva Lindblom04Alunda SK 9.33q
Fernanda Davidsun04IFK Märsta 9.48

Final-1,920 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK 8.74
Hilma Wide04Upsala IF 9.06
Alva Nordvarg04Upsala IF 9.14
Molly Haraldsson04Alunda SK 9.38
Kajsa Wibling04Upsala IF 9.44
Alva Lindblom04Alunda SK 9.57
Emma Häggblom04Upsala IF 9.62
Vera Sjödin04Bålsta IK 9.73


F13 200m
Finalheat 13,019 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK28.251
Hilma Wide04Upsala IF29.803
Alva Lindblom04Alunda SK30.615
Julia Johansson04IFK Märsta33.168

Finalheat 20,919 aug 
Molly Haraldsson04Alunda SK29.152
Alva Nordvarg04Upsala IF30.164
Kajsa Wibling04Upsala IF30.816
Fernanda Davidsun04IFK Märsta33.147


F13 600m
Final19 aug 
Fernanda Davidsun04IFK Märsta2:06.41
Julia Johansson04IFK Märsta2:06.88
Mathilda Thulin04Rånäs 4H2:14.72
Ewa Wahlberg55Uppsala LK2:32.65K60 u t


F13 1500m
Final20 aug 
Julia Johansson04IFK Märsta6:18.85


F13 Häck 60m68 cm
Final-4,119 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK10.26
Saga Berg04Östhammar FI11.20
Alva Nordvarg04Upsala IF11.34
Molly Haraldsson04Alunda SK12.97
Elsa Bernelind04Alunda SK13.31


F13 Häck 200m
Final2,820 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK31.07
Molly Haraldsson04Alunda SK33.09
Alva Lindblom04Alunda SK33.54
Saga Berg04Östhammar FI33.66


F13 Höjd
20 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK154
Emma Häggblom04Upsala IF145
Saga Berg04Östhammar FI142
Alva Nordvarg04Upsala IF142
Molly Haraldsson04Alunda SK139
Alva Lindblom04Alunda SK133


F13 Längdzon
19 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK5,05+3,2
Molly Haraldsson04Alunda SK4,81+0,3
Saga Berg04Östhammar FI4,54+1,4
Emma Häggblom04Upsala IF4,42+3,0
Hilma Wide04Upsala IF4,17+1,8
Alva Lindblom04Alunda SK4,03+4,7
Fernanda Davidsun04IFK Märsta3,94+1,9
Elin Brådenmark04Upsala IF3,93+1,3
Vera Sjödin04Bålsta IK3,75+0,1
10 Elsa Bernelind04Alunda SK3,57+1,9
Alva Nordvarg04Upsala IFX


F13 Trestegzon
20 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK10,04-2,2
Alva Nordvarg04Upsala IF9,63-4,1
Molly Haraldsson04Alunda SK9,32-2,7
Emma Häggblom04Upsala IF9,23-1,2
Saga Berg04Östhammar FI9,08-2,2
Alva Lindblom04Alunda SK8,09-1,2


F13 Kula2.0 kg
19 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK11,15
Saga Berg04Östhammar FI10,29
Molly Haraldsson04Alunda SK10,08
Elin Brådenmark04Upsala IF8,71
Alva Nordvarg04Upsala IF8,67
Emma Häggblom04Upsala IF7,89
Elsa Bernelind04Alunda SK6,63
Mathilda Thulin04Rånäs 4H6,41
Hilma Wide04Upsala IF6,11


F13 Diskus0.6 kg
19 aug 
Tilde Söderlund04Alunda SK24,82
Molly Haraldsson04Alunda SK24,34
Alva Nordvarg04Upsala IF22,50
Alva Lindblom04Alunda SK18,06
Elsa Bernelind04Alunda SK17,51
Emma Häggblom04Upsala IF15,91


F13 Slägga2.0 kg
20 aug 
Molly Haraldsson04Alunda SK31,67
Tilde Söderlund04Alunda SK30,95
Saga Berg04Östhammar FI30,65
Caitlin Wennberg04Upsala IF27,23
Emma Häggblom04Upsala IF23,57


F13 Spjut400 g
19 aug 
Julia Johansson04IFK Märsta22,10
Molly Haraldsson04Alunda SK21,20
Saga Berg04Östhammar FI21,00
Elsa Bernelind04Alunda SK19,10
Emma Häggblom04Upsala IF18,83
Tilde Söderlund04Alunda SK18,46
Alva Nordvarg04Upsala IF15,86
Alva Lindblom04Alunda SK15,00
Mathilda Thulin04Rånäs 4H12,60
10 Hilma Wide04Upsala IF9,53


F12 60m
Försök heat 10,020 aug 
Maya Bergström-Weekes05Upsala IF 8.89q
Ruth Eklöf05Örbyhus IF 9.49q
Tindra Dahlberg05Upsala IF 9.61
Ingrid Lundin05Upsala IF 9.82
Alva Haglund Nilsson05Upsala IF10.24
Lovisa Rooth05Alunda SK10.50

Försök heat 2-2,620 aug 
Nike Agerfjord05Bålsta IK9.15q
Filippa Eklund05Upsala IF9.28q
Frida Westfeldt05Upsala IF9.37q
Emma Sjöblom05Rånäs 4H 9.88
Jennifer Thor05Upsala IF9.90
Stella Nordgren Westin05Alunda SK9.91
Tilda Åstrand05Upsala IF10.09

Final-2,120 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF 8.69
Maya Bergström-Weekes05Upsala IF 8.78
Wilma Fjäll05Bålsta IK 9.07
Filippa Eklund05Upsala IF 9.38
Nike Agerfjord05Bålsta IK9.39
Frida Westfeldt05Upsala IF 9.41
Ruth Eklöf05Örbyhus IF 9.57
Malin Garbell05Östhammar FI 9.70


F12 200m
Finalheat 12,219 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF28.771
Maya Bergström-Weekes05Upsala IF29.342
Tindra Dahlberg05Upsala IF30.973
Filippa Eklund05Upsala IF30.994
Malin Garbell05Östhammar FI31.275
Frida Westfeldt05Upsala IF31.456

Finalheat 21,619 aug 
Jennifer Thor05Upsala IF32.7310
Tilda Åstrand05Upsala IF33.4611
Stella Nordgren Westin05Alunda SK33.6412
Felicia Jansson05Alunda SK33.6713
Klara Ekman05Upsala IF33.7614
Lovisa Rooth05Alunda SK35.3318

Finalheat 30,019 aug 
Nike Agerfjord05Bålsta IK31.487
Ruth Eklöf05Örbyhus IF31.658
Smilla Eriksson05Alunda SK32.029
Tintin Engström05Rånäs 4H33.8615
Ingrid Lundin05Upsala IF33.8716
Mollie Gavin05Bålsta IK34.9217


F12 600m
Final19 aug 
Tindra Dahlberg05Upsala IF1:57.68
Jennifer Thor05Upsala IF2:00.60
Felicia Jansson05Alunda SK2:01.46
Tintin Engström05Rånäs 4H2:02.87
Mollie Gavin05Bålsta IK2:04.44
Alison Spets05Upsala IF2:08.41
Klara Ekman05Upsala IF2:11.51
Ingrid Lundin05Upsala IF2:14.36
Tilda Åstrand05Upsala IF2:20.75


F12 1500m
Final20 aug 
Mollie Gavin05Bålsta IK6:10.10
Felicia Jansson05Alunda SK6:15.77
Jennifer Thor05Upsala IF6:18.84
Ingrid Lundin05Upsala IF7:16.89
Albin Bolund05Gottsunda IFej startP12


F12 Häck 60m68 cm
Final-2,619 aug 
Ruth Eklöf05Örbyhus IF11.45q
Malin Garbell05Östhammar FI11.54q
Mollie Gavin05Bålsta IK12.89q
Emiliah Johansson05Rånäs 4H13.99

Final-2,419 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF10.25q
Frida Westfeldt05Upsala IF11.84q
Tintin Engström05Rånäs 4H12.38q
Tilda Åstrand05Upsala IF12.63q
Klara Ekman05Upsala IF12.97q

Final1,919 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF10.07
Ruth Eklöf05Örbyhus IF11.16
Frida Westfeldt05Upsala IF11.45
Malin Garbell05Östhammar FI11.53
Tintin Engström05Rånäs 4H12.22
Mollie Gavin05Bålsta IK12.25
Tilda Åstrand05Upsala IF12.35
Klara Ekman05Upsala IF12.80


F12 Häck 200m
Finalheat 10,520 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF33.411
Frida Westfeldt05Upsala IF35.463
Tindra Dahlberg05Upsala IF35.734
Mollie Gavin05Bålsta IKej start-


F12 Höjd
20 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF150
Wilma Fjäll05Bålsta IK145
Filippa Eklund05Upsala IF142
Greta Erlandsson05Rånäs 4H142
Tindra Dahlberg05Upsala IF136
Stella Nordgren Westin05Alunda SK133
Jennifer Thor05Upsala IF130
Mollie Gavin05Bålsta IK123
Tilda Åstrand05Upsala IF119
10 Ruth Eklöf05Örbyhus IF119
11 Malin Garbell05Östhammar FI114
12 Frida Westfeldt05Upsala IF114
13 Alva Haglund Nilsson05Upsala IF109


F12 Stav
20 aug 
Greta Erlandsson05Rånäs 4H300
Tintin Engström05Rånäs 4H205
Frida Westfeldt05Upsala IF145


F12 Längdzon
19 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF4,40+1,1   4,38 -1,1
Filippa Eklund05Upsala IF4,40+0,0   4,28 1,6
Wilma Fjäll05Bålsta IK4,36+0,6   4,31 2,6
Maya Bergström-Weekes05Upsala IF4,36+2,3   4,29 -0,2
Ruth Eklöf05Örbyhus IF4,36+3,2   4,23 1,9
Frida Westfeldt05Upsala IF4,15+2,7   4,13 1,7
Nike Agerfjord05Bålsta IK4,04-0,3   4,03 1,3
Malin Garbell05Östhammar FI3,98+1,8   3,87 1,2
Lisa Carlborg05Upsala IF3,97+2,9   3,95 0,1
10 Smilla Eriksson05Alunda SK3,97+2,7   3,86 1,3
11 Emma Sjöblom05Rånäs 4H3,80+1,4   3,75 1,3
12 Jennifer Thor05Upsala IF3,74+1,4   3,71 0,0
13 Felicia Jansson05Alunda SK3,69+2,0   3,64 2,3
14 Mollie Gavin05Bålsta IK3,67+2,2   3,62 1,4
15 Stella Nordgren Westin05Alunda SK3,67+2,9   3,61 1,7
16 Emiliah Johansson05Rånäs 4H3,65+2,4   3,62 1,2
17 Klara Ekman05Upsala IF3,61+0,3   3,32 1,7
18 Lovisa Rooth05Alunda SK3,53+0,1   3,52 0,1
19 Ingrid Lundin05Upsala IF3,52+2,3   3,52 2,3
20 Tilda Åstrand05Upsala IF3,51+2,3   3,50 1,4
21 Matilda Lundin05Upsala IF3,39+1,7   3,12 2,4


F12 Trestegzon
20 aug 
Meja Wolwan05Upsala IF9,77-1,5
Lisa Carlborg05Upsala IF9,01+3,1   8,78 1,7
Malin Garbell05Östhammar FI8,82-1,1
Filippa Eklund05Upsala IF8,640,0
Frida Westfeldt05Upsala IF8,61+0,5
Ruth Eklöf05Örbyhus IF8,55+0,7
Mollie Gavin05Bålsta IK8,06-0,9
Stella Nordgren Westin05Alunda SK7,96+1,9
Smilla Eriksson05Alunda SK7,92-2,6
10 Felicia Jansson05Alunda SK7,79-1,6
11 Tintin Engström05Rånäs 4H7,49-1,1
12 Tilda Åstrand05Upsala IF7,44-0,8
13 Lovisa Rooth05Alunda SK7,28-0,2
14 Emma Sjöblom05Rånäs 4H6,55-0,3


F12 Kula2.0 kg
19 aug 
Tindra Dahlberg05Upsala IF9,73
Wilma Fjäll05Bålsta IK9,58
Smilla Eriksson05Alunda SK8,90
Malin Garbell05Östhammar FI8,66
Klara Ekman05Upsala IF8,54
Stella Nordgren Westin05Alunda SK8,20
Ruth Eklöf05Örbyhus IF7,94
Meja Wolwan05Upsala IF7,67
Tintin Engström05Rånäs 4H7,24   6,91
10 Matilda Lundin05Upsala IF7,24   6,86
11 Mollie Gavin05Bålsta IK7,22
12 Emiliah Johansson05Rånäs 4H6,68
13 Frida Westfeldt05Upsala IF6,62   6,16
14 Tilda Åstrand05Upsala IF6,62   5,98
15 Lovisa Rooth05Alunda SK6,52
16 Lisa Carlborg05Upsala IF6,36
17 Jennifer Thor05Upsala IF6,02
18 Felicia Jansson05Alunda SK5,21


F12 Diskus0.6 kg
19 aug 
Smilla Eriksson05Alunda SK22,60
Tindra Dahlberg05Upsala IF19,82
Klara Ekman05Upsala IF16,88
Meja Wolwan05Upsala IF16,20
Tilda Åstrand05Upsala IF13,70
Frida Westfeldt05Upsala IF12,46


F12 Slägga2.0 kg
20 aug 
Smilla Eriksson05Alunda SK28,03
Tindra Dahlberg05Upsala IF23,81
Meja Wolwan05Upsala IF20,54
Lovisa Rooth05Alunda SK19,61
Tilda Åstrand05Upsala IF19,22
Stella Nordgren Westin05Alunda SK16,22
Mollie Gavin05Bålsta IK15,32


F12 Spjut400 g
19 aug 
Emiliah Johansson05Rånäs 4H17,88
Malin Garbell05Östhammar FI17,03
Tindra Dahlberg05Upsala IF16,25
Tintin Engström05Rånäs 4H15,14
Meja Wolwan05Upsala IF13,84


F11 60m
Final-2,020 aug 
Clara Knutsson06Upsala IF 9.21
Leona Widell06Bålsta IK 9.71
Charlotte Ellefors06IFK Märsta 9.94
Mina Björnsson06Upsala IF10.13
Kajsa Berg06Östhammar FI10.79
Stina Ekengren06Bålsta IKej startej avprick


F11 600m
Final20 aug 
Clara Knutsson06Upsala IF1:54.56
Leona Widell06Bålsta IK2:08.68
Mina Björnsson06Upsala IF2:09.74
Charlotte Ellefors06IFK Märsta2:09.48
Kajsa Berg06Östhammar FI2:25.76


F11 Höjd
20 aug 
Clara Knutsson06Upsala IF133
Mina Björnsson06Upsala IF121
Leona Widell06Bålsta IK121
Kajsa Berg06Östhammar FI121
Charlotte Ellefors06IFK Märsta110


F11 Längdzon
20 aug 
Clara Knutsson06Upsala IF4,37+1,9
Mina Björnsson06Upsala IF3,74+2,2
Leona Widell06Bålsta IK3,650,0
Kajsa Berg06Östhammar FI3,61+1,1
Charlotte Ellefors06IFK Märsta3,460,0


F11 Kula2.0 kg
20 aug 
Leona Widell06Bålsta IK7,11
Clara Knutsson06Upsala IF6,95
Charlotte Ellefors06IFK Märsta6,77
Kajsa Berg06Östhammar FI6,36
Mina Björnsson06Upsala IF5,91


K35 100m
Final-1,520 aug 
Lina Lunneborg75Upsala IF14.36K40
Carin Gustafsson63Upsala IF15.65K50
Ann Wiborgh Haraldsson64Upsala IF15.67K50
Esra Bayoglu Flener70Upsala IF15.79K45
Eva Libell59Upsala IF16.63K55
Barbro Gadle42Upsala IF19.67K65


K35 200m
Final0,519 aug 
Ann Wiborgh Haraldsson64Upsala IF32.61K50 1DM
Carin Gustafsson63Upsala IF32.68K50 2DM
Esra Bayoglu Flener70Upsala IF33.59K45 1DM
Ewa Wahlberg55Uppsala LK41.84K60 1DM


K35 400m
Final20 aug 
Sofia Gåvsten79Uppsala LK1:05.49K35
Ann Wiborgh Haraldsson64Upsala IF1:16.38K50
Carin Gustafsson63Upsala IF1:18.76K50
Ewa Wahlberg55Uppsala LK1:31.62K60


K35 5000m
19 aug 
Helena Saarela80LK Roslagen19:34.97
Anna Lindh74LK Roslagenbröt


K35 Höjd
19 aug 
Lotta Karlsson68Upsala IF1211 K45
Barbro Gadle42Upsala IF1051 K75


K35 Längd
20 aug 
Carin Thornander63Upsala IF3,85+1,51 K50
Lotta Karlsson68Upsala IF3,59+0,71 K45
Barbro Gadle42Upsala IF3,00+0,41 K75


K35 Kula
20 aug 
Lina Lunneborg75Upsala IF10,201 K40
Lotta Karlsson68Upsala IF7,191 K45


K35 Slägga
20 aug 
Kirsti Wennberg68Upsala IF25,861 K45



© Track & Field, Christer Falk